Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 16:22:37 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Glam Glam  (Przeczytany 24120 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline glamek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Glam Glam
« dnia: 13.12.2014, 10:51:05 am »
Nasz mały Glamuś
 

Dodano 13.12.2014, 10:51:35 am

 

Dodano 13.12.2014, 10:52:16 am

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Glam Glam
« Odpowiedź #1 dnia: 13.12.2014, 13:34:21 pm »
Żółwik ładny, ale zmień to nieszczęsne podłoże. Kostka bukowa nie trzyma wilgoci, a żółwie lamparcie wymagają dość wysokiej. Jak zmoczysz kostkę to będzie pleśnieć. Osłoń też czymś boczne szybki, zostaw tylko przednią. Terrarium jest otwarte od góry?

Offline glamek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Glam Glam
« Odpowiedź #2 dnia: 13.12.2014, 16:45:33 pm »
W terrarium mamy od góry od połowy otwarte terrarium, jeżeli chodzi o podłoże jest część wilgotna z włókna kokosowego, gdzie ma basenik. Żółwik praktycznie nie korzysta z wilgotnej części.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Glam Glam
« Odpowiedź #3 dnia: 13.12.2014, 18:00:21 pm »
Część wilgotna powinna stanowić lwią część terrarium, a nie tak malutki fragmencik. Pozwolę sobie wkleić link do postu joko przedstawiającego jej terrarium dla lampartów, zobacz jak to powinno wyglądać
http://forum.zolw.info/index.php?topic=6636.msg92991#msg92991
Mnóstwo ziemi (nie torfu), trawy, a część sucha jest tylko pod lampką i stanowi ją wysepka z płaskich kamieni.

Offline glamek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Glam Glam
« Odpowiedź #4 dnia: 13.12.2014, 18:08:34 pm »
W takim razie zmiana podłoża będzie na wiosnę, bo nie chcemy kupować ziemi ze sklepu z nawozem.
W takim razie w jakiej części ma być domek ? Napisała(e)ś, że część sucha ma być tylko pod lampką, więc mam rozumieć, że domek w części wilgotnej ? hmm...

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Glam Glam
« Odpowiedź #5 dnia: 13.12.2014, 18:24:53 pm »
Najtańsza ziemia ze sklepu jest bezpieczna, nawet jeśli ma nawozy to nikłą ilość. Ja kupuję worki w castoramie - 80l za niecałe 20 zł. Darń jeszcze można wykopać na łące, nie ma jeszcze tak niskich temperatur żeby ziemia była do cna zamarznięta - ostra saperka i do dzieła ;)
Teoretycznie kryjówka powinna być w części wilgotnej - w praktyce wychodzi różnie, np. moja żółwica ma wszelkie kryjówki w poważaniu i śpi wkopana w róg terrarium pod zgaszoną lampką. Totalny brak instynktu samozachowawczego ;)

Offline glamek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Glam Glam
« Odpowiedź #6 dnia: 13.12.2014, 23:06:17 pm »
Jestem początkującym hodowcą i wzorowałam się na tym artykule: http://www.zolw.info/zolwie-ladowe/stigmochelys-geochelone-pardalis-zolw-lamparci
Gdzie mowa o kryjówce: (...) "W kryjówce należy użyć podłoża suchego – efektem spania przez żółwia na mokrej ziemi lub trawie jest często tzw. Runny Nose Syndrome, o którym dalej." (...), a jest to sprzeczne z tym co Ty mi napisałeś...

 

Dodano 13.12.2014, 23:07:35 pm
Kolejna rzecz: "Grubość warstwy powinna wynosić około 10 cm. Podłoże nie może pylić i nie może być ciągle na wierzchu mokre."

 

Dodano 13.12.2014, 23:17:21 pm
Mam jeszcze jedno pytanie, czy zdarza się u Ciebie, że żółwik załatwia się w domku:) U nas zdarza się to od paru dni...
« Ostatnia zmiana: 13.12.2014, 23:17:21 pm wysłana przez glamek »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Glam Glam
« Odpowiedź #7 dnia: 13.12.2014, 23:51:28 pm »
Nie może być mokre, ale "wilgotne" to nie "mokre :) w kryjówce możesz po prostu nie pryskać wodą, nie będzie wtedy za mokro. Ziemia z wierzchu może byc przeschnięta, ale dalej utrzymuje wilgotność powietrza.
Co do załatwiania się w domku - nie zdarza się to bo... nie mam obecnie domku ;) młoda unikała go jak ognia więc został usunięty. Po nowym roku będę modernizować wystrój i myśleć nad zastępstwem.
Generalnie najczęściej moja kupkę robi do miski z żarciem lub obok a sika wszędzie - z tym że to grek, a z tego co mi wiadomo lamparty sikają więcej.

Offline glamek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Glam Glam
« Odpowiedź #8 dnia: 14.12.2014, 08:32:08 am »
Hmm, a suche to nie wilgotne :)

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: Glam Glam
« Odpowiedź #9 dnia: 14.12.2014, 10:09:40 am »
Hej śliczny ten twój Glamuś  :-* mój mały lamparcik również systematycznie załatwia się w domku - co prawda robi też poza nim ;) ale w domku mu najbardziej pasuje  :laugh: Z większą lamparcicą przeszliśmy niedawno RNS . Żółwiczka gdy trafiła do mnie miała katar z którym dość długo walczyłam póżniej przekształciło się to w RNS - przebywała w zastępczym terra gdzie wilgotność była dość niska , a po przełożeniu jej do nowego terrarium z dużą wilgotnością po ok 1,5 tyg przeszło jak ręką odjął - stała się nie porównywalnie bardziej aktywna , odzyskała ogromny apetyt ;) U wcześniejszej właścicielki mieszkała w szklanym akwarium wysypanym tylko drewienkami bukowymi , nie miała żarówki uvb ani grzewczej , nie chciała jeść żadnych roślin polnych tylko sałata lodowa , roszponka i inne marketowe jedzenie. Od kiedy zamieszkała w nowym terra do którego link podesłała ci doru w którym jest dużo zieleni stała się zupełnie innym żółwiem - bardzo polubiła jeść trawę , mlecz i wiele innych roślin . Kiedyś miałam również w części suchej drewienka bukowe ale niestety to się nie sprawdza - są za suche a po spryskaniu wodą pleśnieją. Ja również tak jak doru pisała kupiłam najtańszą ziemię z marketu( znikoma ilość nawozów która na pewno żółwikowi nie zaszkodzi) i pomieszałam ją z gliną wiążącą (do kupienia w sklepie wędkarskim)- takie połączenie jest moim zdaniem idealne ziemia fajnie się ubiła tworząc doskonałe oparcie dla nóżek i do tego rewelacyjnie trzyma wilgoć i nie pleśnieje ;) poza tym darń jest niezastąpiona - lamparciki uwielbiają w niej przebywać a poza tym trawa  powinna stanowić przynajmniej 50% ich diety . Myślę że niezłym rozwiązaniem w domku są suszone liście brzozy - nie pylą , jest na nich ciepło i sucho - i do tego są jadalne dla żółwi więc jak sobie zechce podgryść to nic mu się nie stanie;) u mnie kryjówki są raczej w części wilgotnej - jak gadzinki chcą się powygrzewać idą pod lampy gdzie są kamienie a jeśli mają dość- szukają schronienia w części chłodnieszej  ;) podsyłam ci  link w którym jest jeszcze kilka zdjęć z mojego terra (wcześniej w domku była kępa trawy która nie była podlewana na jakiś czas to było również niezłe rozwiązanie , ale jak wyschła za bardzo to ją wyrzuciłam bo obawiałamsię że pyli) http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/nowe-terrarium-moich-lampartow-%29/
pozdrawiam

Offline glamek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Glam Glam
« Odpowiedź #10 dnia: 14.12.2014, 11:50:17 am »
Dziękuje bardzo za odpowiedź. Proszę o informację dotyczące roślinek, które mogą być zasadzone w terrarium (oprócz trawy) ??
Pozdrawiam
 

Dodano 14.12.2014, 15:59:11 pm
Czy ziemia z kretowisk będzie się nadawać do wilgotnego podłoża ??
« Ostatnia zmiana: 14.12.2014, 15:59:11 pm wysłana przez glamek »

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: Glam Glam
« Odpowiedź #11 dnia: 15.12.2014, 09:22:00 am »
Myślę że ziemia z kretowiska też będzie ok - ale pomyśl o domieszce gliny  ;) u mnie w terrarium lampartów ładnie utrzymuje się koniczynka (kilka dni temu wykopałam jeszcze całkiem ładną) ,ale to zależy od żółwia bo np. jak wsadziłam koniczynkę u greków to Franek zjadł ją tego samego dnia  :laugh:. Poza tym możesz wstawić jakieś roślinki w doniczkach (oczywiście jadalne np grubosz itd), wtedy żółwik ich nie zdepcze , jak tylko znajdę jakiś mleczyk to też go wsadzam ale zostaje szybko zjedzony

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Glam Glam
« Odpowiedź #12 dnia: 15.12.2014, 10:14:17 am »
Ziemia może być z kretowin, albo najtańsza ze sklepu. Należy dodać do niej gliny (wędkarskiej, wiążącej), chyba, że masz gdzie wykopać ziemię gliniastą.
Do kryjówki możesz dać kawałek darni i nie podlewać, żeby usechł, albo w kryjowce zastosować: cyprys czy korę jodłową. Możesz też i te kostki bukowe na razie zostawić i wykładać nimi kryjówkę. Natomiast więcej musi być w terro części wilgotnej z ziemią. Te żółwie dużo jednak z wody korzystają i sporo piją.
Moje żółwie też najczęściej załatwiają się w kryjówce. Żeby Ci łatwiej pod kryjówką było wymieniać podłoże to możesz je nasypać do foremki na ciasto czy innego prostokątnego pojemnika.

A co do roślin - to możesz wstawić mu od czasu do czasu jakieś przyprawy w doniczce - bazylia, tymianek; świetnie nadają się też: trzykrotka, zielistka, grubosz - przy czym roślinki dość szybko żółwie zjadają..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline glamek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Glam Glam
« Odpowiedź #13 dnia: 18.12.2014, 10:21:12 am »
Wymieniliśmy glamkowi podłoże, wkopaliśmy mu kawałek darni, bardzo dużo czasu spędza w niej. Dołożyliśmy mu więcej suszonych liści, także od kilku dni śpi tylko pod nimi.
Na chwilę obecną glamek mierzy 7,5 cm i waży 84 g :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Glam Glam
« Odpowiedź #14 dnia: 18.12.2014, 11:47:01 am »
To fajnie, że z podłożem się udało. Na pewno gadziorek zadowolony jest..:)

Maluszek jeszcze z niego, jak nawet 100 g nie waży..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ