Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 16:56:31 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kisiel  (Przeczytany 13536 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kisiel

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Kisiel
« dnia: 18.05.2021, 12:13:39 pm »
Witam :)

Offline Kisiel

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Kisiel
« Odpowiedź #1 dnia: 18.05.2021, 12:14:45 pm »
Witam wszystkich serdecznie.
Od dwóch dni jestem właścicielką sulkatki o imieniu Kisiel.
Kisiel urodził się 21.07.2020.
Ma 6cm skorupki i waży 48 gram.
Rejestrację już mam w głowie, koszt 26zł w Starostwie.
Weterynarza szukam w najbliższej okolicy ale obawiam się iż tu ich brak.
Oczy ma czyściutkie, brak opuchlizny, obrzęków, martwi mnie skorupka bo ma białe plamki, wygląda na to ze ktoś go kredą popisał...
Kupiłam trzy duże kuwety, 80x60x60 oczywiście tymczasowo.
Ziemia tu mam problem, wczoraj przez cały dzień wygrzewałam w piekarniku glinę, dzisiaj będę wygrzewać piasek a jutro ziemię.
Pytanie co lepsze piasek czy ziemia torfowa? Piasek pyli wchodzi do oczu oraz do żołądka?
Co oznacza miękki piasek?
Lampy mam dwie uv 35w i uv 100w ale coś mi się tu nie podoba, proszę was o podanie konkretnych nazw i przede wszystkim mocy żarówek bo właśnie dowiedziałam się że powinny być na uvB i uvA. co to jest metahalogen może to kupić?
Kisiel pierwszą kąpiel już zaliczył w ciepłej wodzie oj był zadowolony.
Czy to naturalne że ma od zielone tak brudny pyszczek, starać się go umyć?
Jedzenie dostaje wszystko co mamy na ogrodzie i działce czyli babka lancetowata, pokrzywa, rzodkiew,mniszkę, liscie jeżyny maliny, truskawski, wszystko świeże od przyszłego tygodnia zacznę suszyć na zimę.
Witaminy to sepia, sera reptilin, witamina D3, Calperos 1000.
Skorupki od jajek już mam zmielone na miazgę oczywiście z pewnego źrodła.
Pytanie w domu najczęściej mam 24 stopnie a w tej chwili 25,2 czy trzeba non stop go ogrzewać i co sądzicie o spacerach po ogrzewanej podłodze?
Jaką powinien mieć wilgotność u siebie? jak często zraszać podłoże?
Woda do picia powinna być przegotowana bo taką daję.
 Jak często sulkatki piją bo mój tylko dwa razy, to mało?
Kupka to ciemny podłużny bobek trochę luźny ale tu może być spowodowane zmianą wody?
Kupować kwiaty sukulenty w doniczkach czy odpuścić sobie bo martwię się tym iż są pędzone sztucznie...
Mam posianą pierwszą trawę choć wokół domu jest tego sporo.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Kisiel
« Odpowiedź #2 dnia: 19.05.2021, 00:54:37 am »
Witaj na forum :)
Napisz skąd jesteś to postaram się znaleźć jakiegoś specjalistę w okolicy. Jeśli chodzi o podłoże dla sulcaty to możesz użyć piasku zmieszanego z ziemią torfową w proporcji 1:2. Sam piasek może być zbyt sypki co może powodować zapadanie się kończyn i połykanie go, ale jeżeli będzie on w zbitej konsystencji to może być stosowany, chociaż ja osobiście polecam mieszankę z ziemią torfową.
Miękki piasek to czysty piasek bez zanieczyszczeń w postaci np. drobnych kamyczków.
Najlepszą lampą jest metahalogen np. taki:http://sklep.egzotic-room.pl/glowna/19-lampa-metahalogenowa-rep-tech-hid-uv-35w-par-30-5200k-flood.html
Jest to lampa grzewcza i UV w jednym.

Tak to naturalne, że pyszczek jest zielony od jedzenia, ale to dobry objaw bo oznacza, że żółw ma apetyt. Nie należy tego zmywać. Uważaj, żeby nie przedawkować witamin bo można to zrobić w łatwy sposób. Jako stały suplement sprawdzi się sepia. Reszta powinna być podawana po konsultacji z lekarzem.
Taka temperatura jest ok i nie należy żółwia ogrzewać dodatkowo w nocy. Spacery zdecydowanie odradzam. Niedługo będzie już ciepło to żółw powinien wyhasać się na wybiegu zewnętrznym.

Sulkaty piją rzadko ale powinny mieć stały dostęp do miski z wodą. Nie musi być przegotowana. Sukulenty tylko z pewnego źródła bez nawozów, jeśli masz wątpliwości to nie kupuj. Wilgotność powinna wynosić około 50
50% a terra trzeba zraszać co 4-5 dni.