Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 12:39:45 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Tofik - grek, który okazał się mauretankiem [scalony]  (Przeczytany 71002 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Tofik - grek, który okazał się mauretankiem [scalony]
« dnia: 05.11.2012, 18:36:12 pm »
Witam was wszystkich , to mój pierwszy post więc witam was szczególnie mocno.
Będe tu napewno stałym userem.
Od 7-8 lat posiadam żółwia greckiego.Żółw ten przez ten okres czasu cały czas biega po podłodze, nie wie co to terrarium wogóle.
 Uwielbia jak się go drapie opuszkami palców pod główką..wyciąga wtedy ją jak najmocniej się da i mróży oczy. Sam z podłogi nie zje, bo jest przyzwyczajony do tego że jest karmiony z palców- wstaje wtedy na przednich łapach wysoko..to znaczy że jest głodny.
Od 3 miesięcy zauważyłem że biega za mną jak pies, gdzie ja jestem tam on przychodzi, jestem w łazience to prawdopodobnie będzie tam za 2 minuty jak nie zabłądzi, postukam w podłogę z daleka ..on mnie znajdzie- zaraz przyjdzie ( wie gdzie jestem po wibracjach?).
Dbam o niego , to fakt...ale czasem nie mam na to czasu i zdarza sie że i 3 dni nikogo nie ma i wtedy leży na tej podłodze..w dodatku w mieszkaniu sa kafelki. W jednym pokoju ich nie ma on uwielbia tam przebywać. Tam jest mały dywan, bałagan, kable, przeszkody różnego rodzaju itd. Kiedy zamkne ten pokój dobija sie tam karapaksem, tęskni za nim.

Dziś poczułem sie winny i chcialbym sie temu stworzeniu odwdzięczyć za to że wogóle jest. Poczułem sie winny z tego powodu że trzymam żółwia nie zapewniając mu dobrych warunków do bytowania, zaczołem dopiero zwracać uwagę na niego wiekszą ,w chwili gdy zaczoł chodzić za mną niedawno.

Chce mu się odwdzięczyć za to wszystko co napisałem powyżej. Jakieś terrarium z prawdziwego zdarzenia...a potem może i samiczka? ;)

Od jakiegoś czasu zauważyłem że nie rośnie.

Oto Tofik:
http://img716.imageshack.us/img716/2484/124rr.jpg

http://img28.imageshack.us/img28/7748/dsc0011hkc.jpg

http://img29.imageshack.us/img29/715/wik2.jpg

Zmierzam do konkretów, jakie terrarium mu kupić i w jakim sklepie?
Moze być drogie, koszta nie ważne są, jestem mu coś winien...i to bardzo sporo winien.
Chciałbym sie o to zapytać ekspertów.

Jego wielkość to 12 cm, mierzone od wcięcia karapaksu nad główką do końca karapaksu nad ogonem/// mierzone w linii prostej bez uwzględnienia kopuły karapaksu.






« Ostatnia zmiana: 05.11.2012, 18:37:56 pm wysłana przez Fik »

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Nowe terrarium: ze sklepu czy projekt własny
« Odpowiedź #1 dnia: 05.11.2012, 18:43:35 pm »
Witaj! Fajnie, że chcesz zapewnić mu jak najlepsze warunki. Jest słodki <3

ja bym zaczęła od poczytania tematów w tym dziale. Tam masz dużo pomysłów, porad.

Nie musisz koniecznie kupować terra możesz zrobić je sam wedle własnego pomysłu, tak by jak najbardziej pasowało ;) ja tak będę robiła mojemu stepkowi :)
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Nowe terrarium: ze sklepu czy projekt własny
« Odpowiedź #2 dnia: 05.11.2012, 18:48:44 pm »
Hej, fajnie że do nas trafiłeś. Masz pięknego żółwia, niestety trzymanie żółwia na podłodze, w dodatku na kafelkach może być dla niego fatalne w skutkach. Po pierwsze okropnie bolesne zwyrodnienia stawów od chodzenia po śliskich powierzchniach, takie zwyrodnienia mogą prowadzić nawet to bezwładności kończyn. Poza tym żółw ciągle wdycha opary z detergentów którymi myte są podłogi, jest narażony na przeciągi ( żółwie są na to bardzo wrażliwe, łatwo mogą złapać np zapalenie płuc), uszkodzenia mechaniczne itd...
Terrarium najlepiej zrobić samemu lub zlecić stolarzowi. Najlepsze są otwarte od góry skrzynie, moga być wykonane z drewna, płyt OSB, meblowych. Jak sam zauważyłeś żółw lubi się wspinać, więc warto odpowiednio terrarium urządzić. Ważne żeby było obszerne ( im większe tym lepsze oczywiście ) , jako podłoże najlepiej sprawdza się ziemia/ tor z gliną - jest to podłoże dające stabilne oparcie nóżkom, łatwo utrzymać przy nim odpowiednią wilgotność i żółw może w nim kopać jeśli lubi :) Obowiązkowe są kryjówki, lub chociaż jedna ( możesz się tu popisać weną, kryjówki mogą być z doniczki, z kamieni, domki zbudowane z płyt, rozłożyste konary drzew... ),  naczynie z wodą ( wystarczająco duże żyby żółw mógł cały do niego wejść), jakieś kamienie i konary do wspinaczki. Poza tym niezbędne są dwie lampy: grzewcza ( zwykła żarówka, moc dobrana tak żeby było pod nią ok. 35st) i druga emitująca promienie UV ( bez których żółw nie przyswaja wapnia, a zapewne wiesz jakie są skutki niedoborów wapnia w organiźmie) - np Exo Terra Repti Glo 10.0 . A na przyszły rok polecam poczytać o zimowaniu :)
Czym go karmisz?
Piękny gad, chętnie pooglądam więcej zdjęć,zwłaszcza w gotowym terrarium :) Powodzenia

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Nowe terrarium: ze sklepu czy projekt własny
« Odpowiedź #3 dnia: 05.11.2012, 18:49:06 pm »
Fajnie że chcesz zmienić warunki swojemu żółwikowi  :)
Żółwikowi który niestety nie jest w najlepszym stanie  :( Skóra jest bardzo wysuszona i oczki podpuchnięte.

Nie wiem czy taka jego uroda czy coś jest ale dlaczego on ma takie plamki na twarzy ?

Na drugim zdjęciu widzę mleczyki i trawkę bardzo dobrze  :) Jeśli naprawdę chcesz aby Twój zwierzak czuł się dobrze nie możesz zapewnić mu tylko terrarium. Ale jeśli zdrowie pozwoli to zimowanie no i najważniejszy wybieg letni.
Ale teraz mowa o terrarium.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie je samemu. Będą to mniejsze koszty i przypuszczam miła praca  :) Najlepszymi materiałami jest płyta USB i płyta meblowa  :)

A jak z dietą ?  ???

Wysyłam Ci dużo linków które powinieneś przeczytać. To bardzo ważne.

Żywienie
http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/karmienie-zolwia-zima
http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/rosliny-polne-dla-zolwi

Terrarium
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/budowa-terrarium-dla-zolwia
Żarówki
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/oswietlenie/swietlowki-i-lampy-uvb

Powinieneś teraz o niego bardzo zadbać, wynagrodzić mu swoje poprzednie warunki.
Powodzenia.
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Nowe terrarium: ze sklepu czy projekt własny
« Odpowiedź #4 dnia: 05.11.2012, 18:50:48 pm »

Nie wiem czy taka jego uroda czy coś jest ale dlaczego on ma takie plamki na twarzy ?

Taka jego uroda Oliwko :)

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Nowe terrarium: ze sklepu czy projekt własny
« Odpowiedź #5 dnia: 05.11.2012, 18:51:51 pm »
Też się właśnie przyglądałam tym plamkom, słodko wyglądają :)

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Nowe terrarium: ze sklepu czy projekt własny
« Odpowiedź #6 dnia: 05.11.2012, 18:52:48 pm »

Nie wiem czy taka jego uroda czy coś jest ale dlaczego on ma takie plamki na twarzy ?

Taka jego uroda Oliwko :)

Aha, dziękuje  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Nowe terrarium: ze sklepu czy projekt własny
« Odpowiedź #7 dnia: 05.11.2012, 19:31:31 pm »
Oliwko!!!  ;) ;) ;)
Nie ma czegoś takiego jak płyta USB. USB to wtyczka ( posiadają ją najczęściej pamięci przenośne). Jest zaś płyta OSB oraz MDF. Ja osobiście polecam płytę MDF nowej generacji z powodu wyglądu i wytrzymałości na wilgoć. Taką płytę można zakupić np. w OBI. Wystrój terra zależy od Ciebie. Jego gabaryty nie mogą być małe!!! Ważne jest aby w terrarium znalazły się elementy takie jak:
-lampa grzewcza
-lampa imitująca promienie UV np. Repti Glo 10,0
-podłoże musi trzymać dość dobrze wilgoć polecam darń lub gliniastą ziemię (nienawożoną) z domieszką torfu i piasku    
-teren w terrarium powinien być urozmaicony (tam górka, tu dołek, a tam korzeń itp.)
-basenik ze świeżą  wodą
-kryjówka (jak najwięcej)
 

PS:
Jak żywiony jest żółw?                          od razu podam linka:     ;)
Sorki jeśli powtórzyłem                        http://www.zolw.info/galerie-zdjec/rosliny/rosliny-polne-jadalne-dla-zolwi
niektóre informacje
(na pewno tak jest :-[)              
« Ostatnia zmiana: 05.11.2012, 19:41:25 pm wysłana przez Jan BZ »
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Nowe terrarium: ze sklepu czy projekt własny
« Odpowiedź #8 dnia: 05.11.2012, 19:37:02 pm »
Ja bym powiedziała, że lepsza będzie ziemia wymieszana z gliną nie pisakiem.. U mnie sprawdza się znakomicie ^^ dobrze trzyma wilgoć
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Nowe terrarium: ze sklepu czy projekt własny
« Odpowiedź #9 dnia: 05.11.2012, 20:26:16 pm »
Oliwko!!!  ;) ;) ;)
Nie ma czegoś takiego jak płyta USB. USB to wtyczka ( posiadają ją najczęściej pamięci przenośne). Jest zaś płyta OSB oraz MDF. Ja osobiście polecam płytę MDF nowej generacji z powodu wyglądu i wytrzymałości na wilgoć. Taką płytę można zakupić np. w OBI. Wystrój terra zależy od Ciebie. Jego gabaryty nie mogą być małe!!! Ważne jest aby w terrarium znalazły się elementy takie jak:
-lampa grzewcza
-lampa imitująca promienie UV np. Repti Glo 10,0
-podłoże musi trzymać dość dobrze wilgoć polecam darń lub gliniastą ziemię (nienawożoną) z domieszką torfu i piasku    
-teren w terrarium powinien być urozmaicony (tam górka, tu dołek, a tam korzeń itp.)
-basenik ze świeżą  wodą
-kryjówka (jak najwięcej)
 

PS:
Jak żywiony jest żółw?                          od razu podam linka:     ;)
Sorki jeśli powtórzyłem                        http://www.zolw.info/galerie-zdjec/rosliny/rosliny-polne-jadalne-dla-zolwi
niektóre informacje
(na pewno tak jest :-[)              

Ups...  :-[ Przepraszam za błąd i dzięki za poprawkę  ;)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline żółwiasta

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 262
  • Reputacja: 5
Odp: Nowe terrarium: ze sklepu czy projekt własny
« Odpowiedź #10 dnia: 05.11.2012, 20:55:57 pm »
Poprzednicy już Ci wszystko o terrarium dogłębnie opisali, więc nie ma sensu, abym wszystko powtarzała  :P
Nie napisałeś czym karmisz żółwia...

Zastanawia mnie fakt, iż twój żółw, mimo że żył na podłodze blisko 10 lat nie ma żadnych większych przyrostów, ani MBD (metaboliczna choroba kości) ::)
Z moim stepkiem tak samo żyje na podłodze 13 rok (terra w przygotowaniu) a nie ma MBD, tylko te stawy  :'(
Pozdrawiamy, Kasia i Diego ;)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Nowe terrarium: ze sklepu czy projekt własny
« Odpowiedź #11 dnia: 05.11.2012, 20:59:41 pm »
Zazwyczaj osobniki które zostały odłowione z naturalnego środowiska to silne sztuki i  takie warunki nie odbijają się tak bardzo na ich zdrowiu jak na młodszych osobnikach hodowlanych

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Nowe terrarium: ze sklepu czy projekt własny
« Odpowiedź #12 dnia: 05.11.2012, 22:33:53 pm »
Tak przy okazji, MBD to nie zawsze wyraźnie miękka skorupa czy dobrze widoczne jej zniekształcenia. Często zależy to od stadium choroby, przyczyn i czasu narażenia.

W sprawie sklepów, właściwie znajdziesz całą masę firm oferujących terraria, również dedykowane dla żółwi, ale tutaj musisz uważać.
Niestety większość z tych specjalistycznych terrariów kompletnie się nie nadaje. Głównym zarzutem są wymiary, bo strasznie są malutkie, ale i funkcjonalność daleka jest od ideału.
A i w większości wypadków to zazwyczaj zwykłe akwarium z dodatkami, czyli niekoniecznie to co dobre.
Owszem, można trafić na osoby orientujące się w temacie i robiące terraria na konkretne zamówienie, ale nie wiem czy Twoje stwierdzenie "koszta nie ważne są" będzie nadal aktualne.
Właśnie w jednym z takich miejsc negocjowałam warunki zamówienia terra dla gekonów. Generalnie wszystko super.
Wystrój, niezbędne elementy i cały osprzęt, zabezpieczenia itp, wszystko odpowiednio dobrane dla gada, tylko cena to już nie setki a tysiące. A w tym przypadku wymiary znacznie mniejsze były.
W przypadku żółwi faktycznie najrozsądniejszym i najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest zbudowanie zwykłej dużej skrzyni i zadbanie o odpowiednie wyposażenie.

Gadzina faktycznie ładnie wygląda, aż dziw że tyle lat na podłodze nie wpłynęło bardzo negatywnie na jej wygląd. Choć "obiera się" strasznie i pewnie łapki bolą.
Zastanawia mnie czy żółwik trafił do Ciebie jako maluch czy już dojrzalszy osobnik? Niby wielkość wskazywałaby że jako maluch, ale w chowie domowym różnie to bywa.
« Ostatnia zmiana: 05.11.2012, 22:36:27 pm wysłana przez Dorcia »

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Nowe terrarium: ze sklepu czy projekt własny
« Odpowiedź #13 dnia: 05.11.2012, 23:43:55 pm »
Witaj! Fajnie, że chcesz zapewnić mu jak najlepsze warunki. Jest słodki <3

ja bym zaczęła od poczytania tematów w tym dziale. Tam masz dużo pomysłów, porad.

Nie musisz koniecznie kupować terra możesz zrobić je sam wedle własnego pomysłu, tak by jak najbardziej pasowało ;) ja tak będę robiła mojemu stepkowi :)

Zgadza się on naprawde jest słodki i to nie tylko z wygladu tylko z tego jak sie zachowuje (
biega za mną)Myślę że on sie upomina o swe prawa.


Terrarium najlepiej zrobić samemu lub zlecić stolarzowi. Najlepsze są otwarte od góry skrzynie, moga być wykonane z drewna, płyt OSB, meblowych. Jak sam zauważyłeś żółw lubi się wspinać, więc warto odpowiednio terrarium urządzić. Ważne żeby było obszerne ( im większe tym lepsze oczywiście ) , jako podłoże najlepiej sprawdza się ziemia/ tor z gliną - jest to podłoże dające stabilne oparcie nóżkom, łatwo utrzymać przy nim odpowiednią wilgotność i żółw może w nim kopać jeśli lubi :)
Dzięki Viktoria za wyczerpującą wypowiedz..odniose sie jednak na poczatku do samego terrarium..bo wszystkiego naraz nie pojmę i nie zrobię...a wręcz sie zamotam znając siebie, rozważajac sciółkę i kryjówki gdy nie mam jeszcze samego terrarium. A musi to być cos extra dla tego lizusa co za mną chodzi już któryś miesiąc. Rozmiary terrarium jakie bym chciał to 110 cm długość/50 cm szerokosć/40cm wysokość ( to wymiary wolnej półki+ rezerwa wymiaru) . Wolałbym raczej by je kupić niż samemu robić.Jestem dosć zajętą osobą, a gwożdzia nigdy w życiu nie wbiłem w te płyty z OBI ani w nic innego. Wiem tylko jak wygląda gwóżdż i drewno i płyta  ;D Jakaś zółwiczka by się mam nadzieje w tym i by zmieściła ;)..Tofik sie onanizuje.

Poprzednicy już Ci wszystko o terrarium dogłębnie opisali, więc nie ma sensu, abym wszystko powtarzała  :P
Nie napisałeś czym karmisz żółwia...

Zastanawia mnie fakt, iż twój żółw, mimo że żył na podłodze blisko 10 lat nie ma żadnych większych przyrostów, ani MBD (metaboliczna choroba kości) ::)
Z moim stepkiem tak samo żyje na podłodze 13 rok (terra w przygotowaniu) a nie ma MBD, tylko te stawy  :'(

Żółwiasta a to widać ze zdjecia? Wyjasnij mi to bardziej jak bys mogła..:)


Czym karmię Tofika:

Masakra to pomidory, to jest numer 1. On ich nie je on sie na nie rzuca! Kiedyś przystawiłem mu do paszczki pomidora i odrazu gdy otworzył mordke odsunołem je...zaczoł sie kołysać na lewo i prawo idać do przodu za moimi palcami z pomidorem.
Są jednak okresy gdy pomidora się nie tknie.To z reguły zimne miesiące.
Czerwona papryka i brzoskwinia,mlecz powodują właściwie tą sama reakcje...ale po pomidorach ich nie ruszy, bo czeka na następne pomidory.
Z innych rzeczy które lubi to babka , rukola, sałata lodowa, kapusta pekińska- przez zime bardzo dużo je bioreptu z tropicala ( gdzieś tam kiedyś przeczytałem ze to się wogóle dla żółwia nie nadaje)
Co tydzień podaje mu cytrynian wapnia zjedzeniem tak dosłownie opruszam nim jedzenie.Co tydzień dostaje również krople albo dwie Vita terra turtle elixir z Vitakraftu.Raz na pół roku multiwitamine.







 

Dodano 06.11.2012, 00:29:26 am
Tak przy okazji, MBD to nie zawsze wyraźnie miękka skorupa czy dobrze widoczne jej zniekształcenia. Często zależy to od stadium choroby, przyczyn i czasu narażenia.

W sprawie sklepów, właściwie znajdziesz całą masę firm oferujących terraria, również dedykowane dla żółwi, ale tutaj musisz uważać.
Niestety większość z tych specjalistycznych terrariów kompletnie się nie nadaje. Głównym zarzutem są wymiary, bo strasznie są malutkie, ale i funkcjonalność daleka jest od ideału.
A i w większości wypadków to zazwyczaj zwykłe akwarium z dodatkami, czyli niekoniecznie to co dobre.
Owszem, można trafić na osoby orientujące się w temacie i robiące terraria na konkretne zamówienie, ale nie wiem czy Twoje stwierdzenie "koszta nie ważne są" będzie nadal aktualne.
Właśnie w jednym z takich miejsc negocjowałam warunki zamówienia terra dla gekonów. Generalnie wszystko super.
Wystrój, niezbędne elementy i cały osprzęt, zabezpieczenia itp, wszystko odpowiednio dobrane dla gada, tylko cena to już nie setki a tysiące. A w tym przypadku wymiary znacznie mniejsze były.
W przypadku żółwi faktycznie najrozsądniejszym i najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest zbudowanie zwykłej dużej skrzyni i zadbanie o odpowiednie wyposażenie.

Gadzina faktycznie ładnie wygląda, aż dziw że tyle lat na podłodze nie wpłynęło bardzo negatywnie na jej wygląd. Choć "obiera się" strasznie i pewnie łapki bolą.
Zastanawia mnie czy żółwik trafił do Ciebie jako maluch czy już dojrzalszy osobnik? Niby wielkość wskazywałaby że jako maluch, ale w chowie domowym różnie to bywa.

Kurcze kilka tysiecy to uważam że to lekka przesada...no ale do 2 tys zapłacę.Trafił do mnie w 2005 roku +- 1 rok.
Jako dorosły osobnik.
 2 lata póżniej zaczołem go mierzyć wedle tej reguły którą podałem wcześniej, czyli od wcięcia karapaksu nad główką do zakończenia karapaksu nad ogonkiem -w linii prostej bez uwzglednienia -"brzuszka" karapaksu.
Oto pomiary:
08.11.06: 10,3 cm
04.07.07: 10,6 cm
26.08.07: 10,7 cm
30.10.07: 10,9 cm
04.12.07: 11 cm
30.12.07: 11,1 cm
03.02.08: 11,2 cm
08.03.08: 11,2 cm
15.03.08: 11,3 cm
13.04.08: 11,4 cm
16.08.08: 11,6 cm
23.11.08: 11,7 cm
Następny pomiar wykonałem dopiero za rok 07.10.09:   11,8 cm!  Mój żółw przestał rosnąć.
Kolejny pomiar wykonałem za 3 lata 14.06.12 : 11,9 cm ! On już kompletnie nie rośnie.
Przez niecałe 3 lata urósł 1 mm.
Pomiar dzisiejszy: 12 cm.


« Ostatnia zmiana: 06.11.2012, 00:29:26 am wysłana przez Fik »

Offline darcia23

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Reputacja: 6
  • Todzia, Magellan, Emi :)
Odp: Nowe terrarium: ze sklepu czy projekt własny
« Odpowiedź #14 dnia: 06.11.2012, 09:20:06 am »
Witaj

Masz bardzo ładnego żółwia, ma śliczną mordkę,niespotykaną, w łatki,pierwszy raz coś takiego widzę :)ale co do warunków to fatalnie, musisz się poprawić.

Mam pytanie odnośnie lewego oczka na trzecim zdjęciu,jest jakby zrost nad okiem,czy to jakiś uraz, czy tylko fotka tak wyszła?