Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 09:21:30 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: ruchliwy żółwik i nowe terrarium  (Przeczytany 33030 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline franklin43

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: 0
ruchliwy żółwik i nowe terrarium
« dnia: 26.09.2015, 17:39:16 pm »
Witajcie, chciałabym przedstawić nowego domownika. Mimo wszystko padło na żółwia lamparciego. Tym razem byliśmy uważni i sprawdziliśmy wszystko: skorupę, łapki, oczka ... przyjrzeliśmy się dokładnie warunkom w których żył, dowiedzieliśmy się od kiedy jest w PL i ile czasu u sprzedawcy.
Pochodzi wg citesu z hodowli z Niemiec, wielkość żółwia 7cm.
Pani ze sklepu terrarystycznego (tera-poz)miała go od maja, początkowo przeszedł kwarantannę jak każdy nowy przybysz, później był trzymany z innymi żółwiami. Nie wykazuje znaków choroby, jest energiczny, chętnie zwiedza każde miejsce w terrarium. Raz siedzi na kamieniu, raz wspomina się po domku, raz chowa w kryjówce i chowa się pod lampą uvb w strefie wilgotnej. Także jak razie wynika, że trafi się nam mały wariat;-)
jedno pytanie czy jak zółw robi tak jakby miał czkwakę tzn. tak jak żaba (ale nie wydaje przy tym żadnych dźwięków to po prostu tak oddycha?) to normalne? bo jeden i drugi tak robił. Tak jakby rapował:))
Tym razem lepiej też się przygotowaliśmy, oto poniżej terrarium i wypisane strefy jakie panują w terrarium, zmierzyliśmy je termometrem i higrometrem oto wyniki.
Oto dane
wielkość terrarium 60x40x40 (terrarium na rok, za rok mamy zamiar wprowadzić się do domu i będzie stało w salonie gdzie będzie wymiarów już takich na dorosłego żółwika) terrarium ma 2 kratki wentylacyjne
podłoże kostka bukowa, ziemia z gliną, kamienie
pod lampą cieplną kamień do wygrzewania wilgotność 35% temp. 31,5-32 stopnie
między kamieniem a domkiem na kostce bukowej 40-45%wilgotność temp. 29-30 stopni
domek kryjówka wilgotność 50% temperatura 26 stopni
strefa wilgotna 70% temp. 23,5 stopnia
nad strefą wilgotną lampa uvb
wszystkie pomiary robione przy podłożu
stały dostęp do wody
dostęp do jedzenia rano

dajcie proszę znać co myślicie jakie błędy robimy co poprawić na co zwrócić uwagę
pozdrawiamy i czekamy



Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: ruchliwy żółwik i nowe terrarium
« Odpowiedź #1 dnia: 26.09.2015, 21:54:57 pm »
A jednak lamparcik ;) to w takim razie gratuluję po raz drugi ;) prześliczne maleństwo - jaki okrąglutki jak piłeczka  ;D oby ci się zdrowo maluszek chował . Wyposażenie terra wygląda zdecydowanie lepiej niż wcześniej   ;). Ja na początku też miałam takie drewienka na części terrarium ale szybko z nich zrezygnowałam są suche , nie dają stabilnego oparcia dla nóżek i nie trzymają wilgotności a po spryskaniu wodą pleśnieją , a trzeba pamiętać o tym ze maluszki potrzebują wyższej wilgotności - myślę że szybko dojdziesz do tego samego wniosku  ;). Ja mam na całości ziemię teraz udało mi sie wykopać takiej gliniastej a wcześniej miałam ziemię z supermarketu taką najtańszą bo ma najmniej nawozów pomieszana z gliną wędkarską wiążącą (całość dobrze ubić) , pod lampa kamienie płaskie a na 1/3 zawsze staram się wykopywać świeżą darń ( trawa , koniczynka ... razem z korzeniami i częścią ziemi i do terra) żółwie sa zachwycone podgryzają  sobie świeżutkie co nieco a i wilgotność dzięki tym roślinkom jest wyższa bo trzeba częściej podlewać a ziemię dodatkowo zraszać takim zraszaczem  do kwiatów - zaufaj mi i zrezygnuj z tych drewienek może jedynie w kryjówce tam gdzie śpi mogą się sprawdzić - na takim naturalnym podłożu żółwik będzie zdrowszy i szczęśliwszy  ;) a i kamyk dałabym mu troszke większy lub kilka takich małych - niech sobie pazurki przy okazji ściera bo na drewienkach i ziemi nie ma jak :) a jaką masz uvb?

Offline franklin43

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: 0
Odp: ruchliwy żółwik i nowe terrarium
« Odpowiedź #2 dnia: 26.09.2015, 22:26:45 pm »
Dziękuje żółwik cieszy że się podoba :))) Ale niby ten sam gatunek a ten jest bardziej płaski niż poprzedni i mniej żółty i słabiej ubarwiony , czy to jest kwestia podgatunku ?
Obecna gadzinka bardzo żwawo się rusza prostuje nóżki i leci jak szalona a poprzedni bardziej poruszał się włócząc czy to kwestia chorej łapki która jak się dotknęło chował czy porostu żółwie z różnych gatunków różnie się poruszają ?
Właśnie wysypaliśmy końcówkę tych drewien, jak wszyscy radzili poszukujemy teraz drewienka cyprysowych choć są dostępne tylko w jednym sklepie ale już zamówione, chcieliśmy zrobić takie urozmaicenie trochę tej ziemi z glina jak jest(ziemia z sklepu i glina z wędkarskiego) i te cyprysowe  co do kamyczków wrzucę fotkę od frontu bo sa w sumie różnej wielkości i będę miał pytanie czy takie sa okey czy jednak szukać jeszcze innych ?Co do lampy zwykła to 30W dla gadów z leroy merlin a UVB to repti glo 10 exo terra 13W( tu mam pytanie włączam obydwie o godzinie 8 rano i wyłączam o 20 obydwie czy taki system jest okey ?)
Miałbym jeszcze pytanie co do wilgotności ten rozkład jest okey czy gdzieś jest za mało/za dużo ?

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: ruchliwy żółwik i nowe terrarium
« Odpowiedź #3 dnia: 27.09.2015, 08:44:11 am »
Powodzenia!!! Też miałam drewienka na początku. Po tygodniu już ich nie było :)

Offline franklin43

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: 0
Odp: ruchliwy żółwik i nowe terrarium
« Odpowiedź #4 dnia: 27.09.2015, 21:57:34 pm »
Prosimy o jakieś sugestie, uwagi.
A tu nowy zakup tak jak radziliście podłoże cyprysowe.
A to żółwik podczas śniadania

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: ruchliwy żółwik i nowe terrarium
« Odpowiedź #5 dnia: 28.09.2015, 13:42:20 pm »
Żółw lamparci wystepuje w dwóch podgatunkach: Stigmochelys (Geochelone) pardalis pardalis i
Stigmochelys (Geochelone) pardalis babcocki , ale nawet żółwie w tym samym podgatunku różnią się od siebie kolorystyką (myślę ze nie ma dwóch identycznych osobników ;) twój to jeszcze maluszek i z wiekiem będzie się zmieniał - a tak z ciekawości ważyliście go ile waży te maleństwo ? Jeśli chodzi o sposób chodzenia to lamparty chodząc unoszą się dość wysoko nad ziemia jeśli tamten włóczył się to była to zapewne wina chorej łapki. Prześlesz linka do tego podłoża ?? również sporo dobrego o nim czytałam moze i ja bym je kupiła i dała na części terra  ;)

Offline franklin43

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: 0
Odp: ruchliwy żółwik i nowe terrarium
« Odpowiedź #6 dnia: 28.09.2015, 14:00:26 pm »
Dziś musimy go zważyć i dokładnie zmierzyć :) CO do podłoża znalazłem w tym sklepie
Co prawda to akurat dodatkowo zostało kupione w kakadu była promocja 40 zł za paczka a jak dwie do druga 50 czy 60 zł za dwie , warto sie przejechać o ile kakdu jest w pobliżu

http://www.terrasklep.pl/?536,forest-floor-lesne-podloze-dla-gadow-plazow-pajeczakow-inkubacji-8-8l-zoo-med

Poprzedni żółwik chyba faktycznie coś musiał mieć z łapką , aczkolwiek różniły się diametralnie i kolorem i kształtem karapaksu jak opisane w artykule Ankana miał dużo mocniej wysklepiony  aczkolwiek znawcą nie jestem więc tego nie potwierdzę :)

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: ruchliwy żółwik i nowe terrarium
« Odpowiedź #7 dnia: 28.09.2015, 16:45:42 pm »
Niedawno wymieniałam podłoże  - ale będę wdzięczna jak za jakiś czas podzielisz się opinią na jego temat , czy ci się sprawdziło to może tez się skuszę  ;) niestety kakadu nie mam w pobliżu . Myślę że jak ankan tu zajrzy to na pewno chętnie podpowie ci coś więcej na jego temat - ona ma duże doświadczenie i wiedzę o lampartach  ;)

Offline franklin43

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: 0
Odp: ruchliwy żółwik i nowe terrarium
« Odpowiedź #8 dnia: 30.09.2015, 22:56:31 pm »
nie ma problemu, dam znac, lecz na razie jeszcze nic nie wymienialiśmy, jak często wy wymieniacie podlloze Waszemu gadkowi?:)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: ruchliwy żółwik i nowe terrarium
« Odpowiedź #9 dnia: 02.10.2015, 15:41:15 pm »
Ja w terro zmieniam podłoże 2x do roku, w domku co 2 tygodnie.
Z podłożem to nie kombinuję już za wiele - i mam ziemię z gliną wędkarską na całej powierzchni, a w domku pod dziurkowaną podłogą żwirek drewniany. Ale moje brudzą zdecydowanie bardziej niż maluszek... ;)
Kiedyś jak były mniejsze to w kryjówce i strefie ciepłej używałam i drewienek bukowych i kory jodłowej ReptiBark. Kora była lepsza od drewienek, bo nie pleśniała od wilgoci i kontaktu z ziemią. Podłoża z cyprysu używała koleżanka i sobie chwaliła, więc myślę, że w strefie ciepłej i kryjówce będzie OK, a na reszcie powierzchni ziemia.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline franklin43

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: 0
Odp: ruchliwy żółwik i nowe terrarium
« Odpowiedź #10 dnia: 02.10.2015, 22:33:28 pm »
Ankan :) prosimy daj znac czy rozkład temperatur na zdjęciu i wilgotności jest ok?liczymy na Twoja odpowiedz ze wzg.na duże doświadczenie z lamparcikami:))

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: ruchliwy żółwik i nowe terrarium
« Odpowiedź #11 dnia: 05.10.2015, 10:39:25 am »
Generalnie OK. W strefie chłodnej mógłby być ze stopień więcej.
No i mam nadzieję, że w nocy wilgotność w kryjówce jest wyższa niż 50%?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline franklin43

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: 0
Odp: ruchliwy żółwik i nowe terrarium
« Odpowiedź #12 dnia: 05.10.2015, 22:41:56 pm »
To się cieszymy :) temperaturę staramy się trzymać w wilgotnej 24 stopnie , a w kryjówce w nocy jest około 60 %, co prawda żółwik woli sobie siedzieć i spać poza kryjówka w nocy i po wyłączeniu świateł bardzo rzadko wchodzi na noc do budki . Czy to o czymś świadczy ?

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Odp: ruchliwy żółwik i nowe terrarium
« Odpowiedź #13 dnia: 06.10.2015, 09:14:03 am »
Mój ma to samo, olewa jak może domek.. nieraz potrafi zasnąć wylegując się pod lampą (gdy ona zgaśnie) i w takim stanie siedzi do rana :)


Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: ruchliwy żółwik i nowe terrarium
« Odpowiedź #14 dnia: 06.10.2015, 17:18:14 pm »
To wrzućcie do terrarium garść suchych liści lub miękkiego sianka.
Zobaczycie gdzie najchętniej będzie spał żółw.