Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 20:37:16 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ziomka  (Przeczytany 11832 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marta_Marciniak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 2
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #15 dnia: 18.03.2014, 00:07:50 am »
Dobrze, zastosuje się do Waszych rad:) Wszystko dla Ziomki:)
Pomogłam? Wesprzyj darowizną na cele statutowe Fundację EGZOTYKA
60 2130 0004 2001 0600 2927 0001
os. Leśne 16/29, 62-028 Koziegłowy. Dziękuję!
lek. wet. Marta Marciniak

Offline Marta_Marciniak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 2
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #16 dnia: 27.03.2014, 22:16:26 pm »





 :D Wedle zaleceń i wskazówek Ziomka otrzymała dziś nowe podłoże:) chyba zadowolona, bo zwiedzała do 21 terra. Macie jakieś sposoby na nie-brudzenie baseniku? od razu naniosła tam ziemi i zrobiła bagienko...
Pomogłam? Wesprzyj darowizną na cele statutowe Fundację EGZOTYKA
60 2130 0004 2001 0600 2927 0001
os. Leśne 16/29, 62-028 Koziegłowy. Dziękuję!
lek. wet. Marta Marciniak

Offline miliko88

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 0
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #17 dnia: 28.03.2014, 00:33:07 am »
Jaki jest powód widocznych piramid u Ziomki?

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #18 dnia: 28.03.2014, 07:33:00 am »
basenik można obłożyć kamieniami bądź drewienkami jodłowymi.

miliko88 pojawienie się piramid to nie zawsze kwestia żywienia czy wilgotności. Czasami to czynnik genetyczny.

pereleczka0605

  • Gość
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #19 dnia: 28.03.2014, 07:39:55 am »
Ja żeby mój lamparcik nie nanosił ziemi do basenu ustawiłam zbiornik na płaskich kamieniach i do o koła ma też kamyki, zawsze z łapek nim się wczłapie do wody ta ziemia troszkę spadnie, chyba, że urządza sobie biegi przez basen typu z jednego końca terra marsz, basen, dalej po terra i z powrotem i tak kilka razy. Wtedy łapki obklejone jak  pączek w lukrze i nie ma mocnych basenik wygląda jak  do wodnej kąpieli.
Można też kawałki darni w terra wsadzić i na nich basen oraz na tej części z basenikiem, ja tak akurat u stepowej panienki miałam  bo brudziła wodę szybciej niż lampart.

Offline Marta_Marciniak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 2
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #20 dnia: 28.03.2014, 09:13:54 am »
Jaki jest powód widocznych piramid u Ziomki?
http://www.terrarium.com.pl/zobacz/najczestsze-choroby-i-nieprawidlowosci-zwiazane-z-pancerzem-zolwi-2467.html

Ciężko ocenić, bo wyniki ma wzorowe, kał systematycznie badany, być może zawiniła niska wilgotność, aczkolwiek utrzymywana była zawsze na poziomie ok 50%, w nocy wyższa. Patrząc na setki żółwi, które mam przyjemność leczyć skłaniałabym się ku genetyce. Zdarzają się podłogowe, podkaloryferowe żywione sałatą z idealnym pancerzem i wymuskane osobniki z piramidami. To co na pewno mogę rzec- osobniki "sprowadzone" kiedyś zza morza lub z basenu morza śródziemnego z wakacji mają najlepsze wyniki jeśli chodzi o kształt pancerza, odchów w naturze i naturalna pula genetyczna daje najlepsze efekty. Niestety nasze klute w niewoli żółwie (Ziomka jest Niemką;) mają gorsze geny, tak uważam. O wiele gorzej znoszą wszelkie choroby, a ich upadkowość jest zdecydowanie wyższa niż tych z natury. Absolutnie nie polecam przemytów, żeby nikt mnie mylnie nie zrozumiał, mam na myśli, że niestety hodowla ludzka wszelkich stworzeń nie zawsze wychodzi im na dobre.
Pomogłam? Wesprzyj darowizną na cele statutowe Fundację EGZOTYKA
60 2130 0004 2001 0600 2927 0001
os. Leśne 16/29, 62-028 Koziegłowy. Dziękuję!
lek. wet. Marta Marciniak

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #21 dnia: 28.03.2014, 11:18:53 am »
Ja też u stepowych wokół baseniku mam płaskie kamienie a z jednej strony niewielki konar, ale i tak zawsze tego błota naniosą ;)
A co do tych sztuk z ogłowu to przecież takie żyją przez kilkanascie albo i ponad 20 lat w fatalnych warunkach i wiele z nich daje rade, a te wyhodowane w niewoli często nie dożywają paru lat, różnica jest ogromna.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #22 dnia: 28.03.2014, 13:30:53 pm »
Widzę ziemia z Biedronki wszędzie rządzi! ;) Tak jak dziewczyny wyżej napisały, aby uniknąć brudzenia wody, basenik możesz obłożyć "cembrowiną" z otoczaków.
Mnie natomiast zastanawia inna sprawa, czy Ziomka była zimowana? Moim zdaniem to też może być możliwą przyczyną powstawania piramid u gatunków zimujących (a z kolei u niezimujących m.in. brak pory suchej).

A tak w ogóle to jeszcze nie podziwiałam samej żółwinki, śliczna! :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #23 dnia: 28.03.2014, 13:36:48 pm »
A no właśnie, zimowanie to też baaardzo ważna kwestia w tym przypadku. Ale jak wcześniej miała drewienka, to jednak te podłoże nie utrzymywało takiej wilgotności jaką jest w stanie utrzymać ziemia, a jednak wilgotność mierzymy w powietrzu, a podłoże może pozostać zbyt suche.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #24 dnia: 28.03.2014, 13:59:28 pm »
Ja bym genetyki tutaj nie obstawiał.
Wyniki, wynikami ale...
Prawda jest taka, że żółwie genetycznie przystosowane są do pobierania dużej ilości bardzo ubogiego pokarmu. Pokarmu, który ma mnóstwo włókien, błonnika i ma stosunkowo małą zawartość substancji odżywczych.
W momencie gdy karmimy żółwia w sposób znacznie oddalający się od diety naturalnej i skąpej nie oznacza to natychmiast złych wyników. Zazwyczaj zwierzak jak jest karmiony względnie prawidłowo, ale bez "fanatyzmu" dochodzi do piramid. Moim zdaniem na takiej nie fanatycznej diecie zwierzak zwyczajnie za szybko rośnie bo ma zbyt skoncentrowane substancje odżywcze w pokarmie. Wyniki są ok, ale nie taka jest ideologia życia żółwia. ;)
Do tego oczywiście dochodzi zazwyczaj tez złe podłoże. Wbrew temu co często się uważa najważniejsza jest wilgotność podłoża, a nie ogólna w terra. Dieta może być oczywiście ułożona w taki sposób, że nie szkodzi i wyniki są dobre. Organizm żółwia jednak odpowiednio zareaguje na pewne nieprawidłowości...
 
Patrząc na setki żółwi, które mam przyjemność leczyć skłaniałabym się ku genetyce. Zdarzają się podłogowe, podkaloryferowe żywione sałatą z idealnym pancerzem i wymuskane osobniki z piramidami.


To są już gady, którym pancerze "wyklepała" natura a ona jest bezbłędna. Wiadomo, że nawet karmiąc mięsem i ryżem- pancerz się nie zdeformuje. Jak gad ma idealny pancerz, to niezależnie od warunków i diety ta część jego ciała nie ulegnie zmianie.  Cudów nie ma. ;)

''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #25 dnia: 28.03.2014, 21:07:24 pm »
Witamy na forum! :) Super że Pani tu dołączyła, zawsze będzie można zasięgnąć rady związanej "z wnętrzem" żółwia od fachowca! :P

Basen można obsiać trawą... (jeśli żółw jej nie stratuje). <angel>

Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Tomasz-W.

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
  • To już 22 lat z żółwiami!!! :)
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #26 dnia: 28.03.2014, 21:59:07 pm »
A ja bym upiększył terrarium kamieniami - małe, duże, płaskie.... Byle nie takie o ostrych krawędziach, bo mogą być niebezpieczne.

Z tym basenikiem to zgodzę się z resztą forumowiczów! ;)
Najlepsze będą płaskie kamienie.

A tak na marginesie to podzieliłbym terrarium na część wilgotną i bardziej... suchą.Basenik mógłby być w części wilgotnej. ;)

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #27 dnia: 29.03.2014, 00:01:47 am »
Również witam na forum, fantastycznie mieć fachowca 'pod ręką'  :D
Ziomka piękna  :)
 A co do baseniku to poza kamieniami lub wysianiem trawy, można jeszcze położyć kawałki darni, też się świetnie sprawdza, wysianą pewnie zdąży roznieść po całym terro zanim się dobrze ukorzeni, a taki trawnik na trochę wystarczy, skorupę sobie porządnie o nią wytrze zanim wejdzie do baseniku  ;)
Terro bardzo mi się podoba, sama pani robiła te półki i zakamarki?Są ze styropianu z zaprawą tak?
Pozdrawiam Beata :)

Offline Marta_Marciniak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 2
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #28 dnia: 30.03.2014, 22:05:39 pm »
Dzięki za miłe słowa w imieniu Ziomki i swoim, jak macie "fachowe" pytania pytajcie, odsyłajcie do wątków, postaram się pomóc w chwili wolnej.
Co do terra- obłoże kamieniami, na razie jest totalna...rozpierducha;) tak kopie, że ziemię spod terra zbieram;) Terra nie przeze mnie robione- dostałam od klienta, ale tak, deska obklejona styropianem + piaskowa zaprawa.
Co do genetyki, diety, ściółki, wilgotności- inaczej bym Ziomke poprowadziła, gdybym Was znała wcześniej, człowiek uczy się całe życie, więc mi tez musicie wybaczyć pewne zaniedbania:) co do zimowania, nie zimowałam, miałam spore obawy, ale w tym roku pod opieką Wege spróbuję:)
Pomogłam? Wesprzyj darowizną na cele statutowe Fundację EGZOTYKA
60 2130 0004 2001 0600 2927 0001
os. Leśne 16/29, 62-028 Koziegłowy. Dziękuję!
lek. wet. Marta Marciniak

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #29 dnia: 28.04.2014, 12:23:20 pm »
A dodałaś gliny do ziemi? Bo taka z gliną, dobrze ubita nie jest tak podatna na noszenie na łapach do baseniku czy miski z jedzeniem.
Natomiast wkoło samego basenu też mam kamienie ułożone - co nie znaczy, że jest tam czysto.. ;)
Na balkonie jest darń i basen w nią wpasowany - i też miarę dobrze, dopóki nie wyrwą całej trawy darń zabezpiecza wodę przez nadmiernym brudzeniem.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ