Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 17:43:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Niesamowita historia zaginionego malutkiego żółwia  (Przeczytany 2519 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bombanier

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 0
Niesamowita historia zaginionego malutkiego żółwia
« dnia: 21.09.2022, 14:34:19 pm »
Witam, trochę czasu już minęło od sytuacji, która miała miejsce dokładnie końcem sierpnia, ale postanowiłem mimo wszystko podzielić się z Wami szczęściem, które nas spotkało. Post może być trochę chaotyczny bo piszę go w pracy więc wybaczcie:)

Rok temu jak wyjechaliśmy na wczasy i wróciliśmy właśnie końcem sierpnia, to spotkała nas bardzo nieprzyjemna sytuacja, mianowicie, zaginął nam jeden z małych żółwi greckich, miał wtedy około 2 lat, więc maleństwo. Pierwsze co zrobiłem to zaczęliśmy z żoną przeczesywać cały wybieg, na którym się znajdował, generalnie rozkopaliśmy wszystko, tak że został obraz nędzy i rozpaczy. Niestety ale poszukiwania się nie powiodły, ogród też sprawdzaliśmy na ile było to możliwe....bez pozytywnego rezultatu.

Lecimy dalej bo teraz będzie pozytywna część całej tej historii:)

Końcem sierpnia wykonując dodatkowy wybieg dla samca stepowego, którego wzięliśmy i przygarnęliśmy z Reptarium w Zakopanem, warunki w jakich przebywał w tym miejscu odbiegały dalece od tego czego też żółw potrzebował, ale nie będę dalej drążyć tematu bo to nie o tego żółwia akurat chodzi. PS. NIE POLECAMY REPTARIUM Z ZAKOPANEGO!

Wracając do tematu, to będąc w trakcie prac usłyszałem za siatką (czyli na nieogrodzonym polu za naszą posesja) jakiś szelest,  pomyślałem, a podejdę pod siatkę i zobaczę co się dzieje, tym bardziej, że min. na wybiegach i w ich okolicy mamy niezłe stadko jaszczurek więc myślałem, że to ona pałaszują przed zbliżającym się okresem zimowym. Podszedłem pod tą siatkę ogrodzeniową, a moim oczom okazał się niesamowity widok....patrzę, a tam między roślinnością i krzakami, które tam rosły jest jakiś żółw, od razu pomyślałem, że to musi być nasz Jaś lub Jasia:), który zniknął rok temu. Przez siatkę skakałem jak nastolatek żeby mi tylko z pola widzenia nie zniknął. Gdy już go miałem, na rękach to byłem pewien, że to on/ona. Serce myślałem, że zaraz mi pierdyknie z tych emocji, żona i córka zbiegając po schodach o mało nóg nie połamały:).

Żółw przez cały rok musiał żerować w obrębie wybiegu, z którego zniknął (do tej pory nie mogę stwierdzić co było przyczyną), gdyż znalazłem go dosłownie parę metrów od miejsca, z którego zaginął, tylko że po drugiej stronie ogrodzenia. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że nie dość, że był malutki to generalnie mógł iść w każdą stronę świata. W bliskiej okolicy nie ma zabudowań tylko kawał pola i kawałek dalej bagna, a on cały czas był tuż pod naszym nosem tylko, że nie na naszej posesji.

Żółw gdy go znalazłem był w świetnej kondycji, od razu wrzuciłem go na wagę i muszę przyznać, że dobrze się wypasł za ten rok:), oczywiście gabarytowo też było widać, że mu się urosło.

Reasumując, szczęście niesamowite i nigdy nie warto tracić nadziei gdyż życie jest pełne niespodzianek:)





« Ostatnia zmiana: 21.09.2022, 14:40:22 pm wysłana przez Bombanier »

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Niesamowita historia zaginionego malutkiego żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 22.09.2022, 12:11:28 pm »
Super historia. Dobrze, że zakończona happy endem.
To też fajnie obrazuje, że żółwie greckie bez problemu mogą zimować w naszym klimacie. Już kilka lat temu czytałem artykuł w którym postawiona była teza, że żółwie(wtedy chodziło o stepowe) mogą bez problemu żyć w klimacie umiarkowanym jak
Polska tylko nie mogą się rozmnażać bo jest jeszcze zbyt zimno aby utrzymać odpowiednią temperaturę jaj.