Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 11:46:11 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 57g SZCZĘŚCIA :)))))))))) moja nowa żółwinka  (Przeczytany 19292 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
57g SZCZĘŚCIA :)))))))))) moja nowa żółwinka
« dnia: 06.10.2014, 10:18:39 am »
Witam  chciałam wam przedstawić moją nową żółwinkę lamparcią  :D Mam ją od kilku dni została przywieziona do polski z Tanzani i zakupiona w sklepie kakadu w warszawie przez wcześniejszych właścicieli . Była marzeniem dwójki dzieci - rodzice ulegli i kupili im te maleleńkie cudo w marcu tego roku. Niestety od początku dostała tylko małe szklane terrarium o wymiarach 25x35cm wysypane tylko drewienkami bukowymi bez uvb tylko z żarówką grzewczą ale umieszczoną na wys ok45cm  >:( mieszkała sobie w mieszkaniu w centrum warszawy bez balkonu  :( na szczęście całe wakacje spędziła na wsi i w słoneczne dni do woli korzystała ze słonka ;) właściciele pokochali ją bardzo i dlatego postanowili znaleźć jej lepszy dom i nie męczyć jej dłużej . Tak właśnie trafiła do mnie po pokonaniu 250km była już moja ;))))) Malutka waży 57g i ma ok 7,5cm długości wiek pewnie ok 2 lat. Od pierwszego dnia zorganizowałam jej tymczasowe terrarium co prawda na razie też nie za duże ale i tak co najmniej 2xwiększe od poprzedniego i wykonane z płyty meblowej - znalazła się tam młodziutka darń , kryjówka , płaskie kamienie do wygrzewania uvb oraz żaróweczka grzewcza ;) Z niecierpliwością czekam na wykończenie góry naszego domku - wtedy będę mogła zarezerwować dla moich żółwików nawet cały pokój więc terraria powstaną naprawdę spore, Mamy także podwórko i wybiegi na wiosnę również powstaną ;) Zawsze miałam duże żółwie z 'odzysku" no i lamparta również mam po raz pierwszy ;)
Mam kilka pytań :
1. Czy takiemu maluchowi powinno się jakoś rozdrabniać listki czy takie małe jak ma na miseczce(zdj.) mogą być ?
2. Jak często podawać sepię i czy w ogóle jest szansa że będzie ją podgryzał , czy raczej posypywać nią pokarm
3. Od wcześniejszej właścicielki dostałam tylko kserokopię legalnego przewiezienia przez granice - czy to wystarczy do zarejestrowania jej?
4. W części z darnią wilgotność wynosi ok 65% to chyba troszkę dużo ale jeśli nie będę jej podlewała to szybko uschnie

Będę bardzo wdzięczna za ocenę stanu mojej żółwinki (podobno ma to być samiczka ale pewnie jeszcze za wcześnie żeby to stwierdzić ;) póki co wygląda jak samiczka ale kto wie co tam jeszcze urośnie ;)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: 57g SZCZĘŚCIA :)))))))))) moja nowa żółwinka
« Odpowiedź #1 dnia: 06.10.2014, 10:25:47 am »
Witaj na forum..:)

Płeć ciężko ustalić - żółwik jest jeszcze za malutki.
Co do Twoich pytań:
1. Liście dawaj całe, co najwyżej jakieś bardziej twarde elementy roślin usuwaj (np. zdrewniałe łodygi pokrzyw);
2. Sepią sproszkowaną posypuj jedzenie nawet i codziennie. Takiej położonej w całości maluch raczej nie ruszy.
3. Jeśli ta kserokopia to CITES to masz dobry dokument. Powinna na nim być adnotacja, że sklep sprzedał żółwia - komu i kiedy i kolejna adnotacja, że żółw został Tobie ptrzekazany.
4. Wilgotność jest dobra. W nocy może być i 90% - tylko uważaj żeby nie lać wody pod domek, gdzie żółw śpi, żeby na mokrym nie leżał i żeby za zimno nie było (przynajmniej te 20-21 stopni w nocy).
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: 57g SZCZĘŚCIA :)))))))))) moja nowa żółwinka
« Odpowiedź #2 dnia: 06.10.2014, 10:31:29 am »
Dzięki wieczorem prześlę zdjęcie tego dokumentu bo mąż wozi go w samochodzie ;) w nocy temperatura wynosi ok 22st , a może kryjówkę czymś wyłożyć? czy zaczekać aż trawa sama uschnie?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: 57g SZCZĘŚCIA :)))))))))) moja nowa żółwinka
« Odpowiedź #3 dnia: 06.10.2014, 10:38:49 am »
Możesz zaczekać aż trawa uschnie, po prostu nie podnoś jej i lej wody w to miejsce. Zraszaj i podlewaj tylko to co na zewnątrz.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: 57g SZCZĘŚCIA :)))))))))) moja nowa żółwinka
« Odpowiedź #4 dnia: 07.10.2014, 10:17:22 am »
oj jaki fajny mały lamparcik . Miło że masz go pod swoją opieką
In The Lap Of The Queen

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: 57g SZCZĘŚCIA :)))))))))) moja nowa żółwinka
« Odpowiedź #5 dnia: 07.10.2014, 15:50:14 pm »
Jak on słodko śpi na tym ostatnim zdjęciu :D

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: 57g SZCZĘŚCIA :)))))))))) moja nowa żółwinka
« Odpowiedź #6 dnia: 08.10.2014, 14:46:02 pm »
A jak często ją kąpać ?
czy powinnam ją odrobaczyć?
 

Dodano 08.10.2014, 19:54:08 pm
bo troszkę się zaczęłam bać po tym co napisał na forum qazwsx - ona jest taka maleńka
« Ostatnia zmiana: 08.10.2014, 19:54:08 pm wysłana przez joko »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: 57g SZCZĘŚCIA :)))))))))) moja nowa żółwinka
« Odpowiedź #7 dnia: 08.10.2014, 22:27:35 pm »
Jeśli preparat i dawkę dobiera wyspecjalizowany lekarz - nie ma się czego obawiać. Oczywiście PRZED podaniem leków wykonuje się badanie kału. Kupujesz w aptece jednorazowy pojemnik (około 1 zł), bierzesz świeżą żółwiową kupkę i zawozisz od razu w tym pojemniku do weterynarza. Od razu, ponieważ tylko wtedy można wykryć ewentualne pierwotniaki, z tego względu też nie wkładamy próbki do lodówki. Jak się okaże że jest czysto to dobrze :) jak coś tam będzie to wtedy konkretny znający się na żółwiach lekarz dobiera preparat i dawkę.
Z kąpielą nie pomogę bo lamparty to nie moja bajka ;)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: 57g SZCZĘŚCIA :)))))))))) moja nowa żółwinka
« Odpowiedź #8 dnia: 09.10.2014, 12:38:03 pm »
Jak ma w terro basen, to wykąpać dodatkowo wystarczy 1x/tydzień.

Skonstrolować kupę i odrobaczyć trzeba koniecznie. Lamparty, szczególnie te importowane z ferm afrykańskich są zwykle "po uszy" zarobaczone.
Najlepiej to nie nieść żółwia do weta, szczególnie jeśli nie specjalizuje się on w leczeniu gadów - tylko zbadać kupę i wziąć środek do odrobaczania i podać samodzielnie. Weta trzeba się zapytać co daje i wtedy jeszcze przed podaniem sobie możesz dawkę przeliczyć samodzielnie dla spokojności.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: 57g SZCZĘŚCIA :)))))))))) moja nowa żółwinka
« Odpowiedź #9 dnia: 09.10.2014, 15:41:45 pm »
Super dzięki tak właśnie zrobię jak tylko zobaczę świeżą kupkę to od razu ją zawiozę :) jak dostanę jakiś lek to jeszcze was dopytam , czy to dobra dawka ;)

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: 57g SZCZĘŚCIA :)))))))))) moja nowa żółwinka
« Odpowiedź #10 dnia: 22.10.2014, 10:35:04 am »
Witam od poniedziałku mam drugiego lamparcika jest to samiczka waży 560g , na razie są one oczywiście oddzielnie - zawiozłam wczoraj kupki do przebadania mają podobno ten sam  rodzaj pasożyta- ale jest to podobno nic groźnego jakiś najczęściej występujący u żółwików , dziś odbiorę pastę na odrobaczenie. Niestety nowy żółwik załapał katarek przez drogę ( 450km autobusem)  robię mu inhalację i na razie nic więcej nie dostał podobno to powinno mu pomóc. Nowa żółwiczka ma także złe przyzwyczajenia żywieniowe  >:( jadła u wcześniejszych właścicieli sporo sałaty lodowej i zielonego ogórka gardzi roślinami polnymi  :( przez ostatni rok nie miała dostępu do żarówki uvb , mieszkała w bloku bez balkonu i na słonku bywała tylko w weekendy  .  Na CITISIE nie ma roku jej urodzenia - może ktoś z was mi podpowie ile może mieć mniej więcej lat - waży 560g. Czym mogę jej zmyć ze skorupki  farbkę po numerze? Wklejam także fotkę mojego malutkiego lamparcika - czy mogę trzymać je razem(oczywiście jak wyleczymy katarek) malutka waży ok 60g a większa 560g więc różnica jest spora ? Czy ta większa nie zrobi jej krzywdy?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: 57g SZCZĘŚCIA :)))))))))) moja nowa żółwinka
« Odpowiedź #11 dnia: 22.10.2014, 13:35:47 pm »
Śliczna gadzinka..:) Aż się wierzyć nie chce, że złe warunki miała.
Spokojnie je możesz trzymać razem, po odrobaczeniu i wyleczeniu kataru. Lamparty są b. łagodne i można trzymać duże z maluchami. Musisz tylko zaobserwować czy duży wszystkiego małemu nie zjada..:)
Sałatę odstaw, a na rośliny polne daj drogę startego ogórka dla zapachu i z zmniejszaj co dzień jego dawkę. Później możesz np. suszki skraplać sokiem z ogórka, żeby miała "swój" zapach.
Jak na startego nie załapie - to spróbuj czy zje cykorię, czy roszponkę - i to mieszaj z roślinami polnymi/suszkami.
Na katar rób na razie te inhalacje, ewent. dołącz krople do nosa (albo coś łagodnego dla dzieci np. Nasivin, Otrivin) albo Gentamycin vet (ale te ostatnie jakby kater po 3-4 dniach nie ustawał).
A co do wieku - to na podstawie wagi dałabym jej około 4-4,5 roku.
« Ostatnia zmiana: 22.10.2014, 13:56:10 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: 57g SZCZĘŚCIA :)))))))))) moja nowa żółwinka
« Odpowiedź #12 dnia: 22.10.2014, 13:55:58 pm »
dzięki ;) a czym zmyć tą farbę ze skorupki?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: 57g SZCZĘŚCIA :)))))))))) moja nowa żółwinka
« Odpowiedź #13 dnia: 22.10.2014, 13:58:35 pm »
Najpierw możesz spróbować szczoteczką w kąpieli. A jak nie zejdzie to zmywaczem bezacetonowym do paznokci. Tylko po doczyszczeniu skorupy zmywaczem umyj ją w tych miejscach co czyściłaś dokładnie wodą z dodatkiem mydła do rąk, czy żelu do kąpieli, żeby resztki rozpuszczalnika usunąć.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: 57g SZCZĘŚCIA :)))))))))) moja nowa żółwinka
« Odpowiedź #14 dnia: 22.10.2014, 16:47:11 pm »
No i lamparciki odrobaczone - trochę się przy tym nagimnastykowałam żeby otworzyć im pyszczki , szczególnie tej malutkiej ;) ale udało się chyba całkiem nieźle :D Wiem że to jeszcze wcześnie ale ten malutki wygląda mi chyba na samca w porównaniu do jego wielkości to ten ogonek jakiś spory jest i taki dość długi kolec na końcu :o ta większa samiczka ma naprawdę maleńką i krótką dupinkę więc nie mam wątpliwości że to dziewczyna  :D wklejam zdjęcia co wy na to ?