Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 20:58:22 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ej Ty (bezimienna sulcata)  (Przeczytany 29549 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #30 dnia: 09.10.2013, 23:40:21 pm »
Żółwik piękny, gratuluję.

Podłoże na oko wygląda jednak na trochę suchawe, jakby z dużą domieszką piasku. Być może to przekłamania aparatu, ale jeśli nie to warto dodać więcej gleby/domieszać gliny w celu uzyskania bardziej zwartego, trzymającego wilgoć podłoża. Osobiście od kilku dni testuję również podłoże cyprysowe ZooMedu i póki co jestem zachwycona jego chłonnością i utrzymaniem wilgotności.

Poza tym przeraża mnie trochę instalacja elektryczna w Twoim terra ;), jesteś pewien że to nie zleci? Mam również wątpliwości co do efektywności świetlówki kompaktowej przy takich wymiarach, moim zdaniem lepiej spisałaby się w tych warunkach świetlówka rurowa.

Co do częstości kąpieli, takiego maluszka kąpałabym codziennie.

Tak przy okazji, jak u żółwika teraz z aktywnością? Pozdrawiam :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Adamski

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 1
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #31 dnia: 02.11.2013, 12:08:55 pm »
Hej! Przepraszam, że tyle czasu nie było odzewu z mojej strony. Niestety kompletny brak czasu i nawet żółwiastym zajmowała się często rodzinka...  :(
No ale udało się znaleźć chwilę w długi weekend i oto jesteśmy! Co działo się ostatnimi czasy? Żółwiasty zyskał imię, od niedawna woła się na niego Jimmy. Szybko i całkiem ładnie rośnie, diete staram się trzymać mu taką jak zalecał Wege czyli dużo traw różnych rodzajów i dodatkowo różne zioła, aktualnie staram się przyzwyczajać go do zimowych suszków, aczkolwiek Jimmy jest strasznie wybredny.

Z mniej przyjemnych rzeczy... ostatnio zaczął kichać i po takim kichnięciu kiwać się w przód i tył... ale tak to zachowuje się normalnie (je, pije, biega, wspina się na wszystko, przewraca, normalnie załatwia potrzeby fizjologiczne etc) więc aż tak bardzo się nie martwię. Codziennie go kąpię, a wtedy skubaniec rozwala się na środku jak leniwiec.  ;D

No i zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć:

Mały wyglądacz...  ;D



Kilka zdjęć z ostatniego ciepłego dnia i spacerku:



Najnowsze (wczorajsze) zdjęcia:


@Semiramida: Podłoże fakt, słabo trzyma wilgoć przez co co chwile muszę podlewać, ale za jakiś tydzień-dwa będą porządki generalne w terra coby wysprzątać wszystko więc i podłoże się zmieni. Zerknę na podłoże o którym wspomniałaś. ;)
Co do elektryki to nie ma się co bać. Wszystko jest albo przykręcone do sklepienia albo wisi na hakach i nie ma prawa spaść. Co do UV to moim zdaniem w zupełności wystarczy, ponieważ żółw większość czasu spędza pod nią lub w okolicy. :)
Aktywność... muszę powiedzieć, że ostatnio się rozbrykał i wstaje wcześniej niż ja. Robi sobie częste drzemki, ale nie gardzi spacerami po swoich włościach. ;D

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #32 dnia: 02.11.2013, 13:09:24 pm »
Piękny jest  :-*

Offline Adamski

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 1
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #33 dnia: 02.11.2013, 14:11:20 pm »
Czy mógłby się ktoś jeszcze wypowiedzieć na temat tego cyprysowego podłoża? Czy ono przypadkiem nie będzie gniło i czy żółwiasty nie będzie próbował go zjeść?
Oraz może ktoś ma jakieś pomysły jak zachęcić żółwia do jedzenia suszonych roślin?

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #34 dnia: 02.11.2013, 14:21:39 pm »
Ale cudeńko :-*
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #35 dnia: 02.11.2013, 16:43:25 pm »
Suszone roślinki możesz mieszać ze świeżymi, lub moczyć je w przegotowanej wodzie. ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #36 dnia: 02.11.2013, 19:20:47 pm »
śliczności maleńkie :) suszki możesz podawać tak, jak Janek napisał, jednak sam proces ich wprowadzenia jest długi (gady nie szaleją za nimi)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #37 dnia: 02.11.2013, 20:43:29 pm »
Dobrze, ze się pojawiłeś :) Jak roślinki żółwiowe? Nasz wspólny roślinkowy spacer coś dał? :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Adamski

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 1
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #38 dnia: 03.11.2013, 11:26:32 am »
@ןคภ ๒z: Spróbuję z namaczaniem roślinek. Dzięki.  :)
@Wege: Myślę, że dał i to dość sporo. Jak już pisałem diete ma trawiastą z dodatkami i staram się jak najbardziej mu ją urozmaicać, chociaż ze świeżymi już coraz większy problem. :(
Z suszonych rzeczy narazie mam dużo babki i siana z różnych gatunków, liście brzozy, pokrzywy, trochę mleczy, liście winogron i trochę innych roślin ale już wszystkie w jednym pęczku zawinięte.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #39 dnia: 03.11.2013, 13:24:54 pm »
Nie przesadzaj. Jest przecież sporo zielonki jeszcze ;)
Teraz jest czas na gwiazdnicę, żółtlicę :) Jest ich w mojej okolicy cała masa... Susz je, bo są bardzo wartościowe ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #40 dnia: 04.11.2013, 12:35:17 pm »
Cyprys nie pleśnieje, teoretycznie żółw go jeść nie powinien - ale niektóre mają dziwne upodobania.

Co do suszków - to najlepiej je pomieszać ze świezymi roślinami, trochę skropić wodą i tak przygotowaną porcję zostawić na noc, żeby się "przegryzło". Rano suszki są całkiem mięciutkie i chętniej przez to zjadane.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Adamski

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 1
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #41 dnia: 10.11.2013, 16:47:20 pm »
Czy mogę do terra wrzucić trochę piachu do części suchej czy raczej żółwiowi może to zaszkodzić?

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #42 dnia: 10.11.2013, 17:07:59 pm »
możesz wymieszać piach z ziemią, ale powinien on stanowić minimalną część takiej mieszanki.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #43 dnia: 11.11.2013, 11:39:08 am »
Napisz do Semiramidy, Semi ma sporo materiałów o nowej linii chowu takich gatunków. Wg tej linii młode żólwiki powinny być trzymane w większej wilgotności. W związku z tym, wstrzymaj się z piaskiem i najpierw poczytaj. To może być bardzo fajny patent na młodziaki :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ej Ty (bezimienna sulcata)
« Odpowiedź #44 dnia: 12.11.2013, 21:53:58 pm »
nie wiem czy to sie nie odnosi tylko do lampartów?