Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 11:05:30 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zuzia  (Przeczytany 29190 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ewaewa172

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Zuzia
« dnia: 05.01.2015, 13:39:09 pm »
To jest żółwica Zuzia.Jest żółwiem stepowym.Jest ze mną od 23 grudnia 2014 r czyli od niedawna.Dostałam ją w prezencie świątecznym.To mój pierwszy żółw i nie wiem o nim za wiele.Daje jej jeść rukolę,granulki dla żółwia(chociaż ich Zuzia nie za bardzo lubi) ale rukola bardzo jej smakuje.Na samym początku dałam jej sałatę ale przeczytałam że żółwie nie mogą jeść sałaty.Daje jej też trochę marchewki ale nie za wiele.Zamówiłam jej w sklepie internetowym suszone roślinki mniszek lekarski,nagietka specjalne dla żółwi lądowych.Mam nadzieje że będą mogła ją karmić takimi roślinkami.
Mam do was pytanie bo nie wiem ile Zuzia ma lat .Ma jakieś 11 lub 12 cm długość/szerokość skorupki i jeśli ktoś z was wie ile ona ma lat?




Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Zuzia
« Odpowiedź #1 dnia: 05.01.2015, 14:06:22 pm »
Witaj.
Na początek mam dla Ciebie niespodziankę... Zuzia nie jest żółwiem stepowym. Wygląda na to, że masz w domu jednego z większych żółwi lądowych - żółwia pustynnego (Geochelone sulcata)... Musisz wiedzieć, że żółwie te dorastają nawet do 60 cm długości i mają konkretne wymagania środowiskowe. Czy żółw ma obecnie terrarium? Jeśli tak, to proszę o zdjęcia, jeśli nie, to jak najszybciej trzeba je wykonać. Żółw ten potrzebuje dość suchego środowiska i wysokich temperatur. Żywić można go roślinami polnymi, świeżymi i suszem, sporadycznie podając rukolę, roszponkę czy cykorię. Absolutnie nie wolno podawać żadnych granulek (wyjątkiem jest Agrobs, ciężko dostępny w Polsce).

Offline ewaewa172

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Zuzia
« Odpowiedź #2 dnia: 05.01.2015, 15:00:20 pm »
Nie spodziewałam się bo w sklepie powiedzieli że to żółw stepowy (był kupiony w zoologicznym) widocznie ta pani się nie znała.Dziękuje za wiadomość byłam pewna że to stepowy.Teraz weszłam na wątek na żółwie pustynne i rzeczywiście widzę że Zuzia jest żółwiem pustynnym .Nie znam się na żółwiach i jestem bardzo zaskoczona .Nie pomyślałam że w sklepie mogą nie wiedzieć jakiego żółwia sprzedają.Jeśli chodzi o terrarium to jeszcze go nie mam.To znaczy mam tylko większe plastikowe,prześwitujące pudełko specjalne dla żółwi lądowych .Jednak planuje kupić terrarium .Mam żółwia od niedawna więc jeszcze nie kupowałam.Bo nie wiem jaki rozmiar wybrać u nas w sklepie mały wybór.Zastanawiam się też jaką lampę powinnam kupić.Czy musi być specjalna żarówka ?Nie spodziewałam się że to żółw pustynny.Nie mam w domu za dużo miejsca ,jednak może nie będzie rosła zbyt szybko.Nie pomyślałam że  w sklepie zoologicznym mogą nie wiedzieć ale jednak.Jeszcze raz dzięki za poinformowanie.
Czy teraz wątek powinnam usunąć z działu żółwie stepowe czy może zostać ?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Zuzia
« Odpowiedź #3 dnia: 05.01.2015, 15:10:25 pm »
Terrarium nie kupuj, tylko zbuduj z OSB lub płyty meblowej, wyjdzie o wiele taniej i lepiej. Musi być odpowiednio duze i musisz być przygotowana że dość szybko trzeba je powiększyć. W dziale z żółwiami pustynnymi możesz poszukać pomysłów.
Potrzebujesz dwóch lamp - żarówki grzewczej (zwykłej żarówki lustrzanej) oraz świetlówki UVB 10.0.
Dietę powinny stanowić głównie różne trawy (także suszone, czyli siano).

Moderatora prosimy o przeniesienie do odpowiedniego działu.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zuzia
« Odpowiedź #4 dnia: 05.01.2015, 15:14:09 pm »
Śliczna sulkatka..:) To jeszcze maluszek - może mieć z 2-3 lata. One rosną niestety dość szybko, więc terro od razu trzeba dla niego większe zrobić, coby co rok nie zmieniać. Myślę, że na początek to minimum jakieś 170-180x90-100 cm, to na jakieś 3-4 lata powinno mu starczyć. Potem trzeba będzie zrobić większe, bo żółwik będzie mierzył docelowo ponad 40 cm i ważył ponad 30 kg, a bywają i większe. I ten wzrost i wagę może w ciągu 8-10 lat osiągnąć.
Do terro potrzebujesz ziemię z gliną, kryjówkę, basen z wodą, miskę na jedzenie, żarówkę grzewczą (zwykła lustrzanka 40 lub 60W) oraz lampę UVB - dla nich ReptiGlo 10,0 UVB 26W.
To żółw afrykański, ciepłolubny - potrzebuje około 35 stopni pod lampą i 24-26 w reszcie terro. Podłoga to absolutnie nie miejsce dla niego.
Maluchy są też b. wrażliwe na zbyt niską wilgotność, więc w nocy powinien mieć ok. 70%. I musi się móc zakopać w wilgotnej ziemi.
Dieta żółwi pustynnych jest dość restrykcyjna - żadnych owoców i warzyw. Dajemy trawę lub siano i rośliny polne.
Na lato potrzebny jest przestronny wybieg.
Dużo informacji o tym gatunku jest na stronie: http://www.sulcata-station.org/
Poczytaj, bo maluszki nie są proste do hodowli - i musisz działać szybko z zorganizowaniem przestrzeni życiowej dla niego.

Koniecznie też zanieś do weterynarza kał do badania - żółwie ze sklepów są często silnie zarobaczone.

PS. Przeniosę Twój wątek do działu żółwie pustynne.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Zuzia
« Odpowiedź #5 dnia: 05.01.2015, 18:45:07 pm »
Wszystko już Ci pięknie wypisano. :) Ja tylko chciałem powiedzieć, że prezent ten był bardzo nieudany, masz duży "kłopot" na głowie... To będzie na prawdę potężny żółw, dodatkowo dość trudny w hodowli. :( Musisz dużo się dużo nauczyć, więc życzę powodzenia i jak najmniejszego problemu w przyszłości. ;D
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Zuzia
« Odpowiedź #6 dnia: 05.01.2015, 20:05:31 pm »
Piękny ten maluch, chociaż 'pomyłkowy', życzę Ci powodzenia!  :)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Zuzia
« Odpowiedź #7 dnia: 05.01.2015, 22:54:48 pm »
Rzeczywiscie prezent nieudany.Absolutnie nie pochwalam takich niespodzianek bez uzgodnienia.Chwali sie,ze napisalas na forum.Pisz,zadawaj pytania,a forumowicze na pewno Ci pomogą.Czy bedziesz mogla zbudowac wybieg? Jest to bardzo istotne.
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Zuzia
« Odpowiedź #8 dnia: 05.01.2015, 23:17:36 pm »
Przy tym gatunku duży wybieg to podstawa. ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Zuzia
« Odpowiedź #9 dnia: 06.01.2015, 15:11:55 pm »
Piękny żółwik :) Mieszkasz w bloku?  Myślę,, że powinnaś sobie szczerze odpowiedzieć na pytanie, czy możesz zapewnić warunki tak dużemu gatunkowi. Docelowo żółw będzie potrzebować po prostu osobnego pokoju, więc pytanie, czy możesz zapewnić mu tak dużą przestrzeń z dostępem do naturalnego słońca.Ten gatunek żółwia rośnie bardzo szybko, więc warto się zastanowić nad dalszą hodowlą takiego "giganta" :)

Offline ewaewa172

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Zuzia
« Odpowiedź #10 dnia: 06.01.2015, 20:44:55 pm »
Bardzo dziękuje za wszystkie rady .Jeśli chodzi o opiekę i to że Zuzia będzie w przyszłości ogromnym żółwiem to na razie mnie przeraża bo nie wiem czy sobie poradzę.Największym problemem jest miejsce.Ponieważ osobnego pokoju raczej nie zorganizuje.Nie wiem też gdzie zmieszczę duże terrarium jednak zdaje sobie sprawę że Zuzia nie może być długo w tym małym co jest teraz.Na razie dużo czasu spędza chodząc po całym domu a zwłaszcza po jednym pokoju.Tam podłoga jest myta tylko wodą i od co najmniej 2 lat nie była przemywana żadnym płynem ale też czytałam że nie powinna być na podłodze.Postaram się zorganizować coś dużego (terrarium albo z tych płyt zbudowanie czegoś)na razie zastanawiam się gdzie to postawię.Mam też pytanie dopóki Zuzia jeszcze tak nie urośnie to jakie minimalne wymiary powinno mieć terrarium.Wiem że podawaliście mi ale czy nie mogło by być na razie mniejsze.
I czy bardzo dużym zagrożeniem jest dla niej spędzanie trochę czasu chodząc po podłodze.Jeśli chodzi o żywienie to dziś jadła sobie rukolę ale czekam już na przesyłkę roślinek mieszankę łąkowych roślin :nagietka,mniszka i tego typu .Pytaliście o wybieg zewnętrzny a więc mieszkam w bloku.Ale lato spędzam w domu letniskowym na wsi jest tam bardzo duży obszar,łąka więc tam na ten czas mogłabym zabierać Zuzię.Czy tylko w lato żółwie mogą mieć wybieg zewnętrzny bo nie wiem ale chyba będzie jej za zimno i czy na noc wtedy powinna być w domu czy nadal na wybiegu zewnętrznym.Wiem że do lata jeszcze daleko ale myślę że w lato mogłabym jej coś zorganizować gdy ta pojedziemy.Mam jeszcze pytanie czy żółwie pustynne można kapać czy potrzebują tego bo jak czytałam o stepowych to pisało że kąpiel są potrzebne do uzupełniania braków wody a pustynne nie wiem.Szczerze mówiąc to do tej pory jestem jeszcze zaskoczona że Zuzia jest żółwiem pustynnym.Nie byłam przygotowana na tak dużego żółwia.Teraz jest malutka więc to niewiele zmienia ale na przyszłość to będzie ciężko.Ale oczywiście postaram się zorganizować jej dobre warunki,ale łatwo nie będzie zwłaszcza z zorganizowaniem miejsca.



Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Zuzia
« Odpowiedź #11 dnia: 06.01.2015, 22:03:55 pm »
Terrarium na chwilę obecną mogłoby być mniejsze, ale musisz liczyć się z tym, że za rok półtora będzie zdecydowanie za małe. Ankan napisała Ci wymiary terra, które starczy na jakieś 3-4 latka i później znów będzie do wymiany ze względu na gabaryty żółwia. Zabieranie żółwia w okresie letnim na działkę to bardzo doby pomysł.... dopóki jest on mały. Później tak dużego gada będzie ciężko transportować. Ponadto zmienia nam się klimat bardzo i niekiedy już w kwietniu/maju jest bardzo gorąco, czyli moment w którym żółw powinien być na wybiegu. Samo lato lipiec - sierpień to za mało (poza tym w sierpniu może nie być już pogody). Z tego co piszesz nie masz niestety warunków na taki gatunek żółwia. Nie wiem ile masz lat, ale wnioskuję, że jesteś nastolatką? Jeśli tak, to warto żebyś porozmawiała z rodzicami na temat tego, jaki gatunek żółwia się Tobie trafił i z czym to się wiąże. Jeśli jesteś dorosłą osobą to masz dwa wyjścia - albo żółwia oddasz do sklepu (ewentualnie zamienisz na taki gatunek, który jest mniejszy) albo zmienisz warunki lokalowe. Przepraszam, że tak piszę, ale naprawdę szkoda kolejnego żółwia, który po prostu by się męczył. Chodzenie po podłodze/dywanie to jest jeden z najgorszych pomysłów - żółw się ślizga przez co nie ma oparcia dla łap, które się rozjeżdżają -  żółw zaczyna ocierać plastronem o podłogę, siadają mu stawy w łapach, a dla niego silne łapy to podstawa, w końcu w przyszłości muszą stanowić oparcie dla nawet 40 kg żółwia (oczywiście waga może być większa).

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Zuzia
« Odpowiedź #12 dnia: 07.01.2015, 00:30:44 am »
Jeśli chodzi o wodę, to czytałam że wystarczy głębszy pojemnik z wodą do picia - podobno sulkatki szybko uczą się z niego pić.

Ewa, na Twoim miejscu zastanowiłabym się nad oddaniem Zuzi w dobre ręce. Wiem, że taka decyzja jest ciężka, ale temu gatunkowi w przyszłości nie wystarczy terrarium i trzeba kierować się głównie jego dobrem. On naprawdę wymaga ogromnej powierzchni, to nie jest widzimisię, a konieczność. Zawsze możesz zastanowić się nad adopcją innego gatunku.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zuzia
« Odpowiedź #13 dnia: 07.01.2015, 10:33:07 am »
Może być mniejsze na początek - ale minimum to jakieś 120-130x50-60 cm. I sądzę, że za rok przyjdzie Ci je wymienić. Więc trochę szkoda roboty i kasy na materiały.
Podłoga absolutnie odpada. Jak jest konieczność wyjęcia żółwia z terro np. na czas sprzątania to w ten czas się go kąpie, względnie można go na jakimś ręczniku, kocu położyć w ogrodzonym kojcu. Jeśli będzie chodził po śliskim podłożu to dostanie zwyrodnienia stawów. Poza tym na podłodze jest mu za zimno, wilgotność jest niedobra, może się zaziębić od przeciągów itp.

Wybieg w ogrodzie jak najbardziej - ale musi to być urządzony i zabezpieczony wybieg, luzem żółwia się nie puszcza, chyba, że na spacer od nadzorem. Ale cały dzień przecież nie będziesz na niego patrzeć. W bloku można mu urządzić wybieg na balkonie. Sezon wybiegowy dla gatunków afrykańskich to maj-wrzesień. Żółwia można puszczać na zewnątrz jak temp. wynosi ok. 22-23 stopnie w ciągu dnia, na noc może zostać jak jest nie mniej niż 16 stopni. Przy czym potrzebuje jakiegoś domku, szklarni itp.

Kąpiel jest wskazana dla wszystkich żółwi - przynajmniej 1x na tydzień warto to zrobić. Dodatkowo żółw powinien mieć basen w terro, żeby móc się napić.
« Ostatnia zmiana: 07.01.2015, 10:53:41 am wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Zuzia
« Odpowiedź #14 dnia: 09.01.2015, 18:46:21 pm »
Jestem w szoku jak mogli sprzedać sulcate zamiast stepowego... wiesz może ile kosztował?
Piękny gatunek, ale tak jak poprzednicy już pisali - rośnie ogromny.. nie wyobrażam sobie posiadać takiego gatunku w mieszkaniu. Może faktycznie warto zastanowić się nad znalezieniem jej innego domu, takiego gdzie będzie miała duży wybieg w ogrodzie i gdzie ktoś będzie w stanie odstąpić jej jeden z pokoi lub chociaż połowe? ;)
Poczytaj też trochę o diecie odpowiedniej dla tego gatunku, bo większość diety powinny stanowić trawy