Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 13:06:26 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: żółw grecki do adopcji  (Przeczytany 32407 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #30 dnia: 21.12.2015, 20:17:35 pm »
cyt "Przenoszenie żółwia z wybiegu zewnętrznego, na którym panuje temperatura ok 20 stopni do terrarium z lampą grzewczą (+/- 32 stopnie) skutkuje paskudnym katarem."

Ja bardzo wątpię aby ów katar był skutkiem "dużego wahania temperatury". O wiele bardziej prawdopodobne jest że miałaś w terrarium za małą wilgotność (śluzówka maluchów jest wrażliwa na zbyt suche powietrze), pylące podłoże albo wadliwie zbudowaną "wyspę ciepła". Żółwie, nawet całkiem małe, to nie są samobójcy więc mają genetycznie wbudowany  mechanizm regulowania ciepłoty ciała- gdy czują że jest za niska to idą wygrzewać się "na słońce", gdy za wysoka idą do cienia i zakopują się w wilgotnym (a więc dobrze odbierającym ciepło) podłożu. A ich kłopoty zdrowotne biorą się często  z tego, że któregoś z ww miejsc w terrarium żółwiowym brakuje.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #31 dnia: 21.12.2015, 20:58:30 pm »
Warunki mam cały czas bez zmian, problem z katarem pojawiał się tylko przy noszeniu żółwia w tę i z powrotem. Jeśli siedzą caly czas w tym samym miejscu (tylko wybieg lub tylko terrarium) to problem nie występuje. Wilgotność w granicach 65-75%, nie uważam że to mało. Podłoże - naturalna, zwarta ziemia i miejscowo darń.

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #32 dnia: 21.12.2015, 21:10:36 pm »
Dziękuję bardzo za opodwiedzi, wrzucam foteczki. terrarium zakończone także dziś była mała imprezka z okazji nowego domu. Zdjęcia poniżej, pozdrawiamy :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #33 dnia: 22.12.2015, 13:41:08 pm »
Wyszło całkiem nieźle, tylko następnym razem daj więcej ziemi z gliną a mniej tych drewienek i cyprysa. I dla żółwia lepiej będzie i dla Twojego portfela też.
Widzę 2 żarówki grzewcze? A UVB? Masz osobno, poza terro?
Potrzebna też jakaś kryjówka dla żółwia i koniecznie basen (greki piją wodę).
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #34 dnia: 22.12.2015, 15:34:32 pm »
Dzięki ciesze sie bardzo :)) zmodyfikuję w takim razie troszkę tą ilość ziemi na więcej ,tak chwilowo tylko włożona ta druga grzejna będzie tam albo taka mała do grzania(żeby podtrzymać temperatura w terarium około 22-23 stopnie) i tak jak większość radzi Vitalux albo zamiast małej grzejnej  UVB.
Miseczki  są z wodą i jedzenie ale do zdjęcia nie było :)) , kryjówka się robi , a z tym basenem to mam pytanie to ma być basen tylko do kąpieli czy również do picia wody ? Bo nie wiem ile ma być misek z wodą ? pozdrawiam

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #35 dnia: 22.12.2015, 18:56:28 pm »
Niestety żółwie nie są przesadnymi higienistami i bez żenady piją tą samą wodę w której się kapią i do której zdążyły kilka chwil wcześniej się wypróżnić, więc basen warto zrobic jeden rozmiarów odpowiednic do kąpieli.
Jeżeli planujesz założenie zwykłej kompaktowej świetlówki UV-B to zamontuj ją tak, aby świeciła centralnie w "wyspę ciepła". Gdy powietrze ma temperaturę pokojową to żółwie dość dużo czasu spędzają na wygrzewaniu więc gad nałapie UVB o wiele więcej niż od świetlówki zamontowanej "gdzieśtam". Sensowna lampa do kompaktu UV-B powinna mieć metaliczny odbłyśnik i gwint umieszczony tak, aby świetlówka świeciła w gada "bokiem" a nie samą końcówką. To o wiele ważniejsze niż zachwalane na wielu gadzich forach zmienianie świetlówek UV "co pół roku".
« Ostatnia zmiana: 22.12.2015, 18:59:48 pm wysłana przez Hans Kloss »

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #36 dnia: 24.12.2015, 10:13:38 am »
Mam jeszcze jedno pytanie bo mąż źle potwierdził dziury wentylacyjne po bokach u góry  a ma być np. po prawej o góry a po lewej na dole , i teraz chce dowiercić dziury na dole tylko mam pytanie czy po jednej stronie u góry muszą zostać zapchane ? czy mogą zostać otwarte ?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #37 dnia: 24.12.2015, 10:33:48 am »
Mogą zostać, ja mam na gorze i na dole po obu stronach :)

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #38 dnia: 24.12.2015, 14:36:05 pm »
Doru , a nie robi Ci się żaden przeciąg na dole albo jakieś podmuchy ?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #39 dnia: 25.12.2015, 10:40:28 am »
Nie, terrarium stoi w takim miejscu że przepływ powietrza jest łagodny.

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #40 dnia: 30.12.2015, 22:43:29 pm »
nowe dodatki, terrarium się zapełniło, teraz jeszcze tylko basen, już widziałam w sklepie taki duży:) jutro biegne po zakup,a powiedzcie czy ktoś z WWas ma taki bajer jak wodospad z pompką? widziałam takie na portalu aukcyjnym, troszkę kosztuje,ale efekt super. Ma może ktoś coś takiego i chciałby się pochwalić zdjęciami i jego żywotnością?

Offline ddaniel.z3@wp.pl

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #41 dnia: 31.12.2015, 11:19:49 am »
Nie wiem, czy taki wodospadzik za bardzo nie podniesie Ci wilgotności w terra :)) chociaż dokładnie nie wiem jakie wymagania mają greki

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #42 dnia: 31.12.2015, 14:37:23 pm »
Wodospad jest żółwiowi potrzebny jak rybie rower. Takie rzeczy montuje się kameleonom, które ze stojącej nieruchomej wody na ogół pić nie umieją. Żółwiowi lepiej postaw płytki basen o wymiarach przynajmniej 2x większych niż długość ciała, będzie to z o wiele większą dla niego korzyścią.

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #43 dnia: 01.01.2016, 17:04:51 pm »
hehehe dobre to porównanie rybek i roweru:)

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #44 dnia: 06.01.2016, 16:15:49 pm »
witajcie mam pytanie, dziś kąpałam żólwia w ciepłej wodzie, zaczął się prężyć, nagle szybko machać ogonem 6 razy w jedną i drugą stronę i tak jakby albo zrobił kupkę ale całą białą, albo może spermę(?), albo nie wiem co, był badany na obecność pasożytów i ich brak, czekam za odpowiedzią mam nadzieję,że to nic strasznego:(