Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 15:41:16 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czas się przywitać i podziękować  (Przeczytany 14621 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wiarka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 2
Czas się przywitać i podziękować
« dnia: 19.08.2012, 17:36:25 pm »
Witam wszystkich Forumowiczów!
Czytam Wasze forum już około 3 miesiące, ale jeszcze się nie udzielałam. Chciałam wszystkim bardzo serdecznie podziękować za pracę jaką wkładacie w tworzenie tej strony. Jest to najlepsze źródło informacji jakie udało mi się znaleźć, dowiedziałam się o wielu sprawach, o których nie znalazłam nigdzie indziej nawet wzmianki.

Oto moja żółwiowa historia:
Jako mała dziewczynka dostałam na 6 urodziny żółwia, jako superniewymagający prezent dla dziecka. Biedny zwierzak całe swoje życie mieszkał na podłodze i w niedużym terrarium z piaskiem i lampką. Żywił się mleczykiem, sałatą, jabłkiem i pomidorem. Od czasu do czasu był kąpany i wyprowadzany na spacer. Niestety ja byłam zbyt mała, a moi rodzice zbyt niezainteresowani żeby cokolwiek zmienić w jego złym losie i po jakiś 3 latach żółw odszedł z tego świata. Teraz jestem już dużo starszą dziewczynką i nawet skończyło mi się "naście" i postanowiłam odkupić grzechy. Posiłkując się informacjami z Waszego forum zmieniłam całkowicie myślenie o tych cudownych gadach. Dzisiaj przybył do nas nowy domownik - żółw stepowy.
waga: 104 g
dł. plastronu: 7 cm
dł. karapaksu: 9 cm
Dla zwierzaka zostało zbudowane terrarium o wymiarach dł. 115 cm, szer. 60 cm, wys. 55 cm z szybką z przodu i półotwieranym dachem, w wyposażeniu znalazła się doniczka-kryjówka, trawka z koniczyna i mleczykiem, dużo ziemii do kopania (jakieś 10 cm głębokości), kamienie, basenik, kamień do wygrzewania, żarówka 60 W, żarówka UVB Repti Glo 10.0 i kawałek korzenia do urozmaicenia terenu. Poniżej zamieszczam zdjęcia. Więcej zdjęć i w lepszej rozdzielczości zamieszczę jak odzyskam aparat. Mam nadzieję, że bardziej doświadczeni Żółwiarze doradzą mi czy coś należy zmienić/dodać/ująć w terrarium.
Na szczęście mieszkam na wsi i mam ogromne podwórko więc jak tylko uda mi się "urobić" dziadków (czego czas określam na około tydzień) zabiorę się za budowę wybiegu. Jedzonko też wszędzie rośnie obficie, a całą listę stworzyłam w oparciu o Wasze posty i ttt.
Liczę na konstruktywne komentarze i pozdrawiam!
wiarka

TomaszW

  • Gość
Odp: Czas się przywitać i podziękować
« Odpowiedź #1 dnia: 19.08.2012, 19:58:37 pm »
Witaj na forum - już oficjalnie ;)
Terrarium bardzo fajne.Gratuluję pomysłu. :)
Niestety w tym momencie wydaje mi się bezużyteczne, ponieważ MOIM ZDANIEM okres od kwietnia do października żółw powinien spędzać na wybiegu zewnętrznym. :P
Terrarium stosujemy w okresach przejściowych - przedwiośnie, ewentualnie okres tuż przed zimowaniem. ;)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Czas się przywitać i podziękować
« Odpowiedź #2 dnia: 19.08.2012, 20:44:45 pm »
Witamy na forum..:)

Terrarium jest urządzone świetnie i Wielkość też jest w porządku dla takiego okruszka..:)
Teraz tylko jak najszybciej zrób mu wybieg - bo korzystanie ze słońca naturalnego jest dla niego b. ważne. Póki go nie zorganizujesz - staraj się choć w ciągu dnia wynieść żółwia w czymkolwiek (nawet dużym pudle) albo wypuścić na spacer do ogrodu. Ładny tydzień się szybuje - to szkoda słoneczka..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Czas się przywitać i podziękować
« Odpowiedź #3 dnia: 19.08.2012, 20:55:22 pm »
Witaj na forum  :)
Terrarium rewelacyjne, wielkość, urządzenie, i zawartość terra jest ok.
Tak jak inni użytkownicy mówili powyżej dobrze byłoby jak najszybciej zorganizować wybieg na świeżym powietrzu  :)
Mieszkasz w bloku czy w domu ? Jeśli w mieszkaniu to nawet na balkon puki nie ma wybiegu wynoś go w jakimś większym pudle...
Jeśli to ogród to rachu ciachu można wbić deski w ziemie urządzić ładnie na to wszystko dobrze umocować siatkę ochronną i gotowe  ;)

Niech Ci się zdrowo maluszek rozwija.
Pozdrawiam  :-*
« Ostatnia zmiana: 19.08.2012, 21:02:37 pm wysłana przez oliwkaa 660 »
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Czas się przywitać i podziękować
« Odpowiedź #4 dnia: 19.08.2012, 20:58:29 pm »
Witam Cię serdecznie na forum.Twoja historia cos mi przypomina  ;)
Terrarium bardzo fajne i tak jak ankan pisze, wychodź chociaż z maluszkiem na spacery.Namawiaj dziadków na wybieg niech sobie jeszcze maluszek poużywa .Przy budowie wybiegu dobrze zabezpiecz wszystko,aby żółwik nie uciekł.Pozdrawiam
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline wiarka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 2
Odp: Czas się przywitać i podziękować
« Odpowiedź #5 dnia: 19.08.2012, 21:14:07 pm »
Dziękuję za miłe powitanie :)
Mieszkam w domu i mam hektar niezagospodarowanego podwórka, więc wybieg będzie i to królewskich rozmiarów. Materiały już mam, jedynie Starszyzna ma taką dość mocną osobowość, ale prace namawiatorskie postępują i myślę, że w przeciągu tygodnia powinnam stworzyć wybieg. Dzisiaj już byliśmy na dworze, udało mi się użyć starego kojca dla małych dzieci i żółwik bezpiecznie, radośnie biegał po trawce, aczkolwiek był chyba trochę zdezorientowany, bo w zoologu siedział w takiej małej, szklanej klatce z piaskiem :/

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Czas się przywitać i podziękować
« Odpowiedź #6 dnia: 19.08.2012, 21:20:47 pm »
To to mały poużywał już.Super,że gadzinka trafiła w Twoje ręce.A co lubi jeść?
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Czas się przywitać i podziękować
« Odpowiedź #7 dnia: 19.08.2012, 21:27:49 pm »
O, to fajnie że już słoneczka trochę załapał  :)
Właśnie! Dobrze że żółwik trafił do Ciebie a Ty do nas na forum  :D Wszystko idzie w dobrym kierunku  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline wiarka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 2
Odp: Czas się przywitać i podziękować
« Odpowiedź #8 dnia: 19.08.2012, 21:30:45 pm »
Tego jeszcze nie wiem. W zoologu widziałam maliny i melona i trochę się obawiałam, że nie będzie chciał jeść zieleniny, ale na podwórku od razu zainteresował się koniczyną, a w terrarium też wszamał sporo babki, która udało mi się wykopać razem z trawnikiem. Natomiast kwiatami nagietka i hibiskusa na razie pogardził. Będę mu stopniowo podsuwać coś nowego, bo różnorodność chwastów na mojej łące sprzyja żółwiowej diecie :)
Zrodziły mi się takie pytania:
1. Jaka mniej-więcej powinna być odległość kamienia grzewczego od lampki? Bo on dość mały jest, a termometr jeszcze pocztą nie przyszedł i nie wiem czy mu nie przysmaży za bardzo.
2. Czy woda kąpielowa i basenikowa musi być zawsze przegotowana? To żaden problem, ja wiem, ale ze względu na miejsce zamieszkania i studnię głębinową sama pijam wodę kranową, która jest przez sanepid zalecana, więc zastanawiałam się czy wystarczy wodę podgrzać?
« Ostatnia zmiana: 19.08.2012, 21:40:47 pm wysłana przez wiarka »

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Czas się przywitać i podziękować
« Odpowiedź #9 dnia: 19.08.2012, 21:46:30 pm »
Jeśli Twój gadzior to nie jadek to polecam robić surówki i tyle.
Np. cykoria,roszponka ,mlecz, babka, pokrzywa i dzika Róża i wszystko razem ładnie zmieszać, żółwik się nie połapie i wszystko
będzie wszamał  :D Moja Frania też nie przepada za nagietkiem, ale ona raczej żarłok więc wszystko jada  ;)
Co do pytań :)
1./ Żarówka grzewcza powinna wisieć na takiej odległości aby uzyskać odpowiednią temperaturę czyli 30-35 od podłoża. Temperatura nie powinna przekraczać 35 stopni  ::)
2./ Szczerze pojęcia nie mam , ja od zawsze korzystałam z wody przegotowanej  ;)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Czas się przywitać i podziękować
« Odpowiedź #10 dnia: 19.08.2012, 21:48:54 pm »
Milo widziec zolwika w takim domu :) jak najszybciej buduj wybieg,. Niech maluch jeszcze wtym roku pokorzysta :)
kamien grzewczy jest dla zolwikow niezdrowy bo grzeje od spodu cojest nienaturalne. Woda moze byc z kranu, podgrzewac nie musisz, w terrarium temp pokojowa jest ok. Tak raz natydzien mozesz go wykapac w cieplejszej wodzie, to je pobudza i poprawia metabolizm :)

Offline wiarka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 2
Odp: Czas się przywitać i podziękować
« Odpowiedź #11 dnia: 19.08.2012, 21:54:50 pm »
Wykąpałam go już dzisiaj po południu, widać było że mu się podoba.
Mówiąc "kamień grzewczy" miałam na myśli po prostu zwykły kamień, który leży pod żarówką, źle się wyraziłam :) Doczytałam wcześniej, że elektryczny jest niedobry :)
Dziękuję za porady :)

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Czas się przywitać i podziękować
« Odpowiedź #12 dnia: 22.08.2012, 12:01:23 pm »
Witam na forum :) gadzinka fajna zbliżona do mojego małego którego mam więc będę śledził jego losy z przyjemnością :) terrarium fajne :) z wybiegiem i karmieniem sałatkami już Ci doradzili inni :) więc ja z mojej strony witam :) i czekam na dalsze info losach gadziora :)

Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline natalijka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
Odp: Czas się przywitać i podziękować
« Odpowiedź #13 dnia: 22.08.2012, 13:54:05 pm »
Witam serdecznie. Miło patrzeć na te wygody, które fundujesz swojej skorupce  :D

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Czas się przywitać i podziękować
« Odpowiedź #14 dnia: 03.09.2012, 00:20:41 am »
Dołączam się do powitań :) Terrarium bardzo mi się podoba, funkcjonalne i estetyczne. Oko szczególnie cieszy gliniasta konsystencja gleby, to jest właśnie odpowiednie podłoże dla żółwich łapek. Świetna robota!
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM