Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:08:01 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw grecki  (Przeczytany 10953 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PanHerman

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Żółw grecki
« dnia: 02.08.2015, 20:19:50 pm »
Witam,
Śledzę to Forum od 2011r., tj. od chwili kiedy żona kupiła żółwika greckiego wielkości 5-cio złotówki. Praktycznie całą wiedzę o warunkach jakie należy stworzyć żółwi, diecie czerpaliśmy i czerpiemy głównie z umieszczonych tutaj postów użytkowników. Za to Forum należy się jego twórcom duży PLUS.
Nasz żółwik w tej chwili wg dokumentów ma 5 lat. Bardzo chciałbym prosić o pomoc w dokładniejszej identyfikacji podgatunku, ponieważ w dokumentach napisano tylko Testudo hermanni. Osobiście obstawiam że jest to raczej Testudo hermanni boettgeri, ale specjalista jest ze mnie w tej materii raczej kiepski. Żółw ma w tej chwili plastron długości 10cm. Na załączonych zdjęciach  jest on po kąpieli, ponieważ chciałem, żeby kolory na skorupie były wyraźne. Może ktoś cię pokusi o określenie płci jeżeli jest to już możliwe. Także wskazane są komentarze odnośnie jego wyglądu ogólnego, to znaczy czy skorupa rozwija się prawidłowo, czy z oczami jest wszystko w porządku itp. Żółw jeszcze nigdy nie był zimowany.
Oto zdjęcia żółwia (załącznik):






Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #1 dnia: 03.08.2015, 14:32:17 pm »
Żółwik bardzo ładnie Wam rośnie..:)

Co do podgat. to jak dla mnie T.h. boettgeri, t.h. hermanni miałby plamy na plastronie zlane.
Wygląda mi na samiczkę..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline PanHerman

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #2 dnia: 05.08.2015, 21:53:55 pm »
Dziękuję za odpowiedź. Jak skorupka podrośnie pozwolę sobie jeszcze raz zamieścić aktualne zdjęcia, wtedy może uda się jednoznacznie określić płeć.

Odnośnie drugiego pytania może któryś z użytkowników Forum jest mocniej zaangażowany w hodowlę T.h. i posiada doświadczenie umożliwiające potwierdzenie naszych przypuszczeń w kwestii przynależności żółwia do podgatunku Testudo hermanni boettgeri. Bardzo mi na tym zależy.

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #3 dnia: 05.08.2015, 22:09:45 pm »
Piękny żółwik niestety w sprawie podgatunku nie pomogę ale jeśli chodzi o płeć to  też wygląda mi na samiczka  ;)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #4 dnia: 05.08.2015, 22:18:00 pm »
Samica boettgeri, ewentualnie może być mieszaniec. Czemu Ci tak na tym zależy?

Offline PanHerman

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #5 dnia: 06.08.2015, 17:12:36 pm »
Dziękuję za wiadomości. Drążyłem temat podgatunku ponieważ zawsze staram się zdobyć jak najwięcej informacji o swoich zwierzakach. Wydaje mnie się, że każdy dąży przynajmniej z czystej ciekawości do tego, żeby wiedzieć jaki stworek u niego mieszka. Wiedza o podgatunku jest mnie potrzebna na wypadek gdyby jeden żółw nam w domu nie wystarczył ale jest to temat przyszłościowy. Najpierw muszę w najbliższych tygodniach zorganizować nowe większe terrarium domowe dla obecnego żółwika, bo z tygodnia na tydzień jest on coraz większy oraz zmierzyć się z tematem "zimowania" gada bo tu moje doświadczenia są praktycznie zerowe.

Offline miliko88

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #6 dnia: 06.08.2015, 18:52:54 pm »
100% thb.  :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #7 dnia: 06.08.2015, 21:21:24 pm »
Podgatunek ważny jest tylko w przypadku rozmnażania (żeby nie tworzyć mieszańców), w innym przypadku nie ma to znaczenia. W handlu raczej spotyka się thb, thh o wieeeele rzadziej więc nie powinno być problemu z dobraniem towarzysza :)

Offline PanHerman

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #8 dnia: 27.05.2018, 13:15:17 pm »
Od ostatniego wpisu minęły już 3 lata. Pani Hermania urosła, długość jej plastronu to 13 cm. Poniżej umieściłem kilka jej aktualnych zdjęć.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #9 dnia: 27.05.2018, 23:16:35 pm »
Ładnie rośnie :)