Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:28:04 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Emona  (Przeczytany 51829 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Olghina

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Emona
« dnia: 18.05.2013, 13:44:08 pm »
Witam  :)

Przedstawiam Wam Emonę - żółwia mauretańskiego, który jest ze mną już około 18 lat.
Muszę się przyznać, że popełniałam błędy w hodowli  - bazowałam na tym co mówił weterynarz i niektóre książki - podawałam sałatę, a nawet jabłka i ser biały się trafiał  :( Jedynie dobrze, że od razu miałam poprawne informacje o lampie UVB i o podstawach w terrarium. I latem zażywała kąpieli słonecznych na ile to było możliwe i urozmaicała wtedy dietę.
No i nie zimuję, bo usłyszałam, że wśród mauretanów są gatunki niezimujące, a że bardzo trudno je rozróżnić, to lepiej nie ryzykować.
Pamiętam jak jakiś czas temu zaczęłam jeszcze raz zgłębiać wiedzę w internecie, to byłam przerażona jaką krzywdę robiłam skorupce  :( I niesamowicie zdziwiona, że żółwie, które żyją na ziemi od tysięcy lat nagle przestały jeść sałatę ;-)

Emona mierzy teraz 27 cm (mierzona po krzywiźnie karapaksu), a waży to nie wiem ile














Offline TomaszW

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 509
  • Reputacja: 9
Odp: Emona
« Odpowiedź #1 dnia: 18.05.2013, 13:52:14 pm »
Witaj na forum!
Oj, ładnego masz żółwika!Błędy w hodowli popełnił chyba każdy z nas.Najważniejsze to zdać sobie z tego sprawę i poprawić warunki w jakich żółw przebywa.

Czy jest szansa, aby Twój żółw miał wybieg?
Jak zachowuje się w okresie listopad - marzec?Proponuję ustalić podgatunek i w przypadku pewności - zimować gada.

Miło, że do nas trafiłaś!Jeśli masz jakieś pytania to zawsze ktoś się tu znajdzie, aby pośpieszyć z pomocą.

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Emona
« Odpowiedź #2 dnia: 18.05.2013, 14:37:50 pm »
Witaj na forum  :)
Masz na prawdę pięknego zolwia! :)
Ma wybieg?  dobrze ze zdalas sobie sprawę jakie popełnilas obłędu i wszystko naprawilas  :)
Gratuluję :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Emona
« Odpowiedź #3 dnia: 18.05.2013, 14:52:12 pm »
Sliczna baba.Jestem ciekawa jej wybiegu i terrarium dla takiego wielkoluda.Napisz koniecznie,a najlepiej wstaw fotki.
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Olghina

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: Emona
« Odpowiedź #4 dnia: 18.05.2013, 15:09:00 pm »
Dzięki :-)

No właśnie od tego sezonu mam warunki do zrobienia stałego wybiegu i również dlatego postanowiłam się do Was "zapisać". Będę miała miliard pytań ;-)
Terrarium ma 100x50, wiem - słabo jak na jej gabaryty  :( Swojego czasu obróciłam je na bok, dzięki czemu zyskałam 10 cm.
Zawsze brałam ją na spacer i Emona jadła co natura dała. Po przeczytaniu informacji w necie (również tego forum) zmroziła mi się krew w żyłach jak zobaczyłam ile trujących potworów mogło rosnąć na jej drodze.
Teraz ma prowizoryczny wybieg, ogrodzony deskami z kryjówką i paroma wątpliwymi atrakcjami ale planuję coś naprawdę dla niej fajnego. Może tam siedzieć od rana do wieczora łapiąc słoneczko, tylko kurcze ciągle analizuję pogodę, czy nie za zimno, czy nie za wietrznie, już nie wspomnę o tym, że jak ją zostawię tam na noc, to chyba ja tej nocy nie prześpię ;-)

TomaszW jak ustalić podgatunek? Moglibyście mi w tym pomóc? Nie mam pewności skąd pochodzi, mogę dać 80% na to, że jest to Bułgaria.
W okresie listopad - marzec jest ospała, mniej je, są okresy kiedy przesypia całe dnie. Dostosowuję się do niej z lampami w terrarium i podawaniem pożywienia.

Offline TomaszW

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 509
  • Reputacja: 9
Odp: Emona
« Odpowiedź #5 dnia: 18.05.2013, 15:27:51 pm »
Temperaturą się nie martw.Bardziej szkodliwe dla żółwia jest przenoszenie go non stop z domu na wybieg niż trzymanie na zewnątrz.Ja moje trzymam na wybiegach cały czas od końca kwietnia do końca października.I tak już wiele lat.Polecam.

A podgatunek?Z tym nie powinno być problemu, skoro wiesz że jest z Bułgarii.Uważam, że jest to gatunek zimujący.Wskazuje na to miejsce pochodzenia oraz zachowanie w okresie jesień - zima.

Twój żółw to prawdopodobnie Testudo graeca ibera.
« Ostatnia zmiana: 18.05.2013, 15:36:08 pm wysłana przez TomaszW »

Offline Olghina

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: Emona
« Odpowiedź #6 dnia: 18.05.2013, 15:46:10 pm »
Na Bułgarię stawiam w 80%, jej zachowanie w okresie jesienno - zimowym też podobno nie jest jednoznaczne - no jakoś nie potrafię podjąć tego ryzyka :( chciałabym się jakoś zbliżyć z pewnością do setki procent...

Co do zostawienia jej na wybiegu, nie mam jeszcze siatki, boję się wizyt jakichś kotów w czasie mojej nieobecności. A jak powinna wyglądać kryjówka, jeżeli temperatura w nocy potrafi spaść nawet do 10 stopni? Emona przyzwyczajona do minimum 18. Musi być to nora? Przyznam, że myślałam o kupnie ocieplonej budy dla małego pieska  :D

Offline TomaszW

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 509
  • Reputacja: 9
Odp: Emona
« Odpowiedź #7 dnia: 18.05.2013, 15:49:17 pm »
Możesz użyć dużej doniczki lub zbudować budkę z desek.
Jeśli boisz się skoków temperatury to możesz też wstawić małą szklarenkę, w której żółwik będzie mógł się dogrzać.

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Emona
« Odpowiedź #8 dnia: 18.05.2013, 17:03:37 pm »
Piękna żółwinka i jaka duuuża :o Cudowna :-*
Warto na zimne nocki kupić na wymiar kawałek plexy i przykryć, a ocieplana budka to dobra rzecz  ;)
Pozdrawiam Beata :)

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Emona
« Odpowiedź #9 dnia: 18.05.2013, 21:51:02 pm »
Na Bułgarię stawiam w 80%, jej zachowanie w okresie jesienno - zimowym też podobno nie jest jednoznaczne - no jakoś nie potrafię podjąć tego ryzyka :( chciałabym się jakoś zbliżyć z pewnością do setki procent...

Co do zostawienia jej na wybiegu, nie mam jeszcze siatki, boję się wizyt jakichś kotów w czasie mojej nieobecności. A jak powinna wyglądać kryjówka, jeżeli temperatura w nocy potrafi spaść nawet do 10 stopni? Emona przyzwyczajona do minimum 18. Musi być to nora? Przyznam, że myślałam o kupnie ocieplonej budy dla małego pieska  :D

 Budkę możesz zrobić sama ocieplic ją styropianem folia itp :) albo kupic mała szklarnie :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline andzia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 6
  • Klementyna i Melania
Odp: Emona
« Odpowiedź #10 dnia: 18.05.2013, 21:51:39 pm »
Piękna dziewczyna  :D
Pozdrawiam, Aneta i Gadzinki :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Emona
« Odpowiedź #11 dnia: 20.05.2013, 11:18:03 am »
Piękna żółwica..:)

Co do podgat. to też myślę, ze te Testudo graeca ibera ale dla pewności potrzeba trochę fot: plastronu, płytki nadogonowej, tyłu z modzelami na udach i tylnymi łapkami, łebka z boku.

Budkę ocieplaną możesz zrobić sama albo i taką dla pieska zakupić. Ja w niocy jakieś zwierzaki Ci buszują po ogrodzie to budka powinna być zamykana na zamek a wybieg zabezpieczony siatką.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Olghina

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: Emona
« Odpowiedź #12 dnia: 23.05.2013, 15:01:26 pm »
Dzięki za wszystkie podpowiedzi.

U nas teraz w dzień 7 stopni i te noce masakrycznie zimne, poczekam aż zrobię jej tę "sypialnię" i wtedy zaczniemy całodobowe ogrodowanie ;)
W ten weekend zamierzam kupić wszystko co potrzebne i zabrać się do roboty. I tu mam parę wątpliwości - w zasadzie to zupełnie nie wiem jak to wszystko ogarnąć  :'(
Czy szklarnia ma służyć jako miejsce do spania, czy postawić ją gdzieś na wybiegu, żeby tam spędzała chłodniejsze dni? Jeżeli to ma być domek, to się zastanawiam, czy nie będzie zbyt przeźroczyście, żeby czuła się bezpiecznie?
Jak będzie miała oprócz tego domek (np. mała ocieplana buda) to i tak będzie musiała przejść kawałek do szklarni, i czy w ogóle znajdzie drogę? Czy może lepiej zrobić szklarnię większą, zajmującą około 1/3 powierzchni całego wybiegu i tam też umieścić domek? Ale wtedy jak jej będzie tam za dobrze, to może w ogóle nie chcieć wychodzić na słońce. Chyba, że byłaby to szklarnia z otwieranym dachem, który można by ściągnąć... jakaś rozciągana folia może...
Sorry być może za głupie wątpliwości i proszę o cierpliwość  :)

W najbliższym czasie zrobię zdjęcia o których ankan piszesz i mam nadzieję, że stanie się jasność ;)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Emona
« Odpowiedź #13 dnia: 23.05.2013, 15:47:25 pm »
Optymalnym rozwiązaniem byłaby większa szklarnia z uchylnym dachem i w niej zamontowana budka do spania. W ten sposób spokojnie od jesieni do wiosny Twoja gadzionka mogłaby być na zewnątrz. W razie b. chłodnych dni - w szklarni.
Na zewnątrz też jej można jakaś dodakową kryjówkę zrobić - nawet taką z cegieł i deski.
Ze szklarni na pewno będzie wychodzić na resztę wybiegu jak będzie słońce i ciepło..:) O to nie masz się co martwić..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Emona
« Odpowiedź #14 dnia: 23.05.2013, 16:39:12 pm »
U mnie gadziny śpią gdzie popadnie ale jak tylko zrobi się chłodniej to grzecznie idą do szklarni. Czasem jak się zbiera na poważniejszą ulewę to zbieram za skorupy i tam zamykam dla ich bezpieczeństwa. Ale dzisiaj nawet nosa ze szklarni nie wystawiły bo zimno.
Moja szklarnia jest bokami ocieplona styropianem i panelami z podłogi. W środku , jak Ankan pisała, musisz wstawić budkę. Otwierany dach zrób jak najbardziej, tylko nie z folii bo się zarwie przy pierwszym deszczu. Bardzo wygodne jest zamontowanie jakiegoś ogrzewania, które w razie nagłego spadku temperatury się włączy. Ale to już więcej kombinacji jest.
A na wybiegu też zrób kryjówki żeby w razie słońca miała się gdzie schować jak w szklarni będzie 50 stopni ;)