Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:17:24 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Elegant i Łasuch  (Przeczytany 50801 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #105 dnia: 09.11.2016, 17:34:43 pm »
Dzisiaj moje skorupki dostały bombę mineralną.
Rozmrożoną opuncję posiekaną w plasterki.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #106 dnia: 11.11.2016, 02:13:15 am »
Dzisiaj terra przeszło metamorfozę. Przyniosłem świeżą darń z parku. Zrobiłem to teraz ponieważ pojawiły się już przymrozki i większość dżdżownic uciekła w głębsze partie ziemi a niedługo trawa zżółknie.
Znalazłem bodajże 3 dżdżownice w 4 kawałkach darni a za to w terra przy wyrzucaniu poprzedniej było ich ze czterdzieści. A więc dobrze się u mnie mają. Miałem założyć w piwnicy hodowlę dżdżownic na ryby ale chyba zacznę wygrzebywać je z terra  ;D


Co ciekawe w misce miały dzisiaj przyniesioną, opłukaną i posiekaną trawę i nie chciały jej jeść a ta rosnącą w ziemi chętnie skubały  ;D



Zaobserwowałem dzisiaj ciekawe zachowanie u moich żółwi. Mianowicie podchodziły do siebie i się obwąchiwały i pukały pyszczkami tak jak by się dawno nie widziały. A potem maszerowały po terra jeden za drugim



Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #107 dnia: 11.11.2016, 21:56:41 pm »
Dzisiaj postanowiłem zważyć moje gadziny.
Ostatnie ważenie odbyło się 30 Sierpnia
I tak Elegancik wazy obecnie 413 g  :) .  W sierpniu ważył 317 gram więc w niecałe dwa i pół miesiąca przytył 96 g

Natomiast Łasuch wazy obecnie 451 g  :) . W sierpniu ważył 346 g więc w niecałe dwa i pół miesiąca przytył 105 g

Łasuch troszkę przegania Elegancika ale to związane jest z wcześniejszym urodzeniem się Łasucha.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #108 dnia: 15.12.2016, 19:06:38 pm »
Forum pomału umiera, mało kto się udziela a szkoda.

Ale dziś kolejny raz zważyłem moje gadziny
Na zdjęciach trochę słabo widać odczyt z wagi.
Zmniejszyłem im racje a rosną nadal jak na drożdżach.
Na pierwszy ogień Elegant waga 469 g a długość 13,5 cm.


Następnie Łasuch waga 518 g a długość 13,9 cm.


A jak tam wasze gadziny się mają?

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #109 dnia: 15.12.2016, 23:46:54 pm »
Życie forumowe nie umiera, tylko toczy się dostojnie w żółwiowym rytmie. A ze ostatnio nieco zwolniło ..cóż, sporo naszych żółwi zapadło w zimowy sen podobnie jak forumowa aktywność ich właścicieli. Aby do wiosny ;)

Offline Bery

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
  • żółw lamparci
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #110 dnia: 18.12.2016, 15:10:49 pm »
Śliczne, ja mam lamparcika od 1,5 miesiąca. W sklepie, w którym kupiłam pani powiedziała, że ma około 3 lat, a w drugim sklepie tej samej siecie, że maks 3 miesiące biorąc pod uwagę jaki jest mały. Ma 6,5 cm i ważył 74 g, teraz waży 85. Sporo je. Jest dosyć ciekawski :)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #111 dnia: 19.01.2017, 19:37:25 pm »
No i kolejny miesiąc za nami.
Łasuch urósł przez miesiąc o 47 gram i waży obecnie 656 gram przy długości 148 mm. Elegancik natomiast urósł o 43 gramy i waży obecnie 512 gram przy długości 135 mm.
Oczywiście jest zima i metabolizm im troszkę zwolnił, nie będę już im zmniejszał racji żywnościowych.
Sam robią głodówki w czasie gdy nie chcą jeść czegoś. Ale ża jestem bardziej twardy i nie daję się skłonić by dać im coś innego. Jestem niewzruszony gdy tratują jedzenie i demolują terra.
 Łasuch

Elegant

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #112 dnia: 21.01.2017, 13:17:16 pm »
Witam, rosną małe potworki i to cieszy :)
Co do forum i strony to już dawno chyba poszły w zapomnienie.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #113 dnia: 21.01.2017, 20:53:41 pm »
Rosną potworki. Gonią trzodę Ankan.

Forum trochę podupada gdyż każdy w pewnym momencie życia ma niewiele czasu na wszystko. Rozumiem to i może kiedyś znajdą troszkę czasu. A po za tym zimują żółwie i nikt nic nie pisze o grekach i stepkach.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #114 dnia: 21.01.2017, 23:20:10 pm »
Kamil ma rację, większość żółwi śpi to i ludzie się nie udzielają ;) ja na przykład czuwam, wchodzę i czytam, ale brak czasu powoduje, że nie na każdego posta odpisuję.
Ładne masz te gadziory, ale z i "źródło" dobre to co się dziwić :)

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #115 dnia: 11.02.2017, 15:32:12 pm »
Tak wlasciwie to do ilu kg dorasta dorosly lampart w niewoli? Ale takie realne dane poprosze:-) moj zolwik wazy obecnie 450 gram tyle ze rukoli nie chce jesc :'(  jest ciezko roszponka czy jarmuzz biedronki to jej podstawa zywienia obecnie

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #116 dnia: 11.02.2017, 18:51:07 pm »
Powinieneś zmusić żółwia do jedzenia w większości suszu. Dieta na rukoli, roszponce i jarmużu nie jest zdrowa.
Nie mówię byś od razu karmił go sianem.
Moje bardzo chętnie jedzą suszone: Mniszek lekarski, Babkę zwyczajną, Pokrzywę zwyczajną, Babkę lancetowatą i suszone kwiaty malwy. Susz wolą nawet od jarmużu i roszponki. Dzisiaj robiłem surówkę i dałem im trochę roszponki. Ugryzły parę razy i jadły dalej susz. A w zeszłym roku rąbały roszponkę i jarmuż jak króliki.

W Warunkach terraryjnych żółwie Lamparcie dorastają mniej więcej do 15 kg wagi i 45-60 cm długości.
Nie jest to wartość przesadzona. Obecnie Ankan ma żólwiczkę Mała coś pod 9 kg  ;D


Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #117 dnia: 14.02.2017, 18:11:19 pm »
Posiej sobie gdzieś w doniczce trawę. Fajnie sprawdza się owies czy pszenica
Kapitalnym pomysłem jest wysianie większej ilości i dodawanie do mieszanki. Żółw chętnie będzie zjadał suszoną trawę jak znajdzie w niej tez świeżą :)
Pamiętaj tylko, że trawa powinna być jak najdłuższa. Im mniejsza i młodsza, tym ma więcej białka- a to, jest w diecie tego gatunku niewskazane.
Jak będziesz zbyt długo jechał na kupnych produktach, żółw będzie się krzywił. Postaraj się o jakieś urozmaicenie.
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Skywan

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: -1
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #118 dnia: 18.02.2017, 20:39:23 pm »
Jak często lampartom jest podawany wapń i witaminy (wapń w jakiej formie) ? Pytam ponieważ Twoje żółwie mają bardzo ładne skorupki i mam teorie ze przyczyną piętrzenia może być podawana zbyt duża ilość suplementów które w środowisku naturalnym są bardziej ograniczone, dlatego żółwie żyjące w naturze nie maja tak wypiętrzonych tarczek jak te hodowane w niewoli. Przygotowuje sie do przyjęcia małego lamparta i będę sie starać stworzyć warunki do Twoich, bo widać ze Twoim zolwiom warunki sprzyjają. Czekam niecierpliwie na kolejne relacje ze zdjęciami  :)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #119 dnia: 19.02.2017, 00:23:58 am »
W terrarium moje żółwie mają stały dostęp do wapnia w postaci sepii. Jedzą ją kiedy chcą i ile chcą. Żadnych innych suplementów witaminowych i mineralnych im nie podaję.
Jestem zwolennikiem teorii że odpowiednia dieta dostarczy moim żółwiom wszystkie niezbędne im witaminy i minerały. Staram się by w okresie wegetacyjnym ich dieta składała się z około 20-30 rodzajów roślin. A zimą co najmniej 6-10. Karmienie opieram o rośliny sezonowe. Są takie które w sporych ilościach są dostępne tylko 1-2 miesiące a potem praktycznie zanikają. Więc podstawę diety opieram o te rośliny. Jeśli roślina jest jadalna po wysuszeniu to robię zapas na zimę.
Owszem taka dieta jest pracochłonna w pozyskaniu i trzeba poświęcić trochę czasu na zbieranie, suszenie. No ale cóż jak chce się mieć jakieś zwierze pod opieką to trzeba mieć świadomość że mieszanka ziółek ze sklepu nie wystarczy. Ja jestem tego świadomy więc poświęcam czas. A przy okazji zwiedzam co ciekawsze tereny w okolicy miasta rowerkiem. Kolejną korzyścią jest to że moje żółwie są zdrowsze i ja również bo mniej tłuszczu mam pod skórą.
A sepia ma za zadanie jeszcze ścierać im listwy rogowe.

Piramidowanie jest skutkiem kilku czynników. Podstawowe to urozmaicenie diety, kaloryczność posiłków, zawartość białka i włókna w pokarmie, odpowiednia wilgotność, sposób naświetlania UVB i ogrzewania. Nie będę się tu rozpisywał bo bardzo fajnie już napisano tekst o tym na terrarium.pl
http://www.terrarium.com.pl/1824-promowanie-poprawnego-rozwoju-kosci-u-zolwi/
http://www.terrarium.com.pl/62-zywienie-zolwi-ladowych/#zywienie-geochelone-pardalis-i-zolwia-pustynnego
http://www.terrarium.com.pl/1735-piramidy-u-zolwi-co-jest-przyczyna-ich-powstawania/

Zdjęć przez najbliższy miesiąc nie będzie bo skończył mi się transfer plików a portfel cieniutki.
Ale jakieś opisy czy info będą.

O dzisiaj po miesiącu ponownie ważyłem moje żółwie.
Elegant przytyło o 74 g do 586 gram i 14 cm długości.
Łasuch natomiast przytył o 70 g do 635 gram i długości 15 cm.
Fotki z ważenia na FB https://www.facebook.com/groups/289170764593682/?ref=bookmarks