Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:57:54 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowy domownik- Benek :)  (Przeczytany 27040 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bagsik1622

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
Nowy domownik- Benek :)
« dnia: 05.11.2014, 17:26:00 pm »
Czesc Wam :)

Jestem szczęśliwym posiadaczem żółwika lamparciego. Dodam, że posiadaczem długo oczekiwanym i z świadomym wyborem.

Mojego maluszka kupiłem w centrum zoologicznym gdy zobaczyłem, że gnieździ się w akwarium z agamą i innymi żółwiami lądowymi... Stwierdziłem, że akurat to jest ta sposobność, no i jest i on :)

Wrzucę zaraz parę zdjęć, ale od razu napisze, że mile widziane są podpowiedzi. Mimo, że śledziłem forum dość uważnie zapewne jakieś błędy popełniłem.

Jeśli chodzi o warunki- terrarium jest z płyt OSB 125/70/40. Podkleiłem folia ogrodniczą żeby płyty nie pleśniały.(tutaj pytanie, może i głupie- z racji tego że folia troche wystaje po bokach żółwik nie pokusi sie o sprobowanie? moge oczywiscie przykryc do tego poziomu podlozem). Jesli chodzi o podloze, bo nie wiem czy bedzie dobrze widoczne na zdjeciach, jest to torf ze sklepu zoologicznego z 3-4 cm grubosci oraz zrabki. Lampki zostaly mi polecone przez sprzedajacego- UVB 10 oraz 100W zarowka dogrzewajaca(Basking Spot Lamp). Lampy moge przesuwac wiec jesli cos jest nie tak na zdjeciu to dajcie znac :) Pod lampka grzewcza mialem kamienie na ktorych temp osiagala nawet 45- uznalem ze to za wysoko i troche jest rozsunalem. Zolwik najczesciej spi za konarem na zrabkach gdzie temp wynosi 22 stopni. Natomiast ogolna temp w strefie pod lampka grzewcza to 32. W nocy srednio 18-22 stopnie. Jesli chodzi o zywienie to roszponka- na razie nic innego nie dawalem.

Zolwik jest srednio aktywny- 3/4h na dzien (jest u mnie druga dobe) ale juz dwa razy jadl. Zapomnialem dodac o wilgotnosci w strefie gdzie jest torf 50-65 w nocy nawet i 80, natomiast tam gdzie zrebki ok 50. Zolwik dosc sporo spi, a w czasie snu wykonuje minimalne ruchu chowania i wysuwania nozek i glowy :)

To tyle z opisu a teraz zdjecia:







Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #1 dnia: 05.11.2014, 18:15:03 pm »
Witaj na forum. Ładny maluszek :)
Jeśli chodzi o folię, to możesz brzegi przykleić taką mocną taśmą, tzw. duct tape.
Na twoim miejscu zrezygnowałabym z tych drewienek, nie trzymają odpowiedniej wilgoci, a jak je podlejesz to pleśnieją. Wiem że na forum polecano nie raz dla lampartów podłoże cyprysowe.
Za żarówkę grzewczą na pewno przepłaciłeś ;) wystarczy normalna żarówka, tzw. lustrzanka (z powłoką lustrzaną skupiającą światło) o mocy np 40W za kilka złotych... i lepiej ją kupić bo rachunek za prąd przyjdzie ogromny przy 100W ;)
Przeważającą część diety żółwi lamparcich powinny stanowić trawy - nazrywaj póki śniegu nie ma i ususz na zimę. Tak samo możesz ususzyć inne rośliny polne - mniszek, babki, mlecze (nie mylić mlecza z mniszkiem, to dwie różne rośliny), pokrzywa, jasnota i wiele innych.
Zrób mu badanie kału w kierunku pasożytów, z tego co wiem to małe lamparty często są zarobaczone. Skąd jesteś? Pomożemy Ci ustalić dobrego weterynarza  od gadów w Twojej okolicy :)

Offline bagsik1622

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #2 dnia: 05.11.2014, 18:24:40 pm »
Dzieki za szybka odpowiedz:)

Po zarowke pojade jutro i zobaczymy jak bedzie z utrzymaniem temperatury. Jesli chodzi o weterynarza to mam dosc sprawdzonego w okolicy:) Podloze cyprysowe wstawic w miejsce torfu/zrabek lub wymieszac?
« Ostatnia zmiana: 05.11.2014, 18:26:24 pm wysłana przez bagsik1622 »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #3 dnia: 05.11.2014, 18:59:36 pm »
Musisz poczekać na odpowiedź od jednego z forumowych posiadaczy lampartów, ja osobiście mam greka a cyprysa nigdy nie stosowałam.
Jak masz weta to zrób jak najszybciej badanie kału. Kup pojemniczek w aptece, taki dla ludzi, zbierz świeżą kupkę i od razu zawieź do badania i nie przechowuj w lodówce, to ważne, bo tylko wtedy można wykryć ewentualne pierwotniaki.
« Ostatnia zmiana: 05.11.2014, 19:01:14 pm wysłana przez doru »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #4 dnia: 06.11.2014, 09:22:27 am »
Jak parę dni temu to podłoże włożyłeś to zostaw na razie - nie jest takie złe.
Jak będziesz zmieniał - to zamiast kupować torf w zoologiku kup ziemię do kwiatów (najtańszą, nienawożoną ) i glinę (wiążącą) w wędkarskim. To zmnieszaj ze sobą na sucho (ok. 2 kg gliny na 20 litrów ziemi) i daj na 3/4 podłoża. Na resztę (pod kryjówką, pod żarówką) daj ten cypruys albo podłoże z kory jodłowej ReptiBark.

Żarówka 100W jest za mocna - w zależności od temp. w domu to wystarczy Ci między 40 a 60 W.

I samą roszponką nie można go zywić - idź jeszcze teraz na pole i poszukaj roślin polnych, utnij mu trawy. I zacznij na zimę się szykować - może jeszcze coś zdążysz nasuszyć.

I koniecznie, jak najszybciej zrób badanie kału. Lamparty z importu bywają po uszy zarobaczone, a jak ten siedział jeszcze z agamą i żółwiami innych gatunków to można powiedzieć na 100% że coś złapał. Sprawdź to dokładnie, łącznie z badaniem pod kątem pierwotniaków. U małych żółwi jak się to zaniedba to się może źle skończyć.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline bagsik1622

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #5 dnia: 06.11.2014, 11:34:38 am »
Hej, dzieki:)

Do weta jadę jutro jeśli oczywiscie mlody zrobi to co do niego nalezy, bo na razie niezly czyscioch lub jestem slepy.

Lampkę zmienilem na 60w bo 40 za slaba.

Co wy na to żeby do tego torfu dodać ziemi do kwiatów i zasadzix trochę trawy i mlecza? Bo po wyjedziu drewna trochę pusto.

trawka na zimę juz sie suszy:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #6 dnia: 06.11.2014, 13:04:38 pm »
Roślinki w terrarium to bardzo dobry pomysł, ale musisz się liczyć z tym że zostaną zjedzone ;) zamiast siać trawę lepiej wykopać darń na łące albo w ogrodzie, trawę w terrarium ciężko z nasion wyhodować.

Offline bagsik1622

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #7 dnia: 06.11.2014, 19:59:52 pm »
Po tych waszych poradach pozmienialem troche w terrarium dopoki nie ma mrozu, ani sniegu chce to dopracowac ile moge :)

Torf zmieszalem z ziemia do kwiatow- o niebo lepiej sie ubila i dluzej trzyma wilgotnosc. Bede musial jeszcze poszukac podloza cyprysowego na wymiane za zrabki, bo dzis zauwazylem ze benio sie przewrocil i nie mogl obrocic bo mu sie wszystko przesuwalo...

Dodalem troche traw i ikamieni, mam nadzieje ze jest lepiej :) Benio gania wlasnie po calym terrarium jak jeszcze nigdy dotad :)

Zdjecie pyszczka dosc trudno wykonac, bo jeszcze jest strachliwy :(






Ps. teraz czekam na towar do badan 8)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #8 dnia: 06.11.2014, 21:46:17 pm »
Lampartom ciężko idzie obracanie - są za wysoko wysklepione.
Jeszcze taki patent dla malucha - bierzesz 2-3 foremki po lodach czy inne plastikowe pudełka i siejesz w nich trawę. Najpierw w jednym, po kilku dniach w drugim itd. Jak urośnie (ok. 10-14 dni) wstawiasz pudełko do terra - jak żółwik zje trawę to zmieniasz na nowe. W ten sposób też się nauczy jeść trawę. A przy takim maluchu jak Twój to się jeszcze pobawić można..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline natalijka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #9 dnia: 07.11.2014, 18:39:16 pm »
A zapytam jeszcze z ciekawości ile waży Twój maluszek?

Offline bagsik1622

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #10 dnia: 07.11.2014, 20:58:58 pm »
Akurat wczoraj go wazylem 48g:) po zmianach w terrarium jest o niebo zywszy i trawę wcina bez problemu ;D

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #11 dnia: 07.11.2014, 21:34:47 pm »
Przecudny maluszek! :D
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline bagsik1622

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #12 dnia: 09.11.2014, 18:31:20 pm »
Czesc Wam

Potrzebuje porady. Od paru dni poluje na odchody mojego benia zeby zawiezc na badania- problem w tym ze albo jestem slepy albo... Przy jego ogonie dzis zauwazylem cos bialego i w terrarium takie biale kuleczki tez sie znajduja... Czy cos jest nietak?





Widze ze poprzednie zdjecia sie usunely :(

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #13 dnia: 09.11.2014, 21:25:49 pm »
To kwas moczowy. ;) Każdy zdrowy żółw go wydala, ale raczej powinien mieć formę gluta, nie grudek. Takie kuleczki zbite świadczą o za dużej ilości białka w organizmie o ile się nie mylę.

PS:
Kąpiele przyspieszają wydalanie.
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline natalijka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
Odp: Nowy domownik- Benek :)
« Odpowiedź #14 dnia: 10.11.2014, 14:00:25 pm »
Wow 48g to maluszek straszny, musisz o niego bardzo dobrze dbać bo takie maluchy są bardzo wymagające. Będę trzymać kciuki