Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 21:45:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ej Ty (bezimienna sulcata)  (Przeczytany 29554 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Adamski

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 1
Ej Ty (bezimienna sulcata)
« dnia: 09.09.2013, 00:22:34 am »
Witam serdecznie.  :)

Mam zaszczyt przedstawić wam malucha Geochelone Sulcata, narazie niestety bezimienny, ale przyjelo się wołanie "Ej, ty!". Zakupiony został w Łodzi 30 sierpnia i z papierów wynika, że urodził się w grudniu 2012 roku.
Żółwik jest bardzo ciekawski i ruchliwy, chociaż lubi też pospać (chyba ma coś po mnie  ;D). Oprócz tego zauważyłem u niego zamiłowanie do akrobacji, maluch pare razy wdrapywał się na swoją kryjówkę i z niej skakał, ale od kiedy nakryłem go na gorącym uczynku, to zastawiłem mu dojście na nią kamieniami.  ;)
Można powiedzieć, że jestem nowy na forum, więc prosiłbym o porady i ewentualną krytykę co do hodowli mojego żółwia.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na kilka pierwszych zdjęć.











Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #1 dnia: 09.09.2013, 00:35:36 am »
Zakochałam się! Co za cuuuudo! Jak malowany <3 Nie znam sie na tym gatunku, wiec od tej strony nie pomogę ale terra mi sie bardzo podoba- duże jak na taka pchełeczkę!

Jak będziesz chciał poczytać "achy i ochy" na temat swojego Szkraba to wal do mnie śmiało :D
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #2 dnia: 09.09.2013, 01:38:52 am »
Witaj.
Gatunek, który jest moim marzeniem! :) Kiedyś z pewnością sobie sprawię.

Czeka Cię częste zmienianie terrarium i powiększanie wybiegu! :)
Dieta pustynnych jest ciężka. Optymalnie byłoby gdyby jadł głównie różne gatunki traw, bo tym się odżywiają na wolności. To już całkowicie błonnikowe żółwie :) Terrarium bardzo ciekawe. Znam sulcatę, która w wieku 8 lat waży 14kg i ciągle rośnie. Wybieg ma ogromny, a z racji swoich gabarytów ma na nim tylko drzewa ;) Wszystko inne jest zrujnowane.

Mieszkasz w bloku, czy masz działkę? Tutaj wybieg jest podstawą. Ten gatunek rośnie ogromny i zupełnie nie nadaje się do utrzymywania w bloku. Docelowo, kiedy będzie ważyła kilkadziesiąt kilogramów przyda się ogromny wybieg ze szklarnią i z możliwością wejścia do domowego " terrarium" którym będzie pokój. Wybrałeś bardzo, ale to bardzo ciężki w zapewnieniu dobrych warunków i diety gatunek.

To młodzik, istotna jest więc wilgotność. Pamiętaj, by miał stały dostęp do płytkiego naczynka z wodą. Podłoże nie może być zbyt wysuszone. NAzwa tego żółwia może zmylić ;) Na samym piasku nabawi się krzywicy. Przy takim maluchu z wilgotnością trzeba bardzo uważać i pilnować tego, bo pojawią się piramidki. Pamiętaj, że lampy uvb są ok, ale najlepsze jest słonko i świeża trawa. Pod żadnym pozorem mu tego nie odbieraj!

Gratuluję malca i życzę powodzenia :) Kiedyś wykurzy Cię z pokoju! ;)
Witaj na forum! :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #3 dnia: 09.09.2013, 08:44:15 am »
Gratuluję powiększenia rodziny  ;D Widać, że nowicjuszem nie jesteś bo terrarium urządzone jest bardzo ciekawie. Życzę Ci żeby maluszek zdrowo się rozwijał. Prosimy o częstą fotorelację  :) Pozdrawiam

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #4 dnia: 09.09.2013, 10:51:38 am »
Śliczny maluszek..:)

Terro też b. ładnie urządzone. To podłoże to piasek z gliną czy z ziemia z gliną, czy jeszcze jakaś inna kombinacja?

Z takim 'świeżynkiem" to musisz uważać na wilgotność. Młode sulkatki zakopują się na noc w wilgotnym podłożu, wiec musisz zadbać aby w nocy było przynajmniej te 60% albo i więcej i żeby w misjcu gdzie śpi nie było sucho.

I powodzenia w hodowli..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #5 dnia: 09.09.2013, 15:05:08 pm »
Jaki piękny!  :) Terro też bardzo ładnie urządzone. Uważaj na niego, powodzenia :)

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #6 dnia: 09.09.2013, 17:17:47 pm »
Ale słodkości!  :-*
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #7 dnia: 09.09.2013, 17:23:07 pm »
Genialny żółwik! :o
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #8 dnia: 09.09.2013, 19:24:34 pm »
ależ maleństwo :) oby się chowało zdrowo :)

Offline Adamski

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 1
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #9 dnia: 09.09.2013, 21:36:32 pm »
Więc po kolei...

Wege, mieszkam w domku jednorodzinnym z podwórkiem oraz dostępem do "pola" oraz lasu. Niestety z racji tego, że żółwik przybył do mnie praktycznie na koniec wakacji to nie zabierałem się nawet za wybieg, aczkolwiek jest w planach na kolejną wiosnę.  ;)
Co do diety to tu chyba najbardziej leżę bo boję się podać mu coś złego. Narazie jego dieta opiera się na mleczu, babce, koniczynie i od czasu do czasu bazylia i mięta. Zmienić coś w diecie?

Lulka, dziękuję, szczególnie ucieszeni byli moi rodzice, długo walczyłem o pozwolenie, ale w końcu się udało.  ;D
Co do mojego doświadczenia... to mój pierwszy żółw i pierwsze zbudowane terrarium. Tak naprawdę od stycznia wertowałem codziennie strony forum i może to mnie w jakiś sposób przygotowało.  :)

Ankan, podłoże to ziemia z gliną i odrobiną piasku. Ziemie wziąłem z lasu i przebrałem z robactwa, mam nadzieje że nic mu się nie stanie od takiego podłoża?
Wilgotność staram się utrzymywać cały czas powyżej 60%, najczęściej jest to 70-80% miejscowo z kawałkiem strefy suchszej po prawej stronie terrarium, temperatura zaś utrzymuje się cały czas 20-25*. 

Niestety w tygodniu ciężko mi trafić na okres aktywności malucha ze względu na szkołę i pracę, ale kiedy tylko mam czas to naprawdę aż miło popatrzeć co on wyczynia. Jeśli pogoda dopisuje to chociaż na parę godzin z nim wychodzę ja albo ktoś z obecnych domowników.   :D

Dziękuję wszystkim za ochy i achy. Możliwe że w środę pojawi się kolejna fotorelacja, akurat wyjde ze szkoły i prosto do domu!


Ps. Mam zamiar zabrać jutro żółwia do weterynarza, czy miał ktoś kontakt z panią Moniką Toborek i mógłby powiedzieć mi coś o niej?

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #10 dnia: 09.09.2013, 22:50:01 pm »
Ja byłam i nie polecam. Pani opłacona przez Kakadu, nie wyłapała połowy problemów z którymi mój stepek był kupiony.. W kupie nie znalazła pierwotniaków a były, twierdziła ,że drewienka bukowe to super podłoże, że szklane terra jest jak najbardziej ok, skorupa ok. chociaz była miękka..  Masz w Wawie lepszych wetów.. w Oazie dr Aleksandre Malutę w Salvecie dr. Łukasza Skomoruchę..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #11 dnia: 09.09.2013, 23:05:00 pm »
W salvecie najbardziej od gadów jest Marta Marciniak.

Wiesz, z dietą nabierzesz wprawy. Przyjdzie czas, że będziesz biegły w tym temacie :)
Tutaj masz jadalne trawy dla sulcatki ;)
http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?thissection=2
Ogólnie polecam Ci tą stronkę, jest bardzo fajna.
Dieta nie jest zła. Najważniejsze, że nie ma w niej owoców i warzyw. Staraj się do zwykłej zielonki dodawać zwykłą trawę i z czasem wzbogacaj o inne gatunki :) One wymagają jeszcze większej ilości błonnika od greków czy stepów. Stąd konieczność podawania trawy :) Koniczyny nie podawałbym zbyt często, podobnie jak lucerny- są bardzo białkowe. :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Adamski

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 1
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #12 dnia: 09.09.2013, 23:11:46 pm »
Dziękuję, przejadę się może do tej Oazy, mam całkiem blisko. Orientujesz się może ile może kosztowo wynieść taka wizyta? Głównie chodzi mi o samo przebadanie żółwia.



Właśnie mnie ciekawiło, bo czytałem na forum o trawach, niby wkopałem do swojego terra kempke, lecz maluch jedyne co to po niej drepcze. Dzięki za tą stronkę, napewno się przyda. :)

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #13 dnia: 09.09.2013, 23:28:48 pm »
Ja teraz, ja wiem z 2 miechy temu może ciut więcej, w Oazie za badanie kału ( bez pasażerów na gapę było), pakiet spa ( skrócenie pazurków) chyba ze 3 dyszki zapłaciłam. Za swoja pierwszą- z odrobaczaniem i zastrzykiem z wapnia chyba z 70 zł. Dr Ola jest chyba w poniedziałki i czwartki,zobacz jeszcze na stronie dokładnie.
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #14 dnia: 09.09.2013, 23:36:15 pm »
Zdecydowanie bardziej od Maluty, polecam Marciniak z Salvetu.
Maluta może i faktycznie nie jest zła, ale zdecydowanie milszy i bardziej serdeczny kontakt jest z Marciniak. Znam obie wetki, przetestowałem i zdecydowanie wybieraj się do salvetu :)

''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)