Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 12:08:48 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))  (Przeczytany 17891 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kesja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« dnia: 15.10.2018, 00:48:07 am »
Witam! Jestem całkiem nowa na forum i na stronie. Planuje kupić żółwia greckiego i myślę że to dobre miejsce by szukać porad. Naprawdę dużo już czytałam ale zupełnie brak mi doświadczenia a tego nic nie zastąpi! Chce aby mój żółw był zdrowy i szczęśliwy więc staram się zrobić wszystko jak najlepiej.Zbudowałam terarium dla mojego przyszlego podopiecznego.  Wymiary 120cm/70cm wysokość 30cm. Będę go trzymać w domu Ale w lecie mogę też na dworze w cieple dni(mieszkam w norwegii) Załączam zdjęcie. Kolejny etap to oświetlenie i lampka grzewcza. Proszę o porady i sugestie.  Myślał o 3 w 1 Arkadia  basking lamp 160 w . Co myślicie? Czy to nie za mocna lampa? Czy jest bezpieczna?

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #1 dnia: 15.10.2018, 12:36:22 pm »
Cześć,
proponuję zakryć jedna stronę tego domku aby było tam ciemno i przemysl co dać w nim na podłoże do spania. Nie wiem jaka jest głębokość tego domku żółw musi się tam swobodnie obracać. Lampa oprócz tego że zje dużo prądu to niewiele UVB zolwiowi zapewni bo tylko o to promieniowanie chodzi reszta jest zbędna. Nie zapomnij że oprócz UVB trzeba zapewnić miejsce do wygrzewania, ogólnie poleca się metahalogen http://www.terrasklep.pl/27_reptech 2w1, do niego trzeba dokupić jeszcze starter.
:)

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #2 dnia: 15.10.2018, 15:37:50 pm »
Obuduj też czymś to wejście do domku, żeby żółw nie wypadł.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #3 dnia: 15.10.2018, 15:49:40 pm »
Jeśli chodzi o wysokość terrarium to dla jakiegoś malucha będzie ok, dla większego żółwia będzie za niskie.
Również polecam lampy metalohalogenowe (metal halide UVB lamp, inaczej HID lamp) - najlepsza emisja UVB, mniejsze zużycie prądu niż te Arcadii, spełniają rolę i oświetlenia UVB i lampy grzewczej. Jako, że świecą punktowo, a powierzchnię terrarium masz sporą, resztę można oświetlić czymś co nie zje za dużo prądu - np. listwą ledową. Jeśli nie będzie doświetlenia, to żółw może nie korzystać z ciemnej strony terrarium.
Też uważam, że te "balkoniki" trzeba zabudować, żółwie to niezłe "kombinatory" i prędzej czy później postanowi pobawić się w latanie ;)
Czy wiesz jakiego podłoża uzyć i jak karmić przyszłego podopiecznego?

Offline Kesja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #4 dnia: 15.10.2018, 19:23:40 pm »
Hej! Dziękuję wam bardzo za odpowiedź! Jesteście bardzo pomocni! Zanim dostałam waszą odpowiedź poszłam za radą pana w sklepie zoologicznym w Norwegii i zamówiłam  Arcadia D3 basking lamp 100w do tego stojak i ceramiczną obudowę. Powiedział mi ze ona ma wszystko co potrzeba uva, uvb i daje cieplo. Mam nadzieję ze bedzie ok. Jesli nie to bede zmianiać.
     Mam zamiar wypelnic zagrode ziemią z ogrodka połączoną piaskiem (okolo 10 cm głębokosci) Razem z kawalkiem trawnika. Jesli chodzi o karmę to oczywscie "wszystko" co rosnie dookoła domu ;) sprawdzałam liste roślinek zalecanych wiec kupiłam tez nasionka zeby  chodować jedzonko dla niego. Słyszałam tez duzo dobrego o pre alpin testudo. Niewiem czy jest dostepna w polsce ale sprawdzałam ze moge ją zamówić ze szwecji. Co myślicie?
     Jesli chodzi o ten domek załaczam fotkę zbliżenia. Mówicie że powinnam zabudować tą luke nad szczebelkami tak? Moge pociągnąć je (szczebelki) aż do samej góry. Bedzie ok? Głębokość domku to 25 cm wiec dla małego wydaje mi sie ze w porządku. Niewiem czym wypełnic wnetrze domku... prosze o sugestie!  jesli chodzi o ciemne miejsce to kupiłam tez dla niego kryjówki  ktore umieszcze na dole pod domkiem. Wiec bedzie mial gdzie sie chować To prawda ze  wysokość terrarium za niska ale po paru latach zbuduje mu nowy domek :))) Dziękuję raz jeszcze czekam na odpowiedz  i pozdrawiam!

Offline Kesja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #5 dnia: 15.10.2018, 19:27:53 pm »
Zdjecie

Offline Kesja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #6 dnia: 15.10.2018, 19:29:16 pm »
Zdjęcie2

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #7 dnia: 15.10.2018, 22:01:46 pm »
Stojak i obudowa się przyda ale ta lampa daje mało UVB ciekawe jak z żywotnościa tego promieniowania pewnie też niewielkie, patrząc na wykres. Jak jeszcze nie kupiłaś to może uda sie odkręcić zakup bo niestety powinnaś kupić inna. I tak jak mówimy zbuduj ten balkon bo żółw się wspina i żeby nie fiknal na dół. Jeśli chodzi o podłoże do domku ja mam repti bark inni również ziemię z mchem, liście...
« Ostatnia zmiana: 15.10.2018, 22:06:48 pm wysłana przez heres »
:)

Offline Kesja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #8 dnia: 15.10.2018, 23:34:49 pm »
Ok. Dziekuje! Napisze tam czy mogą mi zamienić na metahalogenową tylko niewiem czy na tej stronie mają takie bo to angielska strona i na pewno nie mają tej samej firmy. Orientujesz sie może jakie firmy produkują te lampy jeszcze? I jakiej mocy lampe powinnam kupić na tego typu terarium? Zamawiałam ze strony

 https://www.reptiles.swelluk.com/?gclid=EAIaIQobChMIucb0lrGJ3gIVw0QYCh0qlAYHEAAYASAAEgIOgfD_BwE
  Jesli za późno bedzie na zamiane to po prostu kupie dodatkowo tą o której mówicie. Tylko tyle pieniędzy wydałam  :-[ :-( i ciekawe czy osłona którą zamówiłam bedzie sie nadawała do tej żarówki metahalogenowej o której mówicie.  :-(

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #9 dnia: 16.10.2018, 09:25:21 am »
Na tej stronie w ogóle nie mogę znaleźć metalohalogenów. Reptech nie jest polską marką, ta i inne są ogólnie dostępne z granicą.  Może poszukaj na ebay? Jeśli jeszcze nie wysłali paczki to powinno dać radę zmienić zamówienie, czy zrezygnować z zakupu.
Jeśli chodzi o moc, to producenci zazwyczaj podają dane w opisie produktu, moc zależy od odległości żarówki od zwierzaka. Z tego co widzę, u żółwi stosuje się albo 35 albo 50W.
« Ostatnia zmiana: 16.10.2018, 09:30:14 am wysłana przez doru »

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #10 dnia: 16.10.2018, 10:30:14 am »
Wszystko zależy od wysokości żarówki, dodatkowo tutaj mamy otwarte terarium więc obstawiam 50w. Pokaż ta obudowę do żarówki, do metahalogenu trzeba dokupić jeszcze starter lub inaczej balast bo 230v to za mało. Jeśli chodzi o firmy to jest sporo które produkują ja mam reptech i Lucky reptile polecam to 1.
« Ostatnia zmiana: 16.10.2018, 10:33:30 am wysłana przez heres »
:)

Offline Kesja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #11 dnia: 16.10.2018, 11:04:46 am »
Nie moge zrezygnować z zamówienia. Realizują zamówienia w jeden dzień. A wiec musze dokupić wszystko jeszcze raz. Myslicie ze moge używać to co juz zamówiłam przez pare miesięcy a potem zamienić? Nie jestem w stanie teraz tyle wydać. ;-( inni polecali mi Arcadia.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #12 dnia: 16.10.2018, 11:07:52 am »
Jak masz taką sytuację to używaj, a za pół roku bo pewnie jest taka żywotności tej żarówki kup metalohalogen. Może w zestawie z żarówka dostaniesz tester UV to będziesz mogła orientacyjne sprawdzać promieniowanie. Nie masz kogoś z pl aby mógł Ci dowiedz przy okazji sprzęt, albo jak będziesz w pl to kup. Chociaż na Amazonie i ebau są dostępne.
:)

Offline Kesja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #13 dnia: 16.10.2018, 11:27:16 am »
Dziekuje! Napewno kupie! Tak, pan w sklepie mówił mi ze jest napisane na nich ze mają żywotność 12 miesiecy ale zeby wymienić po 6. Postaram sie zamienić na metahalogen. Dokupie ballast i klosz chyba ze ten który już zamówiłam bedzie pasował bo jest duzy i ceramiczny. A jesli chodzi o doswietlenie terarium na jego długosci to czy powinnam to zrobic mimo ze stoi ono przy bardzo dużym oknie (nieotwieralnym=niema przeciągów) ? Jest bardzo jasno!

Offline Kesja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Prosze o sugestie doświadczonych- żółw grecki :))
« Odpowiedź #14 dnia: 16.10.2018, 11:33:36 am »
To jest obudowa jaką kupiłam 200 mm https://www.reptiles.swelluk.com/arcadia-ceramic-reflector-clamp-lamp/

A na zdjeciu koszyk ze sprzetem ktory kupie za kilka miesiecy.
 Bardzo dziekuje za pomoc. :-)