Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 10:55:24 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółwica Gretka  (Przeczytany 16540 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lili

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #15 dnia: 24.09.2014, 18:11:17 pm »
http://forum.zolw.info/ogolny/dlaczego-zolwie-nie-powinny-mieszkac-na-podlodze/
Może ten artykuł Viktorii wyjaśni kwestię przebywania żółwia na podłodze.

Offline Martt

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #16 dnia: 24.09.2014, 19:44:36 pm »
Wydaje mi się, że artykuł opisuje nieco inną sytuację. Moja żółwica nie jest 'podłogowcem' - mieszka w terrarium, przebywa na wybiegu balkonowym, na działce. Po domu spaceruje godzinę, dwie w ciągu doby - nie więcej i w związku z tym, według mnie, 90% opisanych zagrożeń jej nie obejmuje.
Jeśli chodzi o ewentualne urazy spowodowane nadepnięciem, czy uderzeniem drzwiami, to jest hasło, że Greta jest na spacerze i wszyscy mają to na uwadze.
Inne zwierzęta w domu - rybki.
W chłodniejsze dni żółwica nie opuszcza terrarium. Co do zmian parametrów, to chyba z uwagi na czas trwania tych wędrówek nie są zbyt drastyczne i nie sądzę żeby w znaczący sposób wpływało to na jej zdrowie. Żółwica nie ma żadnych opuchlizn i nie jest otłuszczona.
Nie chodzi też w opisany sposób - nie obciera karapaksu, unosi go nad podłogą i zasuwa całkiem żwawo, że aż mnie to czasem zaskakuje.

To nad czym się dłużej zastanowiłem, to te mikroprzeciągi i środki do mycia. Nie wiem, czy ta przyjmimy 2 godzinna eksponacja na to zagrożenie jest na tyle istotna, żeby zupełnie z tych przechadzek zrezygnować.

Pozostałe argumenty o UVB itd. również raczej nie dotyczą Grety, która przez resztę dnia ma do dyspozycji źródło ciepła (lustrzanka 40W) i UVB (10.0 Repti Glo).

Racjonalnie, czy jednak jestem w błędzie???

« Ostatnia zmiana: 24.09.2014, 19:47:01 pm wysłana przez Martt »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #17 dnia: 24.09.2014, 22:14:52 pm »
Niestety - błąd. Teraz może chodzi prawidłowo, ale nawet chwilowe przebywanie na podłodze powoduje złe ustawianie stawów i ich nadmierne obciążenie (zachowując prawidłową postawę musi w to włożyć większy wysiłek), problemy mogą pojawić za jakiś czas.
Myślę że najłatwiej jest przedstawić dość logiczny argument - celem hodowli jest stworzenie żółwiowi warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Gdzie w naturze żółw znajdzie parkiet/panele/kafelki/dywan do spacerów? Teraz rozumiesz? :)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #18 dnia: 25.09.2014, 12:30:44 pm »
Doru Ma zdecydowanie rację. Oczywiście wielkiego dramatu nie ma ze spacerami które zajmują max 2 godz dziennie. Natomiast jak opisała Doru, żółw te 2 godz wykonuje znaczny wysiłek by na podłodze utrzymywać prawidłową postawę. Dodatkowo to 2 godz w których żółw nie ma odpowiedniego mikroklimatu i wilgotności. Te z kolei sa kluczowe jeśli chodzi np o układ oddechowy. Nawet tak krótki spacery nie pozostaną bez konsekwencji. Żółwie od wieków przystosowywały się do chodzenia po określonych typach nawierzchni, nie zmienisz tego choćby nie wiem co. Efekty takich spacerów do przyjemnych nie należą. Optimum to duże terrarium + duże terrarium balkonowe, ogrzewane słońcem. Wszystko ponad to w tym przypadku jest bezcelowe i szkodliwe.

To nasze opinie, poparte jakimś tam doświadczeniem. Zrobisz jak uważasz, ale najlepiej gdybyś za wzór postawił sobie obszar w którym ten gatunek występuje :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Martt

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #19 dnia: 25.09.2014, 16:16:16 pm »
Oczywiście zrobię, jak radzicie - ze względu na Wasze doświadczenie. Ostatecznie po to się tu zalogowałem.
Wyeliminuję te spacery, ale nie natychmiast. Zacznę je ograniczać. Myślę, że żółwica na tyle się do nich przyzwyczaiła, że nie należy tego ucinać od razu. Od dziś godzinka luzem po domu. Powiedzmy, że w ciągu miesiąca od tego odstąpimy.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #20 dnia: 25.09.2014, 16:33:48 pm »
Bardzo mnie cieszy że jesteś otwarty na nasze rady i chętny do zmian, to dużo :)
Fakt, że terrarium małe trochę... 100x50 to ma moja mała pierdoła długości niecałych 7cm. Połaź po domu, zobacz co można poprzestawiać, wyrzucić i tym sposobem zrobić więcej miejsca. Dobrze że w lecie będzie na balkonie/działce ale jeśli nie jest zimowana to się umęczy w takich rozmiarów trerrarium.

A sprzedawanie bioreptu powinno być karane  >:(

Offline Martt

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #21 dnia: 25.09.2014, 16:40:49 pm »
Niestety, z wielkością terrarium domowego nie będę w stanie niczego już teraz zmienić. Dostałem informację, że jest już praktycznie gotowe i w ciągu kilku dni powinno być u mnie. Zresztą niewiele więcej mógłbym uzyskać, gdybym je wstawił niemal na wcisk w miejscu na nie przeznaczonym.
Będzie 100x50x40 a mogłoby być, powiedzmy 110x60x50. Mogę je ewentualnie wystawić na sprzedaż i zamówić nowe po te 10cm więcej, jeśli to miałaby być na tyle istotna różnica.
Tak, jak obiecałem - wrzucę foto, kiedy już będzie u mnie i Greta się wprowadzi.

Jeśli chodzi o zimowanie, to chciałbym poruszyć ten temat, jak już będziemy po wizycie u weterynarza i poznamy wyniki badań.
Byćmoże można i warto by zacząć to robić?
« Ostatnia zmiana: 25.09.2014, 16:42:48 pm wysłana przez Martt »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #22 dnia: 26.09.2014, 02:11:32 am »
Warto na pewno, a czy bedzie można to się faktycznie dopiero okaże :)

Offline Martt

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #23 dnia: 13.10.2014, 19:58:24 pm »
Zółwica jest już po wizycie u specjalisty.
To co najważniejsze: skorupa mocna, twarda (widać jednak, że były lepsze i gorsze etapy rozwoju).
Została zrobiona korekta dzioba.
Żółwica bardzo silna.
Mam już też wyniki badań krwi.


Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #24 dnia: 15.10.2014, 10:53:42 am »
To cieszy, że wszystko z gadziną w porządku jest..:)
Trochę AST podjeżdża pod górną granicę - to możesz jej od czasu do czasu zafudować kąpiel w ziołach wspomagających pracę wątroby lub w Sodiazocie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #25 dnia: 15.10.2014, 14:54:13 pm »
A badanie kału w kierunku pasożytów było robione? AspAT (AST) czasem wzrasta przy pasożytach. Ale ogólnie wyniki prawidłowe, to dobrze :)

Offline Martt

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #26 dnia: 20.10.2014, 19:47:13 pm »
Badania kału nie było, bo w czasie całodniowego pobytu w lecznicy nie nadarzyła się okazja, heh...
Żółwica i tak profilaktycznie dostała preparat na odrobaczenie.
Myślę, że zdecyduję się jeszcze na prześwietlenie jej. Te garby / tarczki nie dają mi spokoju.
Jak będę miał zdjęcie rentgenowskie, to również zamieszczę tutaj.

 

Dodano 20.10.2014, 20:42:33 pm
Gretka ma nowe lokum. Niestety, konieczna będzie dość poważna ingerencja w zabudowę (sklepienie groty jest zbyt niskie), ale to już chyba wtedy, jak żółwica 'wskoczy do lodówki'. Rozważam na poważnie zimowanie jej.
Jeśli chodzi o wyposażenie, to żarówka grzewcza i UVB (+ ledowe oświetlenie nocne).
Do zamontowania jeszcze regulator temperatury i czasówka na lampy.
Podłoże: ziemia ogrodowa (bez nawozów) + kora sosnowa. Kora + sianko w jaskini.
Podłoże mam zamiar zraszać rozpylaczem ogrodniczym (chyba, że porwę się na jakieś urządzenie).
Basenu raczej nie będzie - zastąpi go kąpiel co drugi dzień (taki pomysł wynika z tego, że do tej pory był basen, ale woda w nim jest czysta za każdym razem przez max. 15min).
Aktualne parametry z wyświetlacza (chwilę po zgaszeniu lamp): wilgotność 74% temperatura 27,8 C (z tym że nie wybrałem jeszcze docelowego miejsca dla końcówek pomiarowych i te dyndają sobie chwilowo w kącie).

« Ostatnia zmiana: 20.10.2014, 20:42:36 pm wysłana przez Martt »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #27 dnia: 20.10.2014, 23:37:17 pm »
Basen z wodą to konieczność. Żółwie piją, uwierz mi, możesz tego nie widzieć ale piją. Jak wybrudzi to zmieniaj, żółwie nie są zwierzątkami pierwszej czystości ;) skoro było nabrudzone to znaczy że wchodziła. Skoro wchodziła - miała potrzebę. Po odrobaczaniu warto złapać kupkę i zbadać na pasożyty czy na pewno jest czysto. Bez tego nie radziłabym zimować.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #28 dnia: 21.10.2014, 11:46:17 am »
Qurczę - trochę to terro przymałe jest, otwory wentylacyjne u dołu są za nisko - przez to masz za mało podłoża. Do ziemi trzeba dołożyć gliny i mocno ubić to żółw nie będzie tyle ziemi do basnu wciągał. Przy czym ona ma tam mało miejsca - to gdzie by nie poszła to pewno zawsze w basen i tak wejdzie.
Na korę sosnową - jeśli to taka z marketu do podsypywania pod kwiatami uważaj. Lubi pleśnieć, poza tym pyli i wydziela szkodliwe dla żółwia fenole.

Jak dla mnie prześwietlenie nie ma sensu. Te zniekształcenia skorupy - to efekt niezbyt dobrych warunków jej utrzymania w przeszłości. Jeśli skorupa jest twarda to wszystko w porządku, ale zniekształcenia jej już zostaną.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Martt

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #29 dnia: 21.10.2014, 15:20:59 pm »
Terrarium faktycznie mogłoby być większe i nie żałowałbym jej tego miejsca, gdyby nie fakt, że po prostu nie mam gdzie większego wstawić.
Tam przy tych dolnych otworach wentylacyjnych jest kora, żeby ziemia się nie przesypywała, więc de facto jest jej nieco więcej niż się wydaje.
W starym lokum, był basen, były lampy, grzewcza i UVB i żółwica spędzała też sporo czasu na balkonie. Była zabierana na działkę. Były też te niepochwalane spacery po domu (chociaż ja wciąż mam wątpliwość, czy powinienem je całkiem wyeliminować).
Fakt, że nie była zimowana. To, na co zwrócono mi uwagę, to podawanie jej pokarmu dla żółwi lądowych Tropical'a - Biorept L. Nie podaję jej już tego (tylko nie bardzo rozumiem, kto i po co wprowadza takie rzeczy na rynek).
Reszta diety taka jak do tej pory, czyli łąkowe: mlecz, babka, etc. chociaż o tej porze to już bardziej cykoria, roszponka, rukola.
Wyniki wydają się być dobre, żółwica została opisana, jako bardzo silna fizycznie, więc co o tych piramidkach przesądziło???
Jeśli to są złe warunki, to ja musiałbym jej po prostu szukać nowego domu...