Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 16:01:28 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Moja Stefanka  (Przeczytany 59145 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Moja Stefanka
« dnia: 13.12.2009, 13:42:48 pm »
witam wszystkich forumowiczów. Mam na imię Daria i jestem nowym użytkownikiem forum. Przedstawiam wam mojego żółwia lamparciego o imieniu Stefanka.

    


tutaj Stefanka zjada liścia kalanchoe z pastą na odrobaczenie

    


wspinaczka Stefanki

    


zakopana w sianku

    
« Ostatnia zmiana: 13.12.2009, 13:47:25 pm wysłana przez anna-daria »
Stefanka

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #1 dnia: 13.12.2009, 13:46:37 pm »
jest prześliczna  :)

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #2 dnia: 13.12.2009, 13:57:27 pm »
Cudowna, napisz o niej coś więcej  :D
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #3 dnia: 13.12.2009, 16:39:02 pm »
Śliczny pardalisek.  :)

Widzę że ten gatunek staje się coraz bardziej popularny.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #4 dnia: 13.12.2009, 19:05:57 pm »
Cudowna, napisz o niej coś więcej  :D

Dołączam się :)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #5 dnia: 13.12.2009, 22:51:02 pm »
Stefankę mam od 5 października. Długość plastronu wynosi 9,5 cm, obecnie waży 245g. Pani w sklepie powiedziała że jest to żółwik tegoroczny, w co trudno mi uwierzyć, bo Ankan ma żółwie podobnej wielkości a są nieco starsze. Stefance za terrarium służy na razie plastikowe pudełko o wymiarach 75cm x 55cm. Na razie takie bo nie mam za dużo miejsca w obecnym domu, ale w lutym się przeprowadzam i tam będzie więcej miejsca. W terra mam ok. 1/4 darni, 1/4 kory i 1/2 kostki bukowej. Mam nadzieję że do wiosny wystarczy, latem na wybieg (jak będzie pogoda) a jesienią dostanie nowe terrarium. Ze Stefanką wiąże się dziwna historia i dlatego teraz na nią chucham i dmucham i na pewno będę miała wiele pytań na forum, ale na razie próbuję przeczytać to co już zostało napisane. Ta historia wiąże się z tym że Stefanka mieszkała z dwoma innymi żółwiami które z nieznanej przyczyny padły. Obecnie sklep z którego mam Stefankę robi dochodzenie w sprawie śmierci tamtych dwóch, ale bardzo powoli im to idzie a problem prawdopodobnie leży gdzieś u dostawcy tych żółwi, bo facet "zapadł się pod ziemię". Moja żółwiczka na razie zachowuje się normalnie, ale bacznie ją obserwuję. Bardzo chciałam mieć 2 żółwie ale boję się że może być nosicielką jakiegoś wirusa, dlatego na kolejnego żółwia na razie się nie decyduję. Mam nadzieję że samotność nie wpynie źle na jej rozwój. Przypuszczam że będzie musiała jednak żyć sama bo trudno mi będzie znaleźć żółwia lamparciego w podobnym do jej wieku (wielkości).
Stefanka

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #6 dnia: 13.12.2009, 23:32:35 pm »
No z tymi żółwiami ze sklepu, to rzeczywiście ciekawa sprawa...  ::) Mam nadzieję, że Twojej Stefance nic nie dolega. Ja jednak na wszelki wypadek wybrał się z nią do weterynarza, tylko w sumie na co ją tu przepadać, skoro mówisz, że póki co wszystko z nią ok?! Ale wet mógłby chociaż zbadać kał i może pobrać krew do analizy, bo jeśli Twoja Stefanka była z tego samego chowu co tamte dwa biedaki, to być może i ona ma jakąś ukrytą chorobę, albo jakieś pasożyty?!

Co do wieku żółwia to ankan na pewno mogłaby Ci więcej pomóc, bo ja niestety na lamparcich nie znam się za bardzo. Jednak patrząc na zdjęcia, które zamieściłaś też bym nie powiedział, że Stefanka ma rok - wygląda na trochę starszą.

A tak poza tym to widzę, że masz w terrarium odpowiednie podłoże i w ogóle bardzo rozsądne podejście do sprawy, tj. co do wielkości terrarium i wybiegu w lecie - to Ci się chwali ;) Tak z ciekawości zapytam, czy miałaś już kiedyś może jakieś żółwie, czy to z powodu Stefanki tak się tym wszystkim teraz zainteresowałaś?

  
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Radis

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 4
  • Żółw Stepowy "Franklin"
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #7 dnia: 14.12.2009, 15:15:17 pm »
Żółw super,taki słodziak aż się chce go schrupać  :P
Cześć jestem Radek !! :-)
http://radis.posadzdrzewo.pl pomóż przyrodzie

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #8 dnia: 14.12.2009, 15:47:22 pm »
Piekny zolwik sie tobie trafil, sliczna czarniotka skorupka .  ;)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #9 dnia: 14.12.2009, 16:52:51 pm »
Hejka,

Fajnie, że wstawiłaś fotki żółwiczki...:)

Na oko wygląda na okaz zdrowia..:) Z wiekiem - jak Ci pisałam - jak dla mnie wykluczone jest, żeby to był żółw tegoroczny. Wielkościowo i wagowo wygląda na osobnika między 3 a 4 lata. Tegoroczny niewiele co by wyrósł poza tarczki embrionalne (takie groszkowane, jasne), a ten ma już spore przyrosty.
Hmm....to jednak coś z tym sprzedawcą nie tak było i wcale nie był takim "pewnym dostawcą" jak twierdził sklep..:( A może to nie hodowca, ale handlarz...i skądś te żółwie sprowadzał. Wyniki sekcji samczyka już są? Czy nadal nie?
Na razie faktycznie póki się ta sprawa i przyczyna zejsć tamtych żółwików nie wyjaśni nie ma sensu kupować kolejnego.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #10 dnia: 14.12.2009, 17:38:45 pm »
Pani w sklepie powiedziała że jest to żółwik tegoroczny,

Absulyutnie, będzie miał ok. 3 lat.

Mam nadzieję że samotność nie wpynie źle na jej rozwój. (wielkości).

Mój Tusiek też jest samotny, ale nie zauważyłam żadnych negatywnych skutków
TUPTUŚ

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #11 dnia: 14.12.2009, 17:40:55 pm »
U weta z nią byłam, mówiła że żółw wygląda na zdrowego. Akurat kupkę zrobiła więc ona ją obejrzała i przepisała lek na odrobaczenie. Na wynik sekcji wciąż czekamy, ale obawiam się że możemy się nie doczekać. Na szczęście pani w sklepie się okazała w porządku i do mnie zadzwoniła po tygodniu tak jak obiecała i mimo tego że sekcji wciąż nie ma to mi zaproponowała zwrot pieniędzy za tamtego co nie żyje. Mówiła że ona to bierze na siebie i tego kolesia będzie szukać i jakby co to da mi znać. Ona mówiła że skoro ten miał pasożyty to możliwe że tamten też miał i że to mogło go zabić.

Witia, żółwie już kiedyś miałam ale czerwonolice, 3 samiczki, a to jak się okazuje zupełnie inna bajka niż lądowe.
« Ostatnia zmiana: 14.12.2009, 17:43:41 pm wysłana przez anna-daria »
Stefanka

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #12 dnia: 14.12.2009, 17:53:19 pm »
To i tak się w porządku kobieta zachowała, że kasę oddała.
Tym niemniej te wyniki by się przydały - żeby wiedzieć w czym jest problem.
Z pasożytami żółw może żyć długo. One tak szybko nie zabijają - nie strzelają sobie w stopę i nie pozbywają się żywiciela. Przez dłuższy czas występują różne symptomy - np. biegunki, albo zaparcia, śluzowaty kał, podpuchnięte oczy, nadmierny apetyt, lub jego brak, wychudzenie mimo pobierania pokarmu. To nie jest tak, że zarobaczony żółw wygląda zdrowo, a dzień później nie żyje. Nie jest to też kwestia tygodnia, czy nawet miesiąca.
Ale tym niemniej podanie leku na odrobaczenie na pewno mu nie zaszkodzi w tym układzie.
A czemu myślisz, że wyniku sekcji się nie doczekacie?

Aha - Agnieszka - małe żólwie generalnie lepiej sie chowają w stadkach, para to minimum. Dorosłe stepki, czy greki niestety zwykle trzeba rozdzielać, co najwyzej 2 samice można razem trzymać. Natomiast dorosłe lamparcie najlepiej trzymać w stadkach 2+1. Więc od początku warto już kupić parkę i ewentualnie z czasem i w zalezności od posiadanego miejsca coś jeszcze dokupić.
« Ostatnia zmiana: 14.12.2009, 17:58:29 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #13 dnia: 15.12.2009, 22:20:35 pm »
Właśnie się dowiadywałam o możliwość kupienia towarzysza dla Stefanki. W jednym sklepie (w tym z którego mam Stefankę) mogliby mi znaleźć w podobnym wieku ale od tego samego hodowcy, ale jak na razie mam uraz i wolę nie ryzyzkować, a w drugim sklepie też można, ale dopiero w przyszłym roku czerwiec-lipiec i byłby to maluszek, który teraz jeszcze siedzi w jajku, więc i tak by nie mogła ich trzymać razem. Poprzedniego samczyka czasami gryzła mimo że nie był dużo od niej mniejszy, więc taki maluszek to by pewnie z nią długo nie pożył :(
Stefanka

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Moja Stefanka
« Odpowiedź #14 dnia: 15.12.2009, 22:28:34 pm »
Malucha nie bierz. One często to jakiś 2 lat padają bez powodu...:(
A w sklepie znaleźli już tego hodowcę od którego były wszystkie Twoje żółwie?
Do wiosny to w ogóle bym się wstrzymała z zakupem nowego osobnika. Poobserwuj żółwiczkę i jak wszystko będzie dobrze, to poszukasz na wiosnę.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ