Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 00:25:36 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witam wszystkich! :) przesyłam kilka fotek żółwia Leona i jego terrarium :)  (Przeczytany 13955 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Świetna terra robi wrażenie , ale mam jedno pytanie:

Czy pietrowe terrarium nie jest czasem zupełnie niepotrzebne?
O co mi chodzi:
Chodzi mi o to że Żółw prawdopodobnie postrzega teren jako jedną całość , jeden ciąg terenu: ewentualne wzniesienia, norki, konary czy cokolwiek tylko są dopełnieniem tej okolicy - CAŁOŚCI.
Wszelkiego rodzaju piętra , czy tymbardziej rury zaburzają mu przestrzeń przez co nie postrzega jej podwójnie( piętrowo). Owszem terra jest dwa razy wieksza ale tylko dla nas (obserwatorów) i w sumie robiona wedle ludzkich zasad zamieszkania ( bloki). Żółwie w naturze nie mają pięter.To by sie sprawdziło może wśród nornic, mrówek, szczurków, czy wszelkich biegających gryzoni, a nawet agam..ale nie u żółwi.
Jeśli mam racje a nie wiem..to piętrowość terrarium może tylko komplikować kwestie temperatur czy wilgotności..lub poprostu zagubić gadzinke bo pięter ona nie rozumie.
« Ostatnia zmiana: 28.12.2012, 00:02:15 am wysłana przez Fik »

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Ja na pewno będę robiła Maniowi piętro. zwierzak sie uczy.. Nawet żółw. Szybko sie przystosuje do pięterka nawet jak na początku będzie zagubiony. Dla niego to tez więcej miejsca do chodzenia, bardziej urozmaicony teren. w naturze nie żyje w pudle.. Pięterka sie juz nie raz tu przewijały i sie sprawdzają. Skorupki sa strasznie ciekawskie :D a co do temperatury io wilgotności to wcale to tak nie komplikuje sprawy.. jak Manio będzie chętnie siedział na górze to tam będzie miał strefe suchą. A na dole wilgotną. I chyba problem ise rozwiązuje sam ;)
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Generalnie nie chodziło mi o to że pietrowe terra jest w jakiś tam sposób niekorzystne dla gadziorków...no napewno nie, jest to napewno terra urozmaicona..i tak jak mówisz dla ciekawskich istot ciekawa.

Nie powiększa ona jednak swych rozmiarów według mnie dla gada, dla nas tak.
Jak się myle wyprowadzcie mnie z błedu...staram się myśleć jak żółw.
« Ostatnia zmiana: 28.12.2012, 00:19:03 am wysłana przez Fik »

Offline TurtleFighter

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 2
A ja wam powiem :p ze moim zdaniem 2 piętra realnie zwiększają powierzchnię użytkową dla żółwia. Przecież czym różni się moja rura od norki ziemnej z którymi żółwie mają do czynienia w naturze ? Dla żółwia to tak samo jak by ktoś na podzielonym na dwie części wybiegu letnim umieścił mu podziemne przejście :P. A tak naprawdę wszystko wyjdzie w praniu :P pięterko zrobię a to czy i jak bd żółw zniego korzystał bd zależało od niego :P  .(niech sam zdecyduje) Leon jest bardzo ciekawski i ruchliwy :P jak mu odetkałem raz to wejście aby upewnić się czy się zmieści to odrazu tam wlazł :P i przeszedł całą długość bez zastanowienia :P Moim zdaniem żółwie właśnie lubią mieć takie norki i kryjówki to je pobudza do  aktywności i zabawy ;p a nie tylko jedna oklepana kryjówkę do spania, oczywiście wszystko w miarę możliwości.

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Nie rozumiem czemu by miało nam powiększać a żółwiowi nie.. Nam to może więcej sprzątania da.. No i pole do ego by bardziej urozmaicić mu mieszkanko. Przecież żółw z tego korzysta, ma więcej miejsca do pochodzenia, bardziej urozmaicony teren, można pokombinować więcej.. do tego żółwie kochają sie wspinać i wciskać gdzie się da więc to je tez jakoś stymuluje do ruchu. Skorupka musi mieć gdzie chodzić a to łatwy sposób na to, żeby tego miejsca miała jeszcze więcej.. Dlatego dalej nie rozumiem dlaczego to niby dla nas bardziej niz dla żółwia ;)
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline TurtleFighter

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 2
Jak by to miało być tylko dla mnie jako właściciela to w ogóle bym tego nie robił :PP teraz :P tylko muszę u szklarza zamówić takie szklane jakby akwarium na górę :P i zastanawiam się właśnie jak zaadaptować górę :P

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Dlatego że żółw nie widzi przestrzeni swego terrarium.
Dla mnie to jest logiczne :)
Taka terra nie szkodzi i do 200% winduje kryjówki itd...ale dla żółwia nie jest większa. Dla nas tak.

Prosty przykład :
Czy terra pietrowa dla zółwia o rozmiarze 20 cm o rozmiarze 100cm na 100 cm czyli razy 2 - bo jest piętro...jest dwa razy większa?
Tzn ma powierzchnie fizyczna 20 000 cm 2 ale dla nas, nie dla żółwia :)
Dla żółwia ma powierzchnie 10 000 cm 2.
My mieszkamy na piętrach- żółwie nie.
My rozumiemy piętra, żółwie nie.
 

Dodano 28.12.2012, 19:53:49 pm
Owszem terra piętrowa jest do wykonania..ale żółw musi widzieć przestrzeń tych pięter.
A nie rure.
« Ostatnia zmiana: 28.12.2012, 19:53:49 pm wysłana przez Fik »

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Ja również na wiosnę zrobię terra z pięterkiem. Podejście bardzo łagodne (około 5*). Z 10 cm barierką. Moim zdaniem piętro jest bardzo dobrym pomysłem pozwala żółwiowi wybrać wilgotność, temperaturę, naświetlenie. Można się kłócić czy żółw wie co to piętro lub nie wie. Ja często słyszę że żółwie korzystają z pięter i chyba nic im się nie dzieje...  ::) Musze też poprzeć Fika, który ma trochę racji pisząc, że piętra nie powinno robić się identycznych rozmiarów jak dna, tylko odpowiednio mniejsze np. nad kryjówką.  :)


PS:
Moje terra:                                                                                     Piętro: (na wysokości 20 cm)
                                                                                               +                                                                         (czyli będzie ono 0,3 części dna) 
Wysokość: 40 cm          Szerokość: 80 cm          Długość: 100 cm                     Szerokość: 30 cm          Długość: 80 cm             
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Z bardzo łagodnym podejściem terro pietrowe jest jak najbardziej świetne... tylko tak by żółw orientował się w całości.
« Ostatnia zmiana: 28.12.2012, 20:34:23 pm wysłana przez Fik »

Offline TurtleFighter

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 2
:P wiem wiem o co chodzi FIK :P żółw nie ma pojęcia że jest w jednym terrarium 2 piętrowym tylko w zależności od piętra znajduje się w jednym większym (dół) lub jednym niniejszym (góra) - tu się zgadzam, ale uważam także iż duża nie zagospodarowana powierzchnia terrarium nie do końca zdaje egzamin. Dawniej terrarium Leona podzielone przedstawiało się jako jedna płaszczyzna ze strefą suchą i wilgotną żółw przemieszczał się tylko w rejonie strefy suchej a dokładnie tylko z kryjówki na kamień i spowrotem. W terrarium brak było bodźców do kombinowania. W wakacje natomiast spędziłem urlop w Chorwacji tam specjalnie odbyłem kilka wycieczek w plener aby pooglądać żółwie w naturze. Już po pierwszym kontakcie zauważyłem znaczną różnicę pomiędzy ich zachowaniem a zachowaniem Leona. Żółwie w naturze : wychodziły dopiero jak minęły upały w godzinach późno popołudniowych i zachowywały się naprawdę zwinnie wręcz jak jakieś szczury czy jaszczurki. Chodziły bardzo szybko wspinały się. Nie stanowiły dla nich problemu jakieś przeszkody.  Niczym nie przypominały mojego Leona który w porównaniu praktycznie w ogóle  się nie ruszał. Ta właśnie przygoda natchnęła mnie do przeróbki terrarium na takie bardziej "zmuszające do kreatywności", więc korzystając z okazji iż Leon przebywał na wybiegu letnim rozpocząłem przebudowę :P Mam zamiar teraz jeszcze trochę pokombinować może rozkładać pokarm w różnych miejscach może jeszcze coś wykombinuję :P niektóre moje pomysły w praktyce mogą się nie sprawdzić ale tego dowiem się dopiero jak dane rozwiązanie zastosuje :P
PS. a tu jeszcze macie żółwiki w spotkane w naturze Chorwacja miejscowość Orenic 2012
 

Dodano 28.12.2012, 23:48:53 pm
A tutaj zobaczcie sami powiedzcie co o tym sądzicie. Tam w Chorwacji spotkałem także żółwie "ogrodowe". Jako że ludzie w tej miejscowości mieszkają praktycznie na skałach przed domami jako ogródki  takie jakby baseny z nawiezioną ziemią takie "tarasy" - tam właśnie nieraz rośnie sobie jakieś drzewko i wpuszczone były właśnie żółwie. Gady żywiły się prawdopodobnie tylko tym co spadło z jednego drzewka jakieś zgniłe śliwki czy coś one to jadły i powiem wam ze naprawdę były bardzo ruchliwe ciężko było mi zrobić zdjęcie nawet bo biegały tam i spowrotem nie miały żadnej wody ani nic. Powiedzcie co o tym sądzicie ;>?
 

Dodano 28.12.2012, 23:50:23 pm

 

Dodano 28.12.2012, 23:50:53 pm

 

Dodano 28.12.2012, 23:51:29 pm

 

Dodano 28.12.2012, 23:52:36 pm

 

Dodano 28.12.2012, 23:54:14 pm
(ostatnie pięć zdjęć to te żółwie "ogrodowe")
« Ostatnia zmiana: 28.12.2012, 23:54:14 pm wysłana przez TurtleFighter »

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Otwarta przestrzeń to otwarta przestrzeń nawet jeśli zminimalizowana do rozmiaru tego "basenu" z ziemią.
Jak żółwia wypuszczam  dostaje szaleństwa i szósty bieg mu się włącza  :)
Żółwie na tych zdjęciach są idealnie płaskie..żadnej piramidkowości ..nawet najmniejszej :)

Jeszcze wracając do twego terra. Nie chce byś mnie żle zrozumiał że krytykuje Twoja terre. Nie nie o to chodzi.
Jest ona lepsza od mojej terry co musze przyznać!!
(Chodziło mi tylko o to by ktoś w przyszłości nie zrobił sobie terry 50 x 50 a z racji tego że ma piętro traktował je jak terre 100 x 100)
« Ostatnia zmiana: 29.12.2012, 10:50:25 am wysłana przez Fik »

Offline TurtleFighter

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 2
:P uzasadnione uwagi zawsze są mile widziane :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Bardzo fajne terro...:) Aż miło popatrzeć, że żółwik z adopcji tak dobrze trafił..:)

A co do pięterek to ja też jestem jak najbardziej za. O ile jest dobrze zabezpieczone, tak żeby żółw z niego nie spadł i nie zrobił sobie krzywdy. A ze strefami można sobie poradzić - pięterko może być np. platformą do wygrzewania się, a powierzchnia pod nim może pełnić rolę kryjówki. Widziałam też gdzieś piętrowe terro dla lamparcich, które wyglądało jak 2 postawione na sobie drewniane skrzynie, połączone "schodami". To akurat, niezbyt szczęśliwie wyłożone było na obu poziomach sztuczną trawą, ale przecież w obu skrzyniach można było urządzić część suchą i wilgotną, wstawić basen i powiesić żarówki grzewcze.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ