Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.03.2024, 12:08:25 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Niunia  (Przeczytany 30244 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Niunia
« Odpowiedź #30 dnia: 19.06.2018, 23:31:24 pm »
To że chodzi wzdłuż ogrodzenia to akurat normalne bo widzi przestrzeń za ogrodzeniem. Więc próbuje przejść przeszkodę. Możesz urozmaicić jej teren o jakieś krzaczki i domek umieść w cieniu bo sam się też mocno nagrzewa. Albo po prostu w miejscu stania domku połóż ręcznik który rzuca cień większy od domku. Po środku wybiegu możesz zrobić górkę z ziemi. Wtedy żółw nie widzi co jest za górką i chodzi to sprawdzić. A i wygrzewać się może na górce jednocześnie obserwując okolicę.

Sepię można myć skoro jest brudna. Wykładaj ją w miejscu gdzie się nie ubrudzi za szybko. I niech leży. Najlepiej kilka mniejszych kawałków. W końcu się zainteresuje i zacznie sam skubać. Ja swoim żółwiom kruszyłem na kilka części sepię i rozrzucałem na wybiegu i w terra. W końcu zaskoczyły i wcinają same jak potrzebują. A ja im czasem sypnę pokarm wapniem. Jak gryzie kamienie to właśnie brakuje mu min wapnia w diecie.
Żółw to też człowiek i czasem musi ziewnąć po całym dniu ciężkiej roboty :)

Jeśli żółw jest od Aleksandry to z tego co pamiętam podaje ona im także sepię do gryzienia.

Łupki w terrarium mają służyć do akumulacji ciepła z żarówki, które oddają żółwiowi podczas wygrzewania. Służą także jako utwardzenie podłoża by np woda za szybko nie zrobiła się czarna.

A teraz moje pytanie. Jak często zraszasz wybieg żółwiowi?

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Niunia
« Odpowiedź #31 dnia: 20.06.2018, 08:04:05 am »
Na wybiegu jest dopiero 3 dzień, jeszcze nie zraszałem ale podlewam zbędną wodą. W terrarium tak co 3 dni, a tutaj trochę trudno sprawdzić wilgoć. Przy obecnej pogodzie to można powiedzieć że jest step. Na jutro zapowiadają opady muszę zabezpieczyć kryjówkę przed wodą, chyba na szybko zrobię to folią albo styropianem.
:)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Niunia
« Odpowiedź #32 dnia: 20.06.2018, 14:25:09 pm »
Błąd taki mały żółw szybko się odwodni. Ja zraszam wybieg kilka razy dziennie. A na wieczór obficie podlewam.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Niunia
« Odpowiedź #33 dnia: 20.06.2018, 15:12:04 pm »
ok to wleje parę wiaderek na step, niby dostęp do wody ma ale przecież to tylko gadzina i może nie pomyśleć :)
:)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Niunia
« Odpowiedź #34 dnia: 21.06.2018, 20:33:55 pm »
Pod poniższym linkiem https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1033509563473375&set=pcb.990436637800421&type=3&theater&ifg=1 możesz zobaczyć jak wygląda trawa na wybiegu dzięki codziennemu podlewaniu.
Oczywiście wybieg moich żółwi.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Niunia
« Odpowiedź #35 dnia: 22.06.2018, 08:21:51 am »
Mógłbyś wkleić jaką fotkę na forum, nie korzystam z fb.
:)

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Niunia
« Odpowiedź #36 dnia: 22.06.2018, 11:51:57 am »
Jeszcze mam pytanie odnośnie moczu, jak go zlokalizować? Na ziemi raczej niemożliwe bo wsiąknie ewentualnie w wodzie, ale raczej się rozejdzie i też nici chyba że były by to białe kryształki ale u lamparcich które pija wodę praktycznie niespotykane. Więc jak radzisz sobie z tą sprawą (jak dobrze kojarzę to Kamil też masz lamparty) głównie chodzi o diagnozę ewentualnych problemów zdrowotnych. 
:)

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Niunia
« Odpowiedź #37 dnia: 15.07.2018, 16:33:04 pm »
Od 2,5 tyg nic moja niunia nie przytyła jak ważyła 300 to dalej tak wazy. Czy jest czym się niepokoić czy należy dać jej JesCze trochę czasu.
:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Niunia
« Odpowiedź #38 dnia: 15.07.2018, 16:59:18 pm »
Dopóki nie ma znaczącego spadku wagi albo brak przybrania na wadze nie wiąże się z jednoczesnym szybkim wzrostem to nie ma się co martwić.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Niunia
« Odpowiedź #39 dnia: 16.07.2018, 08:31:34 am »
Dzięki za informację, wydaje mi się że stres zrobił swoje dopiero co przyzwyczaja się do nowego właściciela. Ostatnio jest poprawa jak podchodzę do terrarium to śmiało podchodzi do szyby, podnosi mocno głowe i patrzy. Co prawda wyciągniętej reki jeszcze się boi ale po chwili wyciąga głowę i wącha z daleka. 
:)

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Niunia
« Odpowiedź #40 dnia: 16.07.2018, 09:00:32 am »
Pytam profilaktycznie, czy moja niunka nie ma trochę podpuchniętych oczu? Wydaje mi się że na taka budowę ale wole się upewnić.
« Ostatnia zmiana: 16.07.2018, 09:03:55 am wysłana przez heres »
:)

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Niunia
« Odpowiedź #41 dnia: 17.07.2018, 09:35:34 am »
chyba nie ;) ale poczekaj na inne opinie

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Niunia
« Odpowiedź #42 dnia: 17.07.2018, 11:26:18 am »
Nie wyglądają na opuchnięte :)

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Niunia
« Odpowiedź #43 dnia: 18.07.2018, 13:34:59 pm »
Staram się opiekować jak tylko mogę, dzięki za informację. Patrząc na foty opuchniętych to, opuchlizna głównie występuję pod okiem.
:)

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Niunia
« Odpowiedź #44 dnia: 27.10.2018, 13:09:05 pm »
Na dzień dzisiejszy niunka waży 268g spadła jej waga ok 10g bo od tygodnia toczy że mną walkę odnośnie suszu, wczoraj się zlitowalem i nakarmilem ja ogórkiem i koniczyna. Do tego chyba zasilacz mi padł od lampy hid bo strasznie brzeczy a lampa dostaje prawdopodobnie za małe napięcie bo tylko lekko się żarzy.
:)