Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 12:21:58 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Moja Stefanka  (Przeczytany 59908 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #30 dnia: 21.12.2009, 19:47:56 pm »
W sumie to nawet jak byśmy się bardzo bardzo starali to i tak nie zapewnimy tym żółwikom warunków takich jakie mają w swoim naturalnym środowisku, a zwłaszcza tak zupełniem odmiennym od naszego klimacie afrykańskim. To samo dotyczy jedzenia które im dajemy, bo skąd tu wziąść jakieś trawy sawannowe czy coś tam co one jedzą.

A co do wapnia to nic nie rozumiem bo napisane jest coś po niemiecku:
Zuzammensetzung: Kalziumkarbonat, Muschelkalk
Zusatzstoffe pro kg: vitamin D3 200.000 I.E.
Inhaltsstoffe: Calciumcarbonat 95%, Magnesiumcarbonat 2%
Stefanka

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #31 dnia: 21.12.2009, 21:17:04 pm »
Niestety tak. Ciężko jest o rośliny, szczególnie trawy, stanowiące podstawę ich diety. Ale coś tam z roślin udaje je "pozyskać". Ja znalazłam tylko w jednym miejscu Pennisetum clandestinum z traw afrykańskich.
Z naturalnego ich środowiska pochodzą także: opuncja, kalanchoe (szczególnie beharensis, ale może być też popularne blossfeldiana), czy aloes.
Myślę, że łatwiej się ataptują osobniki urodzone w niewoli, w Europie, niż importowane.

Wyglada na to, że Twój preparat zawiera CaCo3 (węglan wapnia), wyciąg z muszli (zapewne ostryg) oraz MgCo3 (węglan magnezu). Ma jednak dość sporą dawkę witaminy D3 (Nutrobal ma 150 000 IE i też nie daję tego za często) - uważaj zatem na dawkowanie - nie dawaj tego częściej niż 2 x tydzień, szczyptę na jedzenie. Przedawkowanie vit. D3 jest niebezpieczne.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #32 dnia: 21.12.2009, 21:24:13 pm »
oooo! to akurat tego nie wiedziałam że witamina D3 może zaszkodzić, dzięki że mi napisałaś. Na szczęście sepię sypię częściej niż ten preparat.
Wracam jeszcze do tematu wieku mojej żółwiczki. Na papierach które dostałam ze sklepu jest Cites nr. 09CZ 0197 28 no i gdzieś przeczytałam że to pierwsze (09) to oznacza rok urodzenia żółwia, więc albo moja jest jakoś nadzwyczaj wyrośnięta albo po prostu mam jakiś fałszywy dokument.
Stefanka

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #33 dnia: 21.12.2009, 21:40:09 pm »
Owszem - witaminę D3, podobnie jak A (obiek z grupy witami rozpuszczalnych w tłuszczach i magazynowanych w organiźmie) można z nieciekawymi skutkami przedawkować. Bezpieczne są te rozpuszczalne w wodzie - z grupy B, C. Ich nadmiar jest wydalany z organizmu.
Sama natomiast sepia to za mało - bo ona z kolei jest kiepsko przysfajalna. Więc stosuj i to i to tylko preparaty z witaminami D3 i A z umiarem.

Wiesz co - sprawdziłam swój CITES - ma numer 08PL000315/WP - 08 oznacza rok sprowadzenia żółwia do Polski. Daty urodzenia na tym nie ma - bo sprowadzono na tym dokumencie 20 szt. z Tanzanii.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #34 dnia: 22.12.2009, 17:00:46 pm »
hmmmm. moje podobno sa urodzone w holandii, wiec powinna byc data urodzenia, ale nie wiem, bo moze z tymi zolwiami to jakis wielki przekret. Tak wogole to ja nie mam oryginalu tych papierkow tylko kopie, a oryginal ma ta babka w sklepie. Moze powinnam sie upomniec o oryginal?
Stefanka

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #35 dnia: 22.12.2009, 20:40:27 pm »
A zobacz na tym dokumencie czy jest ilość żółwi wpisana - jak był jeden CITES dla kilku osobników to daje się przy zakupie kserokopię, ale z oryginalnymi pieczatkami sklepu, a na odwrocie powinno być napisane - że sprzedała Ci 1 szt. żółwia tego-a -tego dnia.
Jakby były z Holandii to powinnny mieć NL, a to CZ sugeruje Czechy. Ale znawcą tychże dokumentów nie jestem.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #36 dnia: 22.12.2009, 20:57:24 pm »
Ilości żółwi nie ma napisanych. To nie jest typowy dokument cites tylko zaświadczenie ze sklepu z pieczątką. Do 3 żółwi dostałam 3 takie papierki, numer cites na wszystkich był ten sam, tylko w opisie gatunku i płci każdy miał inny numer. Jest też osobna rubryczka "kraj pochodzenia" i jest napisane NL. Oprócz tego jest wiek (baby), data przybycia do sklepu, dostawca, stan zdrowia gdy żółw przybył do sklepu i stan zdrowia przy sprzedaży (oczywiście napisane że wszystko dobrze) i czy kupujący (czyli ja) wiem jak się żółwiem opiekować, no i daty pieczątki i podpisy.
Stefanka

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #37 dnia: 22.12.2009, 21:15:05 pm »
To u mnie w kraju pochodzenia jest Tanzania.
Kurczę, naprawdę nie wiem jak to czytać. Jaką masz różnicę między wiekiem - a datą przybycia do sklepu?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #38 dnia: 23.12.2009, 10:39:26 am »
Co do pochodzenia Twojego żółwia to ankan ma rację. Jeśli w papierach jest napisane CZ to pochodzi on z całej pewności z Czech, a nie z Holandii.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #39 dnia: 23.12.2009, 19:46:14 pm »
w takim razie nie wiem dleczego na numerze cites jest CZ a w miejscu kraj pochodzenia NL. W rubryce wiek jest napisane tylko "baby" a to po niderlandzku niemowlę. A żółwik ma 9,5cm długości plastronu. A data przybycia do sklepu to 15-06-2009. To akurat by się zgadzało bo od czerwca widziałam już te żółwie w sklepie.
Stefanka

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #40 dnia: 23.12.2009, 22:41:03 pm »
One rosną gdzieś 1,5 - 2,0 cm/rok. Przyrost zwykle następuje w okresie letnim - czyli do sklepu musiałby przybyć żółwik ok. 7,5-8,0 cm. Czyli na pewno nie tegoroczny.
Zamieszania z tymi oznaczeniami - może w Twoim dokumencie to "CZ" oznacza coś innego. Logika w tym byłaby tylko jakby był urodzony w Holandii, a przybył w 2009 do Czech. Ale przecież kupiłaś go na miejscu - to też sensu nie ma.
No chyba, że dokumenty nie są od tego żółwia. Tak się też niestety zdarza.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #41 dnia: 24.12.2009, 12:49:47 pm »
... a może być też tak, że żółw rzeczywiście urodził się w Holandii, potem nielegalnie trafił do Czech, gdzie dopiero tam wystawili mu papiery - ktoś mógł przy rejestracji skłamać, że żółwie urodziły się u niego w Czechach.....?!
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #42 dnia: 24.12.2009, 14:12:19 pm »
Tylko jakby się urodziły w Czechach - to miałyby CZ w rubryce "kraj pochodzenia", bo po co ktoś miałby w ogóle podawać Holandię. Nie wiem, czy dojdziemy z tymi papierami do ładu...:(
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #43 dnia: 25.12.2009, 11:45:06 am »
... no chyba raczej nie ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #44 dnia: 26.12.2009, 09:41:49 am »
Bo pochodzą z Holandii a urodziły się w Czechach.   :D
Synonimy, słowotwórstwo, logika  et cetera  :)