Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 19:00:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Maciek - niezimujący mauretanek  (Przeczytany 50597 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Maciek - niezimujący mauretanek
« dnia: 12.03.2013, 18:06:53 pm »
Długo zastanawiałam się, czy przedstawić Wam swojego gada. Zawsze pretekst był ten sam- brak czasu. Dziś się zmobilizowałam i postanowiła krótko opowiedzieć Maćka historię.

Gadzina jest ze mną od ponad 20 lat. Był zachcianką dziecka, które zafascynowane bajkami o żółwiach ninja chciało mieć jednego- i tak Maciek został zakupiony w sklepie Smok obok warszawskiego zoo. W jednym dużym akwarium było bardzo dużo zółwi. Wiele gatunków, bo miały różne skorupki- pamiętam jak dziś, gdy weszłam do sklepu pierwsze słowa jakie skierowałam do sprzedawcy były- chcę żółwia chłopca. I tak Maciek trafił do pudełka po litrowym soku jabłkowym i został przetransportowany do domu. Był malutki. Początkowo mieszkał w pojemniku z piaskiem- latem od zawsze miał dostęp do słońca, bo wakacje, długie weekendy spędzaliśmy na działce. Pewnego dnia podczas takiego pobytu żółw zwiał z wybiegu. Nie było go bardzo długo (ok 2 tyg na pewno). Niedaleko ruchliwa droga, łąki lasy.... straciłam nadzieję, że się znajdzie, ale pewnego dnia babcia znalazła go przy kapliczce podczas wiejskiej mszy. To był prawdziwy cud :) Maciek nie przeżyłby zimy. Niestety po tamtej ucieczce ma pamiątkę już do końca życia w postaci obskubanej skorupki - jakieś zwierze dzikie lub pies próbowało go zjeść, ale sie nie dał :)

Oto Maciek :
na pierwszej fotce kończy jedzenie, a na drugiej rozpaczliwie szuka baseniku :)
« Ostatnia zmiana: 12.03.2013, 18:09:18 pm wysłana przez she »

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Maciek - niezimujący mauretanek
« Odpowiedź #1 dnia: 12.03.2013, 18:10:09 pm »
Całe szczęście, że trafiłaś na forum. Maniek ma teraz na 100% lepsze warunki.  ;)
Bardzo ciekawa ta historia.  ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Maciek - niezimujący mauretanek
« Odpowiedź #2 dnia: 12.03.2013, 18:16:47 pm »
Jan Bz niestety kiedyś takie informacje o żółwiach żyjących na piasku, czy jedzacych sałatę lub bułkę namoczoną w wodzie/mleku były codziennością. Chociaż jeżeli chodzi o żółwie północnoafrykańskie ich podłoże w jakimś stopniu to też piasek :)

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Maciek - niezimujący mauretanek
« Odpowiedź #3 dnia: 12.03.2013, 18:33:45 pm »
Witamy więc Maćka. Śliczny jest. Chłopak po przejściach można by rzec ;)

Offline FRUGO

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: 2
Odp: Maciek - niezimujący mauretanek
« Odpowiedź #4 dnia: 12.03.2013, 18:38:42 pm »
Witam  :) Ciesze się , że żółw ma lepsze warunki. Jest śliczny  :-*

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Maciek - niezimujący mauretanek
« Odpowiedź #5 dnia: 12.03.2013, 18:38:58 pm »
Ja się tam nie znam ale to jest na pewno żółw mauretański?

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Maciek - niezimujący mauretanek
« Odpowiedź #6 dnia: 12.03.2013, 18:42:59 pm »
an_an na pewno :) ma modzele i po ucieczce jedenz weterynarzy określił podgatunek zółwia na testudo graeca nabeulensis. Dodatkowo obserwacje Semiramidy (żółte ostrogi na piętach) utwierdził mnie w przekonaniu, że to ten podgatunek. Poza tym jest malutki mimo, że to już dorosły osobnik.

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Maciek - niezimujący mauretanek
« Odpowiedź #7 dnia: 12.03.2013, 18:49:35 pm »
A to chyba ,że tak. :) Skąd Ty takiego doinformowanego weterynarza wzięłaś.? "Mój" stwierdził ,że mam żółwia :)
Duże terrarium zajmuje? Latem puszczasz go na wybieg czy ma szlaban? ;)

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Maciek - niezimujący mauretanek
« Odpowiedź #8 dnia: 12.03.2013, 18:59:53 pm »
weterynarz był przypadkowy w okolicach Białej Podlaski - przypuszczam, że jakiś pasjonata. Spanikowana maćkową skorupą poleciałam do "pierwszego lepszego lekarza" a on mi zaczął opowiadac o moim żółwiu :) miłe zaskoczenie. Niestety nie wiem jak na nazwisko miał lekarz- to było dobre 10 lat temu.
Maciek przez ostatnie lata na działce miał całkiem spory kawałek ogródka do chodzenia- z rodzicami jeździł. W tym roku rodzice na urlop się wybierają w zupełnie inne rejony więc Maciek będzie miał "kawałek" balkonu do dyspozycji :)
Obecnie siedzi w terrarium 120/60 :) na większe nie mam miejsca już, ale dla szkraba 14 cm to myslę, że wystarczy :)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Maciek - niezimujący mauretanek
« Odpowiedź #9 dnia: 12.03.2013, 20:07:07 pm »
Historia dobrze się skończyła.Moja Tośka tez uciekła i tez stał się cud,bo są sąsiadka znalazła ją przed kosiarką kiedy kosiła.Zdrówka życzę Maćkowi :)
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Maciek - niezimujący mauretanek
« Odpowiedź #10 dnia: 12.03.2013, 20:18:04 pm »
Witaj na forum :) :)
zolwik po przejsciach,  ale nie wyglada najgorzej ,  wazne ,  ze zdrowy i warunki ma teraz dobre ,wiedzie sielskie  zycie :) :)
pozdrawiam ;]

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Maciek - niezimujący mauretanek
« Odpowiedź #11 dnia: 12.03.2013, 20:56:08 pm »
Jeśli nie jesteście pewni (gatunku), to wystarczy sprawdzić tarczkę nadogonową.  ;)
Może dla pewności wrzucisz zdjęcia?  ::)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Maciek - niezimujący mauretanek
« Odpowiedź #12 dnia: 12.03.2013, 21:21:42 pm »
Piękny jest Maciuś  :) Cieszę się że jest z nim już wszystko ok.  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Maciek - niezimujący mauretanek
« Odpowiedź #13 dnia: 13.03.2013, 07:27:38 am »
Jan BZ ale ja wiem jaki to podgatunek ;) nie mam wątpliwości żadnych co do tego, bo wszystko się zgadza :)

Maciek fakt nie wygląda tragicznie, ale powiem Wam że to wszystko raczej zasługa naturalnego wybiegu- od zawsze czyli od tych ponad 20 lat co jest ze mną w lato chodził po naturalnej trawce i łapał naturalne słońce. Mimo, ze jego dieta jako młodziaka była taka jak kiedyś była normą czyli- sałata, jajko, bułka... to skorupa w żadnym miejscu nie jest miękka. Plus też jest taki, że Maciek nie chodził po podłodze- miał zawsze swoje lokum. Na początku był to duży pojemik z piaskiem, póxniej drewienka bukowe, terrarium pierwszego dorobił się ponad 10 lat temu własnie po ucieczce, kiedy to weterynarz mnie uświadomił co to za zwierzaki są :)

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Maciek - niezimujący mauretanek
« Odpowiedź #14 dnia: 13.03.2013, 08:32:53 am »
nie obwiniaj sie za to bylo kiedys , bo Maciek trawe widzi , a ja tu widze zolwie co nigdy mlecza  na oczy nie widzialy ,karmione sa wszystkim; salata, owocami, miesem  mielonym a nawet gotowanym makaronem o wodzie moga  pomarzyc tylko :( jak mnie widza,  ze rwie chwasty to zdziwieni, ze dla  zolwia , wiem ze pod nosem sie usmiechaja, a jak mowie , ze kwiatki tez jedza to machna tylko reka  ze  przesadzam
pozdrawiam ;]