Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 11:26:31 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: żółw grecki do adopcji  (Przeczytany 32402 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
żółw grecki do adopcji
« dnia: 09.12.2015, 19:55:04 pm »
Witajcie, jestem zainteresowana adopcją żółwika. Sąsiadka chce  oddać żółwia do adopcji, powiedzcie proszę na co ma zwrócić uwagę adoptując żółwia? Trochę martwi mnie w jakich warunkach żyje z tego co czytałam powinien mieć lampy(grzewcza i świetlna) ma tylko jedna chyba grzewczą, chowany jest na piasku, karmiony trawą, roślinami zielonymi, widziałam u niego w misce owoce np. wczoraj banany, pomidora.
Sąsiadka twierdzi, że jest zdrowy zauważyłam, że ma coś z pyszczkiem w porównaniu z innymi żółwiami tzn. dolną szczękę ma wysuniętą jakby dłuższą niż górną, górna nie zachodzi na dolną(nie zakrywa jej). Czy to groźne? jak powinnam się nim zaopiekować? co radzicie? żółwika chciałabym mieć. Widziałam w sklepie zoologicznym, stepowy ma ok 2 lat. W sklepie jest od 13 miesięcy. Który żółw dla nowicjusza? choć bardziej przekonana jest do greka ze wzg na to że nie wiem co ta sąsiadka z nim zrobi... dla mnie to w ogole dziwne, że ktoś może chcieć oddać swoje zwierze...
Żółw ma 10 lat.

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #1 dnia: 09.12.2015, 20:19:46 pm »
Bierz go i nawet się nie zastanawiaj. Nawet jeżeli czegoś o hodowli żółwi lądowych nie wiesz to trafiłaś w najlepsze możliwe  miejsce aby się dowiedzieć. Przygotuj mu tylko na szybko jakieś terrarium (może być nawet plastykowa kuweta, byle odpowiednio obszerna np. 1x0.5 m) , zapewnij ogrzewanie, oświetlenie, UV i odpowiednie podłoże. Być może uratujesz w ten sposób żółwia przed smutnym końcem.
Co do opisywanej prze ciebie wady zgryzu to nigdy się z taką u swoich nie spotkałem. Przeciwnie, u wszystkich moich żółwi to raczej górna szczęka przerastała zakrywając dolną tak ze trzeba było ją przycinać. Może to skutek jakiegoś urazu z młodości.. ale skoro nie uniemożliwia zwierzakowi normalnego funkcjonowania to nie ma sie czym przejmować. Dla pewności wstaw jednak fotki.
A o tym stepowym 2-latku ze sklepu zapomnij, to opcja o wiele bardziej ryzykowna.

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #2 dnia: 09.12.2015, 22:10:22 pm »
postaram się o to, ale na razie sąsiadka wyjechała także nie mam jak mu ich zrobić, nawet ni wiem czy ktoś się nim teraz opiekuje, to dziwna kobieta i mało kontaktowa. Nie wiem czy zabrała go ze sobą czy zostawiła pod kogoś opieką....ile żółw może być sam tak naprawdę?
ten stepowy także fajny nie wykluczam tej opcji bo ni wiem czy sasiadka mnie wybierze na osobe, której odda żółwika... jak mowilam to nie jest jakas bliska dla mnie osoba, mało ja znam. A czy to nie długo jak jest tyle w sklepie?czytałam że ważne jest by zrobić badanie kupy by sprawdzić czy jest chory, może bym poprosiła w sklepie o próbkę kału i zbadała? wtedy byłaby pewność jak sprawa wygląda...

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #3 dnia: 09.12.2015, 23:52:54 pm »
Kupno żółwia ze sklepu to najgorsza opcja, takie są bardzo padliwe, a im starszy żółw tym dla początkującego lepiej. Poza tym napędzanie tego rynku jest złe i już.

Co to wady zgryzu - była osoba chyba nawet tu na forum (albo na grupie facebookowej) z takim żółwiem, jeśli dobrze pamiętam właśnie po urazie. Żółw żył i miał się dobrze :)

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #4 dnia: 12.12.2015, 13:25:29 pm »
witajcie, jestem cała w nerwach sąsiadka wyjechała i nie wiem co z żółwikiem, nie wiem kiedy ma wrócić także jeszcze nic niewiadomo co do adopcji. Jeśli chodzi o żółwika sklepowego ma glisty ... :( powiedzice jak wygląda terapia i leczenie czegos takiego?czy ciężko to wytępić?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #5 dnia: 12.12.2015, 16:17:39 pm »
Zależy jak zaawansowana jest inwazja. Leki podaje się doustnie lub sondą przez kloakę. Był badany w kierunku pierwotniaków czy tylko robaków?

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #6 dnia: 12.12.2015, 17:27:41 pm »
NIGDY nie kupuj  chorego zwierzaka z zamiarem zabawienia się w pielęgniarkę i "uratowania" go. To się niemal zawsze kończy tragicznie a niefrasobliwemu kupującemu pozostaną jedynie wyrzuty sumienia i uszczerbek w portfelu.
Kupujmy wyłącznie zwierzęta zdrowe, w dobrej kondycji i bez widocznych wad rozwojowych.
W ostateczności można zgodzić się na przyjecie chorego zwierzaka za darmo, o ile ktoś czuje się na siłach aby zapewnić mu lepsze warunki i właściwą  opiekę medyczną, ale to dotyczy wyłącznie hodowców z dużym doświadczeniem.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #7 dnia: 12.12.2015, 20:28:54 pm »
Ja tam się w lekarza pobawiłam i nie żałuję ;) ale mam trochę doświadczenia w tej materii, każdemu całkowicie początkującemu oczywiście ABSOLUTNIE ODRADZAM.

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #8 dnia: 13.12.2015, 19:18:58 pm »
mam jeszcze takie pytanie , bo mam terrarium i została w nim zmierzona temperatura i w nocy spada do około 19 stopni i teraz zastanawiam się nad zamontowaniem kabla grzewczego pod podłożem , żeby w nocy troszkę grzało będzie to ustawione z czujnikiem na 21 stopni jak przekroczy to się wyłączy , potem włączy i tak w kółko żeby oscylowała temperatura około 20,5, tylko jak to jest z tym grzaniem od dołu bo doczytałam że nie maty nie wchodzą w dzień w grę a w nocy do podtrzymania temperatury ? Ponadto nie wiem jak będzie kiedy przyjdzie zima temperatura w pokoju spadała i do 16 stopni

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #9 dnia: 13.12.2015, 21:35:17 pm »
Stepowcowi niestraszne 19 ani 15 ani nawet 10 stopni, zwłaszcza w nocy, grek też powinien dać radę. Jedynie u żółwi tropikalnych mógłby być problem i trzeba by chyba dogrzewać.

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #10 dnia: 13.12.2015, 21:48:07 pm »
właśnie o greka chodzi , ogólnie to nie doczytałem żadnej informacji jaką temperaturę ma mieć w nocy gdzieś jedynie o lampartach że nie może spaść poniżej 20 stopni.  Czy to prawda że mata grzewcza szkodzi żółwiom ??

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #11 dnia: 13.12.2015, 23:23:35 pm »
Mata grzewcza czy kabel pod terrarium bardzo przesusza podłoże, poza tym ograniczamy żółwiowi możliwość termoregulacji grzejąc go od dołu. Grek spokojnie da radę przy takiej temperaturze w nocy, szczególnie że w terrariach i tak temperatura jest nieco wyższa niż w całym pokoju.

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #12 dnia: 16.12.2015, 22:05:26 pm »
witajcie już jest ze mną żółwik, jestem przeszczęśliwa, niedługo dodam post w którym go przedstawie, przedstawie jego mieszkanko, warunki w których zyje i wszystkie inne informacje:)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #13 dnia: 17.12.2015, 13:49:18 pm »
A na którego się zdecydowałaś?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki do adopcji
« Odpowiedź #14 dnia: 17.12.2015, 23:20:21 pm »
żółwik z adopcji, żółwik grecki, udało się zaadoptować!!!
Historia wygląda tak, Pani sąsiadka znalazła 8 lat temu żółwika wraz z mężem na ogródkach działkowych, nikt do niego się nie przyznał mimo ogłoszenia. Zajęli się nim, nieprofesjonalnie, ale na swój sposób gdyż (teraz opowiem co jadł, jak wyglądało jego terrarium)
MIeszkanko: terrarium zrobione z uciętego akwarium, w kwadracie o wymiarach ok 60cm na 60cm, podłoże aktulnie piasek:( miska mała z wodą i miska na jedzenie, domek i lampa grzewcza. Brak lampy uvb, brak kamieni, brak kontroli temperatury gdyż od góry terrarium było otwarte, stało na ziemi na wykładzinie koło grzejnika.
Jedzenie: głównie biorept:(  ( otrzymałam ten zapas....zapas chyba dla całego forum, pojmnik jak po farbie 5l litrowej niestety z tego co widzę to najchętniej je) i owoce takie jak jabłko, winogrona, warzywa:pomidor.
Wybiegu letniego brak.
Pani chciała żółwika oddać gdyż chciała by ktoś stworzył mu lepszy dom niż ona. Nie mogła zapewnić lepszych warunków.
Żółwik prawdopodobnie ma ok 10-12 lat, jak go znaleźli był mniejszy niż teraz. A więc trochę urósł stad to podejrzenie ale może się mylę. Jutro ma wizytę u weterynarz - może od niej coś się dowiem. Dziś już została kupa zbadana, brak robaków, pasożytów. Z czego niezmiernie się cieszę, bo czytałam, że przez owoce mnożą się pasożyty, to prawda?
Staram się teraz zmienić mu przede wszystkim dietę na rośliny polne np. babka, mlecz, zakupiłam rukolę, bazylię, lubczyk. Jak na razie najbardziej chętny niestety na biorept:(:(:( jego problem z jamą ustną utrudnia mu jedzenie bo ma jakby zasłonięty pysk, ale udało mu się wepchać dziś bazylię. Miejmy nadzieję, że powoli uda mi się go "przekabacić" na lepszą stronę i nie będzie jadł tego śmieciowego jedzenia.
Terrarium aktualnie ma malutkie ale to kwestia tygodnia, gdyż mój mąż buduje mu terrarium z płyt o wymiarach 150x70cm.
Żółw jest bardzo ruchliwy, ciągle od rana chodzi, lubi widze demolować, kopie w ziemi z gliną...co on nie narobił w tym terrarium.... wszędzie jest ta ziemia. Lubi stawać przy szybie na 2 łapach albo opierać się o ściany. Oczywiście ma obie lampy i fajnie sobie wędruje spod jednej do drugiej:) i się tam wyleguje. Od godziny 9 rano do 19 nie zmrużył oka, ciągle oczy szeroko otwarte, a takie są czarne jak wegielek:)Troche mnie martwi ta jego czasami wzmożona aktywność i latanie po terrarium, ale ta Pani mówiła że tak potrafi przez kilka godzin, czy to normalne?
bałam się, że może ma jakieś owsiki, ale na badaniu wyszło, że kupka jest czysta, wolna od jakichkolwiek robaków. Czym to zachowanie może być spowodowane?
Myty był raz na 2 tygdonie, a więc przeszedł u mnie już w ciągu tych 2 dni kilka kapieli bo chciałam wypłukać ten piasek. Dopiero po 4 wymianie wody nie było go.
Powiedzcie czemu on też tak ryje w tej ziemi z gliną?
Jutro wstawię fotki go problematycznego dziuba i dam znać o wizycie. Czekam na odpowiedzi i sugestie, co mogę dla niego zrobić i jak go do mnie przyzwyczaić.
Imienia nie miał, ale przez to jak szaleje myślę, że to rozbójnik Alibaba, a więc tak pozostanie ;-)
Zimowania nigdy od 8 lat nie było. Czy jest to bardzo konieczne? szczególnie przy takiej aktywności?
pozdrawiam forumowiczów! i oczywiście Wasze ŻÓŁWIKI!!! ;-)