Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 19:47:07 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowy domownik- Benek :)  (Przeczytany 27043 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #30 dnia: 22.11.2014, 23:14:19 pm »
Pisałeś że w zoologu był na piasku... Mam nadzieję, że się go nie najadł i nie zaczopował, bo niestety takie rzeczy się zdarzają. W sumie ja też często nie mogę znaleźć kupki, a wiem że robi bo ogonek świeżo utytłany kałem. Nie wiem jak u lampartów, tu niech ankan podpowie - moja czasem kupy... zjada. Czasem świadczy to o niedoborach, ale podobno żółwie w naturze też to często robią uzupełniając w ten sposób florę bakteryjną przewodu pokarmowego.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #31 dnia: 23.11.2014, 21:36:04 pm »
Nie widziałam nigdy, żeby kupy próbowały choćby jeść. Wręcz jak któreś załatwi się do miski z jedzeniem, to ta resztka roślin pozostaje już niezjedzona.
Kupy lamparcich są dość spore, w porównaniu ze stepkami i grekami - nawet od nich większymi, więc też trudno je przegapić.
To jak nic nie zrobił od 3 tygodni to coś nie jest dobrze. Ja bym popróbowała żółwia intensywnie moczyć w ciepłej wodzie, najlepiej z dodatkiem tych ziół na nerki. Może piasek a może złogi tego stężonego kwasu moczowego zaczopowały mu gdzieś jelito. Jeśli moczenie nie pomoże można jeszcze spróbować podać parafinę. Jak to też nic nie da - to zostaje RTG zrobić i popatrzeć, czy aby gdzieś zatoru nie ma.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline bagsik1622

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #32 dnia: 24.11.2014, 12:36:42 pm »
Jest sukces, w ciagu 2 dni zrobil 2 kupy i to dosc spore- prawda, nie da sie przegapic. Kwasu moczowego na ogonie juz tez nie widze :) Troche zmienilem mu diete, bo wcina swiezo posiana trawe i zazwyczaj jak jest mocno skroplona woda.

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #33 dnia: 24.11.2014, 16:45:03 pm »
Nie radzę moczyć roślin w wodzie bądź obficie skraplać. U moich gadzin powodowało to zazwyczaj wodniste kupy czytaj rozwolnienie. 

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #34 dnia: 25.11.2014, 09:47:49 am »
To dobrze, że wreszcie zrobił. To teraz zanieś kupę do badania, a żółwia poobserwuj, czy nadal tego kwasu nie wydala.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline bagsik1622

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #35 dnia: 26.02.2015, 19:11:23 pm »
Czesc Wam :)

Wiosna idzie, to czas na zaplanowanie nowego terra. Akurat mam dostep do ziemi do oczek wodnych, jest ona dosc ciezka i z spora iloscia gliny, skladu dokladnego aktualnie nie mam, ale na dniach powinienem miec. Tutaj sie rodzi moje pytanie. Czy zamiast ziemia+glina wedkarska taka ziemia do oczek wodnych by sie nadawala?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #36 dnia: 27.02.2015, 00:44:06 am »
Nie miałam nigdy kontaktu z taką ziemią, więc ciężko stwierdzić. Jeśli jest zwarta a jednocześnie łatwo w niej kopać to będzie ok. Tylko czy ona nie ma jakichś dodatków pomagających rosnąć roślinom wodnym?