Żółwie lądowe > Żółwie pustynne

Zuzia

(1/10) > >>

ewaewa172:
To jest żółwica Zuzia.Jest żółwiem stepowym.Jest ze mną od 23 grudnia 2014 r czyli od niedawna.Dostałam ją w prezencie świątecznym.To mój pierwszy żółw i nie wiem o nim za wiele.Daje jej jeść rukolę,granulki dla żółwia(chociaż ich Zuzia nie za bardzo lubi) ale rukola bardzo jej smakuje.Na samym początku dałam jej sałatę ale przeczytałam że żółwie nie mogą jeść sałaty.Daje jej też trochę marchewki ale nie za wiele.Zamówiłam jej w sklepie internetowym suszone roślinki mniszek lekarski,nagietka specjalne dla żółwi lądowych.Mam nadzieje że będą mogła ją karmić takimi roślinkami.
Mam do was pytanie bo nie wiem ile Zuzia ma lat .Ma jakieś 11 lub 12 cm długość/szerokość skorupki i jeśli ktoś z was wie ile ona ma lat?



doru:
Witaj.
Na początek mam dla Ciebie niespodziankę... Zuzia nie jest żółwiem stepowym. Wygląda na to, że masz w domu jednego z większych żółwi lądowych - żółwia pustynnego (Geochelone sulcata)... Musisz wiedzieć, że żółwie te dorastają nawet do 60 cm długości i mają konkretne wymagania środowiskowe. Czy żółw ma obecnie terrarium? Jeśli tak, to proszę o zdjęcia, jeśli nie, to jak najszybciej trzeba je wykonać. Żółw ten potrzebuje dość suchego środowiska i wysokich temperatur. Żywić można go roślinami polnymi, świeżymi i suszem, sporadycznie podając rukolę, roszponkę czy cykorię. Absolutnie nie wolno podawać żadnych granulek (wyjątkiem jest Agrobs, ciężko dostępny w Polsce).

ewaewa172:
Nie spodziewałam się bo w sklepie powiedzieli że to żółw stepowy (był kupiony w zoologicznym) widocznie ta pani się nie znała.Dziękuje za wiadomość byłam pewna że to stepowy.Teraz weszłam na wątek na żółwie pustynne i rzeczywiście widzę że Zuzia jest żółwiem pustynnym .Nie znam się na żółwiach i jestem bardzo zaskoczona .Nie pomyślałam że w sklepie mogą nie wiedzieć jakiego żółwia sprzedają.Jeśli chodzi o terrarium to jeszcze go nie mam.To znaczy mam tylko większe plastikowe,prześwitujące pudełko specjalne dla żółwi lądowych .Jednak planuje kupić terrarium .Mam żółwia od niedawna więc jeszcze nie kupowałam.Bo nie wiem jaki rozmiar wybrać u nas w sklepie mały wybór.Zastanawiam się też jaką lampę powinnam kupić.Czy musi być specjalna żarówka ?Nie spodziewałam się że to żółw pustynny.Nie mam w domu za dużo miejsca ,jednak może nie będzie rosła zbyt szybko.Nie pomyślałam że  w sklepie zoologicznym mogą nie wiedzieć ale jednak.Jeszcze raz dzięki za poinformowanie.
Czy teraz wątek powinnam usunąć z działu żółwie stepowe czy może zostać ?

doru:
Terrarium nie kupuj, tylko zbuduj z OSB lub płyty meblowej, wyjdzie o wiele taniej i lepiej. Musi być odpowiednio duze i musisz być przygotowana że dość szybko trzeba je powiększyć. W dziale z żółwiami pustynnymi możesz poszukać pomysłów.
Potrzebujesz dwóch lamp - żarówki grzewczej (zwykłej żarówki lustrzanej) oraz świetlówki UVB 10.0.
Dietę powinny stanowić głównie różne trawy (także suszone, czyli siano).

Moderatora prosimy o przeniesienie do odpowiedniego działu.

ankan:
Śliczna sulkatka..:) To jeszcze maluszek - może mieć z 2-3 lata. One rosną niestety dość szybko, więc terro od razu trzeba dla niego większe zrobić, coby co rok nie zmieniać. Myślę, że na początek to minimum jakieś 170-180x90-100 cm, to na jakieś 3-4 lata powinno mu starczyć. Potem trzeba będzie zrobić większe, bo żółwik będzie mierzył docelowo ponad 40 cm i ważył ponad 30 kg, a bywają i większe. I ten wzrost i wagę może w ciągu 8-10 lat osiągnąć.
Do terro potrzebujesz ziemię z gliną, kryjówkę, basen z wodą, miskę na jedzenie, żarówkę grzewczą (zwykła lustrzanka 40 lub 60W) oraz lampę UVB - dla nich ReptiGlo 10,0 UVB 26W.
To żółw afrykański, ciepłolubny - potrzebuje około 35 stopni pod lampą i 24-26 w reszcie terro. Podłoga to absolutnie nie miejsce dla niego.
Maluchy są też b. wrażliwe na zbyt niską wilgotność, więc w nocy powinien mieć ok. 70%. I musi się móc zakopać w wilgotnej ziemi.
Dieta żółwi pustynnych jest dość restrykcyjna - żadnych owoców i warzyw. Dajemy trawę lub siano i rośliny polne.
Na lato potrzebny jest przestronny wybieg.
Dużo informacji o tym gatunku jest na stronie: http://www.sulcata-station.org/
Poczytaj, bo maluszki nie są proste do hodowli - i musisz działać szybko z zorganizowaniem przestrzeni życiowej dla niego.

Koniecznie też zanieś do weterynarza kał do badania - żółwie ze sklepów są często silnie zarobaczone.

PS. Przeniosę Twój wątek do działu żółwie pustynne.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej