Żółwie lądowe > Żółwie lamparcie

Bazyli, maleńki lamparcik

(1/9) > >>

gejsza13:
Witajcie!

Od soboty w naszym domu mieszka dziecko lamparciego żółwika. Ma 5 cm długości plastronu, waży 42 gramy. Jest sprowadzony z Tanzanii w październiku.
Obstawiamy, że to chłopczyk, ma na imię Bazyli, czas pokaże czy to nie Bazylia  :P
Terrarium zbudował mój mąż, ma wymiary 120x55 cm.
Dwie lampy: grzewcza i UVB Repti Główna 10,0 26 W.
Temperatura w dzień około 23 stopnie, pod lampą 33, w nocy 21 stopni.
Wilgotność była problematyczna, musiałam cześciowo zamknąć terrarium, bo była za niska. Teraz w dzień jest 40-50%, zależy ile razy pryskam wodą, a nocą wzrasta do 60-70%.
Dwie trzecie terrarium to ziemia z glinką, posadziłam tam trochę trawy, reszta terrarium wyłożona jest Repti Barkiem Zoo Medu. W terrarium jest jeszcze basenik z wodą, dwie kryjówki i kilka dużych kamieni.


Bardzo staram się, żeby żółwik miał jak najlepsze warunki. Niestety nie ma apetytu. Jest silny, aktywny, zabawny, ale omija miseczkę z żarciem. Kilka razy widziałam, że próbuje skubać trawę i bazylię która u niego rośnie, ale nie zawsze dawał radę. Raz zjadł trzy maleńkie liście koniczyny. W miseczce ma świeżo wyrośniętą trawę, rukolę, kwiatek koniczyny, ale on nie chce.
Ile taki żółwik powinien zjeść? Może on jednak podskubuje tą trawę jak nie widzę i to mu wystarcza?

 
Dodano 13.03.2015, 13:10:49 pmI jeszcze zdjęcia





Na ręce córka wzięła go tylko do zdjęcia, przed kąpielą.

natalijka:
Witaj. Jakie masz śliczne maleństwo. Za chwilę na pewno odezwą się bardziej doświadczeni hodowcy ale żółwik jest za malutki by określić jego płeć.  Bazylii może nie jeść bo jest dość wonna i może nie polubić jej zapachu. Daj mu roszponki, jak jej nie będzie jadł to nałożyłabym na nią drobniutko posiekanego plasterka ogórka - na 90% się skusi.
Piszesz, że mały zjadł koniczynę. O tej porze roku? Chyba że suszoną, jednak pamiętaj że suszone kwiaty koniczyny są toksyczne dla żółwi.

gejsza13:
Zjadł liście koniczyny, zaczęła już rosnąć. Ale tylko 3 malenkie. Z kwiatów dawałam oczywiście nie koniczyne tylko stokrotkę, ale tylko powąchał.

ankan:
Terro bardzo fajnie wyszło..:)
Warunki - temp., wilgotność są w porządku.
Natomiast co do jedzenia, to po podróży i zmianie warunków może kilka dni u niego być gorzej z apetytem. Potem powinien zacząć jeść normalnie - lamparty są żarłoczne i jedzą sporo - to jakby tylko jadł tą bazylię i trawę to w ciągu kilku dni maksymalnie by ich nie było.
Pytałaś się jak było z jedzeniem u osoby od której go kupiłaś? I co dostawał?
Zwykle chętnie zjadane są roszponka i cykoria. Może to mu na początek pomieszać z trawą. Jak masz gdzieś dostęp do niezanieczyszczonych terenów zielonych to za niedługo powinny być już niewielkie rośliny polne.

gejsza13:
Ankan bardzo dziękuje ci za porady tu i na priv

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej