Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 14:15:24 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Leoś, Mała i Broszka  (Przeczytany 158680 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #450 dnia: 16.08.2014, 22:32:35 pm »
Fantastyczny pomysł! :)
Jak by na to nie zerkać, zwiększyła się przestrzeń dla gadów. Mnie ciekawi jak będzie w praktyce wyglądał ten domek. Zastosowałaś coś a'la siateczka zamiast zwykłego klasycznego podłoża. Rozmawialiśmy o tym ostatnio. Ciekaw jestem jak to się sprawdzi, bo ja to mam wizję rozmazanych odchodów na tym. ;) Z drugiej strony to naprawdę jest problem wymieniać zwykłe podłoże w takiej częstotliwości jak u Ciebie. Duży żółw- dużo moczu. Siateczka chyba byłaby lepsza, ale taka bardzo sztywna i z drobnymi oczkami. Z drugiej strony na twojej "podłodze" żółwi pewnie mają bardziej komfortowo niż miałyby na siateczce. Koniecznie pisz co i raz jak to się sprawdziło.  :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #451 dnia: 17.08.2014, 22:48:28 pm »
Jan - tak, na białym papierze i obok na czarnym to fiołek leśny. Dorwałam całą polanę i nie mogłam się powstrzymać..:) A wyżej jest babka lancetowata.

Batusia - cały czas pamiętam o tym botaniku, tylko zawsze w ostatniej chwili się decyduje kiedy pójdę..:( W niedzielę jak wpadam to dosłownie na moment, to w sobotę jedynie mogłybyśmy pójść na dłużej. W upały trochę tam posucha była, bo mocno pokosili, ale ostatnio już całkiem ładnie roślinki odrosły..:) To oprócz do jedzenia idzie też naciąć na suszenie.

Mateusz - konstrukcja domku jest zainspirowana kuwetą dla kotów z kratką, którą miały przez ostatniej 1,5 roku bodajże w terro. I to się sprawdzało, środek się czyściło 1-2 x w tygodniu, a jak kupę zrobiły na kratkę to też łatwo to było umyć. I żółw przynajmniej na brudnym podłożu nie spał. W drugiej kuwecie był tylko sam żwirek drewniany - i z tej w zasadzie musiałam wywalać wszystko codziennie, szczególnie jak Mała tam z rana pompkę puściła.
Na pewno co nie jest dobre w tym domku to podłoga z poliwęglanu komorowego - kiepsko się to czyści, bo syf do środka komór wchodzi. Lepsza byłaby lita płyta pleksy - ale to mi wychodziło ponad 2 stówy za "podłogę", a tego komorowego mam jeszcze całkiem ładny zapas i to za free. No i gorzej jest z tego wybierać żwirek niż z kuwety, którą można było wyjąć i zawartość wytrząsnąć. Tym niemniej nawet jak kupę zrobią to idzie ją z tego zebrać i powierzchnię zmyć.
Siatka mogłaby też być - ale ta o drobnych oczkach jest miękka i nie wytrzyma ciężaru żółwi, a jak oczka byłyby większe to by im łapy wpadały. `
Klasyczne podłoże nie dawało już rady, niestety. czy to korę, czy ziemię trzeba by co kilka dni pod domkiem wymieniać i w dodatku zapach zbyt miły nie jest.
Przestrzeni też na tym zyskały, bo zniknęły spod ściany kuwety i domki zajmujące 1/3 części "suchej". Może jakoś w tym jeszcze przezimują.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline gejsza13

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 0
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #452 dnia: 20.03.2015, 14:39:33 pm »
Pokażesz swoje "maluszki"? Moja córka jest w nich zakochana, chciałaby, żeby nasz już był taki wielki (ja niekoniecznie  :D). Urosły przez zimę? U lamparcich wzrost jest równomierny przez cały rok, czy raczej rosną w lecie?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #453 dnia: 07.04.2015, 12:30:22 pm »
Dołączam nowe zdjęcia gadzin i wnętrza domku po zmianach.
Przez zimę to żółwie hamują ze wzrostem, choć przyrost lekki cały czas notuję. Natomiast najwięcej rosną gdzieś między końcem maja-czerwcem a październikiem.

Bo ok. 7 m-cach użytkowania nowego domku muszę stwierdzić, że ta konstrukcja się sprawdza. Musiałam wprawdzie poczynić pewne modyfikacje - podłoga z poliwęglanu komorowego została zamieniona na litą z wywierconymi dziurami, a ścianki skrzyni obłożone dodatkowo przykręconym do ścianek poliwęglanem, zabezpieczającym plandekę. Samą plandekę żółwie zdrapywały ze ścian i sikały za nią, a podłogę z poliwęglanu trudno było w środku domyć. Teraz żeby wyjąć podłogę muszę wprawdzie odkręcić osłonki z poliwęglanu, ale przynajmniej mam całą plandekę..:)
W środku domku sprzątam 1x na 2 tygodnie. Trzeba wtedy wywalić całość podłoża, czyli ok. 7-8 l żwirku drewnianego.
Dostępną dla żółwi płaszczyznę podłogi zmywam ze 2x w tygodniu plus na bieżąco usuwam kupy. Czasem może i zdarza się im ją rozsmarować, ale i tak łatwiej jest umyć taką podłogę i ścianki, niż chropowate kamienie. I i ponieważ załatwiają się głównie tam podłoże w terro dłużej się utrzymuje w czystości.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #454 dnia: 07.04.2015, 14:49:04 pm »
Zdjęcia nie oddają rzeczywistego uroku tych gadzin. Miałam okazję podziwiać na ,,żywo" i zrobił na mnie ten obrazek olbrzymie wrażenie.
Pozdrawiamy całą ferajnę i zapraszamy na kawusię :)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #455 dnia: 07.04.2015, 18:00:32 pm »
Przecudne te lamparciki masz Ankan! :)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline gejsza13

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 0
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #456 dnia: 07.04.2015, 19:29:03 pm »
Piękne! Takie dostojne :-*

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #457 dnia: 08.04.2015, 13:25:15 pm »
Żółwiki dziękują za miłe słowa..:)
A na kawusię u Ciebie Lulka to zawsze chętne jestem..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #458 dnia: 13.04.2015, 21:34:53 pm »
Byłem widziałem.
Mała rzeczywiście jest "mała"  :o ;D
Prześliczności.
Mam nadzieje że coś z świeżych suszek sobie wygrzebały.
Po głębszym przemyśleniu zdałem sobie sprawę że ten woreczek trawki to za długo im nie starczy  ;D

Dodam że zdjęcia terrarium nie oddają jego rzeczywistych rozmiarów.
Na żywo jest wieeeeeeeelkie. Spokojnie dwie dorosłe osoby by się przespały albo poopalały pod Vitlux-em  ;D

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #459 dnia: 14.04.2015, 07:57:05 am »
Śliczne :) Ankan widzę, że co chwile ktoś pisze "byłem", "widziałem", jak tak dalej pójdzie to jakieś bilety wstępu będziesz mogła sprzedawać :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #460 dnia: 14.04.2015, 08:57:48 am »
She...w pewien sposób pobieram "opłatę za bilety"....w naturze..:) tj. w postaci żarełka dla żółwi..: )

Kamil - raz jeszcze dziękujemy za dostawę jedzenia..:) Żółwiki dziś z apetytem zasiadły z rana przy miskach.

A trawka na parę dni im starczy... ;)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #461 dnia: 14.04.2015, 15:30:55 pm »
Jak wcześniej powiedziałem nie ma za co dziękować.
To raczej ja dziękuję.  :D
A zobaczyć takie cudne zwierzaki to zaszczyt.

Myślę że pomysł ze biletami w formie żarełka dla żółwików to dobry pomysł.
Musisz pisać na forum wiadomości w stylu "Zapraszam do obejrzenia żółwi - wstęp płatny w naturze według kalendarza: Poniedziałek- trawa; Wtorek- mniszki i koniczynki itp, itd  " ;D ;D
Problem z zbieraniem jedzenia rozwiązany.

A trawka nie przesuszyła się za bardzo?
Bo reszta zielenina to chyba raczej sucharki.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #462 dnia: 15.04.2015, 16:16:43 pm »
 :laugh: :laugh: To by się wreszcie najeść mogły do woli przy takich "biletach".. ;D

Trawki jeszcze trochę mi zostało - w lodówce dłużej się przechowa, a tą resztę już zjadły. Jak umyłam je umyłam, to roślinki odżyły nieco.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #463 dnia: 23.07.2015, 12:23:55 pm »
Gadziny dostały w tym roku nowy domek balkonowy. Jest bardziej funkcjonalny od szklarni z której dach mi odlatywał przy wietrze.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #464 dnia: 23.07.2015, 16:20:50 pm »
No teraz mają lux chałupę  :D
Podobna do mojego pniaczka tylko troszeczkę większa.