Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 19:56:54 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółwica Gretka  (Przeczytany 16550 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Martt

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Żółwica Gretka
« dnia: 22.09.2014, 23:32:42 pm »
Witam. Chciałbym przedstawić moją (moich dzieci) żółwicę grecką - Gretkę ;)
Żółwica wykluła się w 2010r na Węgrzech.
Przyznam, że myślałem o znalezieniu dla niej nowego, lepszego domu, ale być może odstąpię od tego zamiaru i sam lepiej się nią zajmę...
Na początek proszę o ocenę na tyle, na ile można to zrobić po zdjęciach.

Offline wiktoria37

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #1 dnia: 23.09.2014, 07:24:57 am »
Ma cudnie wybarwioną skorupę :) I wydaje mi się dosyć duża, jak na swoje 4 latka, chyba, że ręka która ją trzyma jest drobna :)

Pozdrowienia od mojego Greka, pewnie z mety by się zakochał :)

Offline TakiJa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #2 dnia: 23.09.2014, 07:51:37 am »
Aleeeeee extra!  :o
Wszystko co doskonałe,dojrzewa powoli! :)

Offline Martt

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #3 dnia: 23.09.2014, 16:10:52 pm »
Jak przyjechała, to była taka malutka, że wręcz bałem się, że jej nie uchowam... Był moment, że nawet szukaliśmy jej w szufladzie wysypanej korą, myśląc, że ktoś ja z balkonu ukradł (!) Teraz jest naprawdę duża - pytanie czy to dobrze, czy źle...?
Ciężko ją dzisiaj złapać i utrzymać, bo biega sprintem (naprawdę szybko) po całym domu (nie jest podłogowcem), ale prowizorycznie udało mi się ją zmierzyć:
« Ostatnia zmiana: 23.09.2014, 16:15:04 pm wysłana przez Martt »

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #4 dnia: 23.09.2014, 16:56:48 pm »
Witaj,

Jak na 4 latkę, zdecydowanie za wielka. Rosła zbyt szybko co z pewnością znajdzie swoje odbicie na wynikach morfologii. Co do tej pory jadła i w jakich warunkach żyła? Żółw, który ma 4 lata nie powinien być tej wielkości, to zdecydowanie patologia, która w naturze nie miałaby miejsca. Nie twierdzę, że miała dramatyczne warunki, ale... ;) Coś jednak musi być nie tak, albo wcisnęli wam starszego żółwia.
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Martt

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #5 dnia: 23.09.2014, 17:27:18 pm »
Ja właśnie postanowiłem poszukać wyspecjalizowanej w gadach lecznicy. Chcę zrobić jej wszelkie możliwe badania. Jak będę miał coś konkretnego - wrzucę na forum.
Dieta żółwicy to głównie Biorept L (codziennie w misce), liście babki, mlecz (ostatnio wypadł z diety, bo go nie ruszała), cykoria, rukola (sporadycznie, bo też nie chce), czasem pomidor, marchewka z jabłkiem.
Był też gammarus, ale odstawiłem po otrzymaniu informacji, że to błąd. No, ale to poszło w sumie ze 3 opakowania po 65g i to przez rok.
Ze dwa, trzy razy w życiu skubała banana, ale to też był epizod (nie zjadła w sumie więcej niż jednego / dwa.
Może stały, nieograniczony dostęp do Biorept L???
Jestem zdeterminowany, by znaleść i wyeliminować błąd, więc będę wdzięczny za wszelkie porady.
« Ostatnia zmiana: 23.09.2014, 17:32:19 pm wysłana przez Martt »

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #6 dnia: 23.09.2014, 17:37:42 pm »
No to pięknie. Mamy odpowiedź czemu jest taka zmutowana. Biorept ma w składzie zboża, mączki kostne i rybne. Wszystko, dosłownie wszystko pomijając to co dla żółwi lądowych jest ważne. Odstawiamy gotowe karmy, wszelkie owoce, warzywa, owady czy inne wysokobiałkowe rzeczy. Dieta ma składać się tylko i wyłącznie z roślin, które uzbierasz na łące. Pod żadnym pozorem nawet w formie smakołyku, nie wolno podawać czegoś co nie jest chwastem i nie rosło na łące.

A nerki oczywiście są draśnięte, nie mają prawa być w 100% w porządku po takiej katorżniczej diecie ;)

wstaw zdjęcia terrarium. :)

Najważniejsze, że jesteś otwarty i szukasz wiedzy. To już bardzo wiele do lawiny zmian. :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Martt

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #7 dnia: 23.09.2014, 17:56:53 pm »
No naprawdę pięknie... - tym bardziej, że człowiek chciał dla zwierzaka jak najlepiej  :(
Biorept polecano mi jako pełnowartościowy pokarm podstawowy (ehh te porady w sklepach zoologicznych).
Jeśli chodzi o pozostałe rzeczy typu cykoria, rukola, babka, czy ta marchewka z jabłkiem - to wszystko z informacji od ludzi z kręgu zainteresowania żółwiem (niektóre tematyczne strony też zawierają takie informacje - bądź tu mądry).
Myślałem o zalogowaniu się na jakimś forum... 4 lata żeby to zrobić to prawdziwie żółwie tempo, k...o dalekie od lawinowego  :-[
« Ostatnia zmiana: 23.09.2014, 17:58:31 pm wysłana przez Martt »

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #8 dnia: 23.09.2014, 18:41:54 pm »
Spokojnie, każdy z nas ma coś za uszami :) Mój pierwszy żółw mieszkał w kuli na kolorowym piasku i też jadł syf. Najważniejsze że coś w tym kierunku robisz :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #9 dnia: 23.09.2014, 19:16:08 pm »
Babka jest dobra..:)
Rukolę, cykorię, roszponkę można zimą od czasu do czasu podać jako domieszkę do suszków.

Natomiast na pewno zawinił najbardziej w diecie żółwia Biorept - i przez nadmiar białka gadzina tak ze wzrostem nienaturalnie podskoczyła.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Martt

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #10 dnia: 23.09.2014, 20:05:45 pm »
Teoretycznie znalazłem lecznicę ze specem od gadów. W poniedziałek umawiam wizytę. Obejrzą żółwicę, zrobimy morfologię i ewentualnie ustalimy co z nią robić dalej. Napiszę po wszystkim no i oczywiście dam znać, jak wyszły wyniki.

PS: czekamy na nowe terrarium (pod koniec września powinno być u mnie):

http://allegro.pl/show_item.php?item=4550985451

W tej chwili żółw przebywa w klatce dla królika używanej latem na balkonie (teraz z lampą grzewczą 40W i UVB 10.0 Repti Glo). No i biega też (czasem dosłownie) po domu.
« Ostatnia zmiana: 23.09.2014, 20:15:51 pm wysłana przez Martt »

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #11 dnia: 23.09.2014, 20:32:40 pm »
Zrezygnuj z tego terrarium, to zdecydowanie bezsensowny wydatek.
Dla takiego gada tak małe terrarium to męka. Minimalne wymiary to 120x80, wys50.
Oczywiście terra powinno być z drewna, w formie skrzyni. :) Wyjdzie Ci taniej a i dla zwierzaka duużo lepszy komfort.
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Martt

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #12 dnia: 23.09.2014, 20:55:59 pm »
Znam wymiary minimalnego zalecanego terrarium dla żółwi greckich... ale nie zmieszczę większego, nie mam gdzie postawić.
Zamówiłem pod max. wymiar, gdzie mam jedyny wolny kąt.
Żółwica jest wypuszczana i dalej będzie (latem na balkon, działkę), teraz w mieszkaniu.
Czy w takim układzie nie będzie mogła przebywać w tym???

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #13 dnia: 24.09.2014, 08:31:31 am »
To może wywal z domu jakąś szafkę, czy coś mniej potrzebnego. Wymiary 100x50 to terrarium na bardzo krótki okres i to dla bardzo młodego i małego żółwia. Twój, w tym terrarium będzie miał katusze. Jeszcze dodatkowo tło strukturalne... Ona zabiera sporą powierzchnię życiową. Wiem jak to będzie wyglądało w waszym przypadku bo miałem takie terrarium wiele lat i trzymałem w nim greckie maluchy i malucha żółwia żabuti. Dla maluszków jak najbardziej ok, dla dorosłych niestety. Sam dojdziesz do tego wniosku jak już terrarium będzie stało z żółwiem w środku.

Miejsce żółwia jest w terrarium lub na urządzonym wybiegu balkonowym w którym ma ziemię, kryjówki, żywe rośliny. Puszczanie luzem po podłodze nigdy nie przynosi niczego dobrego. Podłoga to po prostu z różnych względów nie miejsce dla gada.
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Martt

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwica Gretka
« Odpowiedź #14 dnia: 24.09.2014, 16:49:30 pm »
Na dzień dzisiejszy nie mam możliwości zmieszczenia dużego terrarium... Mogłem dołożyć po długości te 20cm, no ale na to już teraz za późno - kontaktowałem się w tej sprawie z wykonawcą - jest na etapie wykończenia.
Nie wycofam już też tego zamówienia...
Jeśli chodzi o tło strukturalne, to zaznaczyłem, że nie powinno zabierać miejsca od spodu, tylko ma się rozchodzić wraz wysokością.
Zobaczymy, jak będę je miał u siebie. Wrzucę zdjęcia.
Jeśli będzie naprawdę źle, to wystawię na sprzedaż, ale z racji zaawansowania zamówienia najpierw sprawdzimy, co na to moja żółwica.
Dla mnie jednak 'okolicznością łagodzącą' ten niedostatek wymiarów jest fakt, że nie jest to jej jedyne i stałe miejsce pobytu.
No i prosiłbym o rozwinięcie kwestii puszczania luzem i negatywnych tego skutków, bo jeśli chodzi o moją Gretę, to mam nieodparte wrażenie, że ona to najzwyczajniej w świecie lubi - ma swoje ścieżki, kąty itp.