Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 16.06.2024, 09:23:39 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw lamparci Tuptuś  (Przeczytany 148023 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw lamparci Tuptuś
« Odpowiedź #255 dnia: 16.07.2013, 11:47:12 am »
Dziękuję! Ankan nigdy nie zawodzi  :)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Żółw lamparci Tuptuś
« Odpowiedź #256 dnia: 16.07.2013, 16:30:35 pm »
Dziękuję! Ankan nigdy nie zawodzi  :)
To prawda. :)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw lamparci Tuptuś
« Odpowiedź #257 dnia: 23.07.2013, 15:16:06 pm »
Cześć  :D
Postanowiłam całkowicie odmienić wystrój terrarium Tuptusia. Co prawda zbyt długo w nim teraz nie przebywa bo grzeje skorupkę na słoneczku ile się tylko da  ;D Zmiana jest nie ukrywam dla mojej wygody... praktycznie co tydzień musiałam wymieniać darń na nową bo śmierdziała końskimi odchodami  :( Miejsce darni zastąpiła ziemia oraz roślinki, które nabyłam w pewnym sklepie pod chmurką. Szczególnie moją uwagę zwróciła bazylia. Pani zapewniała mnie, że sprowadza ją od pana, który nie używa chemii, a nawóz jest tylko naturalny. Nie wiem ile w tym prawdy, ale na pewno nie wyglądała jak te spotykane w supermarketach (piękne i zieloniutkie kępki). Na stoisku bazylia była tak wysoka, że państwo często ją podcinali, żeby nie wykwitła  :o
W nowym terrarium Tuptuś może cieszyć się z kamienia grzewczego (na zdjęciu umiejscowiony w prawej części).
Nieopodal kostrzewa, dalej rojnik.
W lewej części wysepka z kamieni, która posłuży za stół do jedzenia  :laugh:
Obok bazylia i krzak lawendy  :P Mam także fuksje ale nie wkopałam jej już z braku miejsca  :(
Zakupiłam także tapetę samoprzylepną i obkleję nią brzegi terrarium, żeby nie walił w szybę.
Tuptusiowi bardzo spodobała się szklarenka (plastikowy pojemnik na żywność), która odtąd także służy za kryjówkę zarówno na wybiegu jak i w terra.  Zamierzam kupić coś o podobnych gabarytach, ale nowego i poprosić znajomego o przycięcie ,,drzwi". Ja zrobiłam to niezbyt poradnie nożykiem, a jako pedantka nie lubię bałaganu i strasznie mnie to irytuje :P Szklarenka wysypana jest drewienkami jodłowymi. Tupcior z łatwością się w nie zakopuje. Ta nowa będzie obklejona dookoła okleiną, żeby miał zaciemnione miejsce do odpoczynku. Tylko tu pojawia się pytanie...? Czy taka z Castoramy nie jest trująca dla gada? Będziemy wdzięczni za każdą cenną radę.
Nie zapomniałam również o baseniku z wodą, wsadzę dookoła niego młodziusieńką babkę lancetowatą, za którą gadzior wprost przepada. No i może wkopę donicę ceramiczną pomiędzy bazylię a lawendę.
Chciałam bardzo podziękować za pomoc Ankan. Jej rady są dla mnie bezcenne  :-*
Pozdrawiamy  :-*
I tak już na sam koniec prośba o identyfikację roślinki. Czy nadaje się do konsumpcji  :laugh:

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Żółw lamparci Tuptuś
« Odpowiedź #258 dnia: 23.07.2013, 15:38:11 pm »
Pięknie!
Roślinka nadaje się do konsumpcji (żółtlica drobnokwiatowa). ;)

PS:
Taka lamparcia jak Tup ta fototapeta....  :laugh:
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Anhaj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw lamparci Tuptuś
« Odpowiedź #259 dnia: 23.07.2013, 15:40:23 pm »
o! tę samą roślinkę wypatrzyłam dziś rano na wybiegu Shiry. i właśnie kojarzyło mi się, że widziałam ją tu na forum i nazwa nawiązywała do tych mikro-płatków ;-) dzięki, Jan.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Żółw lamparci Tuptuś
« Odpowiedź #260 dnia: 23.07.2013, 16:16:16 pm »
Zawsze do usług. ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw lamparci Tuptuś
« Odpowiedź #261 dnia: 23.07.2013, 18:12:34 pm »
Janie, ale mój żółwik to wcina  :P

Offline Tomasz!

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 3
Odp: Żółw lamparci Tuptuś
« Odpowiedź #262 dnia: 23.07.2013, 19:34:16 pm »
Oj, nie chcę trzeszczeć, ale trochę muszę. ;)

Moim zdaniem to wszystko wygląda skromniutko.....Skoro już używasz szklanego akwarium jako terrarium to oklej proszę szyby choćby jakąś fototapetą.Wiem, że nie będzie to wyglądać zbyt estetycznie, ale przecież nie to jest najważniejsze.Poza tym wielkość akwarium jest zawsze ograniczona, a im większe tym droższe i trudniejsze przy ewentualnym przenoszeniu.O uszkodzenie też łatwo.
Żółwik jest jeszcze mały, więc w tej chwili z biedy ujdzie, ale gdyby to zależało ode mnie to zacząłbym już planować terrarium z prawdziwego zdarzenia.

Jak z wentylacją?

Może warto by było podzielić terrarium na część bardziej wilgotną i suchą?Jakiś basen, a dookoła niego płaskie kamienie, aby żółw nie wnosił ziemi do wody.Kryjówka z doniczki.Trochę darni, drobne kamyki....

Tyle moich spostrzeżeń.

Życzę powodzenia i trzymam kciuki! :)

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw lamparci Tuptuś
« Odpowiedź #263 dnia: 23.07.2013, 21:04:59 pm »
Fototapeta została oklejona. Zatem prośba o uważne czytanie tego co piszę! Wybieg został wzbogacony o basenik. Wokół kamyczki tak żeby Tupek nie brudził wody. Dodałam drugą kryjówkę pomiędzy lawendę a bazylię. Poza tym na kamieniach, w części suchej polożyłam plastikowy pojemnik, który służy jako szklarenka. Wyłożony został drewienkami jodłowymi zalecanymi przez Ankan  :D Darń nie zdaje u mnie egzaminu gdyż po tygodniu śmierdzi i muszę ją zmieniać. Tupek ciągle przesiaduje na wybiegu balkonowym a tam ma wszystko czego dusza zapragnie. Terra służy mu tylki na chłodniejsze dni. O nowym terra pomyślę nie wcześniej niż za rok. Nie każdego stać na wyrzucanie pieniędzy co kilka miesięcy w błoto  :(

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Żółw lamparci Tuptuś
« Odpowiedź #264 dnia: 23.07.2013, 21:20:41 pm »
Ale po co budować terra co kilka miesięcy? Zrób jedno o optymalnej wielkości żeby służyło jak najdłużej.Przecież Ci gadzina w nim nie zginie ;)

Jak byłam w ciąży też mi wszystko śmierdziało, więc jest szansa, że nie długo problem się rozwiąże ;)

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Żółw lamparci Tuptuś
« Odpowiedź #265 dnia: 23.07.2013, 21:27:09 pm »
Myślę, że Lulce chodzi o to, ze szklane jest drogie, ktoś tak polecił i teraz, po kilku miesiącach ciężko jest wyłożyć kasę od nowa.. jak będzie robiła nowe to zrobi takie jak być powinno, ale dopiero jak będzie miała kasę. tym bardziej, że Maluszek kosztuje!  mam ten sam problem z terra i też " z prawdziwego zdarzenia" zrobię dopiero jak będą fundusze.. :(
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw lamparci Tuptuś
« Odpowiedź #266 dnia: 23.07.2013, 21:31:59 pm »
Moja kochana MINKA mnie z opresji wybawiła. Mój anioł stróż. Właśnie o to mi chodziło!  ;D

Offline Tomasz!

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 3
Odp: Żółw lamparci Tuptuś
« Odpowiedź #267 dnia: 23.07.2013, 21:48:16 pm »
MINKA jest super!
Bardzo się lubimy! ;)

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Żółw lamparci Tuptuś
« Odpowiedź #268 dnia: 23.07.2013, 21:51:39 pm »
Ale terrarium nie kosztuje dużo jeśli się samemu robi. Mnie kosztowało w porywach koło 150 zł. A od razu było spore i przynajmniej nie akwarium. Płyta kosztowała koło 100zł. Szyba się znalazła, folia do wyłożenia za grosze i jakoś poszło a terra ma 1m2. Czasem można trochę pokombinować. Może coś komuś zostało i chętnie odda. Ja tak wszystko dla gadzin robię i wtedy koszt jest na prawdę mały a gadziny siedzą w lepszych warunkach.

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw lamparci Tuptuś
« Odpowiedź #269 dnia: 23.07.2013, 22:05:42 pm »
I kolejne pudło wywale po roku!  Zamierzam zrobić coś porządnego, coś co nie będzie szpecić ale zachwycać  ;D Ale na to muszę troszkę pozbierać  :D