Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 15:09:16 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Leon się znalazł  (Przeczytany 8574 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline niemabata

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Leon się znalazł
« dnia: 15.07.2013, 07:57:53 am »
Witam:)
Po 12 dniach gadzina wylazła spod iglaków! - teraz pomyka po trawce - nieśmiało wrzucam kilka fotek - córeczka się ucieszy:)
« Ostatnia zmiana: 15.07.2013, 08:06:48 am wysłana przez niemabata »

Offline Anhaj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 1
Odp: Leon się znalazł
« Odpowiedź #1 dnia: 15.07.2013, 08:31:12 am »
Witaj, niembata. To świetnie, że żółwik się znalazł. A jak się zgubił? Widzę, że to Twój pierwszy post, więc nie wiem czy jesteś nowym użytkownikiem czy pod innym nickiem, ja sama jestem tu nowa ;-)

ale dziubek chyba do pilnego podcięcia!

Offline niemabata

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Leon się znalazł
« Odpowiedź #2 dnia: 15.07.2013, 08:45:01 am »
Witaj

Łaził po podwórku, niby w zasięgu wzroku, ale gdzieś wszedł i koniec....był płacz i rozpacz córki, szukanie codziennie...siedział pod okrągłym iglakiem, dość głęboko by go było widać. Już miałem sprzedać terrarium a tu hop! A róg - faktycznie, chociaż mamy go od lutego i miał 2 razy taki, więc myślę że do września wytrze o kamienie:) Pzdr

Offline Anhaj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 1
Odp: Leon się znalazł
« Odpowiedź #3 dnia: 15.07.2013, 08:59:44 am »
Niby się mówi "żółwie tempo", a te gadzinki potrafią czmychnąć i zniknąć z pola widzenia.  ;D Dlatego najlepiej, gdyby żółw miał swój wybieg w ogrodzie. Sama niedawno dopiero zbudowałam, wcześniej też puszczałam Shirę po ogrodzie i miałam na nią oko. Jednak z wybiegiem jest dużo wygodniej, a żółw dzięki temu może korzystać z uroków lata cały sezon, a nie tylko wtedy kiedy JA mam na to czas.

Możesz napisać coś więcej o swoim żółwiu? Czym go karmisz, skąd się u Was wziął (i czemu z takim dziobem!?), jakie ma warunki?
Co do dziobu - ja bym nie czekała aż sam go zetrze. Tak długi dziób jest dla żółwia utrapieniem i utrudnia mu jedzenie.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Leon się znalazł
« Odpowiedź #4 dnia: 15.07.2013, 09:11:40 am »
Szkoda gadzinę męczyć do jesieni i czekać aż zetrze dziób, albo i nie zetrze. Wystarczy wziąć obcinarkę do paznokci i skrócić wystającą część a resztę pilniczkiem wygładzić (nie metalowym !).

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline niemabata

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Leon się znalazł
« Odpowiedź #5 dnia: 15.07.2013, 09:20:05 am »
Przywiozłem go w lutym, mieszkał w bloku, pomykał luźno po domu, jadał podobno wszystko łącznie z tatarem i baleronem:))) ser żółty te sprawy. Teraz mam zagrodę na podwórku ( wieś ) 1,5m x 1,5 m 45 cm wysokości, taką niby grotkę ( zdjęcia), puszczamy go luzem po działce, a jako że zielska jest w bród - zażera mlecze, koniczynę i upatrzył sobie grządkę z młodą sałatą,( jakaś odmiana włoskiej)  aktualnie sporo wcina płatków z róży( akurat kwitnie) . Zastanawiam się nad jakimś białkiem dla niego? czy powinien wsuwać jakieś jajko czy mięso?! pzdr
 

Dodano 15.07.2013, 09:22:12 am
Szkoda gadzinę męczyć do jesieni i czekać aż zetrze dziób, albo i nie zetrze. Wystarczy wziąć obcinarkę do paznokci i skrócić wystającą część a resztę pilniczkiem wygładzić (nie metalowym !).
Hmm, trochę bym się bał:) krzywdy coby mu nie zrobić...nie ma tak jakiegoś nerwu?



edycja: poprawiono cytowanie
« Ostatnia zmiana: 25.07.2013, 16:51:07 pm wysłana przez semiramida »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Leon się znalazł
« Odpowiedź #6 dnia: 15.07.2013, 09:31:05 am »
Nie, nie ma. Obetnij mu sam ten wystający koniec. Tylko obcinarka musi być ostra.

Żółwie stepowe żywimy roślinami polnymi..:) Sałaty za dużo mu nie dawaj jeść - żółwie ją lubią - ale ma kiepski stosunek wapnia do fosforu i odwapnia w rezultacie
Jak będzie miał chęć na białko to sobie zje z zieleniną robaczka, ślimaka, czy dżdzownicę w ziemi wykopie. Natomiast dodatkowo żadnego mięsa czy nabiału nie podajemy.

A wybieg masz zabezpieczony przed ucieczką i drapieżnymi zwierzętami? Żółw zostaje w nim na noc?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Anhaj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 1
Odp: Leon się znalazł
« Odpowiedź #7 dnia: 15.07.2013, 09:35:45 am »
niembato, abosolutnie żadnego jajka ani mięsa! żółwie stepowe są 100% roślinożercami i powinny jeść tylko liście i kwiaty. to bardzo dobrze, że żółw mimo tego, iż był przyzwyczajony do złej diety, sam chętnie wcina zieleninę. niech tak zostanie  :) na forum znajdziesz wiele porad i informacji, jakie rośliny możesz podawać Leonowi.

to wspaniale, że żółw trafił w Twoje ręce i będziesz potrafił mu zapewnić lepsze warunki niż miał u poprzednich właścicieli. chętnie zobaczymy twój wybieg i terrarium, niestety nie widzę w Twoim poście żadnej fotki.

Offline niemabata

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Leon się znalazł
« Odpowiedź #8 dnia: 15.07.2013, 09:44:54 am »
Wybieg ma 1,5 x 1,5 m wysokość 45 cm,( fragment widac na fotkach) jest tam cały dzień i noc ( śpi w tej niby "grocie":) Zamierzam wyciąć  mu otwór  - taki dodatkowy wybieg i zabudować jakieś jeszcze 4-5  m2 na piasku pomieszanym z korą, jakieś pniaki etc. Tą część w której teraz siedzi pozostawię stricte kamienistą( a co tam:) W chałupie mam "terrarium" na razie szklane 1,2 x 1,2 wysokie na 30 cm, ziemia, kora, pniaczek, doniczka ceramiczna jako nora, żarówka grzewcza i kamień do grzania...szału nima, ale pomyślę jesienią o większym komforcie:)
 

Dodano 15.07.2013, 09:45:58 am
Nie, nie ma. Obetnij mu sam ten wystający koniec. Tylko obcinarka musi być ostra.

Żółwie stepowe żywimy roślinami polnymi..:) Sałaty za dużo mu nie dawaj jeść - żółwie ją lubią - ale ma kiepski stosunek wapnia do fosforu i odwapnia w rezultacie
Jak będzie miał chęć na białko to sobie zje z zieleniną robaczka, ślimaka, czy dżdzownicę w ziemi wykopie. Natomiast dodatkowo żadnego mięsa czy nabiału nie podajemy.

A wybieg masz zabezpieczony przed ucieczką i drapieżnymi zwierzętami? Żółw zostaje w nim na noc?
Kładę na noc taką kratę z drutu, oprócz może myszy nic nie powinno wejść.
« Ostatnia zmiana: 15.07.2013, 09:49:15 am wysłana przez niemabata »

Offline Anhaj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 1
Odp: Leon się znalazł
« Odpowiedź #9 dnia: 15.07.2013, 09:56:47 am »
faktycznie na pierwszych fotkach widać wybieg, przepraszam.
co do planowanego podłoża - nie dawaj żółwiowi piasku, może on go zjeść, a to może prowadzić do zaczopowania jelit.

a jeśli chodzi o terrarium - wygląda na to, że żółwik na dobre warunki. ale czy masz tam oprócz lampki grzewczej świetlówkę UVB? a jak Leon zachowuje się w szklanym terrarium? mój w takim spędzał czasem całe dnie na próbie sforsowania szyby.

Offline niemabata

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Leon się znalazł
« Odpowiedź #10 dnia: 15.07.2013, 10:00:04 am »
Dokładnie:) mam wrażenie że on myśli tylko o ucieczce i żarciu:)) nie mam żarówki UVB, ponieważ jeszcze jej nie kupiłem - nadgonię:) Skrobie w szybę, ale jak mu minie to się zakopie i śpi:) - jak zrobię fotki - wstawię je.Pzdr i dzięki za rady!

Offline Anhaj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 1
Odp: Leon się znalazł
« Odpowiedź #11 dnia: 15.07.2013, 10:25:49 am »
niembato, w takim razie proponuję tymczasowo zaklejenie szyb jakąś tapetą. to powinno poprawić sytuację. a jak na jesień będziesz planował coś większego - najlepiej zrobić je z innego materiału. ja dopiero na tym forum doczytałam, że żółwie nie widzą szyby, dlatego nie rozumieją, że nie mogą jej przejść. a że uparciuchy z nich to próbują i próbują  :-[

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Leon się znalazł
« Odpowiedź #12 dnia: 15.07.2013, 12:16:22 pm »
Ja pamiętam ucieczkę gadziny.Ciekawa byłam co u Was.Bardzo się cieszę,że skorupa wylazła w końcu.Pozdrawiam
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Leon się znalazł
« Odpowiedź #13 dnia: 15.07.2013, 19:31:45 pm »
Kolejny uciekinier na forum, co im źle u nas ?  :P
Cieszę się że żółwik się znalazł :)

Nie uciekaj z forum  ;D
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Leon się znalazł
« Odpowiedź #14 dnia: 16.07.2013, 15:42:20 pm »
świetnie że , historia z happy endem :D oby więcej takich zakończeń :D

pozdrawiam !! :)
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.