Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 03:11:02 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ferdek :]  (Przeczytany 14324 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Carolina

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 1
Ferdek :]
« dnia: 20.01.2013, 20:42:25 pm »
Witam! zgodnie z radą zakładam wątek o moim Ferdku :) Jak już pisałam mam go od wczoraj. Ferdek ma 4 lata, a z racji tego, że jeszcze go nie poznałam, nie jest zimowany. Wczoraj pół dnia przesiedział w swoim domku, później wyszedł pogrzać się pod żarówką, kiedy ją wyłączyłam na wieczór zakopał się w podłożu i tyle go widziałam, przespał całą noc a rano koło 9 znów włączyłam żarówkę, wyłożył sie pogrzał ze 2 godzinki i znów się zakopał (tym razem jednak tak głęboko że go prawie nie widać). Nic nie jadł ani nie pił. Ma stały dostęp do wody i jedzonka (susz- był nim karmiony u hodowcy więc jest przyzwyczajony), ale nie jest zainteresowany, nawet nie wiem czy on wie gdzie może je znaleźć bo nie pofatygował się zwiedzić swojego nowego domku.
Proszę o radę czy mam mu wyłączyć oświetlenie czy nadal włączać... ?
Czy budzić czy pozwolić mu samemu regulować swój tryb?
Oraz czy kąpać co parę dni aby uzupełnił poziom wody?, gdyż nic nie pije :(

Nie wiem, czy się martwić czy to normalne. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź i pomoc :)
« Ostatnia zmiana: 20.01.2013, 20:47:04 pm wysłana przez Carolina »

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Ferdek :]
« Odpowiedź #1 dnia: 20.01.2013, 20:58:01 pm »
Witaj. Ja mam młodego stepka i powiem Ci że po zakupie 2 dni nie jadł wcale- był przestraszony nowym miejscem, badał teren ale nie specjalnie interesował sie żarciem. Do wody Manio nie wchodzi wcale.  Ba nawet spojrzeć w stronę baseniku nie chce. Kąpie go raz w tygodniu. Ja bym zrobiła mu kąpiel w letniej wodzie by ewentualne braki uzupełnił i dała mu spokój na razie. Niech się przyzwyczai i zaaklimatyzuje.

Jakie masz terra? Masz żarówkę grzewcza i UVB? Jaką ma temperaturę, wilgotność, co ma za podłoże. Jak mozesz to wstaw zdjęcia swojej skorupki ;) pokaż ogonek to może się upewnimy czy to samczyk :)
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Ferdek :]
« Odpowiedź #2 dnia: 20.01.2013, 21:03:41 pm »
Minka ma rację, niech się maluch zaaklimatyzuje.
Lampy włączaj normalnie. Możesz na zachętę pomieszać rukole, roszponkę czy cykorie z suszem to się pewnie cwaniak skusi  ;) (dobrym sklepie spożywczym, markecie po ok. 5 zł paczkowane)

Najlepiej wstaw zdjęcia terrarium i maluszka. Je na razie zbyt młody żeby stwierdzić płeć.
MA w terrarium kryjówkę ? Obie lampy grzewcza i UVB ?

Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Ferdek :]
« Odpowiedź #3 dnia: 20.01.2013, 21:04:10 pm »
nie martw sie jego zachowaniem po jednym dniu.prawdopodobnie jest zestresowany nowym miejscem.nie wycagaj go,niech sie przyzwyczai.sam dojdzie do wniosku ze nic mu nie grozi.oczywiscie obserwuj go.lampy musi miec wlaczone w koncu sie wyspi i wyjdzie :) opisz warunki jakie masz i dopisuje sie do prosby Minki o fotki :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Ferdek :]
« Odpowiedź #4 dnia: 20.01.2013, 21:08:23 pm »
Oliwka co płci to Maniek ma 2 i z cała stanowczością i weterynarz i forumowicze okrzyknęli go facetem wiec u 4 latka tym bardziej się da ;)
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Ferdek :]
« Odpowiedź #5 dnia: 20.01.2013, 21:14:03 pm »
Minka naprawdę ?  :o Wiem że Wanilia ma Antosię i ma chyba 6 lat albo troszkę młodsza jest i nic nie wiadomo  ;)
Jeśli się mylę, to sory  :D
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Carolina

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 1
Odp: Ferdek :]
« Odpowiedź #6 dnia: 20.01.2013, 21:16:50 pm »
Narazie nie mam jak wstawić zdjęć gdyż jest zakopany i tyle co go widziałam, wstawie jak będę go kąpała- może jutro, chyba że sam się ocknie:) żarówkę mam narazie UVA, jutro przyjdzie UVB (zamawiałam przez internet). Terrarium 60-40-40. Docelowo będzie 120-40-40. Samczyk na pewno, tyle sie naczytałam że jak zobaczyłam sama go okresliłam a pan hodowca, od którego mam gadzinkę potwierdził :) Zgasiłam mu póki co światło żeby nie nagrzewało terra skoro on śpi (czytałam, że niezdrowo dla żółwi kiedy mają w czasie snu ciepełka aż tyle..) Temperatura teraz to 23 stopnie a wilgotność 30%- wiem że to mało staram się z tym walczyć (mały wodospadzik w terrarium). W tygodniu wstawie też do terrarium małą doniczkę z trzykrotką. Kryjówkę oczywiście ma, zrobioną z kory, w środku dałam mu sianko żeby mógł się zakopać-z czego skorzystał w pierwszych godzinach potem poszedł pod lampę i tam się powygrzewał po czym się cały zakopał. Chciałam też zapytać jak często wymieniacie podłoże w terrarium. Mój Ferdek póki co ma drewniane granulki i kamyki (oczywiście na tyle duże żeby się na nie nie połakomił i mógł zdzierać pazurki), ale z tego co widze innym je odradzaliście a mi z kolei polecił je posiadacz żółwika... Powiem szczerze że ziemi się obawiałam ze względu na pasożyty, pleśń i roztocza, podzielcie się swoimi doświadczeniami na ten temat :)

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Ferdek :]
« Odpowiedź #7 dnia: 20.01.2013, 21:28:59 pm »
Terrarium małe ale na razie to szkrab więc ok  ;)
Wiesz, najlepiej żebyś kupiła taki czasomierz w sklepach typu Castorama za ok. 8 zł ustawiasz ile czasu świeci i lampy same się włączają  i wyłączają  ;) Np. włączają same o 8:30 i same wyłączają  o 18:30  :)
Świecenie lampami o tej godzinie jest nie naturalne  ;)

Wilgotność trochę większa tak z 45 % ja też mam ten problem, ciągle walcze o większą  :P

Podłoże ma złe. te drewniane granulki Nie bardzo wiem o co chodzi ale ziemia z gliną jest najlepsza. W naturalnym środowisku taką mają  ;)
pasożyty,  wystarczy jak kupisz w ogrodniczym najtańszą ziemię bez nawozów, raczej bedzie bez pasożytów  nie martw się  :P Roztocza tez nie  ;) Z pleśnią musisz uważać, dokucza ona tYLKO wtedy kiedy jest duża wilgotność w granicach +80 %  ;)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Ferdek :]
« Odpowiedź #8 dnia: 20.01.2013, 21:30:01 pm »
wcale sie nie dziwie,ze on spi,teraz zima w terra za cieplo nie jest wiec zolw sie zakopal i spi ;D temp.pod lampa powinna byc okolo 34-35 stopni,na calej reszcie terra moze byc 23 ale pod lampami znacznie wiecej bo on tam sie wygrzewa.wilgotnosc tez za mala.terra dzieli sie na 2 strefy:strefa sucha i wilgotna.sucha to ta gdzie sa lampy i np.kamienie pod lampami.zolwie najczesciej ukladaja sie na nich i wygrzewaja.strefa wilgotna,to ta gdzie jest chlodniej i np.wstawia sie tam kryjowki.
podlorze do wymiany.najbardziej odpowiednie to ziemia+glina+darn.z ta ostatnia moze byc problem o tej porze roku.jesli jednak sniegiem u ciebie nie zasypalo mozesz ja wykopac z ogrodka i dac do strefy wilgotnej.
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline Carolina

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 1
Odp: Ferdek :]
« Odpowiedź #9 dnia: 20.01.2013, 21:33:05 pm »
Ma kamień pod lampą i oczywiście lampa jest grzewcza więc też ma pod nią odpowiednią temperaturę :) Co do czasomierza to właśnie się zamierzam do kupna bo to wygodna sprawa rzeczywiście. Poproszę jeszcze o inf jak często zmienia się ziemię :)

Wogóle BARDZO Wam dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi! :)

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Ferdek :]
« Odpowiedź #10 dnia: 20.01.2013, 21:35:01 pm »
Spoko, nie ma sprawy  :D

Jak będziesz mogła wstaw zdjęcia całego terro  ;)

Ziemię zmieniasz zależnie od sytuacji. Jak poczujesz że podłoże zaczyna brzydko pachnieć, albo pleśń czy coś. Oczywiście codziennie usuwasz resztki jedzenia, odchody itp. ;) Ja zmieniam podłoże co np. 1-2 miesiące...
« Ostatnia zmiana: 20.01.2013, 21:37:30 pm wysłana przez oliwka660 »
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Ferdek :]
« Odpowiedź #11 dnia: 20.01.2013, 21:36:27 pm »
Ziemia jest bardzo dobrym podłożem  ;) Ja się tam nie boję pasożytów, ale jeśli Ty się boisz włożyć ziemię na pół godziny do rozgrzanego piekarnika (a pro po polecam badanie kału ponieważ żółwie mające kontakt za "stadkiem" często mają jakieś pierwotniaki). Żaden wodospadzik nie jest potrzebny, aby utrzymywać dobrą wilgotność w terrarium. Wystarczy spryskać ziemię rano i wieczorem (jeśli nie masz spryskiwacza to użyj wypłukanej porządnie butelki po płynie do mycia okien, bo chyba ją w domu znajdziesz). Nie zbyt spodobało mi się jak napisałaś, że masz "granulki" jako podłoże wymień je jak najszybciej na ziemie (najlepiej gliniastą lub z dodatkiem gliny wędkarskiej). Terrarium powinno mieść 2 strefy tak jak pisze Ci margherita.

PS:
Sorry jeśli powieliłem jakąś informację.
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Ferdek :]
« Odpowiedź #12 dnia: 20.01.2013, 21:37:16 pm »
fajnie ze mozemy pomoc i cos doradzic.pisz jak bedziesz miala jakies pytania czy watpliwosci :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Ferdek :]
« Odpowiedź #13 dnia: 20.01.2013, 21:43:06 pm »
Oliwko !  :-*
Chodziło Ci chyba o programator czasowy (inaczej czasówka), a nie o czasomierz (po prostu stoper).  ;)

Programator czasowy taki:                                                                                        Albo taki:
http://allegro.pl/programator-czasowy-analogowy-timer-wylacznik-i2932137367.html           http://allegro.pl/wylacznik-boiler-programator-czasowy-cyfrowy-timer-i2941685970.html
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Carolina

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 1
Odp: Ferdek :]
« Odpowiedź #14 dnia: 20.01.2013, 21:54:48 pm »
Wysyłam Wam zdjęcia jeszcze sprzed wprowadzki Maleństwa. Teraz pod grzewczą jest kamień, miseczka z wodą wylądowała koło wapna i są też kamyczki o których pisałam wyżej. Jak Ferdynand raczy sie wykopać zaraz Wam go pokaże :)