Żółwie lądowe > Żółwie lamparcie

Nowy domownik- Benek :)

(1/8) > >>

bagsik1622:
Czesc Wam :)

Jestem szczęśliwym posiadaczem żółwika lamparciego. Dodam, że posiadaczem długo oczekiwanym i z świadomym wyborem.

Mojego maluszka kupiłem w centrum zoologicznym gdy zobaczyłem, że gnieździ się w akwarium z agamą i innymi żółwiami lądowymi... Stwierdziłem, że akurat to jest ta sposobność, no i jest i on :)

Wrzucę zaraz parę zdjęć, ale od razu napisze, że mile widziane są podpowiedzi. Mimo, że śledziłem forum dość uważnie zapewne jakieś błędy popełniłem.

Jeśli chodzi o warunki- terrarium jest z płyt OSB 125/70/40. Podkleiłem folia ogrodniczą żeby płyty nie pleśniały.(tutaj pytanie, może i głupie- z racji tego że folia troche wystaje po bokach żółwik nie pokusi sie o sprobowanie? moge oczywiscie przykryc do tego poziomu podlozem). Jesli chodzi o podloze, bo nie wiem czy bedzie dobrze widoczne na zdjeciach, jest to torf ze sklepu zoologicznego z 3-4 cm grubosci oraz zrabki. Lampki zostaly mi polecone przez sprzedajacego- UVB 10 oraz 100W zarowka dogrzewajaca(Basking Spot Lamp). Lampy moge przesuwac wiec jesli cos jest nie tak na zdjeciu to dajcie znac :) Pod lampka grzewcza mialem kamienie na ktorych temp osiagala nawet 45- uznalem ze to za wysoko i troche jest rozsunalem. Zolwik najczesciej spi za konarem na zrabkach gdzie temp wynosi 22 stopni. Natomiast ogolna temp w strefie pod lampka grzewcza to 32. W nocy srednio 18-22 stopnie. Jesli chodzi o zywienie to roszponka- na razie nic innego nie dawalem.

Zolwik jest srednio aktywny- 3/4h na dzien (jest u mnie druga dobe) ale juz dwa razy jadl. Zapomnialem dodac o wilgotnosci w strefie gdzie jest torf 50-65 w nocy nawet i 80, natomiast tam gdzie zrebki ok 50. Zolwik dosc sporo spi, a w czasie snu wykonuje minimalne ruchu chowania i wysuwania nozek i glowy :)

To tyle z opisu a teraz zdjecia:






doru:
Witaj na forum. Ładny maluszek :)
Jeśli chodzi o folię, to możesz brzegi przykleić taką mocną taśmą, tzw. duct tape.
Na twoim miejscu zrezygnowałabym z tych drewienek, nie trzymają odpowiedniej wilgoci, a jak je podlejesz to pleśnieją. Wiem że na forum polecano nie raz dla lampartów podłoże cyprysowe.
Za żarówkę grzewczą na pewno przepłaciłeś ;) wystarczy normalna żarówka, tzw. lustrzanka (z powłoką lustrzaną skupiającą światło) o mocy np 40W za kilka złotych... i lepiej ją kupić bo rachunek za prąd przyjdzie ogromny przy 100W ;)
Przeważającą część diety żółwi lamparcich powinny stanowić trawy - nazrywaj póki śniegu nie ma i ususz na zimę. Tak samo możesz ususzyć inne rośliny polne - mniszek, babki, mlecze (nie mylić mlecza z mniszkiem, to dwie różne rośliny), pokrzywa, jasnota i wiele innych.
Zrób mu badanie kału w kierunku pasożytów, z tego co wiem to małe lamparty często są zarobaczone. Skąd jesteś? Pomożemy Ci ustalić dobrego weterynarza  od gadów w Twojej okolicy :)

bagsik1622:
Dzieki za szybka odpowiedz:)

Po zarowke pojade jutro i zobaczymy jak bedzie z utrzymaniem temperatury. Jesli chodzi o weterynarza to mam dosc sprawdzonego w okolicy:) Podloze cyprysowe wstawic w miejsce torfu/zrabek lub wymieszac?

doru:
Musisz poczekać na odpowiedź od jednego z forumowych posiadaczy lampartów, ja osobiście mam greka a cyprysa nigdy nie stosowałam.
Jak masz weta to zrób jak najszybciej badanie kału. Kup pojemniczek w aptece, taki dla ludzi, zbierz świeżą kupkę i od razu zawieź do badania i nie przechowuj w lodówce, to ważne, bo tylko wtedy można wykryć ewentualne pierwotniaki.

ankan:
Jak parę dni temu to podłoże włożyłeś to zostaw na razie - nie jest takie złe.
Jak będziesz zmieniał - to zamiast kupować torf w zoologiku kup ziemię do kwiatów (najtańszą, nienawożoną ) i glinę (wiążącą) w wędkarskim. To zmnieszaj ze sobą na sucho (ok. 2 kg gliny na 20 litrów ziemi) i daj na 3/4 podłoża. Na resztę (pod kryjówką, pod żarówką) daj ten cypruys albo podłoże z kory jodłowej ReptiBark.

Żarówka 100W jest za mocna - w zależności od temp. w domu to wystarczy Ci między 40 a 60 W.

I samą roszponką nie można go zywić - idź jeszcze teraz na pole i poszukaj roślin polnych, utnij mu trawy. I zacznij na zimę się szykować - może jeszcze coś zdążysz nasuszyć.

I koniecznie, jak najszybciej zrób badanie kału. Lamparty z importu bywają po uszy zarobaczone, a jak ten siedział jeszcze z agamą i żółwiami innych gatunków to można powiedzieć na 100% że coś złapał. Sprawdź to dokładnie, łącznie z badaniem pod kątem pierwotniaków. U małych żółwi jak się to zaniedba to się może źle skończyć.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej