Już mówię jak to się liczy, mam nadzieję że uda mi się to prosto wytłumaczyć. Zrobię to na przykładzie żarówki 35W, ale zasada jest zawsze ta sama.
1. Cena prądu podawana jest za 1 kWh (kilowatogodzinę). U mnie jest to 0,2553 zł netto, czyli trzeba doliczyć 23% vat. Wychodzi w zaogrągleniu
0,315 za 1kWh.
2. Żeby zmienić waty na kilowaty dzielimy liczbę przez 1000 czyli:
35W = 0,035 kW.
3. Czas pracy żarówki 35W przez godzinę to
0,035 kWh (czyli żarówka przez godzinę pracy pobiera 0,035 kW)
4. Przyjmijmy że żarówka pracuje 10 godzin dziennie, 31 dni w miesiącu:
31 dni x 10 h = 310 h (na miesiąc)
5. Skoro przez jedną godzinę żarówka zużywa 0,035 kW, to przez 310 godzin (cały miesiąc pracy) wychodzi:
0,035 kW x 310 h = 10,85 kWh6. Czyli przez cały miesiąc płacimy:
10,85 x 0,315 zł = 3,41775 zł, zaokrąglając mocno w górę -
3,50 złMam nadzieję że dało radę jakoś to zrozumieć, kiepska jestem w tłumaczeniu... W ten sposób można obliczyć koszt zużycia prądu każdego urządzenia, rachunki często przychodzą co 2 miesiące więc kwotę można pomnożyć x2

Ceny prądu są dostępne chociażby na stronie PGE:
http://www.gkpge.pl/oferta/dla-domu/regionalna/oferta - wybieramy swój oddział i patrzymy którą taryfę mamy (zazwyczaj jest to standardowa G11, tu ceny są chyba takie same w całej Polsce).