Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie

Żółwie lądowe => Nasze żółwie => Żółwie pustynne => Wątek zaczęty przez: ewaewa172 w 05.01.2015, 13:39:09 pm

Tytuł: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ewaewa172 w 05.01.2015, 13:39:09 pm
To jest żółwica Zuzia.Jest żółwiem stepowym.Jest ze mną od 23 grudnia 2014 r czyli od niedawna.Dostałam ją w prezencie świątecznym.To mój pierwszy żółw i nie wiem o nim za wiele.Daje jej jeść rukolę,granulki dla żółwia(chociaż ich Zuzia nie za bardzo lubi) ale rukola bardzo jej smakuje.Na samym początku dałam jej sałatę ale przeczytałam że żółwie nie mogą jeść sałaty.Daje jej też trochę marchewki ale nie za wiele.Zamówiłam jej w sklepie internetowym suszone roślinki mniszek lekarski,nagietka specjalne dla żółwi lądowych.Mam nadzieje że będą mogła ją karmić takimi roślinkami.
Mam do was pytanie bo nie wiem ile Zuzia ma lat .Ma jakieś 11 lub 12 cm długość/szerokość skorupki i jeśli ktoś z was wie ile ona ma lat?
(http://i.imgur.com/LrH8fye.jpg)
(http://i.imgur.com/5XbFRKK.jpg)

(http://i.imgur.com/0I8Pits.jpg)
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: doru w 05.01.2015, 14:06:22 pm
Witaj.
Na początek mam dla Ciebie niespodziankę... Zuzia nie jest żółwiem stepowym. Wygląda na to, że masz w domu jednego z większych żółwi lądowych - żółwia pustynnego (Geochelone sulcata)... Musisz wiedzieć, że żółwie te dorastają nawet do 60 cm długości i mają konkretne wymagania środowiskowe. Czy żółw ma obecnie terrarium? Jeśli tak, to proszę o zdjęcia, jeśli nie, to jak najszybciej trzeba je wykonać. Żółw ten potrzebuje dość suchego środowiska i wysokich temperatur. Żywić można go roślinami polnymi, świeżymi i suszem, sporadycznie podając rukolę, roszponkę czy cykorię. Absolutnie nie wolno podawać żadnych granulek (wyjątkiem jest Agrobs, ciężko dostępny w Polsce).
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ewaewa172 w 05.01.2015, 15:00:20 pm
Nie spodziewałam się bo w sklepie powiedzieli że to żółw stepowy (był kupiony w zoologicznym) widocznie ta pani się nie znała.Dziękuje za wiadomość byłam pewna że to stepowy.Teraz weszłam na wątek na żółwie pustynne i rzeczywiście widzę że Zuzia jest żółwiem pustynnym .Nie znam się na żółwiach i jestem bardzo zaskoczona .Nie pomyślałam że w sklepie mogą nie wiedzieć jakiego żółwia sprzedają.Jeśli chodzi o terrarium to jeszcze go nie mam.To znaczy mam tylko większe plastikowe,prześwitujące pudełko specjalne dla żółwi lądowych .Jednak planuje kupić terrarium .Mam żółwia od niedawna więc jeszcze nie kupowałam.Bo nie wiem jaki rozmiar wybrać u nas w sklepie mały wybór.Zastanawiam się też jaką lampę powinnam kupić.Czy musi być specjalna żarówka ?Nie spodziewałam się że to żółw pustynny.Nie mam w domu za dużo miejsca ,jednak może nie będzie rosła zbyt szybko.Nie pomyślałam że  w sklepie zoologicznym mogą nie wiedzieć ale jednak.Jeszcze raz dzięki za poinformowanie.
Czy teraz wątek powinnam usunąć z działu żółwie stepowe czy może zostać ?
(http://i.imgur.com/feP2lmf.jpg)
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: doru w 05.01.2015, 15:10:25 pm
Terrarium nie kupuj, tylko zbuduj z OSB lub płyty meblowej, wyjdzie o wiele taniej i lepiej. Musi być odpowiednio duze i musisz być przygotowana że dość szybko trzeba je powiększyć. W dziale z żółwiami pustynnymi możesz poszukać pomysłów.
Potrzebujesz dwóch lamp - żarówki grzewczej (zwykłej żarówki lustrzanej) oraz świetlówki UVB 10.0.
Dietę powinny stanowić głównie różne trawy (także suszone, czyli siano).

Moderatora prosimy o przeniesienie do odpowiedniego działu.
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ankan w 05.01.2015, 15:14:09 pm
Śliczna sulkatka..:) To jeszcze maluszek - może mieć z 2-3 lata. One rosną niestety dość szybko, więc terro od razu trzeba dla niego większe zrobić, coby co rok nie zmieniać. Myślę, że na początek to minimum jakieś 170-180x90-100 cm, to na jakieś 3-4 lata powinno mu starczyć. Potem trzeba będzie zrobić większe, bo żółwik będzie mierzył docelowo ponad 40 cm i ważył ponad 30 kg, a bywają i większe. I ten wzrost i wagę może w ciągu 8-10 lat osiągnąć.
Do terro potrzebujesz ziemię z gliną, kryjówkę, basen z wodą, miskę na jedzenie, żarówkę grzewczą (zwykła lustrzanka 40 lub 60W) oraz lampę UVB - dla nich ReptiGlo 10,0 UVB 26W.
To żółw afrykański, ciepłolubny - potrzebuje około 35 stopni pod lampą i 24-26 w reszcie terro. Podłoga to absolutnie nie miejsce dla niego.
Maluchy są też b. wrażliwe na zbyt niską wilgotność, więc w nocy powinien mieć ok. 70%. I musi się móc zakopać w wilgotnej ziemi.
Dieta żółwi pustynnych jest dość restrykcyjna - żadnych owoców i warzyw. Dajemy trawę lub siano i rośliny polne.
Na lato potrzebny jest przestronny wybieg.
Dużo informacji o tym gatunku jest na stronie: http://www.sulcata-station.org/
Poczytaj, bo maluszki nie są proste do hodowli - i musisz działać szybko z zorganizowaniem przestrzeni życiowej dla niego.

Koniecznie też zanieś do weterynarza kał do badania - żółwie ze sklepów są często silnie zarobaczone.

PS. Przeniosę Twój wątek do działu żółwie pustynne.
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ןคภ ๒z w 05.01.2015, 18:45:07 pm
Wszystko już Ci pięknie wypisano. :) Ja tylko chciałem powiedzieć, że prezent ten był bardzo nieudany, masz duży "kłopot" na głowie... To będzie na prawdę potężny żółw, dodatkowo dość trudny w hodowli. :( Musisz dużo się dużo nauczyć, więc życzę powodzenia i jak najmniejszego problemu w przyszłości. ;D
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: Anna1983 w 05.01.2015, 20:05:31 pm
Piękny ten maluch, chociaż 'pomyłkowy', życzę Ci powodzenia!  :)
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: Tośka w 05.01.2015, 22:54:48 pm
Rzeczywiscie prezent nieudany.Absolutnie nie pochwalam takich niespodzianek bez uzgodnienia.Chwali sie,ze napisalas na forum.Pisz,zadawaj pytania,a forumowicze na pewno Ci pomogą.Czy bedziesz mogla zbudowac wybieg? Jest to bardzo istotne.
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ןคภ ๒z w 05.01.2015, 23:17:36 pm
Przy tym gatunku duży wybieg to podstawa. ;)
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: she w 06.01.2015, 15:11:55 pm
Piękny żółwik :) Mieszkasz w bloku?  Myślę,, że powinnaś sobie szczerze odpowiedzieć na pytanie, czy możesz zapewnić warunki tak dużemu gatunkowi. Docelowo żółw będzie potrzebować po prostu osobnego pokoju, więc pytanie, czy możesz zapewnić mu tak dużą przestrzeń z dostępem do naturalnego słońca.Ten gatunek żółwia rośnie bardzo szybko, więc warto się zastanowić nad dalszą hodowlą takiego "giganta" :)
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ewaewa172 w 06.01.2015, 20:44:55 pm
Bardzo dziękuje za wszystkie rady .Jeśli chodzi o opiekę i to że Zuzia będzie w przyszłości ogromnym żółwiem to na razie mnie przeraża bo nie wiem czy sobie poradzę.Największym problemem jest miejsce.Ponieważ osobnego pokoju raczej nie zorganizuje.Nie wiem też gdzie zmieszczę duże terrarium jednak zdaje sobie sprawę że Zuzia nie może być długo w tym małym co jest teraz.Na razie dużo czasu spędza chodząc po całym domu a zwłaszcza po jednym pokoju.Tam podłoga jest myta tylko wodą i od co najmniej 2 lat nie była przemywana żadnym płynem ale też czytałam że nie powinna być na podłodze.Postaram się zorganizować coś dużego (terrarium albo z tych płyt zbudowanie czegoś)na razie zastanawiam się gdzie to postawię.Mam też pytanie dopóki Zuzia jeszcze tak nie urośnie to jakie minimalne wymiary powinno mieć terrarium.Wiem że podawaliście mi ale czy nie mogło by być na razie mniejsze.
I czy bardzo dużym zagrożeniem jest dla niej spędzanie trochę czasu chodząc po podłodze.Jeśli chodzi o żywienie to dziś jadła sobie rukolę ale czekam już na przesyłkę roślinek mieszankę łąkowych roślin :nagietka,mniszka i tego typu .Pytaliście o wybieg zewnętrzny a więc mieszkam w bloku.Ale lato spędzam w domu letniskowym na wsi jest tam bardzo duży obszar,łąka więc tam na ten czas mogłabym zabierać Zuzię.Czy tylko w lato żółwie mogą mieć wybieg zewnętrzny bo nie wiem ale chyba będzie jej za zimno i czy na noc wtedy powinna być w domu czy nadal na wybiegu zewnętrznym.Wiem że do lata jeszcze daleko ale myślę że w lato mogłabym jej coś zorganizować gdy ta pojedziemy.Mam jeszcze pytanie czy żółwie pustynne można kapać czy potrzebują tego bo jak czytałam o stepowych to pisało że kąpiel są potrzebne do uzupełniania braków wody a pustynne nie wiem.Szczerze mówiąc to do tej pory jestem jeszcze zaskoczona że Zuzia jest żółwiem pustynnym.Nie byłam przygotowana na tak dużego żółwia.Teraz jest malutka więc to niewiele zmienia ale na przyszłość to będzie ciężko.Ale oczywiście postaram się zorganizować jej dobre warunki,ale łatwo nie będzie zwłaszcza z zorganizowaniem miejsca.
(http://i.imgur.com/zVq1iyb.jpg)
(http://i.imgur.com/hGFeujl.jpg)
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: she w 06.01.2015, 22:03:55 pm
Terrarium na chwilę obecną mogłoby być mniejsze, ale musisz liczyć się z tym, że za rok półtora będzie zdecydowanie za małe. Ankan napisała Ci wymiary terra, które starczy na jakieś 3-4 latka i później znów będzie do wymiany ze względu na gabaryty żółwia. Zabieranie żółwia w okresie letnim na działkę to bardzo doby pomysł.... dopóki jest on mały. Później tak dużego gada będzie ciężko transportować. Ponadto zmienia nam się klimat bardzo i niekiedy już w kwietniu/maju jest bardzo gorąco, czyli moment w którym żółw powinien być na wybiegu. Samo lato lipiec - sierpień to za mało (poza tym w sierpniu może nie być już pogody). Z tego co piszesz nie masz niestety warunków na taki gatunek żółwia. Nie wiem ile masz lat, ale wnioskuję, że jesteś nastolatką? Jeśli tak, to warto żebyś porozmawiała z rodzicami na temat tego, jaki gatunek żółwia się Tobie trafił i z czym to się wiąże. Jeśli jesteś dorosłą osobą to masz dwa wyjścia - albo żółwia oddasz do sklepu (ewentualnie zamienisz na taki gatunek, który jest mniejszy) albo zmienisz warunki lokalowe. Przepraszam, że tak piszę, ale naprawdę szkoda kolejnego żółwia, który po prostu by się męczył. Chodzenie po podłodze/dywanie to jest jeden z najgorszych pomysłów - żółw się ślizga przez co nie ma oparcia dla łap, które się rozjeżdżają -  żółw zaczyna ocierać plastronem o podłogę, siadają mu stawy w łapach, a dla niego silne łapy to podstawa, w końcu w przyszłości muszą stanowić oparcie dla nawet 40 kg żółwia (oczywiście waga może być większa).
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: doru w 07.01.2015, 00:30:44 am
Jeśli chodzi o wodę, to czytałam że wystarczy głębszy pojemnik z wodą do picia - podobno sulkatki szybko uczą się z niego pić.

Ewa, na Twoim miejscu zastanowiłabym się nad oddaniem Zuzi w dobre ręce. Wiem, że taka decyzja jest ciężka, ale temu gatunkowi w przyszłości nie wystarczy terrarium i trzeba kierować się głównie jego dobrem. On naprawdę wymaga ogromnej powierzchni, to nie jest widzimisię, a konieczność. Zawsze możesz zastanowić się nad adopcją innego gatunku.
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ankan w 07.01.2015, 10:33:07 am
Może być mniejsze na początek - ale minimum to jakieś 120-130x50-60 cm. I sądzę, że za rok przyjdzie Ci je wymienić. Więc trochę szkoda roboty i kasy na materiały.
Podłoga absolutnie odpada. Jak jest konieczność wyjęcia żółwia z terro np. na czas sprzątania to w ten czas się go kąpie, względnie można go na jakimś ręczniku, kocu położyć w ogrodzonym kojcu. Jeśli będzie chodził po śliskim podłożu to dostanie zwyrodnienia stawów. Poza tym na podłodze jest mu za zimno, wilgotność jest niedobra, może się zaziębić od przeciągów itp.

Wybieg w ogrodzie jak najbardziej - ale musi to być urządzony i zabezpieczony wybieg, luzem żółwia się nie puszcza, chyba, że na spacer od nadzorem. Ale cały dzień przecież nie będziesz na niego patrzeć. W bloku można mu urządzić wybieg na balkonie. Sezon wybiegowy dla gatunków afrykańskich to maj-wrzesień. Żółwia można puszczać na zewnątrz jak temp. wynosi ok. 22-23 stopnie w ciągu dnia, na noc może zostać jak jest nie mniej niż 16 stopni. Przy czym potrzebuje jakiegoś domku, szklarni itp.

Kąpiel jest wskazana dla wszystkich żółwi - przynajmniej 1x na tydzień warto to zrobić. Dodatkowo żółw powinien mieć basen w terro, żeby móc się napić.
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: Viktoria w 09.01.2015, 18:46:21 pm
Jestem w szoku jak mogli sprzedać sulcate zamiast stepowego... wiesz może ile kosztował?
Piękny gatunek, ale tak jak poprzednicy już pisali - rośnie ogromny.. nie wyobrażam sobie posiadać takiego gatunku w mieszkaniu. Może faktycznie warto zastanowić się nad znalezieniem jej innego domu, takiego gdzie będzie miała duży wybieg w ogrodzie i gdzie ktoś będzie w stanie odstąpić jej jeden z pokoi lub chociaż połowe? ;)
Poczytaj też trochę o diecie odpowiedniej dla tego gatunku, bo większość diety powinny stanowić trawy
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: Regis w 10.01.2015, 18:48:24 pm
Ja kupiłem lamparciego jako stepowego bo kierowniczka sklepu się nie znała :P dobrze, że dobry cites dostałem. Dla większości sklepów zoologicznych żółw to żółw.
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: Viktoria w 13.01.2015, 13:15:40 pm
Przykre jest przy tym to że wiele osób uznaje sprzedawców w sklepach zoologicznych za autorytety, a niestety w przeciętnym zoologu sprzedawcy nie mają zielonego pojęcia o zwierzętach i produktach.. :/
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: Anna1983 w 13.01.2015, 13:47:19 pm
Jak się miewa Zuzia i prace nad jej lokum? Czy przy zakupie wydano Ci dokumenty, ciekawa jestem co tam stoi napisane?!
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ewaewa172 w 15.01.2015, 18:10:32 pm
Jeśli chodzi o lokum dla Zuzi to trwa jego organizowanie .Najprawdopodobniej będzie ono z płyt meblowych .Jednak nie wiem jakie powinna mieć podłoże.Bo gdzieś przeczytałam że dla pustynnych powinien być piasek.Więc nie wiem czy powinna mieć piasek czy glebę albo coś innego?
Pytaliście mnie o dokumenty a więc nie otrzymałam żadnych dokumentów.Nawet nie wiedziałam że są wymagane.Przy zakupie jej nic w zoologu nam nie dano.Dali nam ją w tekturowym pudełku jak się daje np chomika i pani nic nawet nie wspomniała o dokumentach.
Mam jeszcze pytanie bo nie wiem w jakich proporcjach powinnam dawać jej jeść.Nie chcę dać jej za mało albo ją przekarmiać.Czy taki talerzyk np rukoli powinnam jej dawać raz dziennie albo dwa razy dziennie .A jeżeli jest to za dużo to o ile mniej powinnam jej dawać.
(http://i.imgur.com/fzDRq8J.jpg)
(http://i.imgur.com/uYWuNOv.jpg)
(http://i.imgur.com/uSJVpM6.jpg)
(http://i.imgur.com/QMJ2yYj.jpg)
Oprócz rukoli je taką mieszankę bo w zimę jest trochę mały wybór
(http://i.imgur.com/jEBzl1f.jpg)
A do tej pory miała takie lokum wiem że za małe ale niedługo będzie miała nowe to było tylko tymczasowe .Miała trociny dlatego bo w sklepie zoologicznym też była  w trocinach i tam mi polecili trociny .A teraz nie wiem czy powinna mieć glebę czy piasek ?Albo inne podłoże ?
(http://i.imgur.com/Vx9qgD1.jpg)
(http://i.imgur.com/XAa5ilO.jpg)
(http://i.imgur.com/YsszIvM.jpg)
miseczkę z wodą też ma ale akurat na zdjęciu jej nie ma .Zauważyłam też jak Zuzia pije wodę z miseczki więc chyba już się nauczyła z niej korzystać.
(http://i.imgur.com/IRCvREN.jpg)
W lato będę miała możliwość zrobienia wybiegu zewnętrznego i w wiosnę prawdopodobnie też .Będą też możliwe częste spacery na łąki gdy zrobi się  ciepło oczywiście pod nadzorem .Często będę mogła ją zabierać na spacer bo i tak wychodzę z psem.Pies jest na smyczy więc żadnej krzywdy Zuzi nie zrobi .A jeśli wyjdziemy w dwie osoby to Zuzia będzie miała pełną kontrolę.
Mam jeszcze pytanie czy fiołek afrykański (doniczkowy) jest trujący dla żółwi lądowych ?
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: doru w 15.01.2015, 19:44:20 pm
Myślę, że najlepszym podłożem będzie gleba piaszczysto-gliniasta, jako że nie ma śniegu i mrozów ziemię można wykopać "z natury", albo sporządzić mieszankę z ziemi, gliny wędkarskiej wiążącej i piasku. W warunkach "domowych" piasek jest niebezpieczny, bo zjedzony może prowadzić do zaczopowania się układu pokarmowego.

Czy masz dowód zakupu w formie chociażby paragonu? Jeśli tak, to udaj się do sklepu i zażądaj dokumentu żółwia. Masz obowiązek zarejestrowania go w przeciągu 14 dni od zakupu, a do tego jest potrzebny dokument potwierdzający legalne pochodzenie. Sklep nie wydając tego dokumentu sprzedał żółwia nielegalnie, tak samo jak Ty nielegalnie go zakupiłaś. "nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem"...

Co do fiołka afrykańskiego - jeśli chodzi Ci o tą roślinkę: http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?st=true&mode=main&catID=396 to nie jest trująca. Tylko po co ją podawać? Parę razy zostało wspomniane, że jest to gatunek głównie TRAWOŻERNY, a zimą powinien jeść susz - głównie siano, z dodatkiem suszu z roślin łąkowych. W sklepach zoologicznych siano zawsze znajdziesz, bo gryzoniom też się daje. Tak samo susze z roślin polnych - mniszek, pokrzywa, babka... A jak nie ma w sklepie to przez internet można zamówić.

Musisz zrozumieć, że jeśli masz pod opieką żywe stworzenie, to masz obowiązek zapewnić mu odpowiednie warunki, także żywieniowe. Pewnie że wygodnie jest iść do marketu i kupić paczkę rukoli czy dać kwiatka z parapetu. Ale to nie Tobie ma być wygodnie, to Ty musisz dostosować się do wymagań gatunku, którym zdecydowałaś się opiekować.

Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: Viktoria w 15.01.2015, 19:54:46 pm
Wałkujemy i wałkujemy o diecie....
Przepraszam z góry ale przykro widzieć ten gatunek w misce z trocinami.. dobrze że szukasz informacji, ale są rzeczy które można zmienić w 30min, chociażby kupić ziemie i wywalić trociny...  czy ona ma w ogóle jakieś źródło ogrzewania?
 

Dodano 15.01.2015, 19:58:16 pm
dodam jeszcze że ludzie latami marzą o takim gatunku a nie decydują się na niego bo nie są w stanie zapewnić mu godnych warunków... postaraj się ( i to szybko) lub zastanów się czy chcesz się w ogóle starać..
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ewaewa172 w 16.01.2015, 09:15:07 am
Tak mam paragon i jak najszybciej postaram się załatwić sprawę z rejestracją
W przeciągu tygodnia zorganizuje dla niej nowe lokum a może nawet dziś pozbędę się już trocin
Mam żółwia od świąt więc trudno było w jednej chwili wszystko zorganizować tym bardziej że w święta i Nowy rok wszystko było nieczynne .W sklepie mi powiedzieli że może być w trocinach więc skąd mogłam wiedzieć ale za kilka dni już szukałam informacji o żółwiu aby się więcej dowiedzieć .Dlatego dziękuje za wszystkie porady i na pewno mam zamiar z nich skorzystać .Nie jest mi wygodniej kupić rukolę i spokój po prostu ona chętniej je zielone niż suszone ale postaram się jej dawać więcej suszonego i siano .Jak położę jej rukolę to w jednej chwili wszystko znika a suszone je tylko trochę nawet jak jej zamaczam w wodzie żeby było świeże .Może jak odstawię zielone to chętniej zje siano lub suszone trawy i wiem co to odpowiedzialność za zwierze bo Zuzia nie jest moim jedynym zwierzakiem w domu ale jedynym żółwiem i pierwszym.Dlatego wiem że na żółwiach się nie znam i po to założyłam ten wątek aby jak najwięcej się dowiedzieć i stworzyć jej (może nie najlepsze) ale dobre warunki .
Dziękuje za wszystkie rady i dla niektórych wiadomości którzy pytali więc nie nie jestem nastolatką (jestem już dorosła ) i może za kilka lat będę zmieniać miejsce zamieszkania i wtedy też Zuzia będzie większa i może będę miała dla niej większe pomieszczenie np pół pokoju ale na razie chyba aż tak ogromnego obszaru jeszcze nie wymaga
(http://i.imgur.com/vKKUsv6.jpg)
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: doru w 16.01.2015, 09:31:41 am
Wiadomo, że nie wszystko da się zrobić natychmiast, ale jak Viktoria napisała
są rzeczy które można zmienić w 30min, chociażby kupić ziemie i wywalić trociny... 

Mamy 16. stycznia, sklepy otwarte w normalnym trybie od 2 tygodni. Worek najtańszej nienawożonej ziemi kosztuje kilka złotych. A do terrarium jeszcze daleko, skoro piszesz że
Najprawdopodobniej będzie ono z płyt meblowych .
to znaczy że budowa jeszcze nie ruszyła.

Do suszu żółwia nie raz trzeba zmusić głodówką, czyli kategorycznie odstawić świeże i podawać sam susz - moja przekonała się właśnie w ten sposób, zgłodniała - to zjadła. Nawet jak żółw tydzień nic nie zje to nic mu się nie stanie. Ze zwierzęciem jest jak z dzieckiem - trzeba być konsekwentnym i nie dać sobie "wejść na głowę".

Ponawiam pytanie Viktorii - czy Zuzia ma żarówkę grzewczą? A od siebie dodam - czy ma źródło promieni UVB?
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ankan w 16.01.2015, 10:23:12 am
Normalne, że żółw woli świeże niż suszone.
Możesz mu to pomieszać - do suszu dać wilgotną rukolę czy roszponkę i zostawić w pojemniku (zamkniętym, np. takim do żywności) na noc. Susz naciąga od mokrego i jest chętniej zjadany. Jako "mokry wsad" możesz też wykorzystać tego fiołka, dobre są sukulenty np. opuncja, aloes, agawa. W domu też można coś wyhodować - np. rzeżuchę, kiełki rzodkiewki. W ostateczności pokropić suszki wodą i zamknąć w pojemniku na noc.
Siana dla królików to raczej nie zje - to sztywne i twarde badyle. Nawet po pocięciu na kawałki się toto do jedzenia nie nadaje. Ale pogoda tak ładna, ze może gdzieś uda Ci się dorwać trawę na zewnątrz. Jak nie to pooglądaj sianka w mniejszych, nieprasowanych paczkach - do jedzenia nadaje się takie, które jest miękkie i w kolorze zielonym.

Co do ilości jedzenia - to musisz poeksperymentować. Żółwia karmi się 1x/dziennie, rano. Porcja powinna być w całości do końca dnia zjedzona. Jeśli coś zostaje należy ją zmniejszyć. Jeśli żółw zje wszystko zaraz jak dostanie na jedno posiedzenie - to zwiększyć.

Ja nie jestem zwolennikiem głodzenia żółwia, którego ma się od niedawna. Jak nie je - to nie wiadomo gdzie przyczyna tkwi - czy mu nie smakuje czy też coś mu dolega.

Póki terro nie zrobisz - to choć wywal te trociny i daj 5 litrów najtańszej ziemi do kwiatów. Wstaw mu też jakieś naczynie z wodą, żeby się mógł napić. I koniecznie zakup żarówki - grzewczą i UVB jeśli jeszcze nie masz. Daj choć jakiś karton czy pudełko plastikowe z otworem, żeby miał kryjówkę. Na takim pustkowiu jak ma teraz naprawdę niedobrze się czuje.
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: doru w 16.01.2015, 10:30:57 am
Jeśli zjada świeże to ja bym się nie bała trochę przegłodzić - bo to znaczy że po prostu strzela focha i nie chce suszu ;)

Siano typowo ściółkowe faktycznie się nie nadaje, ale są też typowo karmowe, chociażby Zuzali - wizualnie ładnie się prezentują, "pomacać" nie miałam okazji ale raczej będzie ok.
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: Viktoria w 16.01.2015, 10:40:07 am
Nie wiem jak w innych częściach Polski, ale na Śląsku jest zielono... spokojnie można wykarmić żółwia ( zwłaszcza tak małego) zielskiem z dworu
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ankan w 16.01.2015, 10:44:13 am
Właśnie trzeba pomacać, bo kolor jest ok, ale siano okazuje się sztywne. Można takie pociąć na sieczkę - ale to się co najwyżej jako domieszka do karmy nadaje i to dla dużych żółwi, a nie dla malucha.
W sumie to dla niego to możesz trawę wyhodować w domu - bierzesz duże, plastikowe podstawki pod kwiaty, albo jakieś tacki - dajesz na to ligninę, moczysz porządnie i siejesz trawę. Następnie codziennie trzeba ją spryskiwać, aż wykiełkuje, a potem podlewać. W ok. 10 dni będzie do ścięcia. Ja przez 3 zimy dla małych żółwi tak produkowałam trawę.

Ja może mam miękkie serce... :P - ale zawsze się starałam kombinować tak długo aż udało się skomponować mieszankę, którą gad zjadał. Z jednymi szło łatwiej, inne przez dość długi czas potrafiły wybierać ulubione kąski z miski..:)

Niektórych rodzajów pokarmu żółwie nie ruszyły nigdy - np. lamparcie nigdy nie zjadły płatków róży ani kupnych karm suszonych - ani Agrobsa ani Zuzali ani Herbal Pets'a. Próbowałam i pojedyncze gat. roślin i zestawy a nawet kwiaty - np. suszonego nagietka. Nawet nie chciały powąchać tego. Podobnie z Agrobsem - nie chciały ani suchego skubać ani jeść tego po namoczeniu.

Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: doru w 16.01.2015, 11:13:34 am
Ankan, ja zostałam w domu uznana za wredną sadystkę, bo żółwia głodzę ;) ale doszłam do wniosku że młoda głupia nie jest i sama z siebie się nie zagłodzi - koło tygodnia nie zjadła nic, a teraz słyszę chrupanie w terra :)

Rzeszów też zielony, parę innych miejsc w Polsce również więc myślę że wszędzie chociaż trawy się da narwać.
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: Viktoria w 16.01.2015, 11:48:15 am
Oj Ankan rozpieszczasz je :P ja dopiero po kilku dniach głodu się lituje na jakieś smaczniejsze kąski na zachętę :P
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: Regis w 16.01.2015, 16:31:24 pm
Niektórzy z Was troszeczkę przesadzają, "ewaewa" wszak nie znęca się świadomie nad gadem a błedy hodowlane większość z użytkowników (przynajmniej ja się do tego przyznam) również popełniała.

Zuzia jest przepięknym żółwiem, jednym z ładniejszych jakie tu widziałem.

Z tego co zrozumiałem jest ona niespodzianką i to dużą, bo przecież pierwotnie miała być o wiele mniejszym stepowym. Faktem jest że powinnaś troszkę więcej o tych stworzeniach poczytać bo wynika że sama tego żółwia wybierałaś (czy nie? bo nie jest to do końca jasne dla mnie, niespodziewany prezent ale wynika że byłaś przy zakupie).

Dużo widzę tu opinii, że gatunek ciężki w hodowli, że mało kto daje sobie radę. Prawda jest taka, że KAŻDY gatunek żółwia lądowego jest trudny w hodowli, moim skromnym zdaniem żółwie zimujące(jak stepowy na przykład) są nawet cięższe właśnie z powodu zimowania i całego rytuału z nim związanego.

Gatunki afrykańskie (w polskich warunkach hodowlanych to głównie lamparty) nie zimują ( Zuzia również, przypuszczam że o tym wiesz). Z kolei wymagają więcej przestrzeni co również jest utrudnieniem.

Co do diety i sposobów na przekonanie do suszu. Czy oddałaś może kupę Zuzi do badania na pasożyty? Jeśli ma jakieś robale lub inne paskudztwo to lepiej jej nie głodować, w przypadku braku takich lokatorów głodówka niczego złego nie zrobi.
Poza tym sądząc po wyglądzie skorupki żółw nie dość że nie miał najlepszych warunków to jeszcze mógł mieć spieprzoną dietę, do której się przyzwyczaił, wiem bo sam miałem początkowe trudności z przekonaniem mojej żółwicy to prozdrowotnej diety, a pani ze sklepu dokładnie mi opisała wcześniejsze nawyki żywieniowe, dodam że skorupka również nie jest idealna. Moim zdaniem dobrze by było zacząć od zdrowych i świeżych roślin (trawa, sukulenty itd.), a do suszu z czasem się przekona, wiem również że z kupnym może być różnie, to zależy od osobnika. Samodzielnie ususzone lepiej schodzą.

O lampach było już wspomniane ze szczegółami, ja tylko dodam że trzeba je zakupic jak najszybciej.

Powodzenia, żółw to wbrew wszelkim pozorom zwierzę wymagające, niezależnie od gatunku.

Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: doru w 16.01.2015, 17:12:28 pm
Regis, nie wiem kto i gdzie przesadził. Tak, każdy popełniał błędy, tylko że większość jak sobie to uświadomiła - wprowadziła zmiany. Wcześniej padło kilka postów na temat żywienia i warunków, a ewaewa172 nie bardzo coś w tym kierunku zrobiła - i może właśnie to mogło kogoś (na pewno mnie) poirytować.
Co trudności w hodowli (tak nawiasem, nienajlepsze słowo przy posiadaniu jednej sztuki - zboczenie zawodowe ;) ) - trzeba jednak przyznać, że łatwiej w przyszłości wykarmić i zorganizować miejsce dla żółwia długości 20-30 cm niż 60 cm.

I tak jak zauważyłeś - niby prezent-niespodzianka, a opiekun jednak był przy zakupie...
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: Regis w 16.01.2015, 20:16:09 pm
Emocje na bok, rozsądek w garść  ;)

Nie wiemy nic o życiu prywatnym, być może pewne problemy utrudniają wprowadzanie zmian, różnie to bywa. Powinniśmy docenić sam fakt rejestracji i chęci zmian, nawet nie zdajemy sobie sprawy ile takich gadzin żyje w nieodpowiednich warunkach, bo właściciel ma głęboko w poważaniu rady innych i twierdzi że sam wie wszystko najlepiej.

Co do terminu, tutaj (mam na myśli forum) raczej powszechnie używany. Wg słownika PWN brzmi tak:
 1. «planowa opieka nad wzrostem i rozwojem zwierząt lub roślin; też: zwierzęta lub rośliny będące pod taką opieką»
2. «wiedza o doskonaleniu dziedzicznych cech hodowanych zwierząt lub roślin»
I tego się trzymam, szczególnie definicji nr 1  ;)

Co do trudności z miejscem (tak jak tutaj, gdzie nabywca nie był  do końca świadom zakupu), owszem jest to problem, a w związku z sulcatą to wręcz duży. A czy z wyżywieniem? Myślę że w ciągu lata jest się w stanie nasuszyć odpowiednią ilość roślin zdatnych do spożycia.  Z kolei Świadomy nabywca raczej wie co przyjmuje. Każdy ma na to jednak swój ogląd i ma do tego prawo.
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: she w 17.01.2015, 15:13:10 pm
ja tylko od siebie dodam jeszcze raz, że ten żółw nie nadaje się do bloku. On potrzebuje ogromnej przestrzeni. Ewa super, że szukasz informacji na temat tego gatunku i chcesz zdobyć jakaś wiedzę o żółwiach, ale jak wspomniałaś jesteś dorosła i MUSISZ wziąć odpowiedzialność za to zwierzę. To nie jest pies, który może spać na łóżku, którego możemy przytulać czy głaskać. Każde karmienie żółwia - branie go na ręce i wyciąganie z jego stałego miejsca, to dla niego ogromny stres, dlatego branie żółwia na ręce powinniśmy ograniczyć. Co do terra, to już nie raz to padło - to, że na chwilę obecną terrarium może być mniejsze (jednak nie mniejsze niż 120/130 cm) to nie zmienia to faktu, że za rok, dwa będzie musiało być już większe, a za 5-6 mieć wymiary ok 2 metrów. Jeżeli wiesz, że nie jesteś w stanie temu sprostać, to zastanów się dobrze, czy akurat ten gatunek jest dla Ciebie. Po skorupie Zuzi widać, że od początku nie rośnie prawidłowo - tworzą się piramidki, nie cofniesz już tego, jednak Twoja w tym głowa, żeby się nie powiększały. A żeby tak było musisz zadbać o odpowiednią dietę i warunki, czyli też i przestrzeń życiową, która odpowiada również za prawidłowy wzrost.
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: Viktoria w 27.01.2015, 19:23:17 pm
Dokładam wątek ze zdjęciami dorosłych sztuk dla udowodnienia słuszności zdania że ten gatunek do bloku się nie nadaje...  ;) http://www.shelledwarriors.co.uk/forum/showthread.php?t=72463
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ankan w 27.01.2015, 20:49:53 pm
Ale piękne...:)
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ןคภ ๒z w 27.01.2015, 21:18:27 pm
Tyle piękna!  ;D
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: Abramis w 29.01.2015, 20:00:39 pm
Przypadkowo wpadłem na zdjęcia jeszcze lepiej obrazujące hodowle dorosłej sulcatki w domu. Widać wszystko się da :D Tylko pytanie na ile to estetyczne i przyjemne dla obu stron. http://www.tortoiseforum.org/threads/frankie-tortoise-tails-inside-outside.110247/
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: doru w 29.01.2015, 21:17:55 pm
Warunki na zdjęciach w ostatnim linku to jakaś pomyłka...
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ankan w 30.01.2015, 10:57:09 am
Żółw jest ładny i zadbany. I wygląda na to, że większość roku spędza na zewnątrz.
Ale fotki dobrze obrazują problemy z utrzymaniem ważącego blisko 50 kg gada w domu.
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ewaewa172 w 19.03.2015, 12:26:26 pm
Mam pytanie jak usunąć wątek bo nie wiem czy można samemu jeśli nie to proszę o usunięcie wątku
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: Anna1983 w 19.03.2015, 19:12:29 pm
A podzielisz się z nami dalszymi losami Twojego żółwia ?
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ankan w 20.03.2015, 09:19:36 am
Mam pytanie jak usunąć wątek bo nie wiem czy można samemu jeśli nie to proszę o usunięcie wątku

Samodzielnie użytkownik forum w ogóle tego nie może zrobić.
Wątków bez potrzeby z forum nie usuwamy, tylko co najwyżej zamykamy, gdy temat jest już wyczerpany.

Tak na marginesie - tyle osób zainteresowanych losami Zuzi a ty chcesz wątek zlikwidować..:(
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: Bartek w 21.03.2015, 07:46:35 am
Masz naprawdę pięknego żółwia.
Często patrzę w wątek, czekając na nowe informacje i zdjęcie.
Więc proszę informuj jak najczęściej. Nie zamykaj wątku.
Piękny i trudny w hodowli żółw, wymaga sporej odpowiedzialności i determinacji.
Życzę Ci, żebyś wytrwała a hodowla przynosiła Tobie jak najwięcej przyjemności.
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ewaewa172 w 12.04.2015, 16:53:32 pm
Zuzia
(http://i1313.photobucket.com/albums/t543/ewabajor100/DSC00052_zpsp5rkioxu.jpg)

(http://i1313.photobucket.com/albums/t543/ewabajor100/DSC00053_zpsnpjntw73.jpg)

(http://i1313.photobucket.com/albums/t543/ewabajor100/DSC00066_zpsqii84tnx.jpg)

(http://i1313.photobucket.com/albums/t543/ewabajor100/DSC00044_zpsahoxjfep.jpg)
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ankan w 12.04.2015, 22:35:18 pm
Śliczna..:) I na trawce się pięknie prezentuje..:) Przekonała się do jej jedzenia?

Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: joko w 13.04.2015, 11:08:49 am
Jest niesamowita   :-*
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ewaewa172 w 29.01.2016, 15:25:16 pm
Zdjęcia jeszcze z wczesnej jesieni lub późnego lata

(http://i.imgur.com/iJvT2Zi.jpg)

(http://i.imgur.com/0nQ6jRh.jpg)

(http://i.imgur.com/OJOqm0T.jpg)

(http://i.imgur.com/vUOBktd.jpg)

(http://i.imgur.com/oHL781y.jpg)

(http://i.imgur.com/XIqdg6o.jpg)

(http://i.imgur.com/ZymMoSQ.jpg)
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: Viktoria w 29.01.2016, 15:51:27 pm
ślicznota... :)
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: veltaxio w 30.01.2016, 22:44:33 pm
sugerowałbym większy zbiorniczek na wodę od tej podstawki pod doniczkę, nie głęboki ale na tyle duzy zeby zuzia mogla spokojnie do niego wejsc cala.. moze wkopac tez to w ziemie zeby nie wylewala tej wody.

piekny zolwik.. a jak sprawa z rejestracja ?? zalatwilas te papiery ? czy zolw jest bez rejestracji co moze skutkowac powaznymi problemami w przyszlosci ?
Tytuł: Odp: Zuzia
Wiadomość wysłana przez: ankan w 01.02.2016, 10:26:55 am
Widać, ze podrosła..:)