Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 20:30:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mój nowy żółwik proszę o poradę :)  (Przeczytany 9328 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gordon2233

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Mój nowy żółwik proszę o poradę :)
« dnia: 13.10.2018, 17:02:10 pm »
Witam wczoraj zakupiłem żółwika greckiego, dałem mu na imię  Leonardo
 
Prosze tu ma cie kilka zdjęć jego







Żółwik jest bardzo młody wiec mam kilka pytań Jak zadbać o jego skorupkę i zdrowie dajecie jakieś witaminy czy w pokarmie dawać jak tak to co podawać mu ?
 
Niestety żółwik był zestresowany i nic nie je ale obserwuje go i widzę zaczyna chodzić po całym terrarium czy tak każdy ma młody żółwik ?

Tutaj daje zdjecia Terrarium





Jeśli chodzi o glebę to jest pomieszana glina z ziemia i piachem
Roślinki będzie jeszcze miał
Niestety jeszcze muszę zmienić ta żarówkę uvb exo terra żarówka uvb 150 (repti glo 10.0) 13 W pisali mi ze ona jest kijowa wiec bede coś szukał lepszego
 

Proszę   o poradę jak dbać o niego co Zamienic mu i jak karmić


Z góry bardzo dziękuje za  poradę ;)
 

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Mój nowy żółwik proszę o poradę :)
« Odpowiedź #1 dnia: 13.10.2018, 19:42:58 pm »
dodaj do gliny z piachem ziemię i może trochę spryskaj wodą. Koniecznie pamiętaj o lampie, najlepiej zmień na metahalogen. Ładny żółwik, ale widac, że bardzo młody, pewnie ma zaledwie kilka tygodni albo mniej.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Mój nowy żółwik proszę o poradę :)
« Odpowiedź #2 dnia: 13.10.2018, 21:21:35 pm »
Całkiem fajne terrarium :) Jeśli chodzi o lampę to zainwestuj w metalohalogen - to 2w1, UVB i grzewcza.
Można wiedzieć skąd masz takiego maluszka?

Karm roślinnością polną/łąkową, popularnymi "chwastami". Spis jadalnych i szkodliwych roślin masz tutaj: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/0B7JNt2E9WRAfWEhWY2ZzQkh2eWM
Na zimę najlepiej przyzwyczaić żółwika do suszonych roślin, jest mnóstwo firm produkujących dobre susze np. Zuzala, Tivo, Vitmix - dostępne w sklepach zoologicznych i przez internet. Z suplementacji koniecznie wapń w postaci chociażby sepii dla ptaków - można zetrzeć na proszek i posypać zwilżone jedzenie. Witamin zdrowym żółwiom podawać nie trzeba
Unikaj warzyw i owoców, z dozwolonych awaryjnie możesz podać rukolę, roszponkę, czy w niewielkiej ilości jarmuż albo kiełki np. rzodkiewki.

Ze skorupką poza suplementacją wapnia nic nie trzeba robić, możesz go jedynie kąpać 1-2 razy na tydzień w ciepłej wodzie i musi mieć cały czas wodę do picia - młodziaki łatwiej się odwadniają.
Koniecznie wybierz się do lekarza na przegląd i badanie kału.

Offline gordon2233

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Mój nowy żółwik proszę o poradę :)
« Odpowiedź #3 dnia: 14.10.2018, 00:06:13 am »
Jeśli chodzi lampę kupie jak najszybciej

A żółwika kupiłem od znajomego co prowadzi sklep zoologiczny i on mi załatwiał go w sumie chciałem troszkę większego ale na ten czas już nie miał coś gadał ze przychodzi zimowa pora i hodowcy usypiają czy jakoś tak troszkę nie słuchałem jak widziałem go juz xd 
 
Jeśli o suszone jedzenie to wysuszyłem na razie mlecz  i pokrzywę

Wapn chce właśnie jutro zamówić ale czy taka może być ? https://allegro.pl/trixie-sepia-dla-zolwi-naturalna-12cm-2szt-i7371678698.html

F_lipa11 właśnie mam ziemie glina i piach  zmieszany a od jutra będę z rana spryskiwał wodą

Tu macie zdjecie jak sie grzeje na kamyczku


Ten kabel co widać to czujnik temperatury  sprawdzałem zęby sie nie mylić i zaraz kabelek zabrałem wiec spokojnie sobie leżał

żółwik waleczny chyba na wszystkie kamyki chciał się wcisnąć
 
A ile żółwik ma lat czy miesięcy to nw




Offline gordon2233

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Mój nowy żółwik proszę o poradę :)
« Odpowiedź #4 dnia: 14.10.2018, 10:42:45 am »
Mam pytanko bo 2 dzień sie zaczyna a żółwik troszku skubnął jedzenia i nic nie  je ,to jest normalne ze stresu czy coś jest nie tak

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Mój nowy żółwik proszę o poradę :)
« Odpowiedź #5 dnia: 14.10.2018, 21:41:12 pm »
Znajomy powinien dać Ci do niego dokumenty, to gatunek chroniony... to na bank tegoroczny.wyklutek, jest maciupeńki. Szkoda że nie poczekałeś do wiosny - zimowanie dobrze by mu zrobiło.
Może się jeszcze adaptować do nowego miejsca, dobrze że jest aktywny. Badanie kału i tak trzeba wykonać.
Ta sepia może być, ale zapłacisz więcej za markę, wystarczy sepia dla ptaków bo to to samo, a tańsze. Czasem na allegro można znaleźć na wagę za śmieszną cenę.

Offline gordon2233

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Mój nowy żółwik proszę o poradę :)
« Odpowiedź #6 dnia: 15.10.2018, 06:09:35 am »
Za dnia Bede jechał do weterynarza zęby porobić wszystkie badania


Offline gordon2233

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Mój nowy żółwik proszę o poradę :)
« Odpowiedź #7 dnia: 22.12.2018, 16:21:44 pm »
Witam



Mam pytanie do was przy tych rozmiarach żółwia nie waży on za dużo lub może za mało







tak patrze na niego i nw właśnie czy on nie ma problemów ze skora czy żółwie taka maja



Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Mój nowy żółwik proszę o poradę :)
« Odpowiedź #8 dnia: 22.12.2018, 19:21:32 pm »
Co do wagi się nie wypowiem. Pewnie Dorota się niedługo zaloguje a ma doświadczenie z tym gatunkiem.

Co do twojego pytania o skórę to może być wina wilgotności. Jaka panuje w terrarium.
Po za tym polecał bym w pobliżu kryjówki w której śpi umieścić wilgotny mech torfowiec https://allegro.pl/oferta/mech-torfowiec-sphagnum-podloze-terrarium-50g-4l-7712851277 
Ładnie trzyma wilgoć i powoli nawilża powietrze. Duża wilgotność u takiego żółwika to bardzo ważna sprawa. Łatwo tu o odwodnienie.

Offline gordon2233

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Mój nowy żółwik proszę o poradę :)
« Odpowiedź #9 dnia: 22.12.2018, 22:13:06 pm »
ok zamówię to po świętach staram sie spryskiwać z 3 razy dnienie 2 razy jest na 100 % rano i wieczorkiem i terrarium będę zamykał z góry

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Mój nowy żółwik proszę o poradę :)
« Odpowiedź #10 dnia: 25.12.2018, 14:00:35 pm »
Ja podłoże nie tylko pryskam, a też podlewam co jakiś czas.

Co do wagi - najłatwiej stwierdzić prawidłowość za pomocą wskaźnika Jacksona - załączam wykres dla maluszków.