Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 06:45:46 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Latający Henryk  (Przeczytany 5817 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline asnyk

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 1
Latający Henryk
« dnia: 17.03.2013, 13:56:24 pm »
Witam wszystkich, to mój pierwszy post.
Kilka miesięcy temu nasz pies znalazł na polu ogromnego żółwia, jak się domyślam stepowego. Po krótkim namyśle stwierdziliśmy, że zostaje. Na początku niestety trzymany był w koszyku plastikowym, ale często wychodził. Po jakimś czasie udało mi się zapewnić mu podstawowe warunki (choć brakuje jeszcze np. uvb - jest w drodze).
Przedstawiam wam Henryka:)
Poniżej 4 starsze fotki (z jego próbami wysokich lotów) i jedna świeższa z nowym gadżetem:D
Warunkom jeszcze sporo do optymalnych, ale powoli jest i będzie coraz lepiej.

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Latający Henryk
« Odpowiedź #1 dnia: 17.03.2013, 14:10:04 pm »
Witamy na forum! Możesz wstawić zdjęcia gadzinki takie wyraźniejsze? Skorupka, oczki, ogonek- może uda sie określić płeć. Byłeś z nim u weterynarza? Jak dla mnie to należy mu się porządny "przegląd" a juz na pewno badania kału. Czym Henryka karmisz? jaką ma temperaturę w terra ?
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Latający Henryk
« Odpowiedź #2 dnia: 17.03.2013, 14:17:56 pm »
fajny żółwik- na polu tzn gdzie? Blisko jakiejś wioski? Żółw wydaje się być zadbanym gadem- ma ładną skorupkę bez piramidek- szukaliście moze własciciela?

Generalnie on ma troszkę za małe terra- na pewno za wąskie, ale domyslam się że żółw będzie od wiosny do jesieni na zewnątrz, a zimą śpi więc powiedzmy, że może  być :). Podłoże na pewno do wymiany, bo rozchodzi się pod ciężarem skorupki i zapewne nie trzyma wilgoci.

Offline asnyk

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 1
Odp: Latający Henryk
« Odpowiedź #3 dnia: 17.03.2013, 14:26:33 pm »
Teraz śpi w doniczce, ale w tygodniu jak przywiozę aparat to zrobić dokładne fotki. Generalnie, skorupke ma lekko pękniętą i porysowaną. U weta nie byłem jeszcze, ale przegląd trzeba zrobić.
Późną jesienią kiedy go znaleźliśmy karmiłem go głównie koniczynami, babką, mleczami i czasem startą marchwią (pozostałości z sokowirówki). Później jak już nie było co zbierać to rukola, roszponka i domowa bazylia, którą już ogołocił całkiem.

Temperatura przy wyłączonej lampie 22stopnie, 19 w nocy. Niestety terrarium znajduje się w pobliżu kaloryfera w przedpokoju (często tamtędy przechodzimy dlatego teraz mu zmontowałem tę kryjówkę - żeby mógł mieć wszystkich gdzieś). Niestety o inne miejsce w domu ciężko.

She znalazłem go w Łodzi, na obrzeżach - no prawie wioska:) Miesiąc wisiało ogłoszenie - a ponieważ wszyscy tam się znają to szybko by się właściciel znalazł. W końcu zdecydowaliśmy się nim zaopiekować bo żal było patrzeć jak w tym koszyku się męczy czekając.
Tak będzie na wybiegu na pewno. Przynajmniej w ciepłe dni. Na wieczory będzie spowrotem w terra. Na jego miejscu też wolałbym coś większego...
Podłoże właśnie wsypałem takie - mieszanka ziemi ogrodowej z piaskiem, trochę liści. O darń teraz ciężko.


Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Latający Henryk
« Odpowiedź #4 dnia: 17.03.2013, 14:35:22 pm »
z temperaturą to tak marnie.. pod lampą powinien mieć 32-35 stopni a w strefie wilgotnej 23-24 stopnie w dzień..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline asnyk

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 1
Odp: Latający Henryk
« Odpowiedź #5 dnia: 17.03.2013, 14:38:29 pm »
Hmm. a czym mogę mu podnieść temperaturę? Temp. jest po prostu taka jak w mieszkaniu. Kilka godzin dziennie palę mu żarówę 60W to na pewno jest cieplej wtedy...
 

Dodano 17.03.2013, 14:52:08 pm
Aha, terra ma 100x40x50.
Żółwiu długość skorupy to ok 15cm
 

Dodano 17.03.2013, 16:07:54 pm
A czy wasze żółwie też co jakiś czas nawalają w szybę żeby je wypuścić?
Dosłownie jak by ktoś pukał do drzwi:)
« Ostatnia zmiana: 17.03.2013, 16:07:54 pm wysłana przez asnyk »

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Latający Henryk
« Odpowiedź #6 dnia: 17.03.2013, 16:21:10 pm »
asnyk zamontuj mu żarówkę tzw. lustrzankę- taka srebna al'a grzybek. Koszt ok 3-4 zł. Np. 40 wat. Na pewno będzie cieplej pod lampką.

nie da się skombinować czegoś szerszego? Dla takiego żółwia to za mało- on nie ma się nawet jak obrocić dobrze. Ziemię z piaskiem dobrze ubij żeby się nie rozchodziło.

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Latający Henryk
« Odpowiedź #7 dnia: 17.03.2013, 16:23:56 pm »
on nie prosi o wypuszczenie. Żółw nie rozumie co to szyba i chce iść dalej. Powinieneś czymś okleić ścianki żeby tak nie walił. Może być korek albo fototapeta
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline TomaszW

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 509
  • Reputacja: 9
Odp: Latający Henryk
« Odpowiedź #8 dnia: 17.03.2013, 16:34:33 pm »
Witaj,

Przyznam, że terrarium jest małe.W przyszłości niedalekiej warto by było znaleźć coś większego.Na forum znajdziesz wiele pomysłów.

Proponuję okleić szyby jakąś fototapetą, bo obecnie jest tak, że żółw widzi to, co jest za szybą i próbuje tam dojść.Nie jest w stanie, więc ciągle "atakuje" szyby.Fototapeta powinna pomóc.

Jeżeli możesz wstaw zdjęcia żółwika z bliższej odległości.Zobaczymy wtedy jak tam kondycja skóry, skorupki i oczu.Może uda się też określić płeć.

Wizyta u weterynarza wskazana - badanie kału, ewentualne odrobaczenie.W przypadku problemów z oczami możesz podawać marchewkę, ale nie za często.

Fajnie, że planujesz wybieg.Możesz na nim trzymać żółwia od końca kwietnia/początku maja (uwaga na nocne przymrozki) do połowy/końca października.Nie musisz na noc zanosić żółwia do domu.Nic mu nie będzie.Wprost przeciwnie - będzie zahartowany i lepiej, bo naturalnie przygotuje się do snu zimowego.Moim zdaniem takie przenoszenie z domu na wybieg to nic dobrego, bo żółw jest narażony na zbyt duże wahania temperatury.Oczywiście wyjątkiem są noce, kiedy ma być przymrozek, choć niektórzy hodowcy i z tym sobie radzą.

Offline asnyk

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 1
Odp: Latający Henryk
« Odpowiedź #9 dnia: 17.03.2013, 17:08:51 pm »
Dobra nowina, że nie trzeba go przenosić codziennie. Myślałem, że będzie mu za zimno, a z drugiej strony nie chciałem go tak codziennie stresować.

Zmartwiły mnie wasze wypowiedzi, że terrarium jest zam wąskie. Gdzieś wyczytałem, że powinno być ok. 3 razy szersze od wielkości żółwia i takie znalażlem. Myślicie że lepiej mu faktycznie coś większego sprawić?

Z tym oklejaniem rozumiem, ale on wali tylko we frontową szybę - jak ją zasłonie to nie będzie widać ani jego, ani nic spoza terrarium (trochę mu się pomniejszy wizualnie przestrzeń) - to jest ok??

A grzybek grzejny też już w drodze:)

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Latający Henryk
« Odpowiedź #10 dnia: 17.03.2013, 18:06:35 pm »
Ja to zrobiłam tak, że na poziomie oczu mojego Mania, z przodu jest naklejona taśma. Żółw tego tak nie pojmuje.. przestrzeń to on ma w terra i widząc co jest za nim stresuje się tylko, że nie może iść dalej. tak Przednia szyba jest dla nas nie dla niego..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline asnyk

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 1
Odp: Latający Henryk
« Odpowiedź #11 dnia: 17.03.2013, 19:32:17 pm »
Dobry pomysł, dzięki za sugestie:)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Latający Henryk
« Odpowiedź #12 dnia: 17.03.2013, 20:19:13 pm »
Oj spraw mu koniecznie wieksze terrarium,bo rzeczywiscie jest wąziutkie.Moja Toska tak rozrabia w terrarium,ze cale szyby sa zasłonięte.Nie ma co załować,ze zwierzaka nie widac.Napatrzymy sie na nie na wybiegu ;-)
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Latający Henryk
« Odpowiedź #13 dnia: 18.03.2013, 00:51:20 am »
Piękny żółw, skorupka zahartowanego weterana :) Sądząc po opisie i pierwszym zdjęciu to chyba raczej Henryka..
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline asnyk

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 1
Odp: Latający Henryk
« Odpowiedź #14 dnia: 18.03.2013, 09:49:51 am »
Witam w kolejny zimowy poranek.

Tak też się zastanawiałem nad płcią Henryczka. Wyczytałem że samce mają dłuższy ogon, ale żeby wiedzieć co to znaczy w praktyce to trzeba by było mieć porównanie z krótszym ogonkiem:D

Skoro żółwiu będzie od maja do jesieni pod gołym niebem to chyba nie ma sensu się przejmować że temperatura w terrarium (bez włączonej żarówki) wynosi 22 stopnie?

Pozdrawiam wszystkich!