Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie

Żółwie lądowe => Nasze żółwie => Żółwie greckie => Wątek zaczęty przez: szczęściarz w 09.12.2015, 19:55:04 pm

Tytuł: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 09.12.2015, 19:55:04 pm
Witajcie, jestem zainteresowana adopcją żółwika. Sąsiadka chce  oddać żółwia do adopcji, powiedzcie proszę na co ma zwrócić uwagę adoptując żółwia? Trochę martwi mnie w jakich warunkach żyje z tego co czytałam powinien mieć lampy(grzewcza i świetlna) ma tylko jedna chyba grzewczą, chowany jest na piasku, karmiony trawą, roślinami zielonymi, widziałam u niego w misce owoce np. wczoraj banany, pomidora.
Sąsiadka twierdzi, że jest zdrowy zauważyłam, że ma coś z pyszczkiem w porównaniu z innymi żółwiami tzn. dolną szczękę ma wysuniętą jakby dłuższą niż górną, górna nie zachodzi na dolną(nie zakrywa jej). Czy to groźne? jak powinnam się nim zaopiekować? co radzicie? żółwika chciałabym mieć. Widziałam w sklepie zoologicznym, stepowy ma ok 2 lat. W sklepie jest od 13 miesięcy. Który żółw dla nowicjusza? choć bardziej przekonana jest do greka ze wzg na to że nie wiem co ta sąsiadka z nim zrobi... dla mnie to w ogole dziwne, że ktoś może chcieć oddać swoje zwierze...
Żółw ma 10 lat.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: Hans Kloss w 09.12.2015, 20:19:46 pm
Bierz go i nawet się nie zastanawiaj. Nawet jeżeli czegoś o hodowli żółwi lądowych nie wiesz to trafiłaś w najlepsze możliwe  miejsce aby się dowiedzieć. Przygotuj mu tylko na szybko jakieś terrarium (może być nawet plastykowa kuweta, byle odpowiednio obszerna np. 1x0.5 m) , zapewnij ogrzewanie, oświetlenie, UV i odpowiednie podłoże. Być może uratujesz w ten sposób żółwia przed smutnym końcem.
Co do opisywanej prze ciebie wady zgryzu to nigdy się z taką u swoich nie spotkałem. Przeciwnie, u wszystkich moich żółwi to raczej górna szczęka przerastała zakrywając dolną tak ze trzeba było ją przycinać. Może to skutek jakiegoś urazu z młodości.. ale skoro nie uniemożliwia zwierzakowi normalnego funkcjonowania to nie ma sie czym przejmować. Dla pewności wstaw jednak fotki.
A o tym stepowym 2-latku ze sklepu zapomnij, to opcja o wiele bardziej ryzykowna.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 09.12.2015, 22:10:22 pm
postaram się o to, ale na razie sąsiadka wyjechała także nie mam jak mu ich zrobić, nawet ni wiem czy ktoś się nim teraz opiekuje, to dziwna kobieta i mało kontaktowa. Nie wiem czy zabrała go ze sobą czy zostawiła pod kogoś opieką....ile żółw może być sam tak naprawdę?
ten stepowy także fajny nie wykluczam tej opcji bo ni wiem czy sasiadka mnie wybierze na osobe, której odda żółwika... jak mowilam to nie jest jakas bliska dla mnie osoba, mało ja znam. A czy to nie długo jak jest tyle w sklepie?czytałam że ważne jest by zrobić badanie kupy by sprawdzić czy jest chory, może bym poprosiła w sklepie o próbkę kału i zbadała? wtedy byłaby pewność jak sprawa wygląda...
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: doru w 09.12.2015, 23:52:54 pm
Kupno żółwia ze sklepu to najgorsza opcja, takie są bardzo padliwe, a im starszy żółw tym dla początkującego lepiej. Poza tym napędzanie tego rynku jest złe i już.

Co to wady zgryzu - była osoba chyba nawet tu na forum (albo na grupie facebookowej) z takim żółwiem, jeśli dobrze pamiętam właśnie po urazie. Żółw żył i miał się dobrze :)
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 12.12.2015, 13:25:29 pm
witajcie, jestem cała w nerwach sąsiadka wyjechała i nie wiem co z żółwikiem, nie wiem kiedy ma wrócić także jeszcze nic niewiadomo co do adopcji. Jeśli chodzi o żółwika sklepowego ma glisty ... :( powiedzice jak wygląda terapia i leczenie czegos takiego?czy ciężko to wytępić?
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: doru w 12.12.2015, 16:17:39 pm
Zależy jak zaawansowana jest inwazja. Leki podaje się doustnie lub sondą przez kloakę. Był badany w kierunku pierwotniaków czy tylko robaków?
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: Hans Kloss w 12.12.2015, 17:27:41 pm
NIGDY nie kupuj  chorego zwierzaka z zamiarem zabawienia się w pielęgniarkę i "uratowania" go. To się niemal zawsze kończy tragicznie a niefrasobliwemu kupującemu pozostaną jedynie wyrzuty sumienia i uszczerbek w portfelu.
Kupujmy wyłącznie zwierzęta zdrowe, w dobrej kondycji i bez widocznych wad rozwojowych.
W ostateczności można zgodzić się na przyjecie chorego zwierzaka za darmo, o ile ktoś czuje się na siłach aby zapewnić mu lepsze warunki i właściwą  opiekę medyczną, ale to dotyczy wyłącznie hodowców z dużym doświadczeniem.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: doru w 12.12.2015, 20:28:54 pm
Ja tam się w lekarza pobawiłam i nie żałuję ;) ale mam trochę doświadczenia w tej materii, każdemu całkowicie początkującemu oczywiście ABSOLUTNIE ODRADZAM.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 13.12.2015, 19:18:58 pm
mam jeszcze takie pytanie , bo mam terrarium i została w nim zmierzona temperatura i w nocy spada do około 19 stopni i teraz zastanawiam się nad zamontowaniem kabla grzewczego pod podłożem , żeby w nocy troszkę grzało będzie to ustawione z czujnikiem na 21 stopni jak przekroczy to się wyłączy , potem włączy i tak w kółko żeby oscylowała temperatura około 20,5, tylko jak to jest z tym grzaniem od dołu bo doczytałam że nie maty nie wchodzą w dzień w grę a w nocy do podtrzymania temperatury ? Ponadto nie wiem jak będzie kiedy przyjdzie zima temperatura w pokoju spadała i do 16 stopni
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: Hans Kloss w 13.12.2015, 21:35:17 pm
Stepowcowi niestraszne 19 ani 15 ani nawet 10 stopni, zwłaszcza w nocy, grek też powinien dać radę. Jedynie u żółwi tropikalnych mógłby być problem i trzeba by chyba dogrzewać.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 13.12.2015, 21:48:07 pm
właśnie o greka chodzi , ogólnie to nie doczytałem żadnej informacji jaką temperaturę ma mieć w nocy gdzieś jedynie o lampartach że nie może spaść poniżej 20 stopni.  Czy to prawda że mata grzewcza szkodzi żółwiom ??
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: doru w 13.12.2015, 23:23:35 pm
Mata grzewcza czy kabel pod terrarium bardzo przesusza podłoże, poza tym ograniczamy żółwiowi możliwość termoregulacji grzejąc go od dołu. Grek spokojnie da radę przy takiej temperaturze w nocy, szczególnie że w terrariach i tak temperatura jest nieco wyższa niż w całym pokoju.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 16.12.2015, 22:05:26 pm
witajcie już jest ze mną żółwik, jestem przeszczęśliwa, niedługo dodam post w którym go przedstawie, przedstawie jego mieszkanko, warunki w których zyje i wszystkie inne informacje:)
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: ankan w 17.12.2015, 13:49:18 pm
A na którego się zdecydowałaś?
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 17.12.2015, 23:20:21 pm
żółwik z adopcji, żółwik grecki, udało się zaadoptować!!!
Historia wygląda tak, Pani sąsiadka znalazła 8 lat temu żółwika wraz z mężem na ogródkach działkowych, nikt do niego się nie przyznał mimo ogłoszenia. Zajęli się nim, nieprofesjonalnie, ale na swój sposób gdyż (teraz opowiem co jadł, jak wyglądało jego terrarium)
MIeszkanko: terrarium zrobione z uciętego akwarium, w kwadracie o wymiarach ok 60cm na 60cm, podłoże aktulnie piasek:( miska mała z wodą i miska na jedzenie, domek i lampa grzewcza. Brak lampy uvb, brak kamieni, brak kontroli temperatury gdyż od góry terrarium było otwarte, stało na ziemi na wykładzinie koło grzejnika.
Jedzenie: głównie biorept:(  ( otrzymałam ten zapas....zapas chyba dla całego forum, pojmnik jak po farbie 5l litrowej niestety z tego co widzę to najchętniej je) i owoce takie jak jabłko, winogrona, warzywa:pomidor.
Wybiegu letniego brak.
Pani chciała żółwika oddać gdyż chciała by ktoś stworzył mu lepszy dom niż ona. Nie mogła zapewnić lepszych warunków.
Żółwik prawdopodobnie ma ok 10-12 lat, jak go znaleźli był mniejszy niż teraz. A więc trochę urósł stad to podejrzenie ale może się mylę. Jutro ma wizytę u weterynarz - może od niej coś się dowiem. Dziś już została kupa zbadana, brak robaków, pasożytów. Z czego niezmiernie się cieszę, bo czytałam, że przez owoce mnożą się pasożyty, to prawda?
Staram się teraz zmienić mu przede wszystkim dietę na rośliny polne np. babka, mlecz, zakupiłam rukolę, bazylię, lubczyk. Jak na razie najbardziej chętny niestety na biorept:(:(:( jego problem z jamą ustną utrudnia mu jedzenie bo ma jakby zasłonięty pysk, ale udało mu się wepchać dziś bazylię. Miejmy nadzieję, że powoli uda mi się go "przekabacić" na lepszą stronę i nie będzie jadł tego śmieciowego jedzenia.
Terrarium aktualnie ma malutkie ale to kwestia tygodnia, gdyż mój mąż buduje mu terrarium z płyt o wymiarach 150x70cm.
Żółw jest bardzo ruchliwy, ciągle od rana chodzi, lubi widze demolować, kopie w ziemi z gliną...co on nie narobił w tym terrarium.... wszędzie jest ta ziemia. Lubi stawać przy szybie na 2 łapach albo opierać się o ściany. Oczywiście ma obie lampy i fajnie sobie wędruje spod jednej do drugiej:) i się tam wyleguje. Od godziny 9 rano do 19 nie zmrużył oka, ciągle oczy szeroko otwarte, a takie są czarne jak wegielek:)Troche mnie martwi ta jego czasami wzmożona aktywność i latanie po terrarium, ale ta Pani mówiła że tak potrafi przez kilka godzin, czy to normalne?
bałam się, że może ma jakieś owsiki, ale na badaniu wyszło, że kupka jest czysta, wolna od jakichkolwiek robaków. Czym to zachowanie może być spowodowane?
Myty był raz na 2 tygdonie, a więc przeszedł u mnie już w ciągu tych 2 dni kilka kapieli bo chciałam wypłukać ten piasek. Dopiero po 4 wymianie wody nie było go.
Powiedzcie czemu on też tak ryje w tej ziemi z gliną?
Jutro wstawię fotki go problematycznego dziuba i dam znać o wizycie. Czekam na odpowiedzi i sugestie, co mogę dla niego zrobić i jak go do mnie przyzwyczaić.
Imienia nie miał, ale przez to jak szaleje myślę, że to rozbójnik Alibaba, a więc tak pozostanie ;-)
Zimowania nigdy od 8 lat nie było. Czy jest to bardzo konieczne? szczególnie przy takiej aktywności?
pozdrawiam forumowiczów! i oczywiście Wasze ŻÓŁWIKI!!! ;-)
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: joko w 18.12.2015, 08:52:17 am
Witaj super że udało ci się go stamtąd zabrać - przede wszystkim od razu wywal tego biorepta nie podawaj mu tego w ogóle  , ani żadnych owoców . Jeśli nie będzie chciał jeść zieleninki to zrób mu 1 dzień głodówki myślę ze następnego dnia na pewno się skusi np na roszponkę - za nią żółwiki chyba szczególnie przepadają :) jeśli uda ci się zebrać jeszcze coś na zewnątrz to super , jeśli chodzi o zioła aromatyczne jak np bazylia to często ich intensywny zapach zółwiom nie odpowiada - i jeśli nie jest do tego przyzwyczajony to faktycznie tego nie zje. Tak zimowanie jest bardzo ważne ale w tym roku nie ma to szans - miał kiepskie warunki więc musi się trochę u ciebie zregenerować ;) Żółwiki greckie lubią sobie pokopać - chociaż u mnie raczej tego nie robi w domku ma suszone liście brzozy i tam chętnie zakopuje się na noc , może masz nie ubitą miękką ziemię w terrarium i dlatego ja rozgrzebuje ? Jeśli żółwik miał tak ciepło i stał przy grzejniku to myślę że jak najbardziej może być taki aktywny :)  Wstaw koniecznie zdjęcia i dodatkowo zdjęcie ogonka - pomożemy w ustaleniu płci , wtedy z imieniem powinno być łatwiej ;)
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: ankan w 18.12.2015, 09:16:15 am
Fajnie, że udało Ci się ją zabrać.
Biorept wywal. Kup mu roszponkę, rukolę, cykorię, spróbuj coś znaleźć z chwastów na zewnątrz. Możesz wysiać rzodkiewkę czy rzeżuchę w domu, poszukać jakiś jadalnych roślin doniczkowych.
Greki kopią, to nic nienormalnego. W dodatku jak ziemia nie jest dobrze ubita (powinna być z dodatkiem gliny) i terro jest małe, tak, że żółwik chodzi po ścianach, stuka skorupą w boki i drapie po kątach, to wszystko jest bardziej przemieszane.
Zimowanie konieczne - ale od przyszłego roku..:)
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: doru w 18.12.2015, 12:00:15 pm
Przerośnięta listwa rogowa (ten "dziobek") powinna być skrócona przez weterynarza. Kupa pod kątem pierwotniaków też była sprawdzana czy tylko robaków lekarz szuka? Bo niestety wielu psio-kocich lekarzy nawet nie pomyśli żeby poszukać pasożytów-pierwotniaków, a one u żółwi wcale nie są takie rzadkie.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 18.12.2015, 19:22:19 pm
Tak kupka była badana na wszystko robaki i pierwotniaki , ogólnie było to robione u Lisieckiej która jakieś pojecie o gadach ma , dzisiaj go zobaczyła stwierdziła że zdrowy , tylko troszkę ma krzywizny z racji dawnych niedoborów , kazała zmienić dietę a tak w ogólnej bardzo dobrej kondycji.
Zostały troszkę pazury skrócone , no i dziobek skorygowany tylko nie ten góry tylko dolny zaraz wrzucę zdjęcia będzie wiadomo o co chodzi :)
Więc ogólnie jest dobrze , mąż jutro składa terrarium wiec na pon powinno być gotowe :) Tylko kazał się zapytać jedną rzecz czy wentylacja u góry po dwóch bokach 3 kółka(takie wentylacyjne) wystarczą ? I czy folie położyć pod ziemię żeby nie gniła płyta laminowana/meblowa ?
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 18.12.2015, 20:04:13 pm
I właściwie to proszę o informację o czym musi koniecznie pamiętać budując je?
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 18.12.2015, 20:32:57 pm
i jeszcze zapytanie jak lepiej zamontować oświetlenie?
czy na skarjnych miejsach terrarium dac oświetlenie cieplen czyli 2 lampy cieplne i na srodku lampe uvb? czy w ogole nie montować uvb i naswietlac go ta specjalna lampa raz na tydzień nie montując jej w terrarium?
czy jak polecacie terrarium wymiar 150 na 70.
Wysokość 65cm.
Jakie świetlówki i jakie ich ułożenie będzie najlepsze?
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: doru w 19.12.2015, 07:22:18 am
Jesli terrarium jest zamknięte to wentylacja musi być z jednej strony u góry a z drugiej u dołu żeby wymusić grawitacyjny obieg powietrza. Na dno gruba folia, cerata czy linoleum jako zabezpieczenie przed wilgocią. Co to oświetlenia - ja mam po długości zwykłą świetlówkę jako światło dzienne, w kącie (i musi być w kącie) żarówkę grzewczą. UVB w terrarium nie mam, naświetlam żółwie Sunluxem i bardzo sobie to rozwiązanie chwalę - nie trzeba pamiętać o wymianie świetlówki w terra co pół roku :)
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: ankan w 19.12.2015, 23:30:53 pm
Wymiar OK, wysokość bym, zmniejszyła do 50 cm, przy 65 cm będziesz musiała dać dużo podłoża albo mocniejszą żarówkę.
UVB do terro to albo liniowe albo zrezygnować w ogóle i zakupić żarówkę do osobnego naświetlania. Ja mam Ultravitaluxa.
Folię, linoleum itp. musisz zawinąć na ścianki do tej wysokości jak ziemia będzie, żeby ona nie miała kontaktu z płytą meblową.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 20.12.2015, 11:56:11 am
w końcu zebrałam się i wrzucam fotki żółwika, proszę o pomoc w określeniu płci i podgatunku :)
poniżej również wstawiam fotki terrarium, budowa w toku, ale szkielet i podstawy są:)
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 20.12.2015, 11:59:26 am
Aha zapomniałam dodać, że zdjęcia z bliska to zdjęcia żółwia przed wizytą u pani dr także jest jeszcze widoczna ta narośl, Pani doktor obcieła i spiłowała i zobaczcie jak pięknie wygląda.
Wcześniej żółw odwiedzał Panią weterynarz od psów i kotów, obecna Pani weterynarz powiedziała, że to skandal, iż nie zostało to usunięte, utrudniało mu to jedzenie, picie.
Też dokładnie nie znamy wieku jaki ma żółwik czy jesteśmy w stanie to określić?
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: Hans Kloss w 20.12.2015, 12:58:05 pm
Będzie z niego samiec, ogon (chyba?) zakończony pazurem więc to żółw grecki. Do 100% określenia gatunku powinnaś mu sfotografować tarczkę nadogonową od strony karapaksu i tylne nogi. Wieku żółwia trzymanego w niewoli dokładnie raczej nie określisz, najwyżej orientacyjnie po wielkości. Na moje oko to on ma 12-13 cm  a więc prawdopodobnie jakieś  10-15 lat.
Dobrze że go wzięłaś bo ta przerośnięta dolna szczęka to rzeczywiście tragedia była.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 20.12.2015, 20:41:44 pm
Mam jeszcze pytanie jaki powinien być rozkład temperatur w terrarium na jednym boku na kamieniu  jest  około 32-33 stopnie na środku około 23 C  i na drugim brzegu 22 C , szerokość 150 cm ,grzeją dwie lampki grzewcze ,UVB będzie ta Ultravitaluxa  , czy ta 22-23 nie jest za mało ? Nie dać mocniejszej o 10w to wtedy skoczy temperatura zapewne coś koło 26-24 ?
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 20.12.2015, 21:03:25 pm
żółwik już śpi, a więc nie będę go budzić - jutro podam wymiary, po ważeniu u Pani dr to pamiętam, że waga wynosiła około 680g.
Czytam właśnie poradnik/książkę o żółwikach i z opisu wynika, że to żółw grecki Testudo hermanni Hermanni
czy też na takiego Wam wygląda?
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: Hans Kloss w 20.12.2015, 21:49:53 pm
Pstryknij lepsze fotki z różnymi ujęciami to się jakiś fachowiec od greków autorytatywnie wypowie.
Natomiast co do "temperatur" i ich "rozkładów" to, tak mi się zdaje, że jakiś zupełny chaos pojęciowy panuje wśród forumowiczów (i nie tylko).
Generalnie żółwie lądowe strefy umiarkowanej "funkcjonują" bezproblemowo (tzn. łażą, jedzą itp) w dość szerokim zakresie temperatur- mniej więcej  od 20 do 30-32C.
Dorosłe stepowce dobrze radzą sobie nawet w temperaturach o kilka stopni niższych, z kolei maluchy wszystkich gatunków powinny być trzymane raczej w górnych przedziałach temperaturowych (powyzej 25-6C) i przy większej wilgotności, wtedy będą lepiej jadły i szybciej rosły.
Jest jednak jeden warunek- żółwie trzymane w temperaturze pokojowej (czyli ok. 20-23 C) muszą mieć zapewnione MIEJSCE DO WYGRZEWANIA. Jednemu gadowi całkowicie wystarczy JEDNA taka strefa.
I tyle.
Natomiast z organizowaniem takich miejsc do wygrzewania  wiąże się, niestety, poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia żółwia. Jeżeli znasz angielski to przeczytaj sobie ten  http://www.tortoisetrust.org/articles/baskinghealth.html (http://www.tortoisetrust.org/articles/baskinghealth.html) artykuł i jego 2gą część, zalinkowaną gdzieś pod koniec tekstu.
Może się kiedys sprężę i napiszę tekst po polsku  na ten temat, bo chyba nie ma sensu tłumaczyć tego każdemu z osobna. W dodatku problem dotyczy nie tylko hodowców żółwi ale także  hodowców innych średnich i dużych gadów.
Generalnie tu nie chodzi wcale o jakąś wydumaną "temperaturę w miejscu wygrzewania" ale o natężenie promieniowania  podczerwonego  i jego rozkład .
Zacytuję najważniejszy wniosek płynący z tego tekstu: "W praktyce hodowcy powinni rozważyć użycie dużych lamp o wyższej mocy (lub zespołu lamp) umieszczonych w taki sposób aby zminimalizować efekt "ogrzewania punktowego" i zmaksymalizować odległość lampy od zwierzaka. Jako absolutne minimum, strefa wygrzewania powinna mieć powierzchnię co najmniej równą rozmiarowi ciała zwierzaka".
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: doru w 20.12.2015, 23:13:55 pm
Kloss - jeśli chodzi o duże wahania temperatur i ich wpływ na młode żółwie greckie - mogę Ci powiedzieć z doświadczenia jak to się kończy, przerabiałam niejednokrotnie. Przenoszenie żółwia z wybiegu zewnętrznego, na którym panuje temperatura ok 20 stopni do terrarium z lampą grzewczą (+/- 32 stopnie) skutkuje paskudnym katarem. Za to jeśli chodzi o stałe przebywanie na wybiegu to żółwiom w wieku ok. 2 lat i 4 lat nie było straszne nawet i 15 stopni - temperatura na dworze również osiągała potem wysoką temperaturę w słońcu ale był to wzrost stopniowy, nie jak w mieszkaniu.
Dorosłe gady są o wiele bardziej odporne więc nie przejmowałabym się różnicami rzędu 10 stopni. Wręcz przeciwnie - bardzo dobrze że one są bo żółw sam sobie wybierze czy chce być w cieplejszej czy chłodniejszej strefie.
Co do temperatur dla maluchów - wyżej wspomniane młode żółwie obecnie mają temperaturę 23 stopnie poza "wyspą ciepła", jedzą tak pięknie że boję się czy któregoś dnia i mnie nie zeżrą... ;) Rosną prawidłowo - czyli wcale nie za szybko, nie zawsze szybko znaczy dobrze. Przyrosty powyżej 1,5 cm na rok to już trochę za dużo. Mówię cały czas o żółwiach greckich, bo wiadomo że każdy gatunek rośnie w innym tempie.

Co do tego konkretnego - również wydaje mi się że widzę łuskę na ogonie, poza tym układ plam na plastronie (dwa czarne pasy po bokach) również świadczą o tym, że jest to żółw grecki. Mauretańskie mają nieregularny wzór i jest on zmienny u różnych osobników - czasem jest to tylko kilka plamek, czasem prawie cały plastron jest nimi objęty - taki szybki przykład, zdjęć z neta:
https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Testudo_graeca_graeca#/media/File:T.g.graeca_%26_ibera16.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Furculachelys_piastrone.JPG

Jeśli wzór na plastronie dla kogoś nie jest przekonujący wystarczy sprawdzić czy ma modzele - o takie: http://lafeber.com/vet/wp-content/uploads/Spur-thighed-Physical-Description.jpg
Jak nie ma - to grecki.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: Hans Kloss w 21.12.2015, 20:17:35 pm
cyt "Przenoszenie żółwia z wybiegu zewnętrznego, na którym panuje temperatura ok 20 stopni do terrarium z lampą grzewczą (+/- 32 stopnie) skutkuje paskudnym katarem."

Ja bardzo wątpię aby ów katar był skutkiem "dużego wahania temperatury". O wiele bardziej prawdopodobne jest że miałaś w terrarium za małą wilgotność (śluzówka maluchów jest wrażliwa na zbyt suche powietrze), pylące podłoże albo wadliwie zbudowaną "wyspę ciepła". Żółwie, nawet całkiem małe, to nie są samobójcy więc mają genetycznie wbudowany  mechanizm regulowania ciepłoty ciała- gdy czują że jest za niska to idą wygrzewać się "na słońce", gdy za wysoka idą do cienia i zakopują się w wilgotnym (a więc dobrze odbierającym ciepło) podłożu. A ich kłopoty zdrowotne biorą się często  z tego, że któregoś z ww miejsc w terrarium żółwiowym brakuje.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: doru w 21.12.2015, 20:58:30 pm
Warunki mam cały czas bez zmian, problem z katarem pojawiał się tylko przy noszeniu żółwia w tę i z powrotem. Jeśli siedzą caly czas w tym samym miejscu (tylko wybieg lub tylko terrarium) to problem nie występuje. Wilgotność w granicach 65-75%, nie uważam że to mało. Podłoże - naturalna, zwarta ziemia i miejscowo darń.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 21.12.2015, 21:10:36 pm
Dziękuję bardzo za opodwiedzi, wrzucam foteczki. terrarium zakończone także dziś była mała imprezka z okazji nowego domu. Zdjęcia poniżej, pozdrawiamy :)
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: ankan w 22.12.2015, 13:41:08 pm
Wyszło całkiem nieźle, tylko następnym razem daj więcej ziemi z gliną a mniej tych drewienek i cyprysa. I dla żółwia lepiej będzie i dla Twojego portfela też.
Widzę 2 żarówki grzewcze? A UVB? Masz osobno, poza terro?
Potrzebna też jakaś kryjówka dla żółwia i koniecznie basen (greki piją wodę).
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 22.12.2015, 15:34:32 pm
Dzięki ciesze sie bardzo :)) zmodyfikuję w takim razie troszkę tą ilość ziemi na więcej ,tak chwilowo tylko włożona ta druga grzejna będzie tam albo taka mała do grzania(żeby podtrzymać temperatura w terarium około 22-23 stopnie) i tak jak większość radzi Vitalux albo zamiast małej grzejnej  UVB.
Miseczki  są z wodą i jedzenie ale do zdjęcia nie było :)) , kryjówka się robi , a z tym basenem to mam pytanie to ma być basen tylko do kąpieli czy również do picia wody ? Bo nie wiem ile ma być misek z wodą ? pozdrawiam
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: Hans Kloss w 22.12.2015, 18:56:28 pm
Niestety żółwie nie są przesadnymi higienistami i bez żenady piją tą samą wodę w której się kapią i do której zdążyły kilka chwil wcześniej się wypróżnić, więc basen warto zrobic jeden rozmiarów odpowiednic do kąpieli.
Jeżeli planujesz założenie zwykłej kompaktowej świetlówki UV-B to zamontuj ją tak, aby świeciła centralnie w "wyspę ciepła". Gdy powietrze ma temperaturę pokojową to żółwie dość dużo czasu spędzają na wygrzewaniu więc gad nałapie UVB o wiele więcej niż od świetlówki zamontowanej "gdzieśtam". Sensowna lampa do kompaktu UV-B powinna mieć metaliczny odbłyśnik i gwint umieszczony tak, aby świetlówka świeciła w gada "bokiem" a nie samą końcówką. To o wiele ważniejsze niż zachwalane na wielu gadzich forach zmienianie świetlówek UV "co pół roku".
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 24.12.2015, 10:13:38 am
Mam jeszcze jedno pytanie bo mąż źle potwierdził dziury wentylacyjne po bokach u góry  a ma być np. po prawej o góry a po lewej na dole , i teraz chce dowiercić dziury na dole tylko mam pytanie czy po jednej stronie u góry muszą zostać zapchane ? czy mogą zostać otwarte ?
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: doru w 24.12.2015, 10:33:48 am
Mogą zostać, ja mam na gorze i na dole po obu stronach :)
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 24.12.2015, 14:36:05 pm
Doru , a nie robi Ci się żaden przeciąg na dole albo jakieś podmuchy ?
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: doru w 25.12.2015, 10:40:28 am
Nie, terrarium stoi w takim miejscu że przepływ powietrza jest łagodny.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 30.12.2015, 22:43:29 pm
nowe dodatki, terrarium się zapełniło, teraz jeszcze tylko basen, już widziałam w sklepie taki duży:) jutro biegne po zakup,a powiedzcie czy ktoś z WWas ma taki bajer jak wodospad z pompką? widziałam takie na portalu aukcyjnym, troszkę kosztuje,ale efekt super. Ma może ktoś coś takiego i chciałby się pochwalić zdjęciami i jego żywotnością?
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: ddaniel.z3@wp.pl w 31.12.2015, 11:19:49 am
Nie wiem, czy taki wodospadzik za bardzo nie podniesie Ci wilgotności w terra :)) chociaż dokładnie nie wiem jakie wymagania mają greki
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: Hans Kloss w 31.12.2015, 14:37:23 pm
Wodospad jest żółwiowi potrzebny jak rybie rower. Takie rzeczy montuje się kameleonom, które ze stojącej nieruchomej wody na ogół pić nie umieją. Żółwiowi lepiej postaw płytki basen o wymiarach przynajmniej 2x większych niż długość ciała, będzie to z o wiele większą dla niego korzyścią.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 01.01.2016, 17:04:51 pm
hehehe dobre to porównanie rybek i roweru:)
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 06.01.2016, 16:15:49 pm
witajcie mam pytanie, dziś kąpałam żólwia w ciepłej wodzie, zaczął się prężyć, nagle szybko machać ogonem 6 razy w jedną i drugą stronę i tak jakby albo zrobił kupkę ale całą białą, albo może spermę(?), albo nie wiem co, był badany na obecność pasożytów i ich brak, czekam za odpowiedzią mam nadzieję,że to nic strasznego:(
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: doru w 06.01.2016, 18:59:42 pm
Kwas moczowy. jaka konsystencja? Bardziej glutowate czy zbrylone?
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 06.01.2016, 19:48:24 pm
ciężko mi to określić, najlepiej pokaże to na zdjęciu, to to białe:)
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: Hans Kloss w 06.01.2016, 23:37:47 pm
Naduś palcem (w rękawiczce rzecz jasna ;) i sprawdż czy kosystencją bardziej przypomina masło czy dobrze odciśnięty  twaróg. Bo jak to drugie to znaczy że zółw ma złogi kwasu moczowego jako skutek nieprawidłowej diety i niedostatku wody.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: ankan w 07.01.2016, 09:56:57 am
Wygląda na mocno stężony kwas moczowy. Powodów do paniki nie ma. Trzeba żółwia częściej kąpać i dobrze żywić. Jakby się pojawiło takie "coś" ponownie to dobrze by do kąpieli dodawać przez czas jakiś Sodiazot na poprawę pracy nerek i wątroby.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 07.01.2016, 16:07:40 pm
Własnie palcem nie sprawdziłam bo zdążyło polecieć do toalety, najbardziej przypominało to konsystencje białka od jajka ani nie była jak masło ani jak twaróg tak pomiędzy, ogólnie kąpiemy żółwia od czasu jak jest u nas około 4x tyg dodatkowo ma basen w którym sam przesiaduje prawie co dzień , bardzo mu się spodobał :)) Fotka jak w nim przesiaduje. Możliwe że to białe to efekt karmienia bioreptem ? No niestety tak był karmiony w większości .
Ankan ile dawać Sodiazot-u do wody ? i czy tylko do kąpieli czy tej do picia również ?
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: doru w 07.01.2016, 18:04:36 pm
Jeśli było jak białko to wszystko w porządku. Żółwie w ten sposób wydalają mocz - w postaci kwasu moczowego. Ilość wydzieliny jest różna, w zależności np. od pobieranej wody. Kolor - od białego przez kremowy czy żółty do lekko pomarańczowego - zależy od pokarmu. Nie powinien być natomiast różowy, czerwony, zielony czy brązowy.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 08.01.2016, 12:19:45 pm
To cieszę się bardzo :))teraz jest lepiej odżywiany wiec mam nadzieje ze wszystko sie ułoży.
Dzisiaj odebrałam  ULTRA VITALUX 300W i mam pytanie jak często i na ile minut i z jakiej odległości naświetlać gada ? wyczytałam 3x tyg po 15 minut z około 80 cm ?
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: doru w 08.01.2016, 15:46:44 pm
Ja naświetlam codziennie przez 15-20 minut z odległości ok. 60-70 cm  (czasem zdarzy się dzień przerwy jak mnie nie ma w domu). Tylko że ja mam Sunluxa, on ma mniejszą moc więc być może Vitalux powinien wisieć wyżej.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 11.01.2016, 19:50:20 pm
Witajcie, dodaje zdjęcia Alibaby podczas jedzonka i podczas naświetlania.
W związku z tym mam 2 pytania:
1. czy na takiego żółwia wazy on 661g ta ilość jedzenia jaką widzicie jest w porządku? to za mało? za dużo? do jedzenia ma susz(liście bzozy, malin, pokrzywę, babkę lanc.) + bazylię + liście rzodkiewki + pomidorka 1 mały koktajowy obrany bez skóry +kilka pałeczek biorept - żółwik karmiony był przez 8 lat biorepem i winogronem, truskawkami, tego typu owocami rzadko ale to były jego rarytasy dlatego Pani dr mówiła, aby od razu nie odstawiać całkowicie biorept.
2. czy w miarę ok jest naświetlany odległość ok 80cm jeśli siedzi tam gdzie widać na zdjęciu? pytanie czy mu nie zaszkodzi jak będzie patrzył w stronę lampy/promieni, czy jak podejdzie bliżej niej nic mu nie będzie?
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: doru w 11.01.2016, 21:18:39 pm
Nie wiem po co go ciągnąć na biorepcie skoro to straszny syf. Jak dla mnie odstawić od razu, tak samo jak pomidora. Z patrzeniem w lampę jest jak z patrzeniem w słońce - długo pewnie i tak nie wytrzyma bo razi ;) ja naświetlam poza terrarium i mam wtedy pewność że będzie w odpowiedniej odległości, wykonanie takiej oprawki z kablem i wtyczką do podwieszenia nie przekracza 15 zł.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: ankan w 12.01.2016, 10:12:32 am
Tak pod kątem to średnio to naświetlanie. Powinno być ok. 70 cm od żółwia w linii prostej przez 10-15 min/1 x dziennie. Jak czasem któryś dzień opuścisz to nie szkodzi.
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: szczęściarz w 26.01.2016, 21:02:28 pm
wskazówki zastosowane, powiedzcie proszę ile powinien tyć na miesiąc żółw w wieku ok 10-15lat?czy w ogóle?
Tytuł: Odp: żółw grecki do adopcji
Wiadomość wysłana przez: ankan w 28.01.2016, 10:31:26 am
Dorosłe rosną już prawie niezauważalnie. Nie ma jakiś norm comiesięcznego przybywania żółwia.