Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 10:41:19 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mały żółw lamparci  (Przeczytany 20397 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline natalijka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
Odp: Mały żółw lamparci
« Odpowiedź #15 dnia: 28.01.2014, 21:52:00 pm »
Tak pytam z ciekawości jakie ma gabaryty, no oko to chyba 60 g  ;)

Offline 123

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Mały żółw lamparci
« Odpowiedź #16 dnia: 28.01.2014, 21:57:26 pm »
Tak, czy siak zamierzam kupić jakąś wagę. :D

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Mały żółw lamparci
« Odpowiedź #17 dnia: 29.01.2014, 09:32:55 am »
Też czytałam, że powinnam malucha przegłodzić, żeby zjadł susz. Próbowałam to zrobić, ale niestety się złamałam i dorzuciłam zioła.

Co do terrarium to jestem w stanie kupić nowe (100 cm długości x 50 cm szerokości x 40 cm wysokości). Mam nadzieję, że posłuży mu przez kilka lat dopóki nie urośnie, a martwi mnie ta niska wilgotność. Planuję zamówić nowe terra na Egzotic Room jakoś w lutym. :) Będzie posiadało 2 oprawki ceramiczne na żarówkę, oprawkę pod świetlówkę, wiadomo - tło, szyby na prowadnicach, wentylację i jej zabezpieczenie, wystrój, sztuczną roślinność. Dodatkowo planuję dokupić wbudowany basen. Coś jeszcze jest potrzebne? Prawdopodobnie wydam wszystkie swoje oszczędności i będę musiała cośtam dozbierać, bo nie zarabiam mając piętnaście lat, ale czego się nie robi dla dobra żółwia. :D

Ach, a co do jego wagi to jeszcze nie mam jak jej sprawdzić. Załatwię to w najbliższym czasie i podam wagę malucha. :)

Jak najbardziej możesz mieszać susz ze świeżymi roślinami - np. rukolą, roszponką, cykorią, jadalnymi roślinami doniczkowymi. Taką mieszankę można przygotować na wieczór do podania rano. Wtedy susz nasiąka wodą od innych roślin i jest chętniej zjadany. Tylko tak przygotowaną porcję trezba zamknąć - np. w pojemniku na żywność.

Co do terra - to jeśli będziesz brała robione na zamówienie z wystrojem, to ów wystrój bym proponowała Ci do minimum ograniczyć. Żółwie lamparcie szybko rosną i jak kryjówki będą wbudowane to będziesz potem miała problem żeby to usunąć. Podobnie nie polecam zamontowanego na stałe basenu. Raz, że potem trzeba go będzie wykuć z terro jak żółw się nie będzie mieścił, a dwa, że one mocno wodę brudzą i taki na stałe w terro zamocowany ciężko jest czyścić, jak nie można wyjąć i umyć. Roślinność lepiej dokupić samemu coś żywego, co gadzinka sobie też poskubie.

I na pewno do zestawu Ci jeszcze termohigrometr, najlepiej z sondą będzie potrzebny.

Dobrze by się też zaopatrzyć w sepię dla ptaków i jakiś preparat wapienny - np. ReptiCalcium firmy ZooMed bez wit. D3.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline 123

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Mały żółw lamparci
« Odpowiedź #18 dnia: 01.02.2014, 08:41:25 am »
Susz znowu nie jest zjadany. Najwyraźniej muszę spróbować z czymś innym niż babka lancetowata.

Do wszystkich rad się zastosowałam i wysłałam już wiadomość w sprawie terrarium. Wygląda na to, że maluch będzie miał nowe terra dopiero w maju.

Regularnie dodaję mu do pokarmu MicroCalcium od JBL.