Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 01:37:24 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kubusia  (Przeczytany 14336 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline crypto

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
  • To ja :)
Kubusia
« dnia: 02.12.2006, 10:04:45 am »

wrzucam taka fotke bo sie spiesze, potem ją zmniejsze, a tak w ogóle to pożycze aparat i zrobie inne zdjecia, bo te z wakacji jednak przepadły, ale czy ten zółw jakos nieprawidłowo wyglada z przodu ?:)

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Kubusia
« Odpowiedź #1 dnia: 02.12.2006, 12:06:13 pm »
Jak dla mnie to pancerzy mi się nie podoba, głowa a raczej „skóra” gada zaniedbana i oczy chyba opuchnięte. Powiedz, że nie trzymasz je/jego na ziemi?

Offline crypto

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
  • To ja :)
Odp: Kubusia
« Odpowiedź #2 dnia: 02.12.2006, 13:44:51 pm »
hm to zdjecie jest stare, wlasciwie z wakacji, hm nie wiem co rozumiesz przez pojecie ziemia, przez cale wakacje byla na balkonie, na sztucznej trawie, bo NIESTETY nie mam mozliwości umieszczenia duzego terarrium w mieszkaniu (a ta cerata to tylko na jedzenie zeby łatwo zmywac ) oczy zawsze takie miala,czyli od 12 lat, zauwazyla bym najmniejsza zmiane, a jesli chodzi o skóre to jak poprawic jej stan? mozliwe ze jest troche przesuszona

Offline crypto

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
  • To ja :)
Odp: Kubusia
« Odpowiedź #3 dnia: 02.12.2006, 14:00:36 pm »
to jest kilka zdjec, jak widac pancerz niby jest krzywo z jednej strony ale reszta jest okey... i to juz powstalo zanim jadl kocia karme, zywilam go wtedy , mleczem i warzywami (tak bylo w ksiazce napisane :P )




Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Kubusia
« Odpowiedź #4 dnia: 02.12.2006, 15:18:47 pm »
Żółw nie wygląda najgorzej ale szczególnie dobrze też nie jest. Listwa rogowa jest przerośnięta no i ta skórka faktycznie się coś łuszczy - za niska wilgotność.
Jak mówiłam żółw potrafi się długo trzymać ale ten stan nie trwa wiecznie, w dodatku są osobniki zwyczajnie silniejsze i słabsze, jedne chorują później u innych choroby objawiają się szybciej. Uwierz że ta kocia karma rąbie mu nerki i wątrobę i odstaw ją zanim będzie za późno.

Jeśli możesz w lecie trzymać żółwia na balkonie na podłożu z darni (nawet takiej sztucznej) to dobrze, oczywiście pod warunkiem że taka sztuczna trawa nie jest "doprawiana" jakimiś chemikaliami.

Martwią mnie jednak jego nóżki, nie widać dokładnie ale ich ustawienie sugeruje że może stawiać je niezbyt prosto.

Mlecz jest okej byle by nie był podawany w kółko bo żółw musi jeść różnorodne rośliny. Warzywa - tylko niektóre i nie często. A najlepiej samo ziele - tak żółwie jedzą na stepach.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline crypto

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
  • To ja :)
Odp: Kubusia
« Odpowiedź #5 dnia: 02.12.2006, 18:48:35 pm »
hm do konca nie odstawie rybek, na razie i tak nic nie je, okres zimowy, bede mu rzeczywiscie je zadziej dawac, a i tak czesto ich nie je, po prostu czasem nie chce nic innego, (sałaty,mleczu,ogorka,pomidora,marchewki odmawia to mu wtedy daje kilka rybek) , nie wiem co rozumiesz przez stawianie krzywo nóg... bo nie wiem jak powinno byc prawidłowo, mi sie wydaje ze stawia je równo, zdjecia są robione jak sie zatrzymał bo tak to za szybko ucieka :P a o zielone rosliny trudno w mieście... u nas duzo psow sika na to wszystko :/ a coraz wiecej roślin jest pryskane, i w mieszkaniu rzeczywiscie jest sucho, zółw jednak raz dziennie jest wkladany do basenika z wodą, czy np. smarowanie go oliwką dla niemowląt zmniejszy przesuszenie skóry? myślałam ze listwa rogowa w jego wieku jest ok, bacznie zwracam na to uwage, jak ją skrócic? (tzn np, co podawac na jej skrócenie)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Kubusia
« Odpowiedź #6 dnia: 02.12.2006, 20:36:00 pm »
hm do konca nie odstawie rybek, na razie i tak nic nie je, okres zimowy, bede mu rzeczywiscie je zadziej dawac, a i tak czesto ich nie je, po prostu czasem nie chce nic innego, (sałaty,mleczu,ogorka,pomidora,marchewki odmawia to mu wtedy daje kilka rybek)

Im wcześniej odstawisz te rybki tym lepiej, nie ma powodów aby to ograniczać stopniowo. Sałaty i pomidorów nie podawaj również! Ogórek i marchewkę tylko raz na parę tygodni albo i wcale, zamiast tego chwasty, chwasty, chwasty, liście wielu drzewek, zielone części warzyw - listę masz w dziale żywienie, są nawet zdjęcia bo wiadomo że można nie znać wyglądu wielu roślin.
Jeśli żółw miałby opór przed właściwym jedzeniem nie przejmuj się - głodówka mu nie zaszkodzi, w końcu się złamie, zresztą wiele z tych roślin żółwie naprawdę uwielbiają i nie wierze że Twój się na nie nie skusi ;)

nie wiem co rozumiesz przez stawianie krzywo nóg... bo nie wiem jak powinno byc prawidłowo

Nie mam pewności, bo żółw widoczny jest z góry ale nogi stawiane są krzywo jak uciekają one żółwiowi na bok w taki sposób, że chodzi jakby po wewnętrznej ich części, może też opadać mu tylna część pancerza. W dziale galeria jest taki filmik z żółwiem Filipa - zobacz go bo właśnie ten żółw pięknie wysoko chodzi.

o zielone rosliny trudno w mieście... u nas duzo psow sika na to wszystko :/ a coraz wiecej roślin jest pryskane


Z pewnością masz w okolicy jakiś park, las, ogródki działkowe czy zapuszczony teren porośnięty chwastami, gdzie na pewno znajdziesz czyste, niczym nie pryskane roślinki, tylko trzeba mieć oko na to wyczulone, rozejrzeć się po okolicy ;) Psy nie sikają wszędzie i statystycznie jest małe prawdopodobieństwo że zerwiesz taka roślinę, lecz i tak w domu umyj je pod ciepłą woda i będą ok.

w mieszkaniu rzeczywiscie jest sucho, zółw jednak raz dziennie jest wkladany do basenika z wodą, czy np. smarowanie go oliwką dla niemowląt zmniejszy przesuszenie skóry?

Aby żółwiowi nie schodziła skóra wilgotność musi utrzymywać się w powietrzu, jak już wspominałam można coś takiego zrealizować w terrarium. Moczenie w tym wypadku wiele nie pomaga.
Nie smaruj żółwia oliwką ani innym smarowidłem (był o tym wątek w dziale ogólnym), ale powtórzę - to pożywka dla drobnoustrojów, chemiczne opary i doskonale przylepia się potem do żółwia wszelki kurz... a
pożytku z tego żadnego.

myślałam ze listwa rogowa w jego wieku jest ok, bacznie zwracam na to uwage, jak ją skrócic? (tzn np, co podawac na jej skrócenie)

Ja widzę że jest przerośnięta i jakby zniekształcona. Na skrócenie - znów wspomniane rośliny - większość z nich ma mocne, łykowate łodygi, twarde liście co zmusza szczęki żółwia do intensywnej pracy. Najlepiej podawać rośliny stare (wyrośnięte) i w całości, lub w dużych liściach, nie rozdrobnione - świeże lub(i) suszone.
Dziób żółwia też dobrze ściera się na sepii (mój czasem ją podgryza) lub sporym szorstkim kamieniu pozostawionym w terrarium (też się zabierał parę razy za kamień :) ).

PS. Jeśli masz jeszcze jakieś pytanka o te czy inne aspekty hodowli prosiłabym abyś utworzyła dla nich osobne wątki, znacznie lepiej się odpisuje i później to czyta. ;)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Kubusia
« Odpowiedź #7 dnia: 03.12.2006, 10:12:07 am »
No to Beata wszystko Ci wyjaśniła i uwierz, że dobrze mówi i trzeba jej słuchać.

No to Beata wszystko Ci wyjaśniła i uwierz, że dobrze mówi i trzeba jej słuchać.

Od siebie dodam. Na pewno masz dziadków na wsi, albo znajomych, miasta nie są takie duże, można wsiąść na rower i pojechać po takie rośliny, ja dziennie na rowerku robiłem do 50 km jak cos trzeba załatwić czy znaleźć.

Offline crypto

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
  • To ja :)
Odp: Kubusia
« Odpowiedź #8 dnia: 03.12.2006, 10:31:51 am »
hehe napewno dziadków nie mam :P roweru tez :P

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kubusia
« Odpowiedź #9 dnia: 03.12.2006, 11:25:17 am »
Moim zdaniem żółw jest baaaardzo zaniedbany!!! I napewno nie dlatego, że o niego nie dbasz, bo wierzę, że się starasz ale poprostu nie wiesz pewnych rzeczy. Przede wszystkim nie podoba mi się skóra twojej gadzinki, widać, że jest baaaaaaardzo wysuszona ale nic dziwnego skoro nie ma terra a tylko w terra można zadbać o wilgotność! W sumie to dopóki nie zrobisz żółwikowi terrarium to o wiele rzeczy poprostu nie będzie można zadbać. Najpierw musisz zrobić terra!!! Inaczej nie ma wogóle o czym mówić. Ja wdziale terra przedstawiłam kosztorys i sposób robienia terra. Uwierz nam, że żółw tylko pozornie może wyglądać na szczęśliwego ale tak naprawdę nie powie Ci, że jest mu źle! Ja też wcześniej robiłam wiele błędów których po żółwiu nie było widać a które byłyby widoczne dopiero w pszyszłości, gdybym w porę nie poprawila tego i owego! I nie smaruj go żadną oliwką ani kremem ani wazeliną! To są bzdury, tylko zarazki się tam mnożą! Twoja gadzinka jest prześliczna - tylko musisz bardziej o nią zadbać. Żółw to nie pies czy kot, który łazi po mieszkaniu, żółw powinien oddychać powietrzem o odpowiedniej temperaturze i wilgotności! I WYWAL TO WSZYSTKO CZYM GO KARMISZ!!! A jak nie potrafisz znaleźć świeżej zieleninki to leć do marketu i kup np. rucolę!!!
TUPTUŚ

Offline crypto

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
  • To ja :)
Odp: Kubusia
« Odpowiedź #10 dnia: 03.12.2006, 12:49:12 pm »
trudno bylo utrzymac wilgotnosc skoro siedzial cale upalne lato na balkonie, terra nie zbuduje bo mieszkam w bloku i definitywnie nie ma na nie miejsca, a na razie i tak nie ma co go zywic bo spi i nie chce nic

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Kubusia
« Odpowiedź #11 dnia: 03.12.2006, 14:22:14 pm »
trudno bylo utrzymac wilgotnosc skoro siedzial cale upalne lato na balkonie

Jeśli siedział na tej darni z sztucznej trawy i ją podlewałaś żeby nie wyschła to wilgotność była ok. Problem jest z naszymi mieszkaniami, z reguły jest w nich za sucho, zwłaszcza w porze grzewczej.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kubusia
« Odpowiedź #12 dnia: 03.12.2006, 14:48:36 pm »
Ja Tusiowi codziennie pryskam terrarium. Jak możesz pisać, że nie masz miejsca dla żółwia!!!??? To nie wiedziałaś o tym zanim go kupiłaś? Ja dla Tusia mam w mieszkaniu cały jeden pokój. Oczywiście nie trzeba robić aż takich luksusów, ja mam akurat fajnie bo mam duże mieszkanie a jesteśmy tylko we dwóch z mężem. Ale terrarium postawione np. na starym biurku w rogu pokoju to chyba nie jest aż tak wiele dla ukochanego zwierzaczka. Dopoki nie zrobisz terra nasze rozmowy poprostu mijają sie z celem! A pamiętaj, że gad cierpi.....   :(
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Kubusia
« Odpowiedź #13 dnia: 03.12.2006, 15:49:24 pm »
Zostawmy tą dyskusję. Jeśli dziewczyna faktycznie nie ma miejsca to go nie wyczaruje.

To nie wiedziałaś o tym zanim go kupiłaś?

Nie możesz tak pisać Agnieszko, większość z nas zaczynając opiekę nad żółwiem nie wiedziało wielu podstawowych rzeczy na ten temat, włącznie ze mną. Powodem tego jest taki a nie inny poziom wielu książek na naszym rynku i wiedzy sprzedawców w sklepach zoo, a nawet wielu weterynarzy.
Nie każdy też zna angielski czy niemiecki żeby być na bieżąco z nowoczesna żółwiową wiedzą.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kubusia
« Odpowiedź #14 dnia: 03.12.2006, 18:52:27 pm »
Dobra, sorry! Jak nie wyczarujesz tego terrarium to przynajmniej niech żółw nie chodzi luzem po całym mieszkaniu, tylko siedzi w jednym ogrzewanym pokoju na ciepłym podłożu.
TUPTUŚ