Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 15:56:12 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Lamparcik w domu, prawdopodobnie samiczka :)  (Przeczytany 43181 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Lamparcik w domu, prawdopodobnie samiczka :)
« dnia: 15.07.2015, 19:57:48 pm »
Docelowo terrarium było robione pod żółwia zawiasowego jednak zdobycie go było bardzo czasochłonne dlatego też zdecydowałem się na żółwia lamparciego.. terrarium wyglądało tak i czekało na swojego mieszkańca..









Żółwia sprowadziłem aż z Gliwic po pochlebnych opiniach na temat firmy Araneus. I dziś żólwik do mnie dotarł i po godzince ruszył w drogę aby poznać nowy dom..











« Ostatnia zmiana: 15.07.2015, 20:04:05 pm wysłana przez veltaxio »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Lamparcik w domu, prawdopodobnie samiczka :)
« Odpowiedź #1 dnia: 15.07.2015, 20:04:00 pm »
śliczne maleństwo :)

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Odp: Lamparcik w domu, prawdopodobnie samiczka :)
« Odpowiedź #2 dnia: 15.07.2015, 20:07:02 pm »
Pobuszowała, kilkukrotnie objechała terrarium po czym nurkowała w baseniku i znowu dookoła terra.. ale chyba się zmęczyła bo poszła do kryjówki i zamknęła oczy.. sporo nimi mrugała generalnie.. mogła się przeziębić ? Planuje iść do weta ale chciałem chociaż kilka dni jej dać na aklimatyzację a teraz już sam nie wiem.

« Ostatnia zmiana: 15.07.2015, 20:14:07 pm wysłana przez veltaxio »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Lamparcik w domu, prawdopodobnie samiczka :)
« Odpowiedź #3 dnia: 15.07.2015, 22:07:30 pm »
Zrób dobre zdjęcia tych oczu bo na ostatnim zdjęciu powieki wyglądają na opuchnięte.

Offline to_ja

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 4
Odp: Lamparcik w domu, prawdopodobnie samiczka :)
« Odpowiedź #4 dnia: 15.07.2015, 22:10:53 pm »
Witamy kolejne śliczne maleństwo :)

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Odp: Lamparcik w domu, prawdopodobnie samiczka :)
« Odpowiedź #5 dnia: 16.07.2015, 06:56:32 am »
takie cos



opalanko od rana :O


Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Lamparcik w domu, prawdopodobnie samiczka :)
« Odpowiedź #6 dnia: 16.07.2015, 09:58:15 am »
Podpuchnięte nieco te oczy.
Siedział gdzieś na sianie czy piasku tam skąd go wziąłeś?

Póki co to bym mu je poprzemywała naparem z herbaty lub świetlika i jak najprędzej zbadała kupę - od pasożytów też oczy mogą być niewyraźne.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Odp: Lamparcik w domu, prawdopodobnie samiczka :)
« Odpowiedź #7 dnia: 16.07.2015, 11:32:08 am »
Jakas specjalna mieszanka tej herbaty? Czarna moze byc ? Jak to jej zakrapiac skoro chowa glowe do skorupki.. ;/  Wlasnie on byl na ziemi chowany.. ale mysle ze podczas podroży mogla sie przeziebic

A co do robakow to poki co nie zrobila zadnej kupy a jest mala wiec pewnie i kilka byloby potrzebnych do stwierdzenia czy ma robaki.. a moze jakies badania krwi ???

Offline Regis

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: 1
  • Posiad. gat: 2xGeochelone Pardalis (żółw lamparci)
Odp: Lamparcik w domu, prawdopodobnie samiczka :)
« Odpowiedź #8 dnia: 16.07.2015, 13:32:03 pm »
Nie jestem weterynarzem, ale z tego co wiem, to pasożytów z badania krwi nie wykryjesz, mylę się? Niemniej tego typu badanie też możesz zlecić, o ile żółw nie jest za mały (o ile dobrze pamiętam krew pobiera się od żółwi, które ważą co najmniej 100 gram). A ilość kupy nie ma tu znaczenia, ważne żeby była świeża i jak najszybciej zbadana przez lekarza.

Co do przemywania to zwykła czarna herbata może być, chociaż świetlik jest moim zdaniem lepszy. A jeśli chowa głowę to możesz go kąpać w ostudzonym naparze, tylko trzeba uważać żeby tego nie pił.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Lamparcik w domu, prawdopodobnie samiczka :)
« Odpowiedź #9 dnia: 16.07.2015, 16:16:56 pm »
Świetlik faktycznie lepszy, ale na szybko herbata (czarna) też się nada.
Wystarczy zaparzyć torebkę, ostudzić i albo wziąć wacik i żółwiowi nakropić na oczy.

Na pasożyty - tylko badanie kupy. Na pewno jej nie przegapisz - lamparcie spore robią. Jak po paru dniach nic nie zrobi, to ją pokąp z pół godziny, to powinna zrobić.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Odp: Lamparcik w domu, prawdopodobnie samiczka :)
« Odpowiedź #10 dnia: 16.07.2015, 16:58:49 pm »
To tak bylem dzis u weta z nia.. kupe oczywiscie strzelila w pudelku w ktorym ja przynioslem do niego wiec mogl ja obejrzec.. chwile popatrzyl i stwierdzil ze narazie nic w niej nie widzi i zeby zebrac wieksza probke tak do soboty.. krwi nie chcial pobierac bo przy tak malym osobniku (6,5 cm) mogloby to doprowadzic do anemii groznej dla zolwia.. oczy stwierdzil ze wygladaja ok, do dziubka nie zajrzal bo niestety zolwiczka sie schowala w skorupe i juz nie wyszla.. generalnie zalecenia to obserwowac, zbierac kupki do pojemnika.. oczy mowil ze zle nie wygladaja.. mowil cos o soli fizjologicznej ale ze rumianek tez moze byc..

co jakis czas zolwiczka ziewa.. jaki optymalny cykl swiatel dla niej ustawic zeby to mialo rece i nogi ? 8-20 ?

Offline Regis

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: 1
  • Posiad. gat: 2xGeochelone Pardalis (żółw lamparci)
Odp: Lamparcik w domu, prawdopodobnie samiczka :)
« Odpowiedź #11 dnia: 16.07.2015, 20:11:15 pm »
A jak ta kupę "obejrzał", przez jakiś sprzęt typu mikroskop czy gołym okiem? Bo pierwsze słyszę o zbieraniu odchodów z kilku dni. Niektórych pasożytów nie da się po prostu wykryć po dłuższym czasie, bo giną w niekorzystnych dla nich warunkach, dlatego kupa powinna być możliwie jak najszybciej przebadana.

Ma 6,5 cm, a ile waży Twoja żółwiczka? To czysta ciekawość, tu niczego się nie czepiam :)

No ale obserwuj, chociaż na Twoim miejscu to chyba poszukałbym innego miejsca z laboratorium, w którym mogliby przebadać kał.

A że żółw ziewa to normalne, nic w tym patologicznego :) Twój czas jest dobry, na zimę możesz jej świecenie lamp skrócić do 10 godzin.

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Odp: Lamparcik w domu, prawdopodobnie samiczka :)
« Odpowiedź #12 dnia: 16.07.2015, 20:24:25 pm »
Hehe, myslalem ze to oczywiste ;P żółwica zrobiła kupę na 5 minut przed wejściem do pana doktora.. pan doktor wziął ją i część wysmarował na szkiełko po czym użył mikroskopu popatrzył z 3 minuty i stwierdził że jak na ten moment nie widzi żadnych pasożytów (to by się zgadzało ze słowami sprzedawcy) ale dla pewności mam zebrać kilka kup i sprawdzi je dokładniej.. ta dzisiejsza została u niego i po pracy ma jeszcze ją przejrzeć.. wiesz to bardzo dobry wet w mojej okolicy i o dziwo za wizytę nic nie płaciłem (hehe stały klient) co tu dużo mówić mam do niego pełne zaufanie bo kocha bardziej zwierzęta niż ich właścicieli ;)

waga żółwicy to 118g.. chyba dobra, skorupa twarda i piękna poza 1 miejscem gdzie jest jakaś uschnięta kropka.. podobna do kupy ptaka
« Ostatnia zmiana: 16.07.2015, 20:32:50 pm wysłana przez veltaxio »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Lamparcik w domu, prawdopodobnie samiczka :)
« Odpowiedź #13 dnia: 16.07.2015, 22:50:55 pm »
Nie żebym się czepiała ale poza rozmazem niech zrobi jeszcze flotację na świeżej próbce (nie takiej co leży bo to bez sensu) i poszuka jaj robali i cyst pierwotniaków. To że weterynarz lubi zwierzątka nie oznacza że zna się na gadach. Sama znam świetnego lekarza, genialnego chirurga który nie ma pojęcia o żółwiach.

Offline gejsza13

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 0
Odp: Lamparcik w domu, prawdopodobnie samiczka :)
« Odpowiedź #14 dnia: 17.07.2015, 10:06:28 am »
Jaki ładny murzynek  :D