Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:49:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stefan  (Przeczytany 26740 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ewi007

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Stefan
« dnia: 27.11.2009, 14:23:22 pm »
witam. Trochę czytam już to forum i powiem, że jestem pod wrażeniem zwierzaków jak i ich doświadczonych właścicieli. Ja sama jestem właścicielka Stefana[mam nadzieje, że to chłopak,co w okresie letnim podkreśla jakby natarciem na stopy i buty domowników] od czerwca zeszłego roku.Stefan został znaleziony w szczerym polu i nie sądzę żeby zamieszkiwał to miejsce długo.Chyba ktoś się go pozbył lub uciekł w poszukiwaniu przygód ;)
Parę lat temu miałam już żółwia, który mimo hospitalizacji i może tez mojemu ówczesnemu  marnemu doświadczeniu odszedł do żółwiowego raju [chlip]
Stefan w zeszłym roku zimowal sobie w  mniejszym kartonie z gazetami a ten wstawiłam do większego kartonu który ulokowałam w garażu.Lecz w tym roku Stefan jest strasznie żywy, myślałam ze przezimuje w ten sposób i te zimę ale jednak chyba nie ma na to ochoty.Czy coś się mu może stać?
Przyznam się i proszę mnie nie zabijać ale Stefan nie przebywa w terrarium cały czas, próbowałam go to tego nakłonić ale po prawie tygodniu kiedy próbował się wydostać za wszelką cenę zrezygnowałam. Możliwe, że poprzedni właściciele trzymali go na wybiegu i tak pozostało. Naświetlam Stefana średnio 4-5h dziennie [lampa znajduje sie w dostepnym dla niego miejscu, gdy chce sie ogrzac drzemie sobie pod nia itd.]
do mojej wypowiedzi dodaje parę zdjęć Stefana i jego nowego kolegi.
i proszę o odpowiedzi na pytania
1. Czy to żółw obrzeżony czy może jakiś inny gatunek?
2. Czy Stefanowi nie stanie się krzywda [czego oczywiście nie chcemy] kiedy nie będzie zimował?
3. Czy to  Stefan a może Stefania? :P
4. Czym mogę go karmić w okresie kiedy nie zimuje?
 

And I,
Just wish that I didn't feel
Like there was something I missed

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Stefan
« Odpowiedź #1 dnia: 27.11.2009, 15:39:25 pm »
Hej witaj na forum, musze przyznac ze trafil sie tobie przepiekny zolwik, z tym ze jesli bedziesz go trzymac razem z tym psiutkiem i  to na PODLODZE!!!  :o taki piekny moze nie zostac za dlugo, a szkoda by bylo... :'( .
Mi on wyglada na mauretana, skorupa przepiekna , pazurki ladne kruciutkie, dziob na zdieciach wyglada na ladny wiec tylko pozazdroscic.
Zimowanie to bardzo wazna sprawa w zyciu takiego duzego zolwia , ale trzeba sie do tego dobrze przygotowac, odrobaczyc, przejsc na glodowke, przygotowac odpowiednia temp. itp. wszystko znajdziesz na forum.
Czy "stefania" to ciezko powiedziec , musiala bys wstawic fotke ogonka to juz troszke wiecej mogli bysmy powiedziec.
Jesli nie zimujesz w tym roku a patrzac na to ze dopiero zaczelas tak naprawde interesowac sie zolwiami to jak najbardziej musisz go zywic z tym ze warto zalatwic mu tero, lampy , itp.
Poczytaj na stronie glownej , tam masz wszystko opisane i nie musisz przebierac w watkach gdzie czasami zjezdzamy z tematow, wrazie watpliwosci pytaj.
Wstaw tez foty tego tera moze cos z nim nie tak, chociaz mysle ze jak zolwik sobie chasal po polach to napewno ciezko mu sie przyzwyczaic do terraria, wiec warto pomyslec o letnim wybiegu....
 

Dodano 27.11.2009, 15:54:25 pm
Ewi007 to zdiecie tylko na przestroge jak w najlepszym wypadku wyglada zolw po kontakcie z pieskiem sam na sam, pamietaj to sa tylko ziwrzeta i ich zachowania sa czasami nieprzewidywalne, o czy moze powiedziec Tobie Sola...
 
 
Mysl ze piesek prubowal mu wyzrec lapki , dlatego tez skorupa w tych miejscach wyglada okropnie, mam jeszcze drugiego zolwia ale ten ma na dodatek miekka skorupe wiec to wszystko wyglada duzo gorzej, ale tak wlasnie kacza sie przygody , zolwia bez lampy , wapna i biegajacego po domu luzem .
« Ostatnia zmiana: 27.11.2009, 15:54:27 pm wysłana przez malwa »

Offline Ewi007

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Stefan
« Odpowiedź #2 dnia: 27.11.2009, 16:11:19 pm »
ojej, nie sądziłam ze grozi mojemu Stefanowi az takie niebezpieczeństwo!
Dzieki za uświadomienie i juz wyganiam psa na dół:)
co to terrarium to zostało przerobione na akwarium,ale chyba przekonam ojca ze Stafnowi trzeba sprawic takie znowu.Gdy temperatura na dworze jest pozytywna, Stafan przechadza sie na tyłach domu. które jest z kazdej strony ogrodzone, są tam rozne kamienie, posiana trawa.pare skalniaków które przetrwały jego liczne natarcia.
And I,
Just wish that I didn't feel
Like there was something I missed

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Stefan
« Odpowiedź #3 dnia: 27.11.2009, 16:33:27 pm »
Jesli tato moze Tobie pomoc to super sprawa bo za miast wydawac kupe kasy potrzebna jest tobie meska reka , mlotek, pare desek i gwozdzi, i tero na bank wyjdzie duzo lepsze i wieksze jak jakiekolwiek akwarium dla rybek. Zerknij jak powoli uzadza sobie nowe tero Ankan http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/nowe-terro-lamparcich/  takie tera moim zdaniem sa jedne z najlepszych bo odzwierciedlaja male wybiegi balkonowe, po za tym mozna je zbudowac samemu , jesli nie maz szyby to nie szkodzi sama skrzynia wystarczy byle glebsza bo musisz wziasc pod uwage ze trzeba tam nasypac sporo ziemi. Zamiast ladowac kase w przymale akwaria lepiej zainwestuj w dobre lampy grzewcze i uvb.
 

Dodano 27.11.2009, 16:37:58 pm
Tu inny przyklad , co prawda balkonowy ale to wszystko mozna bez problemu uzadzic w domu, z tym ze potrzebne sa lampy...
http://www.imagic.pl/files//13680/trawa%20przystrzy%BFona.JPG
« Ostatnia zmiana: 27.11.2009, 16:37:58 pm wysłana przez malwa »

Offline Ewi007

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Stefan
« Odpowiedź #4 dnia: 27.11.2009, 17:03:58 pm »
wiec prace na terrarium zaczne w najblizszych dniach.a co do karmienia? podaje mu czasem takie pałeczki dla żółwi,na sucho badz namoczone w wodzie.Sałaty chyba nie lubi patrzy sie tylko na nia cos tam skubnie i na tym koniec.dostaje tez mlecze i babke lancetowatą.moze dostawac cos jeszcze np marchewke?,jabłko?
And I,
Just wish that I didn't feel
Like there was something I missed

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Stefan
« Odpowiedź #5 dnia: 27.11.2009, 17:19:52 pm »
Ojej... Gapo! twuj zolwik jak widac lubi wszystko to co dla niego dobre to znaczy, mlecze, napewno koniczyne, polne kwiaty itp... a ty mu salate dajesz  :o
Poczytaj o zywieniu , krok po kroku, trzymaj sie mleczy i koniczyny, zadnych owocow a wazywka tylko raz na jakis czas... SALATA Fuuuuuj!!!!

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Stefan
« Odpowiedź #6 dnia: 27.11.2009, 18:02:45 pm »
Patrzę i patrzę na tego żółwia - i mnie też najbardziej podchodzi pod Testudo graeca ibera. Bardzo jest ciemny. Mozesz wstawić jeszcze jakieś fotki - zbliżenie, od spodu, ogon?
Żółwik jest bardzo ładny...:) - równo wysklepiony, pazury i dziób prawidłowej długości.

O żywieniu przeczytaj najlepiej w dziale żywienie - dość rozlegle różne aspekty żywienia zimą zostały omówione w wątku "żółwiowe roślinki".
O żywieniu, terra możesz też przeczytać tutaj: http://www.terrarium.com.pl/zobacz/testudo-graeca-zolw-mauretanski-172.html

I pies koniecznie out - on się z żółwiem nie zaprzyjaźni tylko co najwyżej głowę mu odgryzie...:(
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Ewi007

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Stefan
« Odpowiedź #7 dnia: 27.11.2009, 20:02:18 pm »
Stefanowi podobała sie sesja jaka właśnie przebył ;D
a oto pare fotek









nie wiem czy widac ale ma taki jakby róg czy jak to nazwać nad głowa
a tu więcej fotek

http://yfrog.com/6wzdjcie0324jx
And I,
Just wish that I didn't feel
Like there was something I missed

Offline Kuba82

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 3
  • 1 szt. t. g.g.; 2 szt. t g.i.; 3 szt. t.m.
Odp: Stefan
« Odpowiedź #8 dnia: 27.11.2009, 20:49:42 pm »
hello
to napewno zolw mauretanski. Przemawiaja za tym dwa fakty: modzele na udkach oraz to ze jest podobny bo mojego mauretana jak dwie krople wody.
Jednakze - moj okazal sie odmiana polnocnoafrykanska, czyli niezimującą. Na szczescie zolw nie zimowal wczesniej....nawet nie wiedzialem czym to grozi....
A kolejna sprawa to to, iz na na moje oko to jest samica a nie samiec. U samcow tego gatunku mozna zauwazyc wyraznie rozszerzajacy sie tyl pancerza oraz dluzszy, zawsze skrecony na bok ogon.
POZDRAWIAM

KOREKTA!!! przyjrzalem sie tym dodatkowym zdjeciom - alez ogon! SAMIEC.
ps a szkoda bo gdyby to byla samica to moglyby sie spotkac  >:D
« Ostatnia zmiana: 27.11.2009, 20:52:21 pm wysłana przez Kuba82 »

Offline Ewi007

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Stefan
« Odpowiedź #9 dnia: 27.11.2009, 20:52:29 pm »
oh jest cos do czego sie nie przyznalam wcześniej.Stefan załatwia sie często podczas kapieli w letniej wodzie i raz zauwazyłam jakby cos z niech wychodziło no wiecie z dziurki w ogonie.Wiec mysle że to chłopak ale ciiicho nie mówcie tego na głos to bardzo wstydliwa sprawa dla Stefana ;P
And I,
Just wish that I didn't feel
Like there was something I missed

Offline Kuba82

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 3
  • 1 szt. t. g.g.; 2 szt. t g.i.; 3 szt. t.m.
Odp: Stefan
« Odpowiedź #10 dnia: 27.11.2009, 21:09:15 pm »
taaaaaaa.....dziwne, rozowe  :o
plus mi by sie przydalo czytac ze zrozumieniem bo przeciez juz wczesniej napisalas ze Was tryka ;-) NO JA Z MOIM MAM TAK SAMO!!!  ;D
ps. pogladaj sobie mojego zolwia. znajdziesz go w temacie: terrarium/wybieg mojego mauretana  ;)
ps. 2 moim zdaniem nie powinnas go zimowac w ogole.
ps.3 przy ustaleniu podgatunu pomoze Ci... jego wielkosc ;) Ile mierzy cm jego pancerz? Bo te afrykanskie odmiany sa mneijesze od zimujacych europejsko-azjatyckich.
pzdr
« Ostatnia zmiana: 27.11.2009, 21:12:35 pm wysłana przez Kuba82 »

Offline Arczie30

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 3
  • Posiadany gatunek - Testudo hermanni boettgeri
Odp: Stefan
« Odpowiedź #11 dnia: 28.11.2009, 07:43:16 am »
bardzo ładny ten twój żółw widać ze zadbany .. faktycznie mimo że stała jest zielona to dla żółwia nie pasuje .. generalnie ja swojej greczynce daje raz na 2-3tyg plasterek z jabłka .. tak się na niego napala że aż po palcach gryzie .. ( jabłko daję z ręki z uwagi na ryzyko muszek w terrarium ), jednak owoce nie mogą stanowić prawie żadnego % w żywieniu .. twój żółw jest blisko greckiemu .. jesli chodzi o odżywianie

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Stefan
« Odpowiedź #12 dnia: 28.11.2009, 12:11:43 pm »
Ten żółw jest piękny  ;) jak dla mnie wygląda trochę jak mauretański...
TUPTUŚ

Offline Kuba82

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 3
  • 1 szt. t. g.g.; 2 szt. t g.i.; 3 szt. t.m.
Odp: Stefan
« Odpowiedź #13 dnia: 28.11.2009, 13:57:30 pm »
....żartujesz.... :o

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Stefan
« Odpowiedź #14 dnia: 28.11.2009, 14:53:56 pm »
Gdy temperatura na dworze jest pozytywna, Stafan przechadza sie na tyłach domu. które jest z kazdej strony ogrodzone, są tam rozne kamienie, posiana trawa.pare skalniaków które przetrwały jego liczne natarcia.

To oznacza, że masz wspaniałe warunki do trzymania żółwia. Zrób mu specjalną zagródkę tak aby nie uciekł i był na niej bezpieczny (uwaga na psy) i niech przebywa tam jak najdłużej jak tylko jest pogoda.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU