Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 13:45:51 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Elegant i Łasuch  (Przeczytany 50750 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline EwaPolak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #90 dnia: 28.06.2016, 22:26:27 pm »
Ale ci zazdroszcze takich żółwików żywych, ja mam jednego malucha ale cały czas jest schowany wogóle nie chce wychodzić dopiero jak go wyciągne to coś zje pochodzi chwile i do kryjówki. już sama nie wiem co mam robic

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #91 dnia: 28.06.2016, 23:33:01 pm »
Zanieś kupkę do weterynarza. Najlepiej do takiego co zna się na gadach.
Po badaniu będzie wiadomo czy to z tego powodu tak się zachowuje.
Na początku w nowym domu młody żółw może się tak zachowywać.
Młode żółwie bardzo dużo czasu spędzają na śnie. Moje początkowo wychodziły z domku na 3-4 godziny a resztę spały lub wyglądały tylko z domku.
Skąd jesteś? Polecimy dobrego weta.

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #92 dnia: 29.06.2016, 08:25:20 am »
jak wy to robicie ze pancerze waszych pociech sa tak piekne ? u mojej zauwazylem ze odklada sie na jej pancerzu bialy polot blizej tylnego dolnego konca pancerza.. moze to byc spowodowane twarda woda ?

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #93 dnia: 29.06.2016, 15:43:06 pm »
Owszem pancerz żółwików jest piękny choć i tak uważam że mają za duże piramidki. Żeby temu przeciwdziałać zrobiłem już chyba wszystko. Nie przekarmiam ich, mają wysoką wilgotność, jak tylko mogę to latają po wybiegu, mają bardzo zróżnicowaną dietę(zapuszczam się poi żarełko dla nich rowerem 2-3 razy w tygodniu po 10-20 kg od Łodzi- schudłem 4 kg w 2 miesiące :) ) zaczęły jeść trawkę.

Ten biały osad na pancerzu to może być osad z wody. Ja swoim do baseniku leje wodę mineralną z bańki 5 litrów. Jeszcze nie piją tak dużo bym odczul to po kieszeni.

A pomysłem na świetne fotki z soczystymi kolorami jest zmoczenie im skorupek tuz przed sesją. Sam zresztą codziennie podczas podlewania wybiegu pryskam żółwie tak że naśladuje padający deszcz. Od razu się ożywiają i eksplorują terrarium. A ostatnio na wybiegu zamiast chronić się przed deszczem spacerowały po wybiegu i pochłaniały jedzenie.

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #94 dnia: 29.06.2016, 15:58:25 pm »
czyli nawet w swiecie terrarystow stosuje sie retusze podopiecznych ;-) a piramidki to pewnie w pewnym stopniu genetyka, na yt wielokrotnie widzialem filmy lampartow z ich naturalnego srodowiska gdzie piramidy byly olbrzymie, moze to zalezy od podgatunku, lub miejsca wystepowania sprowadzonych osobnikow

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #95 dnia: 29.06.2016, 16:00:35 pm »
Być może i tak jest. Ale nadal nie daje mi to spokoju.

Offline skleppardalis

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
    • Sklep Pardalis
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #96 dnia: 30.06.2016, 00:15:54 am »
Z tymi piramidami u dzikich żółwi jest dość ciekawa sprawa. Na jednym z zagranicznych forów osoba mieszkająca w RPA opisywała przypadki, że ludzie łapali sobie małe lampartki i wypuszczali je w swoich ogrodach. Gdy żółwie rosły i za bardzo niszczyły im ogródki, wypuszczali je z powrotem w dzicz. Takie osobniki rzekomo miały syndrom piramidalnych skorup i stąd ich obecność w naturze. Niemniej piramidy w hodowli bardzo ciężko zniwelować, co wskazuje, że nawet najlepsze warunki hodowlane nie zastąpią w pełni naturalnego środowiska.
Serdecznie zapraszam do zakupów
http://pardalis.pl/

oraz do lektury
http://skleppardalis.blogspot.com/

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #97 dnia: 05.07.2016, 10:21:23 am »
Czas ruszać na wakacje. Jeszcze tylko fotka z niedzieli i łasuchowania arbuzika przez Eleganta i Łasucha.
Przy pomyślnych wiatrach przyjadę do łodzi na początku sierpnia. Na bieżąco będę się starał wklejać jakieś fotki żółwi jak i kolejne etapy budowy wybiegu. 

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #98 dnia: 05.07.2016, 21:54:30 pm »
Jedna z głównych przyczyn piramidkowania pancerza u żółwi trzymanych w niewoli jest ponoć ich ogrzewanie "od góry" lampami grzewczymi. Jednak ciężko tę informację zweryfikować- jedyny żółw "z piramidkami" jakiego miałem pochodził prosto z odłowu, więc wyrosły mu one w naturze. A dopóki trzymałem swoje żółwie  w terrariach to lampy grzewcze miałem rozmieszczone tak że grzały gada z boku i piramidek się nie dorobiły.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #99 dnia: 15.07.2016, 12:09:46 pm »
No i jestem na "wakacjach". Pogoda do d...y  >:( przez dwa tygodnie żółwie były raptem 2 dni na wybiegu. resztę czasu spędziły w terrarium zastępczym które zbudowałem na szybko by nie musiały siedzieć w pojemniku transportowym 30x40 cm.
Albo jest zimno albo jest ulewa i burze. Ostatnio mnie woda zalała że na wybiegu było 7 cm wody  >:( .
Budowa wybiegu nadal w tym samym miejscu.
Niestety prognozy na resztę lipca nie są optymistyczne i prawdopodobnie gadzinki na wybiegu będą okazjonalnie. A miało być tak pieknie  :'(

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #100 dnia: 22.07.2016, 09:36:40 am »
To sobie nie poużywały...:( Pogoda faktycznie w lipcu paskudna byłą i w dodatku jeszcze noce takie zimne..:(
Może się teraz wreszcie poprawi....i choć sierpień ładny będzie..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #101 dnia: 01.09.2016, 22:05:31 pm »
No i po wakacjach.
Troszkę zaniedbałem temat więc znowu będzie obszerny post  :P
Niestety żółwie za bardzo sobie nie poużywały wybiegu. Reszta lipca była równie paskudna.
Pierwszy tydzień sierpnia byłem w domu więc i żółwie w terra. W kolejnym tygodniu wyjechałem nad Bałtyk. Żółwie ze mną. W ciągu 10 dni jakie byłem nad morzem żółwie chodziły po wybiegu raptem po 3-4 godziny tylko w dwa dni. W pozostałe dni musiały siedzieć w pudełku transportowym bo było bardzo zimno. W kolejnym tygodniu po powrocie na działkę miały wreszcie raj. Po za jednym dniem gdzie było za zimno chodziły po wybiegu w godzinach 9-19. Tydzień temu musiałem wrócić z powrotem do domu. Ale co weekend używają wybiegu  :) .
Nie wiem czy to morskie powietrze sprawiło że Łasuch pokazał że żółwie lubią także bawić się w doktora  ;D . Przynajmniej wiem że jeden samiec jest :) (wolałem 2 samiczki ale cóż)

Pokazałem również na fejsie zdjęcia ogonków
Podwozie Łasucha

Podwozie Eleganta

Jaką płeć obstawiacie?

W międzyczasie na fejsie Karol Chłopecki zorganizował zakup opuncji więc skorzystałem z okazji. Żółwiom zasmakowała opuncja. Jedynie muszę drobno ją szatkować bo za grubych kawałków nie mogą porwać. Opuncja dość łykowata jest.


We wtorek natomiast po przerwie wakacyjnej (ostatnie ważenie 8 Czerwca) zważyłem żółwiki. Najbardziej zaskoczył mnie ich równy wzrost. Łasuch i Elegant przytyły równo 61 gram i urosły o jeden centymetr.
Obecnie Łasuch waży 346 g i mierzy 122 mm

Elegant waży 317 gram i mierzy 115 mm


A co tam słychać u waszych gadzinek?


« Ostatnia zmiana: 01.09.2016, 22:08:32 pm wysłana przez Kamil56 »

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #102 dnia: 17.10.2016, 14:42:43 pm »
Dzisiaj oddałem kupę gadzin do badania.
I wiadomość fantastyczna- zero pasożytów  ;D . Czyli 16 miesięcy ze mną na czysto  ;D

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #103 dnia: 18.10.2016, 11:27:27 am »
Miałam okazję ostatnio obserwować młodego żółwia lamparciego podczas jedzenia. Strzelał dziobem odgłos był taki jak przy obcinaniu paznokci obcinaczem.
Czy one wszystkie tak robią?

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Elegant i Łasuch
« Odpowiedź #104 dnia: 18.10.2016, 18:09:18 pm »
Czasem tak skrzypią traczkami rogowymi w pysku. Moje tak robią jak są mokre.