Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 18.04.2024, 08:38:24 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dyzia  (Przeczytany 3701 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gizia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Dyzia
« dnia: 16.03.2010, 23:31:49 pm »
Witam i od razu dziękuje Wam!!! Dzięki Wam dowiedziałam się, że KRZYWDZIAŁAM moją żółwicę.

Dyzię kupiłam 11 lat temu i opiekowałam się nią - tak jak "nakazał" mi PAN sprzedawca. Karmiłam ją warzywami oraz karmą BioRept (w dużych ilościach), skorupę po kąpieli smarowałam wazeliną, nie miała zarówek.
Po ślubie Dyźka zamieszkała wspólnie z nami. Mój mąż przejął się (dzięki mu za to!!!) i profesjonalnie podszedł do tematu więc zaczął czytać o żółwiach. No i przeżyłam szok. Mój żółw przez tyle lat męczył się u mnie - widać to po jego karapaksie.
Proszę mnie nie krytykować - choć wiem, że należy mi się. Dokonaliśmy wiele zmian - pojawiły się żarówki: UVB i grzewcza, zakupiliśmy suszki, zasiałam i zasadziłam kilka roślinek, zwiększyliśmy terrarium. Wybieramy się do weterynarza aby przyciąć dziób. Na szczęście nerki pracują prawidłowo.

A teraz pytanko: czy z upływem czasu skorupa wróci do normalności?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Dyzia
« Odpowiedź #1 dnia: 16.03.2010, 23:44:47 pm »
Najważniejsze, że zmieniliście już warunki i dietę żółwiczce.
Poczytaj uważnie forum i stronę główną, jest dosłownie wszystko o podłożu, oświetleniu i ogrzewaniu oraz diecie. W razie potrzeby - pytaj.

Niestety nadmierne przyrosty i deformacje skorupy, których żółwik się nabawił przez te 10 lat nie znikną i zostaną mu na resztę życia. Najważniejsze jednak jest to, aby zrobić mu dokładne badania - kału na pasożyty, krwi - pod kątem kondycji nerek i wątroby. A może już jakieś badania wykonałaś - bo piszesz, że nerki pracują prawidłowo?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline gizia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Dyzia
« Odpowiedź #2 dnia: 17.03.2010, 00:00:35 am »
Niestety nie wykonałam jeszcze badań. Napisałam o nerkach bo w jakimś wątku przeczytałam, że jeśli pojawia się w moczu biała plamka to jest ok. Chociaż badania i tak będzie musiała mieć zrobione.

Zdjęcie Dyźki  :D i jej skorupy :(
Oraz zastępczego (do czasu skonstruowania wybiegu na balkonie) terrarium

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Dyzia
« Odpowiedź #3 dnia: 17.03.2010, 00:59:38 am »
Sama obserwacja w wydalanym moczu skondensowanego kwasu moczowego, właśnie w postaci tej "białej plamki" to za mało, żeby zdiagnozować, czy nie ma jakiś zmian w nerkach.

Na zdjęciach widać niestety efekty diety bioreptowej - zbyt duże przyrosty, wywinięta z boków skorupa. Dzióbek do lekkiej korekty - ale dramatu nie ma. Oczy wydają się być w porządku.

Terra wymiarowo nie jest złe, kamienie pod lampą i domek - bardzo w porządku.
Tylko wyrzuć ten piasek - bo żółw się go naje i zaczopuje sobie jelita. Daj mu np. torf kokosowy z ziemią....żeby utrzymywał odpowiednią wilgotność i umożliwiał gadzinie zakopanie się w podłożu. Przydał by się także basenik - żeby żółw mógł się napić, czy wejść do wody. Wystarczy zwykły podstawek pod kwiaty, najlepiej ceramiczny - jest bardziej stabilny.

 

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline gizia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Dyzia
« Odpowiedź #4 dnia: 17.03.2010, 18:29:01 pm »
Chciałabym się wytłumaczyć: podłoże to ziemia wybrana z ogródka - być może jest zbyt piaszczysta. Myślę, że skorzystam z propozycji wymieszania jej z torfem.
A miseczkę z wodą ma umieszczoną w prawym górnym rogu zdjęcia - pije z niej bez problemu. Ale nie mamy baseniku do którego wszedłby żółwik, jednak kąpiemy ją 2 razy w tygodniu. Czy basenik jest konieczny?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Dyzia
« Odpowiedź #5 dnia: 17.03.2010, 18:59:04 pm »
Na fotce wygląda jak piasek. Spryskujesz ją czasem? Bo nie można dopuścić żeby była sucha na wiór, gdyz wtedy pyli fatalnie.
Ten torf kokosowy do kupienia w zoologikach w takich kostkach - namaczasz i masz z 5 litrów podłoża.
A miseczki z wodą nie zauważyłam..:) Wiesz - skoro ma dostęp do wody i ją kąpiecie to w można i pozostać przy tej miseczce - basenik jest o tyle lepszy, że żołwie lubią wchodzić sobie całe do wody. 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Dyzia
« Odpowiedź #6 dnia: 17.03.2010, 19:43:25 pm »
świetnie że zmieniłaś mu warunki z tą skorupką tak tragicznie nie jest chociaż te przyrosty sama widzisz że nie są tak ładnie wybarwione jak te pozostałe ale jeszcze raz chwała tobie że potrafisz przyznać sie do błędu
Pozdrawiam Jakub

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Dyzia
« Odpowiedź #7 dnia: 17.03.2010, 19:46:56 pm »
Gizia, wiele jest takich listów tu na forum o charakterze zdziwienia i olśnienia po latach, i to dobrze, bo potem następuje poprawa i jest lżej zółwiom, i właścicielom. A więc przeczytaj wszystko na tym forum po 2 razy i Dyzia będzie miała już potem zawsze dobrze. :)

Offline Radis

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 4
  • Żółw Stepowy "Franklin"
Odp: Dyzia
« Odpowiedź #8 dnia: 17.03.2010, 21:58:23 pm »
Cieszę się jak widzę że są jeszcze ludzie którzy chcą coś zmienić  :D
Cześć jestem Radek !! :-)
http://radis.posadzdrzewo.pl pomóż przyrodzie

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Dyzia
« Odpowiedź #9 dnia: 06.09.2010, 19:13:02 pm »
Jak mogłam przeoczyć wątek Dyzi?! Super, że kolejny żółwik ma lepsze warunki.
TUPTUŚ