Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 15:52:13 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: żółw grecki Benjamin  (Przeczytany 11599 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mike_low

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
żółw grecki Benjamin
« dnia: 01.11.2017, 14:05:20 pm »
Witam, przyszedł do mnie długo wyczekiwany żółw grecki.
Data urodzenia 23.08.2017r.
 waga 20gram
imię: Benjamin
pochodzenie: Czechy
miasto: Hradec Králové

Żółw przybył z krakowa ze sklepu zoologicznego Bazyliszek, dobrze zapakowany wraz z heat packiem oraz kawałkiem sepii.

Szybko doszedł do siebie po 5h od wyjęcia z paczki włączyłem lampki i Benjamin szybko odżył, zaczął się wygrzewać i nabrał apetytu. Po długim 13godzinnym śnie od rana jest bardzo aktywny i zwiedza terrarium.
Temat założyłem z myślą o Waszej pomocy w hodowli żółwia i poprawianiu popełnianych przeze mnie błędów.

Na codzień Benjamin mieszka w zrobionym przeze mnie terrarium 95cm dł./35cm szer./30cm wys.
żarówka grzewcza ARCADIA Basking Solar Spotlight 50W
UVB REPTI GLO 5.0 25W UVB100 EXO TERRA
Higrometr i termometr
ścianki z korka
podłoże kamyki, włókno kokosowe, kora kokosowa, piasek żółty, wermikulit

KILKA PYTAŃ:
1. Kiedy radzilibyście przejść się do weterynarza z takim malcem? Odrobaczenie itd.
2. Benjamin ma czeskie papiery, wypełniłem już wniosek który zaniosę do urzędu ale czy nie muszę tych certyfikatów tłumaczyć?
3. Ile taki malec dziennie je? Wczoraj zjadł spory liść mniszka, dziś tylko 3 gryzy babki i nie jest zainteresowany jedzeniem.



Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: żółw grecki Benjamin
« Odpowiedź #1 dnia: 01.11.2017, 14:47:39 pm »
Czy terrarium ma wentylację,bo na zdjęciach nie widać? Jeśli chodzi o lokum to jest dobre ale tylko jako tymczasowe i na jakiś czas(musi też posiadać wentylację) .

Uvb musi być 10 bo 5 to za mało . Podłoże nie jest dobre. Dla greka odpowiednie będzie podłoże kamieniste(w części suchej i ziemia z gliną wędkarską(2:1) w części wilgotnej .Pamiętaj o częstym zraszaniu.

Do weterynarza wybierz się  niedługo ,za kilka dni.Skąd jesteś?
 
Jeśli chodzi o jedzenie to musisz wypośrodkować,dawać mu jakąś porcję i sprawdzać ile waży .Na wykresie Jacksona możesz sprawdzać prawidłową wagę i ewentualnie zmniejszać lub zwiększać porcję.




Offline Mike_low

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki Benjamin
« Odpowiedź #2 dnia: 02.11.2017, 07:22:47 am »
Wentylacja jest, od góry blacha perforowana szerokość 12cm i leci przez całą długość terrarium, z boku słabo ale widać jest 1cm szpary między dwoma szybami. Więc pod tym względem jest spoko, na pewno nic nie będzie pleśnieć. Wilgotność w terra 70%. UVB od ziemi jest jakieś 18-20cm (niskie terrarium). Jestem z Białegostoku muszę dowiedzieć się czy jest tu jakiś dobry gadzi weterynarz.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: żółw grecki Benjamin
« Odpowiedź #3 dnia: 02.11.2017, 13:25:11 pm »
Proponuję powiesić termometr i higrometr tuż nad ziemią, bo teraz pokazują Ci wartości w miejscu, gdzie żółw nie przebywa, a raczej nie o to chodzi. Pomijam, że ten badziew wskazuje co chce - u mnie w dwóch nowych sztukach była rozbieżność 30% w wilgotności, więc nie ufałabym, że u Ciebie jest 70. Kokos bardzo szybko wysycha, przez co pyli i podrażnia oczy oraz układ oddechowy. Nadaje się tylko do tropikalnych terrarium. Zaraz będziesz miał kichającego żółwia - wiem z własnych doświadczeń.
UVB 5.0 na jakiej wysokości by nie wisiało, to praktycznie nie działa... Promieniowanie w tych kompaktach jest tragicznie słabe.

Badanie kału trzeba zrobić jak najszybciej, kupa powinna być świeża, nie leżeć długo pod lampką ani w wodzie. Szukać trzeba także pierwotniaków, nie tylko robaków. Badanie warto powtórzyć 3krotnie (nie w każdej próbce mogą się akurat trafić jaja).
http://www.terrarium.pl/t/vet/_/dr-n-wet-zofia-dobrzynska-r69 - nie wiem na ile kobieta się zna, bo nie ma żadnych opinii ale nic lepszego nie znalazłam.

Urząd nic nie powiedział na temat tłumaczenia? U mnie papiery musiały być przetłumaczone, ale z tego co pamiętam to sami sobie to ogarnęli.

Offline Mike_low

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki Benjamin
« Odpowiedź #4 dnia: 02.11.2017, 19:45:37 pm »
Do urzędu zamierzam się wybrać w przyszłym tyg. kurde... przed kupnem UVB kierowałem się tym co jest na tym forum i pisali że 5.0 wystarczy w zupełności dla stepowych i greckich... troche szkoda mi wyrzucać dobrą żarówkę. Mógłbym powiesić ją pionowo wtedy byłaby jakieś 10cm od ziemi, może być tak nisko?

Do weterynarza wybiorę się również w przyszłym tyg. umówie się z weterynarzem i podpytam co mam jej przynieść. Dzięki za instrukcje.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: żółw grecki Benjamin
« Odpowiedź #5 dnia: 02.11.2017, 23:19:26 pm »
Ona nie jest dobra... Jak tak bardzo Ci zależy, to odsprzedaj komuś, komu bardziej posłuży. Możesz pokazać, gdzie jest napisane, że dla greków i stepów wystarczy 5.0?

Offline Mike_low

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki Benjamin
« Odpowiedź #6 dnia: 03.11.2017, 16:53:20 pm »
Ciężko będzie mi znaleźć te tematy bo były to posty z 2011-2013roku ale na pewno z tego forum. Mniejsza o to trzeba nową to trzeba.

Żółw bardzo długo śpi jak gaszę oświetlenie o 18 i włączę o 7 następnego dnia to przebudza się około 9tej. Jest bardzo żywy dużo spaceruje i lubi siedzieć w misce z wodą, wypróżnia się tam więc mam mało sprzątania. Ogólnie woli przebywać na kamykach niż na ziemi. Jutro wybiorę część podłoża i zastąpie je ziemią z ogrodu albo taką darniną. Czy dobrym pomysłem byłoby przed włożeniem tej ziemi zostawić ją w wiadrze z wodą? Taki zabieg w jakimś stopniu przyczyniłby się do odsączenia  robactwa.

PS. Śnieg jeszcze nie spadł, czy ktoś z was przesadzał może mlecz w doniczki na zimę? Wstawiłbym to do garażu i miałbym może świeże liście :)

Offline Mike_low

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki Benjamin
« Odpowiedź #7 dnia: 06.11.2017, 20:38:45 pm »
Żółw jest zdrowy, nic dziwnego nie zaobserwowano. Mam pytanie, mimo prób urozmaicania diety, liście truskawek, trawa, koniczyna, babka malec po spróbowaniu tych rzeczy nie chce ich jeść i zabiera się tylko za liście mleczu. Co radzicie zrobić? Przegłodzić go trochę?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: żółw grecki Benjamin
« Odpowiedź #8 dnia: 06.11.2017, 20:48:43 pm »
Tak przegłodzic.Dawaj mu ten pokarm ,którego nie chce jeść a po paru dniach gad się przekona.Nie podawaj mu trawy bo ten gatunek jej nie je.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: żółw grecki Benjamin
« Odpowiedź #9 dnia: 11.11.2017, 17:38:24 pm »
Malucha za długo bym nie głodziła. Dobrze jest podawać tylko jeden gatunek rośliny w jednym posiłku, wtedy nie ma możliwości przebierania i wybrzydzania.

Offline Mike_low

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki Benjamin
« Odpowiedź #10 dnia: 13.11.2017, 16:50:38 pm »
Przegłodzenie żółwia polegało na podaniu mu jedzenia o późniejszej porze, teraz nie wybrzydza. Jest już dwa tygodnie u mnie i przez ten okres przytył 5gram z 20 na 25gram. To nie za szybki wzrost? Z tego wykresu Jacksona ciężko określić ile powinien ważyć tak mały żółw 5cm to jakiś +/ 130gram a to chyba nie do końca prawda.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: żółw grecki Benjamin
« Odpowiedź #11 dnia: 13.11.2017, 20:43:12 pm »
Nadrabia wagę, żeby dobić do prawidłowej - jeśli ma 5 cm to był za lekki. Nie wiem skąd wziąłeś 130 g... pomyliłeś się tylko o 100 ;)
Tu masz wykres dla malców:

Offline Mike_low

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki Benjamin
« Odpowiedź #12 dnia: 05.03.2018, 17:14:38 pm »
Benjamin ma na dzień dzisiejszy 6cm długości i 55gram wagi. Mam pytanie, czy wasze żółwie również zimą są ospałe? Mój bardzo długo śpi wstaje zazwyczaj o 9 rano a idzie spać o 16. Dziś wstał o 13 i poszedł spać o 15. Raz czy dwa na dwa tygodnie jest taki pobudzony że od rana do 20:00 chodzi po terrarium i się wspina po wszystkim. Nie chce go przekarmiać ale zastanawiam się czy go budzić na siłę (wygrzebywać z ziemi) jak śpi czy dać mu spokój i niech śpi po 40h?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: żółw grecki Benjamin
« Odpowiedź #13 dnia: 07.03.2018, 20:10:00 pm »
Czyli bardzo ładna prawidłowa waga :)
Zima jest okresem, podczas którego żółwie greckie hibernują. Niezimujący żółw może być ospały, zwalniać i dużo spać, bo tak działa jego organizm - czuje, że czas odpocząć. Jeżeli wstaje sam nawet na krótko i je, to nie ma co go wyciągać na siłę. Oczywiście mówię o żółwiu, co do którego ma się pewność, że jest zdrowy.

Offline Mike_low

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki Benjamin
« Odpowiedź #14 dnia: 17.11.2018, 14:15:40 pm »
Witam, żółw rozwija się prawidłowo waży już ponad 100gram, różnorodnie się odżywia i jest w pełni sił. Jeszcze w tym roku nie zamierzam go zimować.
Na przyszły rok zamierzam zrobić mu już pełnowymiarowy całosezonowy wybieg. Jestem w fazie projektu. Czy docelowo dla nawet dorosłego osobnika wystarczy wybieg o wymiarach 245cm x 140cm? Mam zamiar posadzić mu kwiatki które lubi, kamyki, kryjówka itd. Chodzi mi raczej o samą wielkość wybiegu. Mam zamiar trzymać tam żółwia od końca kwietnia do końca września, dzień i noc. Wybieg zabezpieczony przed kotami i ptactwem.