Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 16:43:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Lamparcie maluchy :)  (Przeczytany 21133 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Osamka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: -1
Lamparcie maluchy :)
« dnia: 23.04.2013, 18:27:16 pm »
Witam,

chciałam się podzielić z Wami kilkoma zdjęciami moich lampartów:)
Zwą się Czarnobyl i Prypeć. Imiona dosyć nietypowe, acz nie wydaje mi się żeby konieczne było pisanie co mną kierowało - spokojnie, nie są napromieniowane :D

Płci za nic nie mogę określić, ale może to kwestia tego, że oba żółwiki nie mają nawet trzech lat. Pożyjemy, zobaczymy:)

Czarnobylek



Nawiasem mówiąc, zastanawia mnie ta bruzdka na skorupie (foto poniżej)



oraz Prypeć :)






Wg mnie wyglądają w porządku, zachowują się normalnie i nie wygląda na to, by cokolwiek im dolegało. Planuję niebawem kontrolną wizytę u weterynarza, jednak gdyby ktoś swym wprawniejszym okiem dostrzegł cokolwiek niepokojącego, to bardzo proszę o wskazanie problemu i ew. jakąś radę

« Ostatnia zmiana: 23.04.2013, 18:30:59 pm wysłana przez Osamka »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Lamparcie maluchy :)
« Odpowiedź #1 dnia: 23.04.2013, 18:39:12 pm »
Maluchy wyglądają ślicznie, tak na oko wszystko z nimi ok. Ten gatunek robi się coraz bardziej popularny. Zakupiłaś je u hodowcy czy w sklepie?

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Lamparcie maluchy :)
« Odpowiedź #2 dnia: 23.04.2013, 18:40:15 pm »
jakie cudne śliczności, oderwać wzroku nie można *.* a imiona super!  :laugh:  oby się zdrowo chowały !
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Lamparcie maluchy :)
« Odpowiedź #3 dnia: 23.04.2013, 19:35:38 pm »
Niech się więc gadzinki zdrowo i w szczęściu chowają :)

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Lamparcie maluchy :)
« Odpowiedź #4 dnia: 23.04.2013, 20:13:17 pm »
Na zdjęciach wyglądają ślicznie ;)
Może jakieś fotki terra oraz opis warunków?

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Lamparcie maluchy :)
« Odpowiedź #5 dnia: 23.04.2013, 20:36:41 pm »
Prześliczne żółwiki , dużo zdrowia dla nich :)
A imiona bardzo orginalne ;)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Osamka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: -1
Odp: Lamparcie maluchy :)
« Odpowiedź #6 dnia: 23.04.2013, 20:39:04 pm »
Cóż, kupione niestety w sklepie zoologicznym (KAKADU Targówek)

Terrarium mają póki co 50x50, co na chwilę obecną wg kryteriów znalezionych w książkach czy internecie powinno im wystarczyć. Zdjęcia wstawię niebawem :) Dosyć często je wypuszczam na podłogę, żeby sobie połaziły - robię "ogrodzenie" z pudełek po butach itp ;p Są małe, więc na te 2 godzinki kiedy je wypuszczam wolę jednak usiąść sobie razem z nimi. Ja sobie czytam książkę, uczę się czy słucham muzyki, a gadzinki "hasają" :)

Marzy mi się kiedyś samodzielnie wybudować im terrarium i prawdopodobnie spróbuję zrobić to, gdy przyjdzie czas na jego zmianę.

Poza tym bywają wybredne w jedzeniu i upodobały sobie głównie cykorię, ogórka i truskawki. Jabłkiem nie pogardzą, choć Czarnobyl częściej "kręci nosem" ;p

Offline Iustitia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
  • Stepowy Gustaw
Odp: Lamparcie maluchy :)
« Odpowiedź #7 dnia: 23.04.2013, 20:51:02 pm »
Na podłogę ich nie puszczaj - zamiast tego zrób większe terra aby miały do woli miejsca. Warto też pomyślec o wybiegu. Podłoga to magazyn wszelakich bakterii i brudu. Poza tym nie daje dla nog odpowiedniego podłoża, co może skutkować zwyrodnieniem stawów.
Proszę, nie rób tym ślicznotkom takiej krzywdy na starcie. :)

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Lamparcie maluchy :)
« Odpowiedź #8 dnia: 23.04.2013, 20:53:47 pm »
Cóż, kupione niestety w sklepie zoologicznym (KAKADU Targówek)

Terrarium mają póki co 50x50, co na chwilę obecną wg kryteriów znalezionych w książkach czy internecie powinno im wystarczyć. Zdjęcia wstawię niebawem :) Dosyć często je wypuszczam na podłogę, żeby sobie połaziły - robię "ogrodzenie" z pudełek po butach itp ;p Są małe, więc na te 2 godzinki kiedy je wypuszczam wolę jednak usiąść sobie razem z nimi. Ja sobie czytam książkę, uczę się czy słucham muzyki, a gadzinki "hasają" :)

Marzy mi się kiedyś samodzielnie wybudować im terrarium i prawdopodobnie spróbuję zrobić to, gdy przyjdzie czas na jego zmianę.

Poza tym bywają wybredne w jedzeniu i upodobały sobie głównie cykorię, ogórka i truskawki. Jabłkiem nie pogardzą, choć Czarnobyl częściej "kręci nosem" ;p

Ja Ci mówię że już przyszedł czas  :( Młodym lampartom od Małego bardzo krzywią się skorupki w złych warunkach, dlatego też trzeba zadbać o nie jak najlepiej. O podłodze już wiesz.

Teraz to warto brać się za wybieg bo pora już  ;)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Lamparcie maluchy :)
« Odpowiedź #9 dnia: 23.04.2013, 21:30:35 pm »
jeżeli jest ze sklepu to też weź odchody do zbadania. Nie wiadomo czy nie mają jakiś pasożytów. Btw - jeżeli wszystkie kakadu są takie same jak ten u mnie to za dobrych warunków nie miały na półce sklepowej;/ Wydaje mi się też że truskawki i jabłka powinny pójść w odstawkę, ogórek też okazjonalnie.

Ciesze się że pojawiła się kolejna osoba na forum;) Pozdrawiam

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Lamparcie maluchy :)
« Odpowiedź #10 dnia: 23.04.2013, 21:39:03 pm »
Jakie piękności :-*
Oj 50 cm terro dla dwóch maluchów to za mało :-X
A będą mieć wybieg?Choć jak pogoda będzie w kratkę to lamparty za dużo nie po korzystają, ale o tym to już najlepiej opowie Ankan, bo ona ma cudne lampartki (widziałam na żywo  :D )
Musisz poczytać o diecie lampartów, lub pytaj ankan, bo to co podajesz, to nie jest dobra dieta szczególnie dla lampartów, mała ilość ogórka sporadycznie może być, cykoria jest ok, ale truskawki i inne owoce odpadają.
« Ostatnia zmiana: 23.04.2013, 21:43:39 pm wysłana przez batusia81 »
Pozdrawiam Beata :)

Offline gosiunia

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 337
  • Reputacja: 7
  • 2 x Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Lamparcie maluchy :)
« Odpowiedź #11 dnia: 23.04.2013, 22:10:16 pm »
Musisz koniecznie zmienić dietę, ich menu powinno opierać się głownie na trawach, które ja nisko kaloryczne. Musisz pamiętać ze lamparty szybko rosną i to do dość sporych rozmiarów. Podłoga jako spacerownik odpada, ale to już wiesz. Pogoda zapowiada się ładna więc szykuj wybieg.
Piękne gadzinki

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Lamparcie maluchy :)
« Odpowiedź #12 dnia: 23.04.2013, 22:18:30 pm »
Jakie sliczne maluchy!Piękne i niech zdrowo się rozwijają  ;)
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Osamka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: -1
Odp: Lamparcie maluchy :)
« Odpowiedź #13 dnia: 23.04.2013, 23:05:21 pm »
Cieszę się, ze pomagasz. To się chwali.

Poza tym napisałeś to tak, jakbym była jakimś potworem :P Po prostu staram się dostrzegać rzeczy ważniejsze niż puste słowa i uważam że intencje człowieka i to, zeby był w życiu uczciwy są dużo ważniejsze. Ty widzisz w tym tragedię, ja słyszę tylko słowo brzmiące w określony sposób (w kontekście gadzinek). Tragedia to ludzie, którzy cierpią z powodu tej katastrofy, tragedia to ich ból, a nie samo słowo "Czarnobyl"

Ale wracając do tematu

Znalazło się tu kilka osób, które chciały mi pomóc w trudach rozpoczęcia przygody z żółwiami. :) Nie znalazłam póki co na forum takiego tematu (jestem tu dopiero od kilku godzin, a i technologia mnie zawodzi - nie wszystkie strony na forum chcą mi się otwierać). Pan w Kakadu zalecił mi zakupienie witaminek firmy JBL Terra dla żółwi lądowych. Póki co nie dałam ich swoim skorupkom, acz mam je w posiadaniu... tylko czy jest sens karmienia ich tym? Czy może lepiej dać sobie z tym spokój? Kupiłam małą buteleczkę za 15zł, więc jakby co to strata stosunkowo niewielka



edycja: dyskusja na temat stosowności imion została wydzielona w osobny wątek.
« Ostatnia zmiana: 24.04.2013, 18:32:24 pm wysłana przez semiramida »

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Lamparcie maluchy :)
« Odpowiedź #14 dnia: 23.04.2013, 23:16:45 pm »
Tragedia, tragedią. Imiona, imionami. Ale nie o tym tu mamy pisać... W tym temacie mamy chyba wspólnie doradzić co zrobić by żyło się lepiej gadzinką. Jak chcecie to załóżcie inny temat.

Wszelkiego rodzaju witaminy polecane przez ludzi ze sklepu odstaw, nie ma sensu szprycować maluchów. Co najwyżej możesz sepią posypać roślinki dla wzmocnienia skorupki. Ale to i tak tak raz-dwa razy na tydzień - tu niezbędna jest lampa UVB lub słoneczko (w przypadku braku wapno nie będzie przyswajane).