Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 22.05.2024, 00:05:13 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Lamparcik Kubuś [scalony]  (Przeczytany 54214 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #165 dnia: 03.02.2012, 13:46:41 pm »
Normalnie to mamy tu takie zimy jak wy w Polsce, tylko ten rok jakies wynaturzenie.
Ale nikt nie narzeka. No chyba ci ktorzy zyja z odsniezania :D Ups... sniegu brak.

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Lamparcik Kubuś i jego terra
« Odpowiedź #166 dnia: 14.02.2012, 13:46:58 pm »
I co z Kubusiem? Jak się czuje po leczeniu? Lepiej z nim? Zaczął regularnie jeść?
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Fausto

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Reputacja: 10
    • Harley i reszta życia
Odp: Lamparcik Kubuś i jego terra
« Odpowiedź #167 dnia: 20.02.2012, 17:06:38 pm »
Martin, a gdzie Ty się podziałeś? Jak Kubuś się miewa?

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Lamparcik Kubuś i jego terra
« Odpowiedź #168 dnia: 20.02.2012, 20:33:17 pm »
Głucho wszędzie, cicho wszędzie :( Miejmy nadzieję, że Martin o nas nie zapomniał  ;)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Lamparcik Kubuś i jego terra
« Odpowiedź #169 dnia: 07.05.2012, 14:57:08 pm »
Martina już dawno nie było, a ciekawi mnie czy z żółwikiem, wszystko OK, czy się wyleczył i czy zdrowo rośnie ;)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Lamparcik Kubuś [scalony]
« Odpowiedź #170 dnia: 05.08.2012, 23:28:12 pm »
KamilJ, u Kuby wszystko dobrze. Teraz nawet nie tylko u Kuby ale i Tosi. Od polowy kwietnia mamy bowiem juz dwa male lamparty.
Chowaja sie dobrze. Jedza, wydalaja  :D i tak wkolko. Ale ogolnie jest dobrze. pozdrawiam

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Lamparcik Kubuś i Tosia
« Odpowiedź #171 dnia: 21.08.2012, 17:41:28 pm »
Ankan, powiedz mi czy twoje lamparty sa calymi dniami na wybiegu. Mam na mysli okres letni.
Wiem ze pozostali forumowicze trzymaja stepki dzien i noc na wybiegach. Jednak wydaje mi sie ze w przypadku lampartow jest to raczej nie mozliwe?! No chyba ze ktos mieszka w Afryce ;D
Kiedy Ty je trzymasz na wybiegu?

Co do zapasow zimowych, to nazrywalem z ogrodu sporo roslin. Teraz susze je na sloneczku. Czy sadzisz ze moje dwie male bestie zjedza cos suszu zima?

Zamierzam przyciac maliny i wszystkie liscie ususzyc dla zolwi. Podobie zrobie z liscmi winogron no i mam w ogrodzie hibiskusa- moge go tez oskubac ;)

Co jeszcze bym mogl im uszykowac na zime?

W domu mam w doniczkach pare hibiskusow (wychodowalem z nasion i maja po 70cm wysokosci), dwie doniczki bazyli ( cos zolwiki ich nie chca jesc), no i caly czas mam ta karme w granulkach- nawet to polubily. Daje im to od czasu do czasu dla urozmaicenia menu.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Lamparcik Kubuś [scalony]
« Odpowiedź #172 dnia: 22.08.2012, 10:20:48 am »
No nie, lampartów 24h/dobę w większości nie da się trzymać na wybiegu. Przede wszystkim noce są za zimne.
U mnie wybieg rusza zwykle od maja i działa do końca września. Żółwie siedzą na nim w dzień jak jest przynajmniej 20-kilka stopni rano. Na noc zostawiam tylko wtedy jak temp. ma nie spaść poniżej 18 stopni.

Te rośliny co podałeś są OK. Posusz im jeszcze trawę i np. mlecz, pokrzywę, jasnotę i inne roślinki polne (nie wiem co u Ciebie rośnie) + coś z roślin ogrodowych ozdobnych (np. malwę, nagietek, dzwonek). 

A jaką masz karmę w granulkach?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Lamparcik Kubuś [scalony]
« Odpowiedź #173 dnia: 22.08.2012, 14:47:15 pm »
Karma w granulkach to ta ktora probowalem z Kuba zeby zaskoczyl z jedzeniem jak tylko go dostalismy. Pamietasz? :D
Jedna jest  Zoo Med - Natural grassland Tortoise Food. A drugo to Mazuri - Tortoise Diet for all life stages.

Na dzien dzisiejszy to jedza obie te karmy. Ale poki jest sporo jedzenia w ogrodzie to daje im to bardzo zadko- raz na dwa, trzy tygodnie zeby nie zapomnialy co to jest i by nie bylo problemu zima.

Co do "zaskoczenia" Kuby z jedzeniem... Pamietasz jaki byl problem z nim zima? I wiesz co moim zdaniem najbardziej pomoglo? Przybycie Tosi :P
Juz gdzies opisyawlem jak to Kuba w pierwszy dzien gdy zobaczyl ze nie jest juz sam do miski zaczal jesc z Tosia na wyscigi ;D
Po poru tygodniach dotarlo jednak do niego ze z Tosia nie ma szans, a jedzenia dla niego jest i tak wystarczajaco i sie opanowal.
Teraz je codziennie, jednak mniej niz Tosia.
Zobaczymy czy Twoja teoria co do przybywania na wadze sprawdzi sie i w przypaku moich lampartow. Mam na mysli to ze Kuba kiedys dogoni Tosie (brzmi troche nieprowdopodobnie na dzien dzisiejszy).

A co do dobrego klimatyzowania sie zolwi w nowym otoczeniu to moim zdaniem popelnilem blad biorac Kube zima. Wg mnie zolwie ktore pdostaja nowy dom w porze wiosennej znacznie latwiej sie aklimatyzuja o d tych co robia to zima.
pozdrawiam

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Lamparcik Kubuś [scalony]
« Odpowiedź #174 dnia: 22.08.2012, 18:25:47 pm »
Aaa...faktycznie. Widzisz pamięć dobra, ale krótka jest.

Z chowem przynajmniej 2 lampartów zgadza się. Pojedyncze są jakiś apatyczne i ospałe. I często wybredne z żarciem. A w grupie szybko nabywają dobrych nawyków.

Wzrost może też o płci zależeć. Zwykle większe są samiczki. Ciekawa jestem jakie za rok będą u Ciebie proporcje..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Lamparcik Kubuś [scalony]
« Odpowiedź #175 dnia: 24.08.2012, 06:05:37 am »
No Tosia to kawal baby. Ale by byl numer gdyby za pare lat sie okazalo ze trfilismy co do plci obydwu zolwi :o
Jak narazie wszystko na to wskazuje.
Po dzisiejszym wazeniu moge powiedziec ze przybraly rowno po 3g (przez 7dni). Ale bede bardziej spokojny jak Kuba dojdzie do 100g. Im szybciej tym lepiej.
Co do wybiegu, to ja sie jeszcze nie odwazylem na noc ich zostawiac. U nas troche za duzo tych dzikich zwierzat. No i temperatury niemal zawsze ponizej 18 czy 20 stopni. A jak mam gadzinki poprzeziebiac to juz wole je na noc do terra wsadzac.
Czasem (raz na tydzien czy dwa) puszczam zolwiki wolno po ogrodzie. Siadam sobie na krzeselku i je obserwuje. Czasem nawet do dwuch godzin. Az ktorys nie dojdzie do plotu z sasiadem. A jesli nie dochodzi do plotu to ma wolno reke, idzie gdzie chce, ja go nie ruszam. Usiluje im w ten sposob troche wynagrodzic zycie w niewoli ;) Laza tu i tam, tam cos skubna tu cos zjedza. Ogolnie chyba to lubia. Niestety zima tuz za zakretem....

Zmieniajac temat, czy powinienem zolwiki brac do veta powiedzmy co 6 miesiecy kontrolnie? Czy skoro jedza i wygladaja na zdrowe, aktywne gadzinki powinno sie im oszczedzic takiego stresu?

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Lamparcik Kubuś [scalony]
« Odpowiedź #176 dnia: 24.08.2012, 09:19:36 am »
Martin, ja bym napewno badała conajmniej raz na pół roku kał. Pasożyty "wyjadają" z pokarmu jaki je żółw wszystki wartości odżywcze i dla gadziora nic nie zostaje... Więc i trawienie jest gorsze i wzrost itp...

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Lamparcik Kubuś [scalony]
« Odpowiedź #177 dnia: 24.08.2012, 11:28:14 am »
Podpisuje się pod zdaniem attry.

Żółi jak nie wykazują żadnych objawów chorobowych do weta tachać nie musisz ale kupę warto raz na pół rok-rok zanieść do badania.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Lamparcik Kubuś [scalony]
« Odpowiedź #178 dnia: 24.08.2012, 12:58:04 pm »
swietny pomysl z ta kupa (sama kupa). Tylko jak bym juz jechal to z dwoma ;D
Problem tylko jak dlugo moge trzymac kupe jednego zolwia w lodowce zanim sie doczekam kupy drugiego zolwia??
Wiem, wiem tak dlugo az mnie zona z domu nie pogonie! :P
A tak na powaznie to ile?

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Lamparcik Kubuś [scalony]
« Odpowiedź #179 dnia: 24.08.2012, 13:36:31 pm »
Z tego co mi gdzies smigło przed oczami na innym forum gdzie sie wet wypowiadała, to nie należy w lodówce trzmać kał... Ale zabij mnie, a nie potrafię tego znaleźć teraz :(
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/