Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 13:33:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mój Wikuś :)  (Przeczytany 32351 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ariana

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Mój Wikuś :)
« dnia: 12.08.2012, 22:39:52 pm »
Witam  :) Na forum jestem nowa, bo jakoś nigdy przedtem nie przeszło mi przez myśl, żeby się gdziekolwiek rejestrować, jednak przygody z żółwiem nie zaczynam dzisiaj.
Od siedemnastu lat stałym małym domownikiem jest Wikuś. Głupio przyznać, ale nie wiem dokładnie, jaki to żółw. Skorupiak jest ze mną praktycznie "od zawsze", nie pamiętam mieszkania bez niego.
Wiki mieszka sobie tak na pół dziko. Nie pamiętam w domu terrarium, wiem tylko, że po jakichś dwóch tygodniach żółw wylądował na podłodze pomiędzy moimi rzeczami, a wielkie szklane akwarium wybyło z domu. Od tego czasu Wiki łazi luzem po całym domu, śpi gdzie chce, a odkąd się przeprowadziliśmy do domku jednorodzinnego, całe lato spędza w ogrodzie, tylko na noc go zabieram.
Nie wyobrażam sobie zamknięcia Wikiego w jakiejkolwiek klatce. Na samym początku próbowaliśmy wydzielić mu część ogrodu w rogu. Łaził wzdłuż rollbordera tak długo i tak długo go szturmował, aż wylazł. Ogrodzenie mamy szczelne, ogród nieduży, więc nie było sensu go więzić. A i tak Wiki nieraz sprawdzał, czy nie dałoby się odwiedzić ogrodu sąsiadów :) Oczywiście, czasem zeżre mamie jakieś kwiatki, ale przynajmniej ma urozmaiconą dietę. I wyraźnie mu służy taki tryb życia.
Wilki zwykle nie przejawia większego zainteresowania domownikami, ale jak kucnę z jabłkiem, o z mtra potrafi przyjść, i ile razy na podłodze jakieś dzieci bawią się klockami czy puzzlami, zawsze w nie włazi. Nie wiem, czy go szuranie ciągnie, czy kolory, ale zawsze pzyjdzie.
A to moja skorupka :) http://i50.tinypic.com/2zr1de0.jpg

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Mój Wikuś :)
« Odpowiedź #1 dnia: 12.08.2012, 23:00:39 pm »
Witaj na forum  ;)
Pierwsza sprawa- żółw nie powinien mieszkać na podłodze. Bardzo źle wpływa to na jego organizm- niszczą się stawy, może dojść do chorób układu oddechowego. Chodząc luzem może też zostać nadepnięty. Powinien mieć odpowiednie terrarium. O tym poczytasz tutaj http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/ oraz na stronie głównej.
Druha rzecz- moim zdaniem powinien mieć wybieg. Ogrodzony, wkopany i pokryty siatką, żeby żaden dziki zwierz go nie skrzywdził, ani żółw nie uciekł. Sprawdź koniecznie czy kwiatki, które żółw podjada przypadkiem nie są trujące.
http://www.thetortoisetable.org.uk/site/tortoise_home_1.asp  - z tej strony korzysta sporo forumowiczów.
Jaką ma dietę? Jeśli możesz to podaj jego wymiary i wagę ;)
Pozdrawiam :)
 

Dodano 12.08.2012, 23:02:40 pm
I wydaje mi się że to żółw stepowy, ale lepiej niech ktoś bardziej doświadczony jeszcze spojrzy ;)
« Ostatnia zmiana: 12.08.2012, 23:02:40 pm wysłana przez wanilia »

TomaszW

  • Gość
Odp: Mój Wikuś :)
« Odpowiedź #2 dnia: 12.08.2012, 23:08:54 pm »
Witaj na forum! :)

To najprawdopodobniej żółw grecki. :)

Mnie również zmartwił fakt trzymania go na podłodze... :(
Ciekawe, czy po tylu latach widać już deformację stawów.Doświadczony hodowca zauważy to bardzo szybko.Sądzę, że żółw powinien mieć terrarium.Szkoda, aby męczył się na podłodze. :(

Dobrze, że w okresie letnim korzysta z ogrodu.Moim zdaniem powinien przebywać tam od kwietnia do października - cały czas.

Czym go żywisz?

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Mój Wikuś :)
« Odpowiedź #3 dnia: 12.08.2012, 23:15:37 pm »
Też się zastanawiałam czy to nie grek ale nie pasowało mi wybarwienie. A odróżnianie gatunków wydawało mi się całkiem proste  :P

Offline Ariana

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Mój Wikuś :)
« Odpowiedź #4 dnia: 12.08.2012, 23:19:18 pm »
Też mi się wydaje, że stepowy, dlatego w tym wątku napisałam. Z tego co popatrzyłam na zdjęcia w temacie o gatunkach, to kazachstanica, przynajmniej na tamtym zdjęciu wyglądał najpodobniej.
A, sprzedany był jako iberyjski, jak mi w domu podpowiadają.
Co do terrarium - jak wspomniałam, miał wielkie terrarium. Obijał się o ścianki i zachowywał, jakby miał klaustrofobię. Na podłodze jest od siedemnastu lat i nie skrzywdził go ani żaden z domowników, ani żadne dziecko, ani oba nasze psy. Był wielokrotnie badany przez specjalistę od żółwi i nigdy o żadnych zwyrodnieniach stawów nie było mowy. Cieszy się dobrym zdrowiem, ma apetyt, a jak mi ktoś powie, że żółwie chodzą wolno, to pierwsza zaprzeczę.
Długość skorupki jakieś 15cm, wagi obecnej w tej chwili nie podam, bo śpi.
Żywi się w tej chwili mleczami, babką itp, poza tym jabłko, banan, czasem poziomki, truskawki czy jakie owoce znajdzie w ogrodzie, poza tym wszelkie chwasty w trawie, kwiatki.

TomaszW

  • Gość
Odp: Mój Wikuś :)
« Odpowiedź #5 dnia: 12.08.2012, 23:25:59 pm »
 :-X
Radzę poczytać forum. ;)
Szczególnie wątki dotyczące żywienia, terrarium i skutków trzymania na podłodze. ;)

To nie jest żółw stepowy.
Skoro piszesz, że to żółw iberyjski to pewnie tak jest, choć ja byłem przekonany na 90%, że to żółw grecki.Wstaw zdjęcie tylnej części pancerza to się wyjaśni na 100%.

Offline Krzychu Ś

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: 4
Odp: Mój Wikuś :)
« Odpowiedź #6 dnia: 12.08.2012, 23:52:42 pm »
Mnie się na pierwszy rzut oka kojarzy testudo hermanni hercegovinensis, aczkolwiek nie  jestem pewny a foteek wzorcowych nie mam czasu szukac. Rzuca się w oczy nadzwyczaj ładna skorupa jak na zwerzę trzymane w tak złych warunkach...

Offline Ariana

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Mój Wikuś :)
« Odpowiedź #7 dnia: 13.08.2012, 00:11:40 am »
Przyznaję, że trochę mnie zaskoczyły tak agresywne odpowiedzi. Warunki życia naszego żółwia były konsultowane ze znajomym weterynarzem, którego żółw od pięćdziesięciu lat żyje w podobny sposób. Weterynarz, który prowadzi Wikiego, nie zgłaszał zastrzeżeń co do sposobu życia. "Złe warunki" to jednak ostre słownictwo - zółw jest zadbany, karmiony, kąpany, regularnie ma natłuszczaną skorupę i przez te siedemnaście lat był okresowo badany i nie miał problemów ze zdrowiem. Zamknięcie go w tej chwili po tylu latach swobody byłoby barbarzyństwem. A o żywieniu owszem, poczytam. Ale bardziej nieludzkie wydawały mi się inrofmacje przeczytane na jakiejś stronie, jakoby żółwiowi wystarczało terrarium 3x5 razy długość jego skorupy. widziałam takie żółwie w zoo i przepraszam, ale nasz ma zdecydowanie lepsze warunki życia.

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Mój Wikuś :)
« Odpowiedź #8 dnia: 13.08.2012, 00:20:24 am »
Osobiście nie widzę żadnej agresji w ani jednej wypowiedzi. Weterynarz pewnie uczony na starych książkach. Skorupy się nie natłuszcza- w naturalnym środowisku nikt tego nie robi, a poza tym wtedy rozwijają się bakterie. Fakt, trzymanie żółwi w małych terrariach nie jest dobre, ale podłoga lepsza nie jest. Terrarium powinno być duże, z odpowiednim podłożem. Tylko wtedy żółw ma możliwość odpowiedniego rozwoju. Radzę znaleźć lepszego weterynarza- na forum jest spis specjalistów od gadów. Inni weterynarze bardziej zaszkodzą niż pomogą.
I chcę, żeby bylo jasne, że nikt tu na Ciebie nie naskakuje. Warunki są złe- nie oszukujmy się. I nikt nie mówi tu tego na złość. Wszyscy chcemy żeby żółw miał dobre warunki ;)
Powodzenia w dalszej hodowli

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Mój Wikuś :)
« Odpowiedź #9 dnia: 13.08.2012, 09:39:40 am »
Witam na forum!

Skoro mamy kłopot z rozpoznaniem gatunku gada, najlepszym sposobem będzie podanie zdjęcia tarczki nadogonowej żółwia o co już wcześniej Tomasz prosił  ;)
Podsyłam kilka linków które powinnaś przeczytać tzn. prawidłowy że tak powiem cykl życia skorupy.

coś dla Ciebie  http://www.zolw.info/hodowla/podstawy/mitologia-zolwi
terrarium         http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/budowa-terrarium-dla-zolwia
wybieg            http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/budowa-i-urzadzenie-wybiegu-dla-zolwia
żywienie           http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/rosliny-polne-dla-zolwi
zimowanie          http://www.zolw.info/hodowla/zimowanie/zimowanie-moje-doswiadczenia / http://www.zolw.info/hodowla/zimowanie/zimowanie-zolwi-ladowych-z-uzyciem-lodowki

Coś o tych weterynarzach,... Ci ''specjaliści''  ??? są różni, mi jeden wet kazał podawać żółwiom biały ser i pomidora gdzie te gady są roślinożerne??? W efekcie otrzymałbym chyba biednego schorowanego żółwia  :'(
Mogę zapytać z kąd jesteś ? na forum mamy taki spis dobrych weterynarzy od żółwi
weterynarze - http://forum.zolw.info/weterynarze/spis-weterynarzy/

Masz niezłą lekturkę, Pozdrawiam i życzę powodzenia. :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Mój Wikuś :)
« Odpowiedź #10 dnia: 13.08.2012, 11:03:27 am »
Cześć Ariana witam na forum :)

dobrze , że tu trafiłaś. Na pewno będziesz się chwilami biła z myślami "przecież to znajomy weterynarz" "przecież to specjalista" itp itd. Rzeczywiście tak może jest ale czy aby na pewno w temacie żółwi? wstaw fotki bo to na pewno nie zaszkodzi :)

a co do trafności znajomości hodowli żółwi przez Twojego weta : "Warunki życia naszego żółwia były konsultowane ze znajomym weterynarzem, którego żółw od pięćdziesięciu lat żyje w podobny sposób." - gość trzyma go tez na podłodze?? czy ma specjalny wybieg dla niego?  i " regularnie ma natłuszczaną skorupę " - czym go natłuszczasz? jak w naturalnych warunkach żółw miałby się natłuścić??

co do żywienia to już Ci pisali poprzednicy - i fajnie , że widzisz możliwość modyfikacji tego żywienia :)

Grunt to żeby się wzajemnie wspierać i pracować nad możliwie najlepszymi warunkami życia :)

pozdrawiam i czekamy na fotki :) :)
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Mój Wikuś :)
« Odpowiedź #11 dnia: 13.08.2012, 11:27:50 am »
Ariana witaj na forum.

Nie odbieraj jako ataku czy krytyki tego co piszą inni forumowicze. Jak pzreśledzisz posty adopcyjne, to zobaczysz jak wiele jest żółwi oddawanych do adopcji, żyjących w warunkach podłogowych, które sa chore  itp. i jak wiele serca i czasu trzeba im dać aby doszły do lepszego zdrowia.

Po żółwiach nie widać od razu wpływu nieodpowiednich warunków - ale on jest. Dodatkowo podłogi są myte detergentami i to też szkodzi żołwiom.

Tutaj są ludzie, którzy kochają gadziny i troszczą się o nie.
Twój żółw tłukł sie o szyby terraium, bo żółwie nie widzą szyby i myślą że da się tamtędy normanie przejść.
Najpelszym wyjściem jest płyta OSB, z odpowienią żarówką UVB gdy gadzina jest w domu podczas złej pogody. Jeśli nie masz terra, to i grzewczej i UVB nie masz, a dla żołwi słońce i UVB to podstawa, dzięki nim dochodzi do odpowiedniej syntezy wapnia z pożywienia.

Żółw jest w ogrodzie i chwała Ci za to - bo to najlepsze dla nich. Poczytaj jednak co potrafią zrobić gadzinom psy, jak żółwie potrafią uciec z zabezpieczonego wybiegu, a co dopiero z takiego gdzie chodzą "luzem"...
Tak samo nie każda roślina nadaje sie dla gadzinek.
Poczytaj te linki, które podali Ci inni. Zwłaszcza to o terra - tylko wtedy jeśli nie zimujesz żółwia może on mieć UVB podczas okresu zimowego.

Przemyśl to wszystko co Ci piszemy, bo to ze szczerego serca i troski o żółwie.

P.S.

Weterynarz doradza to co sam stosuje. Niekoniecznie z dobrym skutkiem dla żółwia.
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline Ariana

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Mój Wikuś :)
« Odpowiedź #12 dnia: 13.08.2012, 13:21:42 pm »
Dieta mnie przed wszystkim zainteresowała. Mam za oknem chaszczowisko, gdzie rośnie mnóstwo tych roślin, które były wymienione w jednym z linków. Dotąd nie miałam pojęcia, jak toto wszystko się nazywa, chyba się przejdę  komputerem w garści :) Przyniosłam garść różnych rzeczy, zobczymy, co Wiki będzie chciał zjeść. Dzięki za podrzucenie :)
Znajomy trzyma latem żółwia w ogrodzie, zimą w domu. Żółw należał jeszcze do jego ojca.
Co do natłuszczania skorupy, to co jakiś czas ma smarowaną maścią z witaminą A - taką z apteki.
A jeśli chodzi o puszczanie "luzem" w ogrodzie - ogród jest niewielki 10x10m, siatka szczelna i sprawdzana, a fundamenty od płotu sięgają 80cm wgłąb - nie ma szansy, żeby wylazł. Ma swoje uubione miejsca. Ach - no i od dziewięciu lat od tak mieszka w tym ogrodzie. Jak wspomniałam, miał na początku wygrodzony kąt, ładnych parę metrów kwadratowych z ziemią, piaskiem, kamykami i różnych posadzonymi chwastami. Za każdym razem kombinował tak długo, aż wylazł, to daliśmy sobie spokój, zwłaszcza że ogród jest bezpieczny. No i to jednak spora skorupka, nie taki mały przecinek, jakie czasem w sklepie oglądam - takiego bym nie wypuściła bez metrowej horągiewki przypiętej do skorupki, bo rzeczywiście można by nie zauważyć.
Nasz poprzedni pies przed żółwiem uciekał, uznawał jego starszeństwo i to, że był w domu jako pierwszy. Nowy również - jedyne co robi, to wącha czasem.
Brak terrarium nie przeszkadza mi w posiadaniu lampy. Zimą żółw jest na piętrze <schody zabezpieczone bramką dla dzieci, nie przeciśnie się, prócz tego listwa dookoła, że nie spadnie> gdzie jest dużo więcej słońca <okna w dachu> a jak słńca nie ma, to jest doświetlany lampą.
O detergenty sie nie martwię, bo podłoga jest zamiatana i myta wodą, nic trującego.

A z ciekawości - da się jakoś ocenić wiek żółwia? Wiem, że jak do nas trafił, był niewiele mniejszy niż jest w tej chwili, więc musiał być już wyrośnięty.

I ciekawy artykuł, który przed chwilą trafiłam http://opole.gazeta.pl/opole/1,35086,12295659,Profesora_ekonomii_hodowla_zolwi__WIDEO__ZDJECIA_.html?as=1&startsz=x

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Mój Wikuś :)
« Odpowiedź #13 dnia: 13.08.2012, 14:59:00 pm »
Cześć jeśli chodzi o wiek to mniej więcej jesteś w stanie go ocenić ale tez potrzebne są wymiary,waga,płeć no i gatunek żółwia.

Jeśli chodzi o warunki bytowania dotyczą one terrarium w domu to ja takie mam i uważam , że jest to najlepsze miejsce dla żółwi (mimo , że czasem chcą się wydostać) na okres późnej jesieni i wczesnej wiosny. Jak zimujesz to trzymasz go gdzieś indziej niż w terrarium. Rozumiem , że Twój tak żyje od lat i jakoś daje radę ale zawsze będzie to ale... :p jednak doświetlanie i dogrzewanie lampami w terrarium jest bez porównania :)

jeśli wybieg na zew.jest dobrze zabezpieczony i wiesz że podmurówka wysoka i nie ma jak uciec no to jest w miarę ok , chociaż wiadomo że i z góry może czyhać niebezpieczeństwo :) ale dobrze , że ma wybieg - lepsze to niż panele :P

poszperaj w artykułach o roślinach, popytaj w razie potrzeby i będzie jeszcze lepiej.

WSTAW W KOŃCU ZDJĘCIA TWOJEGO GADA :) :D

Pozdrawiam :) 
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Mój Wikuś :)
« Odpowiedź #14 dnia: 13.08.2012, 15:10:38 pm »
Ważne że ma dostęp do promieni słonecznych w ogródku  ;) Niektórzy nie mają wybiegów zabezpieczonych siatką i nic się nie dzieje, ale ja wolę być upewniona że mojego żółwia żaden dziki zwierz nie porwie. Podłoga, mimo że jest myta tylko wodą, nadal nie jest dobrym miejscem dla żółwia. Jego łapki nie mają odpowiedniego zaczepienia, przez co wyginają się inaczej niż powinny. To prowadzi do deformacji stawów. Uważam że powinien mieć odpowiednie terrarium wysypane ziemią. Podłoga nie jest nigdym rozwiązaniem- w dziale adopcji zawsze jest pełno podłogowców, które po adopcji długo wracają do zdrowia.
Nie chcemy cię odstraszyć i nikt cię tu do niczego nie zmusi, ale miejsce żółwia jest w terrarium.
 

Dodano 13.08.2012, 15:20:18 pm
A co do artykułu- mnie wydaje się to chore. Jak można stawać na żółwiu? Mało tego, skakać po nim? I te greki w akwarium z wodą, upchnięte jeden na drugim :(  Do tego fakt że zimę spędzają w pokoju na ogrzewanej podłodze.
I jeszcze pokazuje pokrzywionego żółwia, twierdząc że to dlatego że mieszkał tylko w terrarium. Gatunki pewnie wymieszane razem.
« Ostatnia zmiana: 13.08.2012, 15:20:18 pm wysłana przez wanilia »