Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 09:53:42 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))  (Przeczytany 17888 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kesja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #75 dnia: 04.01.2019, 16:16:14 pm »
Haha! Bajki nie ogladałam ale baśń znam. Z tego co pamiętam to jej imie miało związek z tym że jej mama właśnie szalała za roszponką :) Chyba to jedno i to samo.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #76 dnia: 04.01.2019, 16:50:15 pm »
Prawidłowa nazwa to Roszpunka warzywna

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #77 dnia: 04.01.2019, 20:22:46 pm »
w takim razie mój błąd  :D

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #78 dnia: 04.01.2019, 21:30:45 pm »
Roszponka warzywna, roszpunka warzywna, roszpunka jadalna - wszystkie nazwy są prawidłowe dla roślinki Valerianella locusta :)

Offline Kesja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #79 dnia: 13.01.2019, 18:39:20 pm »
Hej. Wracam tu z kolejnym pytaniem. Mój żółwi jest bardzo aktywny ma apetyt, robi zdrowe ładne kupki i generalnie prawie wszystko idealnie. Mówię prawie bo mam z nim pewien problem.  Mianowicie,  tak bardzo lubi się wspinać i zwiedzać terrarium oraz jest bardzo ciekawy co jest poza nim że często ląduje na grzbiecie. Nie martwiłabym sie gdyby nie to że sam nie potrafi wrócić do normalnej pozycji.  Przychodzę do domu po paru godzinach i niewiem jak długo tak leży. Usunąłem już wszystkie miejsca na których często się wywracal ale pozostały ścianki terrarium.  Co mogę zrobić aby temu zapobiec? I czy to może być niebezpieczne jak tak leży kilka godzin? Czy to dlatego że jest jeszcze malutki nie potrafi się przekręcić?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #80 dnia: 16.01.2019, 21:32:47 pm »
Zrób dużo urozmaiceń terenu, na płaskim będzie mieć problem z obróceniem się. Górki, dołki, korzenie, kamienie - wszystko o co może się zaczepić. Wywrotki będą się zdarzać zawsze, tego nie unikniesz. Długotrwałe leżenie "na plecach" może być groźne, dlatego trzeba żółwiowi jak najbardziej ułatwić naukę obrotu do prawidłowej pozycji.

Offline Kesja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #81 dnia: 01.02.2019, 12:07:32 pm »
Dziękuję Doru po raz kolejny! Teren urozmaicony- wywraca się dalej Ale wstaje już sam! Jestem spokojna! Ile to trzeba rzeczy brać pod uwagę haha :D
 
Nareszcie doszła do mnie paczka z nową żarówka RepTech 50w i balast do niej. Mam jednak kolejne pytania. W związku z tym że kabel do lampy musiałbym przeciąć przed tym pstryczkiem na kablu to bedzie on bardzo krutki.
1.Gdzie może leżeć ten statecznik? Normalnie na ziemi?
2. Czy on robi się bardzo gorący?
3.Czy mogę zostawić swoj klisz do tej żarówki(lampę) czy raczej używa sie żarówkę bez obudowy?
4. Czy też musi być cały czas w pionie Tak jak arcadia? Czy można ja ustawić pod kątem?
Troche szkoda mi ciąć ten kabel i wolałabym dokupić nowy bo w przeciwnym razie już nie będę go nigdy mogła użyć do arcadii (różnie bywa mogłaby się przydać kiedyś awaryjnie) Może coś polecacie?
Dołączam zdjęcia i pozdrawiam a

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #82 dnia: 01.02.2019, 15:28:13 pm »
1. Statecznik najlepiej zamontowac na ściance terarium, poprostu go przykrec.
2. Nie robi się bardzo gorący ale trzeba mieć świadomość że daje dużego kopa na starcie lampy 5kv.
3. Możesz zostawić ten klosz ale jeśli jest w nim oprawka plastikowa to wymienił bym ją na ceramiczna
4. Powinna być w pionie ale jeśli będzie pod delikatnym kątem to nic się nie stanie.
Kup lepiej nowy kabel min 1,5mm do 2,5mm, pamiętaj że kabel z kontaktu do statecznik może być długi, natomiast od statecznik do lampy max ok 1m jak dobrze pamiętam, masz timer? Jak nie to kup zwykły za 20 zł i ustaw długość cwiecenia pamiętaj że ta lampa nie lubi pstrykania tylko długi czas święcenia a przy pierwszym uruchomieniu najlepiej ja włączyć na około 8 godzin powinna być taka informacja na instrukcji w pudełku.
:)

Offline Kesja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #83 dnia: 01.02.2019, 16:09:10 pm »
Dziękuje za szybką odpowiedz i bardzo pomocne informacje! :D wlasnie myslalam zeby zamontowac statecznik do scianki ale nie terarium tylko ściany przy terarium.

Timera niemam, sama włączam lampę rano i wyłączam wieczorem. Wiem że nie powinno się ich zapalać na krótki okres i nie robię tego
 Oprawka do żarówki jest ceramiczna (do arcadi taką kupiłam) Ale kupię nową oprawe z kablem. Czy taki zestaw będzie ok?

https://bioterr.shoparena.pl/pl/p/Komplet-kabel-zasilajacy-i-oprawka-ceramiczna-E27-do-zarowek-grzewczych-i-UVB/379

Co to znaczy że daje kopa na starcie lampy? Hah :P  Trochę się boję o jakieś zwarcia itd.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #84 dnia: 04.02.2019, 07:34:37 am »
Nie ma się co bać tylko trzeba o tym pamiętać, przewód będzie ok. Ja mam timer bo wychodzę z domu za wszesnie na włączanie lampy.
:)