Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 16:07:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grecka zagroda  (Przeczytany 204625 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Grecka zagroda
« dnia: 25.08.2011, 23:29:00 pm »
Witam, od kwietnia jestem posiadaczką żółwia stepowego. O jego wcześniejszych losach nie mam pojęcia ,ktoś po prostu nie ogarną hodowli. Studiuje to forum już od dawna i nie ukrywam ,że sporo się nauczyłam. Kiedyś miałam żółwia ,którego hodowałam wg. zasad z jakiegoś poradnika z zoologicznego a więc trzymanie na wiórach gdyż "dobrze absorbują wilgoć", jadł mlecze ,sałatę, mandarynki i mięso , oczywiście nie był zimowany, oczywiście zdechł :( w sumie teraz chce się zrehabilitować i zapewnić żółwikowi jak  najlepsze warunki.
A więc jada to co urośnie na łące, zioła i ma kilka roślin doniczkowych na czarną godzinę, dostaje sepię. Większość dnia spędza na zewnątrz, wybieg ma ok 2/2m czasem puszczam go na wolność jeśli mam czas go pilnować. w domu ma terrarium 1/1m z ziemią, darnią i kamieniami , ma też żarówkę grzewczą ,uvb zamontuję mu lada dzień bo teraz i tak korzysta ze słoneczka.

Zastanawiam się tylko czym wyłożyć mu kryjówkę bo ususzyłam liście brzozy i dębu ale wyczytałam ,że dąb jest trujący?
Niepokoi mnie też jego skorupa bo mimo ,że jest twarda to straszliwie podrapana? Szkodzi mu to w czymś?

Mam w sumie jeszcze mnóstwo pytań, przede wszystkim n/t zimowania ale to już następnym razem :)

No i jeszcze parę zdjęć i bardzo proszę o krytykę i dobre rady ;)

TomaszW

  • Gość
Odp: Mój żółwik
« Odpowiedź #1 dnia: 25.08.2011, 23:48:04 pm »
Bardzo ładny żółw.
Najprawdopodobniej grecki !
Moim zdaniem to ona !

Zrób fotkę tarczki nadogonowej.

Terrarium fajne, ale wydaje się bardzo ciemne.
« Ostatnia zmiana: 25.08.2011, 23:51:45 pm wysłana przez tomaszw »

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Mój żółwik
« Odpowiedź #2 dnia: 26.08.2011, 00:53:44 am »
An_na, dla mnie jesteś przykładem odpowiedzialnego opiekuna. Zaczynasz od informacji i zapewniasz idealne warunki. Terrarium boskie, rozumiem Tomka, ale przecież wejdzie tam jeszcze uvb- będzie jaśniej.  ;) Żółw grecki, moim zdaniem też samica. Wstaw fotki wybiegu  ;D Skorupą nie musisz się martwić, żółwie buszując niszczą ją sobie, i jest to naturalne. Liście brzozy są ok, dębu- nie wiem.  :P Powodzenia ;) 
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Mój żółwik
« Odpowiedź #3 dnia: 26.08.2011, 08:42:06 am »
Nie oczekuj krytyki, bo nie ma do niej powodów. :)
Jesteś wzorową opiekunką swojego żółwika. Żółwik śliczny, widać po nim, że dobrze mu u Ciebie. Ja też chętnie zobaczyłabym ten wybieg, jeśli możesz wstawić zdjęcia. Terrarium urządziłaś wspaniale, więc spodziewam się, że i na wybiegu są rozwiązania, które warto pokazać, żeby inni mieli się na czym wzorować.
 

Dodano 26.08.2011, 08:52:39 am
A co do liści dębu: http://www.thetortoisetable.org.uk/site/search_7.asp?issearch=true
Więc nie dawałabym ich do kryjówki, po co narażać żółwika, nawet jeśli to tylko ściółka. Kto wie, co on tam podgryzie, choćby z ciekawości.
« Ostatnia zmiana: 26.08.2011, 08:52:39 am wysłana przez Bemilka »

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Mój żółwik
« Odpowiedź #4 dnia: 26.08.2011, 12:23:47 pm »
Dziękuję za miłe słowa. wysyłam zdjęcie od tyłu może zerknijcie cóż to za żółw. Kurcze nie wiecie czemu piszę kolejną wiadomość i pokazuje się ciągle , że wysłana a nigdzie jej nie widać? bo już nerwicy dostaje :'(
 

Dodano 26.08.2011, 12:30:11 pm
Dobra , jakimś cudem poszło. A więc zdjęcia wybiegu oczywiście też wkleję , na razie szału nie ma bo zarosło środkiem a bokami całe zdeptane. Zaraz jak do nas trafił to nie miał takich zapędów. Teraz non stop w trasie :) Ma usypaną górkę ,którą bardzo sobie ceni i oczywiście jest przykryte od góry solidną siatką. Poczytałam trochę o tych żółwiach greckich i tak się zastanawiam ,że to jednak trochę inna sprawa niż stepowe.
Naturalne środowisko tych żółwi to silnie nasłonecznione tereny, lasy, zarośla, wrzosowiska i obszary trawiaste. Żółw grecki preferuje śródziemnomorskie lasy dębowe - tak wyczytałam . Czyli czy mogę posadzić mu wrzosy no i jak w końcu z tym dębem?
« Ostatnia zmiana: 26.08.2011, 12:30:11 pm wysłana przez an_na »

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Mój żółwik
« Odpowiedź #5 dnia: 26.08.2011, 12:31:18 pm »
Tarczka nadogonowa wyraźnie podzielona, więc to grecki na 100%, tak jak wcześniej mówiono.
Nie wiem, co za kłopot z tymi wiadomościami. Ja tam miałam raz, gdy nie zauważyłam komunikatu, że w tym wątku ktoś napisał odpowiedź zanim ja napisałam swoją. I wyszłam z wątku, a wiadomość oczywście nie została umieszczona. Może też tak miałaś?
 

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Mój żółwik
« Odpowiedź #6 dnia: 26.08.2011, 12:45:49 pm »
No nie wiem , na szczęście już działa. jestem pod wrażeniem ,że to grek . I znów cały wieczór będą badać środowisko naturalne pd. Hiszpanii ;) Na razie pędzę nad rzekę się popluskać i chyba po drodze narwę mu trochę wrzosu :) no chyba ,że nasz mu szkodzi?

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Mój żółwik
« Odpowiedź #7 dnia: 26.08.2011, 12:46:27 pm »
O wrzosach nie wiem nic niepokojącego, natomiast z tym dębem jednak bym nie ryzykowała. Trochę mnie przestraszyła informacja, że zjedzone liście powodują problemy żołądkowo-jelitowe i uszkodzenia nerek. To ostatnie nie tak od razu da się stwierdzić, a gdy są już objawy, może być za późno na ratunek.
 

Dodano 26.08.2011, 12:48:57 pm
Czekaj, żółw grecki to Testudo hermanni, a Testudo graeca to iberyjski. Jest trochę zamieszania w nazewnictwie.
 

Dodano 26.08.2011, 12:51:41 pm
Tu masz trochę informacji o Twoim greku, czyli "Hermanie". :)
http://www.zolw.info/zolwie-ladowe/zolw-grecki-testudo-hermanni/o-gatunku
« Ostatnia zmiana: 26.08.2011, 12:51:41 pm wysłana przez Bemilka »

TomaszW

  • Gość
Odp: Mój żółwik
« Odpowiedź #8 dnia: 26.08.2011, 14:20:38 pm »
Fajnie, że już wszystko się wyjaśniło.
Masz bardzo ładną "greczynkę" (i przy okazji imię dla niej ;) ).

Czekamy na zdjęcia wybiegu:)

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Mój żółwik
« Odpowiedź #9 dnia: 26.08.2011, 23:49:02 pm »
Zdjęcia wybiegu jutro obiecuję wkleić. Nie wiem jak to się stało ,że nie wnikałam ,że żółw jest grecki i tak na oko uwierzyłam. No ale jej w sumie i tak wszystko jedno jak się nazywa ;)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Mój żółwik
« Odpowiedź #10 dnia: 31.08.2011, 15:25:36 pm »
Piękny żółw, też pochwalę za terrarium i staranne podejście do hodowli gadzinki. Co do liści dębu, wielokrotnie polecano je na forum (ale suszone) jako wyściółkę w kryjówce. Liście te nie są trujące, zawarte w nich garbniki mogłyby zaszkodzić przy długotrwałym podawaniu, ale jeśli żółw czasem skubnie pół suchego listka nic mu się nie stanie. Raczej nie będzie zainteresowany, a inne podłoża stosowane do wymoszczenia kryjówki (gdzie ma być większa wilgotność) mają tendencję do pleśnienia. Sama jeszcze nie stosowałam tych liści, ale zamierzam trochę niebawem ususzyć, moją wypowiedź opieram na informacjach znalezionych tu na forum oraz na tcp --> http://www.terrarium.com.pl/forum/liscie-jako-pokarm-dla-zolwia-stepowego-t-303916?p=987130&highlight=d%EAbu#986981, http://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?start=0&t=291617&topic_view=flat&sid=d10e82d7d24dc14ba3371b1ae7c619d6&p=958084. W tym drugim linku niestety też krytyczne uwagi pod adresem listy ze strony głównej naszego serwisu.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Mój żółwik
« Odpowiedź #11 dnia: 31.08.2011, 18:01:37 pm »
Fajnie ,że rzuciłaś fachowym okiem na mojego żółwia. Obiecałam zdjęcia wybiegu i tak jakoś zleciało :D
Pierwsze zdjęcie to początki wybiegu, zbudowany jest cały z cegły, spód też jest wyłożony cegłami, u góry rozciągnięta jest siatka.
Teraz jest bardziej zarośnięty ale na wiosnę muszę go jeszcze dopracować, chętnie bym go też powiększyła. A ostanie zdjęcie to mój żółwi obrażony na ochłodzenie, które go zaskoczyło na wybiegu grzeje się w terrarium.
 

Dodano 31.08.2011, 18:20:51 pm
:)
« Ostatnia zmiana: 31.08.2011, 18:20:51 pm wysłana przez an_na »

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Mój żółwik
« Odpowiedź #12 dnia: 31.08.2011, 18:42:16 pm »
Wybieg bajeczny!
Ile miejsca i jakie zróżnicowane terytorium! Świetnie to zrobiłaś, nie mam słów.
A czy jest tam basenik, bo na zdjęciach nie widać?

TomaszW

  • Gość
Odp: Mój żółwik
« Odpowiedź #13 dnia: 31.08.2011, 19:44:10 pm »
Fajnie:)

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Mój żółwik
« Odpowiedź #14 dnia: 31.08.2011, 21:49:57 pm »
Na trzecim zdjęciu jest taki kawałek wyłożony korą i tam jest basenik ale był chwilowo wyjęty bo dosadzałam rośliny na wzgórku.
 

Dodano 31.08.2011, 21:58:46 pm
I nie ukrywam, szalenie mi miło ,że Wam się podoba. Był robiony po wariacku i na szybko w weekend majowy żeby żółw jak najszybciej mógł korzystać ze słońca. 1 maja układałam cegły i mieszałam cement a 3 spadł śnieg!
 

Dodano 31.08.2011, 22:07:49 pm
Majster lubił przypilnować budowy :D
« Ostatnia zmiana: 31.08.2011, 22:07:49 pm wysłana przez an_na »